Reklama

Wojna na Ukrainie

Estońska artyleria ze zgodą na przekazanie Ukrainie

D-30 kal. 122 mm (zdjęcie poglądowe).
D-30 kal. 122 mm (zdjęcie poglądowe).
Autor. Mike1979 Russia/Wikipedia

Pod koniec stycznia Estonia zapowiedziała przekazanie Ukrainie ponad 30 swoich holowanych systemów artyleryjskich. W skład tego pakietu pomocy wejdą postsowieckie haubice D-30 kal. 122 mm, które to Estończycy pozyskali wcześniej od Finlandii. Teraz Finowie mieli wydać pozwolenie na ich przekazanie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Decyzja co do zezwolenia na przekazanie postsowieckich haubic D-30 przez Estonię została podjęta w środę 8 lutego przez fiński rząd. Była ona konieczna z racji na to, że Estończycy posiedli wspomnianą holowaną artylerię od Finów wiele lat temu. Wraz z nimi przekazana zostanie amunicja kal. 122 mm. Wspomniane haubice wejdą w skład największego pakietu pomocy militarnej przygotowanej przez Estonię dla Ukrainy. Jego łączna wartość to około 113 mln euro. Oprócz postsowieckich D-30, przekazane zostaną m.in. holowane haubice FH70 kal. 155 mm, granatniki Carl Gustav oraz pakiety amunicyjne do wspomnianych typów uzbrojenia.

Czytaj też

D-30 to radziecka armatohaubica kal. 122 mm wprowadzona do służby w latach 60. ubiegłego wieku jako zastępstwo dla haubicy M-30 o tym samym kalibrze. Jej donośność określa się na max. 15,4 km przy użyciu standardowej amunicji odłamkowo-burzącej, i 21,9 km przy zastosowaniu pocisku z gazogeneratorem. Stanowi ona uzbrojenie główne systemu artyleryjskiego 2S1 Goździk. Jest ona dalej używana przez ponad 40 państw świata m.in. Azerbejdżan, Rosję, Egipt, Finlandię, Pakistan czy Ukrainę. Uczestniczyła w bardzo wielu wojnach i konfliktach.

Reklama

Czytaj też

Strzelanie z haubicy D-30
Strzelanie z haubicy D-30
Autor. Siły zbrojne i ministerstwo obrony Estonii
Reklama

Komentarze (1)

 1. PGR

  Dlaczego nie K9? Cytując zwolenników przekazywania najlepszego polskiego sprzętu na Ukrainie kto ich zaatakuje?

  1. kapusta

   A niby jaki to poza Krabem "najlepszy polski sprzęt przekazano" Ukrainie?

  2. naczspecrembud

   Informuje że Korea Południowa nie godzi sie na przekazanie sprzętu na Ukrainę bo sądzą żę w ten sposób powstrzymują Kima i Chiny przed jeszcze większą pomocą Rosji albo odwetem na nich. Dlatego dla nas K9 a dawać/sprzedać trzeba resztę rzeczy Ukrainie.

  3. PGR

   Pioruny, co do Leopardów i F16 mądrzy inaczej aż drobią nóżkami żeby pozbyć się "złomu" na szczęście USA hamuje (przynajmniej F16) @naczspecrembud - mętne tłumaczenie, Korea Pld nie boi się sprzedawać K9 do Estonii i Polski i ze rozeźli tym Rosje i Chiny?

Reklama