Reklama

Siły zbrojne

HIMARS już niebawem w służbie Estonii

Estoński M142 HIMARS.
Estoński M142 HIMARS.
Autor. MoD Estonia/X

Koncern Lockheed Martin wyprodukował 6 zestawów M142 HIMARS przeznaczonych dla Estonii. Wozy dotrą do zamawiającego za kilka miesięcy. Ich wdrożenie do służby zaplanowane jest na lato bieżącego roku.

W grudniu 2022 r. Estonia zdecydowała się na zakup 6 amerykańskich wyrzutni M142 HIMARS wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i amunicyjnym o wartości ponad 200 mln euro. Teraz przedstawiciele Tallinna, w tym dowódcy artylerii w Estońskie Siły Obronne majora Tanela Tatsi, oficjalnie odebrali je na terenie siedziby producenta w mieście Arkansas. Oprócz wojskowego udział w uroczystości ze strony estońskiej wziął Dyrektor Generalny Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych (ECDI) Magnus-Valdemar Saar oraz jego zastępczyni Katri Raudsepp, attaché obrony gen. bryg. Taivo Rõkk i Ramil Lipp, który pełni funkcję menedżera zakupów ds. uzbrojenia szczebla strategicznego w ECDI.

Opracowanie tak strategicznej zdolności we współpracy z naszym najbliższym sojusznikiem, Stanami Zjednoczonymi, i osiągnięcie dostawy w ciągu zaledwie dwóch lat jest wyraźnym przykładem wzajemnego zaufania i doskonałej współpracy.
Dyrektor generalny ECDI Magnus-Valdemar Saar

Wysyłka HIMARS-ów do zamawiającego nastąpi za kilka miesięcy, zaś latem spodziewane jest wdrożenie sprzętu do służby. Przed tym zostanie przeprowadzone szkolenie obsług oraz personelu technicznego. Jest to drobne opóźnienie względem pierwotnych założeń, ponieważ Estońskie Siły Obronne miały otrzymać pierwsze zestawy artylerii rakietowej w ubiegłym roku. Warto wspomnieć, że zgoda USA na zakup HIMARS-ów przez Estonię opiewała na większą sumę, bo aż 500 mln dolarów. To oznacza, że Tallinn zrezygnował z dużej części „pakietu” przewidzianego w zgodzie DSCA, choć nie wyklucza to, że pozostała część zgody zostanie wykorzystana w przyszłości.

Od tego lata HIMARS zapewni nam zdolność precyzyjnego rażenia na dużych odległościach, znacznie zwiększając nasze możliwości obrony Estonii. Dzięki znakomitej współpracy z amerykańskim pododdziałem HIMARS stacjonującym w Estonii, Jednostką „Victory”, przygotowaliśmy już personel dla naszej przyszłej baterii artylerii rakietowej, aby zagwarantować, że nowa broń zostanie rozmieszczona tak szybko, jak to możliwe. Dużą część tego osiągnięcia stanowi doskonała praca przygotowawcza naszego zespołu kierowniczego, który myślał nieszablonowo i skrócił czas potrzebny na wprowadzenie systemów do służby.
Major Tanel Tatsi, Szef Sztabu Batalionu Artylerii Estonii.
M142 HIMARS podczas ćwiczeń ogniowych na terenie Litwy.
M142 HIMARS podczas ćwiczeń ogniowych na terenie Litwy.
Autor. Lithuanian MOD/X

Niedługo później Estonia ogłosiła zamiar wydania 1,2 mld euro na zakup różnego typu amunicji, w tym pocisków rakietowych do systemu HIMARS. W najbliższych latach estońska artyleria stanie się bardzo nowoczesną sprzętowo formacją. Poza wspomnianymi wyrzutniami rakiet w Siłach Obronnych będą służyły francuskie haubice CAESAR (12 sztuk i 6 w prawie opcji) oraz południowokoreańskie K9A1 (36 egzemplarzy).

W ramach umowy podpisanej z Agencją Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego USA kupujemy również amunicję, systemy łączności, szkolenia, logistykę i wsparcie cyklu eksploatacji. Pakiet obejmuje również pociski o różnych zasięgach.
Ramil Lipp, menedżer zakupów ds. uzbrojenia szczebla strategicznego w ECDI
Ćwiczenia artylerzystów z 1 Mazurskiej Brygady Artylerii na wyrzutniach rakiet M142 HIMARS w CSAiU w Toruniu.
M142 HIMARS (zdjęcie poglądowe).
Autor. st. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana

M142 HIMARS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 z napędem 6x6. Pojazd jest napędzany silnikiem Caterpillar o mocy 290 KM. Prędkość maksymalna wynosi 85 km/h, a zasięg operacyjny to 480 km. HIMARS jest lżejszym sprzętem od gąsienicowej wyrzutni M270 MLRS. To umożliwia przewożenie M142 w ładowni średniego samolotu transportowego takiego jak C-130 Hercules.

W wyrzutni M142 HIMARS mieści się jeden kontener transportowo-startowy na sześć kierowanych pocisków rakietowych GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km. Obecnie wdrażany jest wariant ER GMLRS o wydłużonym zasięgu. Alternatywnie system może wystrzelić jeden pocisk systemu MGM-140 ATACMS o zasięgu ponad 300 km lub dwa PrSM, które trafią w cel oddalony o ponad 400 km. Obecnie M142 HIMARS znajduje się w służbie krajów takich jak Stany Zjednoczone, Jordania, Maroko, Polska, Rumunia, Singapur, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Reklama

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (2)

  1. Seb66

    Aż 6 wyrzutni ....TYLKO w d w a lata? Ho ho. To ci tempo! Jak widzę to od czasu moich studiów na Zarządzaniu produkcją najwyraźniej COFNĘLIŚMY się w rozwoju. I to o wiele lat! Wojna na Ukrainie trwa trzeci rok. Od trzech lat WSZYSCY sie zbroja a produkcja dla wojska nawet w USA trwa jak w XIX wieku? Porażka!

  2. Weneda 1977

    To Estończycy zaopatrzeni w odpowiednie pociski będą mogli ostrzelać Petersburg jesli ich miasta zostaną zaatakowane.Leningrad 2 🙂

Reklama