Reklama

Siły zbrojne

F-35 po raz pierwszy na Litwie

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

W bazie lotniczej Szawle na Litwie wylądowały po raz pierwszy w historii samoloty 5. generacji F-35A należące do 421st Fighter Squadron z bazy lotniczej Hill w stanie Utah. Maszyny przybyły z polskiej 3. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Powidzu w ramach operacji Rapid Forge.

Amerykańskie F-35A Lightning II przyleciały na Litwę 18 lipca, dzień po dwóch myśliwcach F-15E Strike Eagle oraz samolocie transportowym C-130J Super Hercules. W ramach zaplanowanych w dniach 23-25 lipca ćwiczeń, amerykańskie maszyny będą ćwiczyły walkę powietrzną z myśliwcami NATO. Mają również trenować zwalczanie celów naziemnych, wspólnie z naprowadzającymi je na cel operatorami sił specjalnych gospodarza oraz USA.

Jak podkreśla ministerstwo obrony Litwy, aby zapewnić dobre warunki lotów, dla F-35 i innych maszyn sojuszniczych zostanie wydzielona niemal połowa przestrzeni powietrznej Litwy. Ma to jednak nie wpłynąć na plan lotów cywilnych.  Znaczna część wydzielonego obszaru obejmie Morze Bałtyckie. Ćwiczenia w zakresie zwalczania celów naziemnych odbędą się na poligonie Kozłowa Ruda, na południowy-zachód od Kowna.

Obecnie w Europie przebywa eskadra myśliwców F-35A, wydzielona z 388. i 419. Skrzydeł Myśliwskich. Jej zadaniem jest udział w ćwiczeniach w różnych punktach kontynentu. Pojawiły się one w pierwszej kolejności na południu Europy, m. in. we Włoszech, Hiszpanii czy podczas ćwiczeń Tri Lightning nad Morzem Śródziemnym. Obecnie aktywność tych maszyn wyraźnie przesunęła się na wschodnią flankę NATO. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Olo

  Ludzie, ludzie jakie cuda. Na Litwie ruskie s400 efek nie szczytają a w Turcji sczytają. To dobiero relatywizm stosowany.

  1. Kiks

   Jaki ty głupiutki. To nie chodzi o to. Turcy chcą to ustrojstwo wpiąć w natowskie systemy, a serwisować je ma ruska zbieranina. Pomyśl o konsekwencjach.

 2. Navigator

  C130j transportuje całą logistykę dla F35

Reklama