Siły zbrojne

Awanse generalskie na 11 listopada

Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl
Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w mediach społecznościowych o mianowaniu 5 oficerów na stopnie generalskie.

Z komunikatu zamieszczonego na twitterowym profilu Biura Bezpieczeństwa Narodowego czytamy, że Prezydent RP Andrzej Duda mianował 5 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie. BBN dodał, że akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta 11 listopada bieżącego roku, czyli w dzień Narodowego Święta Niepodległości.

Ponadto jeden z generałów dywizji Wojska Polskiego został awansowany na wyższy stopień generała broni. Był nim gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pierwszy z awansowanych pułkowników, płk Roman Łytkowski jest dowódcą 12. BZmech od końca marca bieżącego roku. Wcześniej był szefem sekretariatu w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i zastępcą szefa zarządu operacyjnego w DGRSZ. Pełnił stanowiska funkcyjne w Dowództwie Wojsk Lądowych. Odbywał studia na U. S. Army Command and General Staff College w Forcie Leavenworth i w Akademii Sztuki Wojennej. Trzykrotnie wyjeżdżał na misje zagraniczne: dwa razy do Iraku i raz do Afganistanu.

Reklama
Reklama

Pułkownik Grzegorz Ślusarz od 1 grudnia 2020 roku jest dowódcą 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Uprzednio był zastępcą dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Transportowego i dowódcą 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Przez wiele lat był pilotem F-16 i T-38 biorąc udział w licznych szkoleniach.

Pułkownik Wojciech Ziółkowski od końca marca jest szefem sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, a zarazem zastępcą dowódcy tej dywizji. Wcześniej służył w 17. Brygadzie Zmechanizowanej jako zastępca dowódcy brygady. Pełnił również stanowiska funkcyjne w Inspektoracie Uzbrojenia i Inspektoracie Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych. Był na misji w Iraku. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych i studia podyplomowe w Akademii Sztuki Wojennej.

Pułkownik Tomasz Dominikowski od września jest Dowódcą Garnizonu Warszawa, pełniąc wcześniej funkcje jego zastępcy i czasowo pełniącego jego obowiązki. Uprzednio był odpowiedzialny w DGW za szkolenie. Przed przejściem do Garnizonu był szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Obrony Narodowej.

Generał dywizji Wiesław Kukuła od września 2016 roku jest dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej. Od początku kariery wojskowej związany z jednostkami specjalnymi. Poprzednio dowodził Jednostką Wojskową Komandosów i pełnił wysokie funkcje w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Ukończył m.in. Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Łączności i Wojskową Akademię Techniczną.

Komentarze (39)

 1. IREK

  Boże jak się cieszę że to nie jest Pan Bodnar...

 2. stary człowiek

  Jako już były żołnierz zawodowy mam takie pytanie, kiedy armia osiągnie 300 000, bo jak na razie brak jest informacji w jaki sposób chce się to osiagnąć. Czyżby powrót do powszechnego poboru ?, dzisiaj , kiedy zlikwidowano wiele ośrodków szkolenia, wiele jednostek wojskowych, koszary przerobiono na osiedla ,np. w Kołobrzegu i innych garnizonach. Zwolniono tysiące doświadczonych oficerów i chorązych, podoficerów. Szkolenie WOT to jakaś namiastka szkolenia.

 3. Remi

  Myśli predydent, że awansami generalskimi sobie autorytet zdobędzie u młodych, wątpliwe

 4. Ela

  Co znajduje się w tubach wręczanych generałom?

 5. Cywil

  Czy prawdą jest, że w WP jest już więcej generałów niż szeregowców?

  1. Janek P.

   Masz rację

 6. SAS

  To jest prawda, że jak nie chcesz karmić cudzej armii, musisz karmić własną. Z naciskiem na musisz. Tak zawsze było i będzie. Zawsze mnie tylko bawią te dorabiane górnolotne frazesy i hasła na sztandarach. Armia przeważnie mało miała wspólnego z pięknymi rzeczami.

  1. asdf

   Rezim musi oplacac swoich wiernych ludzi w przedwojennej Europie tylko gen Franco w Hiszpanii placil lepiej niz sanacyjna IIRP a niemcy po 7 dniach byli juz pod Warszawa tacy to byli fachowcy.

