Reklama

Estońscy poborowi szkolą się na nowej artylerii

Estońskie armatohaubice CAESAR Mark I.
Estońskie armatohaubice CAESAR Mark I.
Autor. Sõdurileht/Facebook

Pierwsza grupa estońskich poborowych bierze udział w szkoleniu z obsługarmatohaubic CAESAR Mark I francuskiej produkcji. Artyleria ta niedawno została wdrożona na stan Wojsk Lądowych Estonii.

Estonia podczas targów Eurosatory 2024 podpisała umowę na zakup 12 sztuk tego francuskiego hitu eksportowego z opcją na pozyskanie kolejnych 6 dział . Oprócz niej swój podpis złożyła wtedy także ChorwacjaOd przynajmniej jesieni zeszłego roku na terenie Francji trwało szkolenie estońskich załóg, które to przygotowywały się na dostawę pierwszych pojazdów, co miało mieć miejsce do końca minionego roku. Nastąpiło jednak lekkie opóźnienie i dostawa zzostała zrealizowana pod koniec stycznia. Druga transza zamówionych armatohaubic ma zostać dostarczona do końca lata.

Reklama

Oprócz tego Tallin podpisał umowę na wsparcie eksploatacji Cezarów przez 20 lat, której wartość może wynieść do 100 mln euro. W ramach tej umowy dostarczane są m.in. części zamienne. Pozyskane Cezary pozwolą na zastąpienie artylerii ciągnionej takiej jak haubice D-30 lub FH70, które zostały przekazane Ukrainie, nowa broń  trafi na wyposażenie nowego batalionu artylerii. Do jej obsługi wyznaczeni mieli zostać żołnierze z poboru oraz rezerwiści. Szkolenie rozpoczęło się w drugiej połowie lutego i trwało siedem tygodni.

Estońskie armatohaubice CAESAR Mark I.
Estońskie armatohaubice CAESAR Mark I.
Autor. Sõdurileht/Facebook

Zakończenie szkolenia poborowych na Cezarach będzie miało miejsce pod koniec marca, zostanie zwieńczone ćwiczeniami taktycznymi i strzelaniem na żywo. Co ciekawe, plan dotyczący nauki estońskich artylerzystów miał powstać na bazie doświadczeń z procesu obsługi gąsienicowych armatohaubic K9A1 (określonych lokalnie jako K9EST Kõu). Sam program szkolenia ma być pilotażowy i zostanie poddany ocenie pod kątem wdrożenia ewentualnych poprawek.

    CAESAR (Camion Équipé d’un Système d’Artillerie) to francuska armatohaubica samobieżna o trakcji kołowej produkowana przez KNDS Nexter (niegdyś Nexter Group). Jest przystosowana do montażu na podwoziach różnych samochodów ciężarowych w układzie 6x6 lub 8x8, zgodnie z wymaganiami klienta. Najczęściej stosowanymi nośnikami są Renault Sherpa 5, Mercedes-Benz Unimog (oba 6x6) oraz Tatra 815-7 (8x8). CAESAR posiada uzbrojenie główne kalibru 155 mm z lufą L/52 (o długości ok. 8 metrów), którego maksymalna donośność wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem dennym. CAESAR korzysta z szerokiej gamy amunicji kompatybilnej z JBMoU, w tym klasycznej odłamkowo-burzącej, przeciwpancernej BONUS oraz nowych kierowanych pocisków Katana 155 mm.

    Reklama

    Zapas amunicji w wariancie francuskim, na podwoziu Renault (Arquus) z napędem 6x6, wynosi 18 pocisków wraz z ładunkami miotającymi. Dotychczas powstało ponad 300 egzemplarzy tego systemu. Trafił on na wyposażenie Sił Zbrojnych Francji, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Estonii, Maroka, Indonezji oraz Ukrainy. W niedalekiej przyszłości wejdzie do służby w Belgii, Portugalii, Słowenii, Armenii, Chorwacji, Czech oraz na Litwie. Z użytkowania tego systemu zrezygnowała Dania, przekazując Ukrainie wszystkie 19 egzemplarzy z własnych sił zbrojnych.

    Estońskie armatohaubice CAESAR Mark I.
    Estońskie armatohaubice CAESAR Mark I.
    Autor. Sõdurileht/Facebook
    WIDEO: Większa skuteczność. Nowa amerykańska broń w Polsce
    Reklama

    Komentarze

      Reklama