Reklama

Siły zbrojne

Bezzałogowe Pumy dla Egiptu

Fot. DoD/Wikimedia Commons, Domena Publiczna
Fot. DoD/Wikimedia Commons, Domena Publiczna

Egipt kupuje bezzałogowe statki powietrzne AeroVironment RQ-20B Puma II AE. O podpisaniu kontraktu poinformował 16 marca br. Departament Obrony USA.

Egipt pozyska drony RQ-20B Puma II za pośrednictwem amerykańskiego programu FMS. Nie wiadomo ile systemów trafi do odbiorcy, ujawniono jednak, że wartość całego kontraktu to niecałe 9,1 mln USD. Dostawa uzbrojenia ma zakończyć się do 16 września 2020 roku. 

Firma AeroVironment ujawniła niedawno, że Pumy II AE trafią do klienta na Bliskim Wschodzie. Informacja ta dotyczyła jednak kontraktu, którego wartość szacowano na ponad 44 mln USD, stanowiąc jednocześnie najbardziej kosztowną umowę w historii firmy.

Dron RQ-20 Puma należy do lekkich systemów zwiadu i bliskiego rozpoznania. Wyrzucany z ręki bezpilotowiec wyposażony jest w system optoelektronicznej rejestracji obrazu oraz kamerę działającą w paśmie podczerwieni. Drony tego typu znajdują się na standardowym wyposażeniu amerykańskich wojsk lądowych, sił powietrznych oraz korpusu Marines. Swoje bojowe zastosowanie znalazły już wcześniej w trakcie kampanii antyterrorystycznych prowadzonych w Iraku i Afganistanie.

Wersja Block 2 systemu charakteryzuje się mocniejszych, a jednocześnie lżejszym napędem, lżejszym i mocniejszym kadłubem, wytrzymałym zasilaniem, precyzyjnym systemem nawigacji inercyjnej, ulepszonym interfejsem użytkownika i kompletnym zestawem czujników Mantis i45.

Reklama

Komentarze

    Reklama