  2. SAS

   Żeby daleko nie szukać, jakże piękne WP przepłynęło z LWP, a kadra oficerska ślizgiem z figurami, niczym Katarina Witt. Zwycięskie bitwy polskiego oręża, jak grudzień 70', kopalnia Wujek, kampania grudniowa 81' niestety zostały sierotami.

  3. dropik

   Jesli twoim zdaniem w WP są jeszcze oficerowie z 1970 lub 1980 to chyba świadczy zupełnie o oderwaniu od rzeczywitosci.

 7. Cywil

  Czy prawdą jest, że w Wojsku Polskim jest już więcej generałów niż szeregowych?

  1. Jabadabadu

   Nie, to JESZCZE nie jest prawda, ale prawdą jest, że mamy tylu generałów ilu służy w 2.5 mln armii Chin.

 8. Wnikas

  Armia polska staje się armią generałów z nadania politycznego. Podobno wojsko jest apolityczne więc jak to jest? Na politycznej arenie międzynarodowej nie liczymy się więc jeśli polityka weszła tak głęboko w armię to należy domniemać, że jej stan jest taki sam. Lata zaniedbań w armii nie da się nadrobić kolejnymi awansami generalskimi. Kolejne huczne deklaracje polityczne nic nie zmienią. Liczy się tylko sprzęt, zasoby logistyczne, stany osobowe i ich szkolenie reszta to mrzonki.

  1. dropik

   " Powiedzmy sobie wprost - jesteśmy członkiem dużego paktu. Struktury zbiorowego bezpieczeństwa wymagają od nas tego, żebyśmy byli wiarygodnymi członkami. Od kilku lat nie uczestniczymy odpowiedzialnie w procesie planowania obrony tego sojuszu." to jest jedno wielkie xD

 9. bolo

  Nasuwa się refleksja, że w WP nie ma jasnej ścieżki awansu oficera. Jeden całą służbę siedzi za biurkiem, drugi awansuje z zastępcy d-cy brygady na zastępcę d-cy dywizji, trzeci awansuje na gen. broni chociaż nigdy nie dowodził dywizją. Trochę takie napoleońskie awanse. Czas na ANW.

  1. Haha Ha

   Minister napisał ustawę która ma to regulować, no ale skoro wcześniej nie przestrzegał przypisów regulujących te sprawy to pewnie i nowa ustawa nie pomoże ;)

 10. Obserwator

  Dowódca WOT generałem broni??? To już zaczyna być straszne, a nie śmieszne...

  1. czarno to widzę

   Za 2-3 lata to w tym tempie zostanie pewnie marszałkiem...

  2. ma ssanie

   co?

  3. dropik

   max za 1,5 roku ;)

 11. Ten kto wie

  Żebyscie ludzie znali tego kukule....pracowałem z nim...... Pycha i jeszcze raz pycha...

  1. OKO

   Dawaj szczegóły, pośmiejemy się trochę....

  2. dropik

   czyli idealnie pasuje do nominujących... i taki ma byc przykład dla innych..

 12. wifi

  Generałów starczy nam na sformowanie całej dywizji

 13. zimny kubek

  Trzeba wynagrodzić swoich towarzyszy za to że siedzieli cicho jak równano kraj z ziemią i deptano konstytucję gnębiąc polski naród. Bez godności, bez honoru, typowe partyjne BMW. Wojsko pisowskie nigdy nie będzie polskim bo my nie zapomnimy

  1. Użytkownik

   My to znaczy kto!!!!

  2. Qwest

   Trzeba bronić swoich towarzyszy po szkołach moskiewskich i byłych esbeków gnębiących polski naród, jak "niepodległości". Napiszę przewrotnie, wojsko platformiane nigdy nie będzie polskim bo my nie zapomnimy. Jak tam zimny kubek? Czujesz się wyalienowany?

  3. db+

   Chciałem Ci tylko przypomnieć, że wszyscy obecni generałowie służyli w owym jak mówisz platformianym wojsku. Niektórzy dostali nawet gwiazdki od Komorowskiego. Żołnierze tego wojska ginęli w Iraku i Afganistanie - odmawiasz im prawa do polskiego orła na nagrobku, bo politycznie nie pasuje Ci ówczesna władza? A fakt, że ktoś skończył szkołę w Moskwie to w obecnej chwili raczej zaleta niż wada. Miał okazję zapoznać się "od kuchni" z rosyjskimi metodami planowania i prowadzenia walki a także poznać osobiście swoich potencjalnych przeciwników wraz z ich wadami i nawykami. Casus armii Samsonowa z 1914 dowodzi, że taka wiedza pozwala wygrywać wojny.

