Siły zbrojne
Estońscy artylerzyści szkolą się francuskiej artylerii
Estońscy żołnierze wzięli udział w szkoleniu z obsługi samobieżnych armatohaubic CAESAR na terenie jednostki szkoleniowej we francuskim Mourmelon. Estonia pozyskała 12 tego typu pojazdów z opcją na zakup kolejnych 6 sztuk.
Szkolenie estońskich artylerzystów rozpoczęło się jeszcze pod koniec listopada i z tej okazji odwiedził je francuski attaché obrony w Estonii podpułkownik Frédéric Conta. Nie jest wiadome, czy w ramach niego przeszkolono wyłącznie przyszłe załogi CAESAR-ów, czy też udział w nich bierze obsługa techniczna. Estonia podczas targów Eurosatory 2024 podpisała umowę na zakup 12 sztuk tego francuskiego hitu eksportowego z opcją na pozyskanie kolejnych 6 sztuk. Oprócz niej swój podpis złożyła wtedy także Chorwacja.
MG Vahur visited today 🇨🇵 Mourmelon Army boot camp to attend first day of Caesar training for Estonian gun crews. @armeedeterre @Kaitsevagi @MoD_Estonia #StrongerBetterTogether pic.twitter.com/g1bp5reC9I
— French Defense attaché to Estonia (@FR_DA_Estonia) November 26, 2024
Dostawy Cezarów w wersji Mark I mają przeprowadzone bardzo sprawnie, w tym roku do Estonii trafić ma już pierwsze 6 egzemplarzy wraz z zapasem części zamiennych. Druga część będzie przekazana w przyszłym cyklu kalendarzowym. Oprócz tego Tallin podpisał umowę na wsparcie eksploatacji Cezarów przez 20 lat, której wartość może wynieść do 100 mln euro. W ramach niej dostarczane są m.in. części zamienne. Pozyskane Cezary pozwolą na zastąpienie artylerii ciągnionej takiej jak haubice D-30 lub FH70, które zostały przekazane Ukrainie.
CAESAR (Camion Équipé d’un Système d’Artillerie) to francuska armatohaubica samobieżna o trakcji kołowej produkowana przez KNDS Nexter (niegdyś Nexter Group). Jest przystosowana do montażu na podwoziach różnych samochodów ciężarowych w układzie 6x6 lub 8x8, zgodnie z wymaganiami klienta. Najczęściej stosowanymi nośnikami są Renault Sherpa 5, Mercedes-Benz Unimog (oba 6x6) oraz Tatra 815-7 (8x8). CAESAR posiada uzbrojenie główne kalibru 155 mm z lufą L/52 (o długości ok. 8 metrów), którego maksymalna donośność wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem dennym. CAESAR korzysta z szerokiej gamy amunicji kompatybilnej z JBMoU, w tym klasycznej odłamkowo-burzącej, przeciwpancernej BONUS oraz nowych kierowanych pocisków Katana 155 mm.
Czytaj też
Zapas amunicji w wariancie francuskim, na podwoziu Renault (Arquus) z napędem 6x6, wynosi 18 pocisków wraz z ładunkami miotającymi. Dotychczas powstało ponad 300 egzemplarzy tego systemu. Trafił on na wyposażenie Sił Zbrojnych Francji, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Maroka, Indonezji oraz Ukrainy. W niedalekiej przyszłości wejdzie do służby w Belgii oraz na Litwie. Z użytkowania tego systemu zrezygnowała Dania, przekazując Ukrainie wszystkie 19 egzemplarzy z własnych sił zbrojnych.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie