Reklama

Siły zbrojne

Bezzałogowe F-16 w gotowości operacyjnej

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Dowództwo amerykańskich sił powietrznych poinformowało o osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej przez bezzałogowe samoloty F-16. Chodzi o wersję QF-16, pełniącą rolę celów powietrznych.

Wersja QF-16, która osiągnęła właśnie wstępną gotowość operacyjną, wykorzystywana będzie w dwojaki sposób. Z pilotem na pokładzie może służyć do jego szkolenia, natomiast pozbawiona pilota jest zdalnie sterowanym celem powietrznym. Bezzałogowe F-16 znajdują się obecnie na wyposażeniu 82. Aerial Target Squadron.

Na wyposażeniu jednostki, stacjonującej w bazie Tyndall amerykańskich sił powietrznych, znajduje się obecnie piętnaście maszyn tego typu. Ich zadaniem nie jest jednak udział w standardowym szkoleniu obsługi systemów przeciwlotniczych. Maszyny tego rodzaju służą testowania skuteczności nowych systemów przeciwlotniczych amerykańskich sił zbrojnych. Zgodnie bowiem z amerykańskim prawem, przed skierowaniem systemu do produkcji pełnoskalowej musi on pomyślnie przejść próbę skuteczności w ściśle określonych warunkach, zbliżonych do bojowych. 82. ATRS jest jedyną jednostką amerykańską zdolną do uczestniczenia w próbach tego rodzaju.

Jak informuje dowódca 82. ATRS, pułkownik Matthew Garrison, QF-16 utrzymał wszelkie charakterystyki lotne wersji załogowych, w tym możliwość wykonywania lotów naddźwiękowych oraz manewrów z przeciążęniami 9G. W połączeniu z najnowszym wyposażeniem, przeznaczonym do walki radioelektronicznej, ma to pozwolić na wiarygodne testowanie nowych systemów walki lotnictwa amerykańskiego - zarówno samolotów piątej generacji, jak i systemów obrony przeciwlotniczej.

Nowy bezzałogowy cel powietrzny zastąpi w tej roli samolot QF-4 Aerial Target, którego egzemplarz wykonał ostatni lot 17 sierpnia. Maszyny te zostaną oficjalnie wycofane w grudniu tego roku.

Reklama

Komentarze (9)

 1. joko

  Powinniśmy kupić używki od Grecji lub USA aby zastąpić stare suki i migi.

 2. patriota

  Głupoty piszecie. Głupoty piszecie. Rumuni oceniają, że skuteczna ochronę ich przestrzeni powietrznej zapewni 36 F-16. Polacy zadeklarowali, że są w stanie przebazować dwie eskadry do Rumunii do czasu, aż Rumuni nabędą kolejne F-16. Podobna sytuacja jak z Litwą i Mig-29.

 3. DARO

  Dla wiadomości wszystkich - informacja dotycząca chęci sprzedaży polskich F16 dotyczyła kolejnych 12 maszyn jakie chcą pozyskać Rumuni, a nie tych które już kupili od Portugalii i USA....... ja też nie mogę w to uwierzyć, ale jeśli to prawda to nic innego jak czysta głupota lub zdrada!!! Powinniśmy dogadać się z Rumunami i razem kupić od USA F16- dla nas choć 16 maszyn dla zastąpienia SU22

  1. Vvv

   Ktorej wersji? Nasze block 52+ sa bardziej zaawansowane niz f-16 w armii usa

 4. Boner

  Co jest z tym naszym MON sprzedajemy ponoć nasze f16 do Rumuni co jest grane sprzedajemy to co mamy najlepsze - defence24 napiszcie więcej o tych poczynaniach monu - czy chcemy oddać kraj bez wystrzału ? To jakaś zdrada !!!

  1. suawek

   Kto powiedział że sprzedajemy?

  2. Zwis

   Przestań powtarzać idiotyczne plotki i jeszcze się podniecać z tego powodu. O sprzedaży polskich F-16 napisał jakiś marzyciel-fantasta na rumuśnkim blogu a ograniczeni umysłowo dziennikarzopodobni podchwycili to. Chyba, że wierzysz iż sprzedamy nasze F-16 bo jużk upujemy 80 F-35 a tak ów pan z Rumunii twierdzi :D

 5. gts

  Znow sie pewnie okaze ze F-35 nie jest w stanie go zestrzelic jak to bylo w jakims przypadku z QF-4 Phantom... Obym sie mylil bo sie okaze ze ludzie dyskredytujacy F-35 maja racje...

  1. Dron- x

   F-35 ma już na swoim koncie "zestrzelenia" takich konstrukcji jak F-16, F-15C, F-15E ( to najnowsze wersje tych samolotów z radarmi AESA, walki radioelektronicznej nowej generacji i systemami na podczerwień Sniper ATP).

 6. Icek

  Nie lepiej wymienić te F-16 na Lancery z Rumunami?Jeszcze zarobić można.

  1. Marek

   Nie, bo te akurat szesnastki, które przerabiane są na cele mógłby wsiąść tylko ktoś, kto uważa, że jego piloci i na drzwiach od stodoły polecą.

 7. Afgan

  Co mnie obchodzi co USA robi ze swoimi F-16. Napiszcie lepiej o co chodzi z tym planem sprzedaży 12 czy 18 naszych F-16 do Rumunii. Mam nadzieję że to jakaś prima-aprilis. Jeśli to prawda to zakrawa na zdradę stanu.

  1. hvr

   Nikt niczego nie będzie sprzedawał. Rumunia kupuje w Portugalii.

  2. Davien

   Wymysł rumuńskiego dziennika, nikt tego nie potwierdza,

 8. Marecki

  Nasi ponoć chcą sprzedać nasze f16 Rumuni rozbrajamy się , na kremlu pewnie już otwierają szampana.

  1. hvr

   Bzdura totalna, ktoś puścił plotę, a media się bawią w głuchy telefon. Rumuni kupują swoje F-16 od Portugalii i USA

 9. omg

  my się zachwycamy F16 a oni sobie z nich robią cele ćwiczebne ło je wymiatamy

  1. licznik od trabanta

   Oni mają ponad tysiąc tych maszyn, a część już jest nieużyteczna do modernizacji, od dawna w rezerwie na pustyni. Nikt w Stanach z Fek block 52 nie robi celów powietrznych.

Reklama