 14. asdf

  przeciez tak bylo zawsze jak szlo to powiedzenie - 2 dragany a 4 kapitany? I, IIRP nie upadla przez przypadek w przypadku 3 RP przypadku tez nie bedzie.

 15. Gość niedzielny

  Gratuluję Panu Generałowi Kukule. W pięć lat od pułkownika do generała broni! Imponujące!

  1. Jokd

   BMW więc dostaje. Pewnie za rok 4 gwiazdka.

  2. asdf

   wystarczy chec szczera

 16. Kóma

  Jak tak dalej pójdzie z awansami generalskimi, to niedługo już szeregowcy i podoficerowie w WP-PiS będą w mniejszości ! I kto będzie czyścił buty panom generałom, jak to ma miejsce teraz w niektórych jednostkach w Szczecinie ?

  1. Broda

   ...każdy jest kowalikiem swojego losu ;)

 17. Rakietki

  Nie za dużo tych generałów? Jaką wartość mają ci wszyscy papierowi generałowie, dla Polski?

  1. Pjoter

   Ty się zapytaj jaką wartość mają oficerowie klechy i ile to kosztuje

 18. Znafca

  Kukuła generałem broni? On nie powinien nawet drużyną dowodzić, co najwyzej siedmioma krasnoludkami....

 19. 303

  To się w głowie już nie mieści!!!

 20. bc

  Wpisy ilu to mamy za dużo generałów za 3, 2, 1. Nie nie mamy za dużo. Do sąsiadów ze wschodu policzcie wy lepiej ile tys macie pułkowników.

  1. db+

   Proszę uprzejmie. W służbie czynnej (w tym rezerwa kadrowa MON): * 62, ** 28, *** 5, **** 2. Razem 97. W sierpniu 2013 było ich 91, w marcu 2017 - 65, we wrześniu 2018 - 68.

 21. wojak

  Jak nie ma modernizacji armii, to trzeba nam generałów. Zaś ścieżka awansu Kukuły jest czymś zdumiewającym.W czasie "P" gość w ciągu 5 lat został 3-gwiazdkowym generałem. To są kompleksy kierowników MON, cywilów 100%-ych,którzy chcą mieć "swoich" generałów.

  1. Użytkownik

   Gość jest 25 lat oficerem, a że nie mamy brygad i dywizji specjalsów to trudno im awansować bo gdzie.

  2. mat

   A dowódcą brygady nie może być pułkownik lub major ? Stopień generalski powinien mieć tylko dowódca armii i jego zastępca ! Po co wydawać pieniądze na tyłu generałów, a potem ich emerytury . Mamy w Polsce 120 generałów, to nie jest normalne . Zresztą na przestrzeni ostatnich 30 lat nasi generałowie nie potrafią wybrać uzbrojenia dla naszej armii , poprostu nie posiadają wiedzy co widać po uzbrojeniu naszego wojska . Brać pieniądze co miesiąc potrafi każdy, ale pracować potrafią nieliczni .

  3. Użytkownik

   W Polsce stopień jest przypisany do stanowiska. Generałów jest za mało do obsadzenia etatów w WP, NATO itd. Plan Modernizacji pisali generałowie.

 22. rmarcin555

  Wspaniała kariera, tyle wygranych bitew, czekam z utęsknieniem na kolejny awans: na marszałka swawolnego. Ale to dopiero bo obronie Twierdzy Nowogrodzka i przyspawaniu Polski do Rosji.

 23. ppp

  Nie ma 2. Skrzydła Lotnictwa Transportowego!!!! Płk Ślusarz służył w 2.SLT - 2.Skrzydle Lotnictwa Taktycznego!!

 24. Zatroskany

  Gen. Kukuła w 2016 r był pułkownikiem, po 5 latach jest generałem broni. W takim tempie zaraz będzie szefem sztabu. To chore….

  1. Użytkownik

   Jak się nazywa wojskowy tornister?

  2. db+

   Będzie to jedyny dowodzący rodzajem SIł Zbrojnych w tym stopniu. Reszta to generałowie dywizji. Dowódca, który od 6 lat nie potrafi doprowadzić podległych sobie jednostek do osiagnięcia stanu gotowosci. Bardzo to motywujące.

  3. Użytkownik

   Oby został.

 25. Qwe

  W totalitarnym państwie władza musi bazować na dobrze opłacanych służbach mundurowych.