Reklama

Artyleryjski Gladius wyruszył na poligon

Elementy systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius należącego do 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.
Elementy systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius należącego do 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.
Autor. 1 Mazurska Brygada Artylerii im gen. J. Bema/Facebook

Żołnierze z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii aktywnie szkolą się z wykorzystaniem systemu rozpoznawczo-uderzeniowego Gladius. Obecnie przeprowadzają oni ćwiczenia na terenie poligonu w Orzyszu.

Wspomniana 1. Mazurska Brygada Artylerii to druga jednostka, jaka zaczęła otrzymywać elementy systemu rozpoznawczo-uderzeniowego Gladius, co miało miejsce od jesieni zeszłego roku. W połowie lipca za pośrednictwem swojego konta w serwisie Facebook poinformowała ona o przemieszczeniu baterii Gladiusa na poligon w Orzyszu, gdzie będzie ćwiczyć z jego wykorzystaniem. Z tego procesu powstało nagranie wideo, które zostało zamieszczone poniżej.

System Gladius pozwala żołnierzom na prowadzenie działań patrolowo-rozpoznawczych za pomocą bezzałogowca FT-5 Łoś, a w przypadku wykrycia zagrożenia także jego eliminacji z wykorzystaniem BSP-U. W przypadku pierwszego płatowca dzięki montażowi odpowiedniego wyposażenia możliwe jest dostosowanie go do realizacji zadań z obszaru SAR oraz ELITN. Wersje te poza spectrum misji różnią się także napędem (odpowiednio hybrydowym i elektrycznym).

Dane pozyskiwane przez system Gladius są zbierane i przekazywane przez Zintegrowany System Zarządzania Walką Topaz, który to może je przekazywać nie tylko na potrzeby własne baterii, ale także innych jednostek, np. artylerii lufowej i rakietowej. Pozwala to tym samym na osiągnięcie kluczowego efektu synergii w ramach WRiA.

Reklama

Warto tutaj wspomnieć, że umowę na zakup 4 bateryjnych modułów ogniowych (BMO) systemu Gladius podpisano w maju 2022 roku. Dla Wojsk Rakietowych i Artylerii to jeden z najważniejszych kontraktów ostatnich lat. Dostawy pierwszych zestawów do 18. Brygady Artylerii miały miejsce już pod koniec 2022 r.. Kompletacja zakończyła się w grudniu 2024 r., a w maju miało miejsce pierwsze strzelanie bojowe. Obecnie do Wojska Polskiego dostarczany jest już trzeci bateryjny moduł ogniowy, a w przyszłym roku przekazany zostanie czwarty zestaw.

W skład bateryjnego modułu ogniowego Gladius wchodzi pluton rozpoznawczych BSP (trzy wozy dowodzenia, trzy pojazdy-wyrzutnie oraz trzy wozy amunicyjne), dwa plutony uderzeniowe BSP-U (jeden wóz dowodzenia, cztery wozy-wyrzutnie oraz dwa wozy amunicyjne) oraz wóz obsługi technicznej i mobilna stacja analiz. Całość spina wóz dowodzenia dowódcy bateryjnego modułu BSP-U. Dawcą podwozia dla pojazdów dowodzenia oraz wyrzutni jest lekki pojazd taktyczny Waran. Bazą dla wozów amunicyjnych jest Jelcz P882.57, zaś nośnikiem mobilnej stacji analiz oraz wozu obsługi technicznej jest Jelcz P662D.35.

Czytaj też

Zasięg rażenia uderzeniowego bezzałogowca BSP-U wynosi 100 km. Z kolei rozpoznawczy aparat FT5 Łoś pozostanie w powietrzu przez około 10 godzin, mogąc osiągnąć pułap maksymalny 5 tys. m. Zdolności te zwiększą się jeszcze bardziej za sprawą planowanych ulepszeń systemu Gladius. Z infrastruktury opracowanej na potrzeby dzisiejszego BSP-U skorzysta opracowywany obecnie zestaw Gladius 2.

Ćwiczenia 18. Brygady Artylerii z wykorzystaniem bateryjnych modułów ogniowych Gladius na poligonie w Ustce. Na zdjęciu samobieżne wyrzutnie na bazie lekkich pojazdów taktycznych Waran z nadwoziem pick-up.
Ćwiczenia 18. Brygady Artylerii z wykorzystaniem bateryjnych modułów ogniowych Gladius na poligonie w Ustce. Na zdjęciu samobieżne wyrzutnie na bazie lekkich pojazdów taktycznych Waran z nadwoziem pick-up.
Autor. 18. Dywizja Zmechanizowana / fb
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (2)

  1. Seb66

    No suuuuper. Co za potęga!! Tu TRZY wyrzutnie. Tam kolejne CZTERY. RAZEM caaaaalg ten moduł wyślę w powitrze "-naście" dronow o słabych głowicach. I one uderzą w jakies cele dajmy na to nawet 100km dalej. A tymczasem Rosja DZIS produkuje w JEDNEJ FABRYCE ok 150-160 "shahidów"! DZIENNIE !! A MIESIECZNIE atakuje Ukrainę w tym linię frontu ponoć nawet 40 TYSIACAMI dronow i dronikow. My z dumą poślemy w boj niech będzie MOZE nawet 40 SZTUK. Oni TYSIACE, my SZTUKI. W MON rozdano właśnie NAGRODY za ......"osiagnięcia"!

  2. M.M

    Wysłać na Ukrainę w ramach testów.

Reklama