Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsze elementy Gladiusa dostarczone

Autor. WB Electronics

15 grudnia br. Agencja Uzbrojenia poinformowała, że zostały zrealizowane dostawy pierwszych elementów wchodzących w skład bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius na potrzeby 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby.

Reklama

Agencja Uzbrojenia informuje, że w efekcie przedmiotowej dostawy artylerzyści z Żelaznej Dywizji odebrali dwie wyrzutnie bezzałogowych statków powietrznych oraz dwa treningowe bezzałogowe statki powietrzne Gladius. Umożliwi to rozpoczęcie szkolenia zespołów operatorskich tych zestawów przed kolejnymi dostawami elementów tego systemu. Całkowita wartość umowy wynosi 2 mld PLN brutto a dostawy kolejnych elementów wchodzących w skład bateryjnych modułów Gladius zostaną zrealizowane w II połowie przyszłego roku.

Reklama
Reklama

W komunikacie AU czytamy, że powyższe dostawy stanowią efekt realizacji umowy na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius, która została zawarta 6 maja br. pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A. Przedmiotem umowy jest dostawa czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Pakiet logistyczny obejmuje dostawę zestawów obsługowych oraz usługę serwisową dotyczącą bezzałogowych statków powietrznych, natomiast w ramach pakietu szkoleniowego, oprócz szkolenia dla personelu, pozyskiwane są treningowe bezzałogowe statki powietrzne oraz symulatory bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius.

Czytaj też

Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius przeznaczone będą do precyzyjnego rażenia celów na donośności 100 km oraz do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5, wyposażonych w głowice optoelektroniczne umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji.

Rolę efektorów systemu będą pełniły uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne GLADIUS, zintegrowane  z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP systemem kierowania ogniem TOPAZ.  W skład bateryjnego modułu wejdą: wyrzutnie, wozy dowodzenia, amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych GLADIUS.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (9)

  1. Filemon 21

    Pilny update 67 mln PLN dodatkowe zażądał PGZ za drona wydmuszkę Pikanterii dodaje fakt że tyle kosztuje licencja Heca

  2. Monkey

    Hmmm, jak trwoga, to do Boga, jak to mówią. Nawet jeśli ów „Bóg” jest z Korei czy z USA. Przynajmniej nie kupujemy jeszcze w KRL—D czy w Iranie. Albo w Chinach. Tak pogardzali prywatnym przemysłem zbrojeniowym. A teraz proszę, co się dzieje.

    1. Box123

      W kraju takim jak Polska z tak silną ingerencją wrogich ośrodków w wewnętrzną sytuację kraju prywatny przemysł zbrojeniowy może być tylko dodatkiem do państwowego.

    2. Monkey

      @Box123: Wcale, jak zresztą widać, nie musi. Uważam, że to było zacietrzewienie, czy też fobia wiadomego władcy Polski, zwanego prezesem. Z drugiej strony, podając przykład "wydajności" przemysłu państwowego, to gdzie jest PGZ-19 Orlik? Jak się zakończyły "remonty" MiG-29? Ten sam zakład, WZL-2, czyż nie? Też agentura?

    3. Box123

      1/2 @monkey: być może państwowy przemysł zbrojeniowy nie będzie tak wydajny jak prywatny ale to że państwo ma nad nim kontrolę też jest istotne. Celem przemysłu państwowego jest realizacja interesu państwa czyli zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, a celem przemysłu prywatnego jest zarabianie pieniędzy z wszelkimi tego konsekwencjami. I tymbardziej jest to istotne w przypadku kraju który należy do stref wpływów innych, a nie sam te strefy wyznacza jak np Stany Zjednoczone. U nas może się zmienić rząd i znowu nie być na nic pieniędzy i przemysł panstwowy to przewegetuje a prywatny może sobie poszukać "innych" inwestorów dając im dostep do kluczowych technologi. I w tedy ma znaczenie czy firma prywatna będzie tylko uzupełnieniem przemysłu państwowego czy to ona bedzie dominująca.

  3. Filemon 21

    Podsumowując WB Electronics przynajmniej da nam gotowca , podobnego do flyeye by czyli bardzo cichego, W porównaniu do PGZ które za 172 mln PLN szykuje drona NeoX2 sztuk 100 do 2027 Żenada

  4. wert

    na temat Gladiusa nie wiemy nic! Jedno co wiemy: NIE może powtórzyć "osiągnięć" Warmate 2 czyli pułap 500m, v max-150 km/h, t lotu-2h, zasięg 10-20 km (zależnie od terenu), CEP-2m (żegnaj luku dekla). Dostarczone elementy treningowe to mogą być jedynie Łosie bo te są gotowe. Miejmy nadzieję że udziałowiec WB- Skarb Państwa wyegzekwuje porządna robotę. Lepiej później niż badziew czy inny kapiszon. Mówi się głośno o GX-2 czyli jest dobrze. Na marginesie: skoro WB jest tak odporna na WRE dlaczego nie robią wielowirnikowca z rewolwerowym magazynkiem granatów 60 czy nawet 82mm? Za mało by kosztował bo nie jednorazówka?

  5. atom

    WB wywiązuje się z kontraktu, wreszcie tak jak powinno być, najpierw cały "szpei" szkoleniowo-treningowy, wkrótce potem bojowo-operacyjny, jedna uwaga - na zdjęciu wyrzutnia i....................Warmate2, artykuł obok z wizualizacją efektora Gladiusa, trzeba przyznać na niezłym poziomie, znamy jakieś ostateczne ukompletowanie tego systemu?, na koniec trochę nie za bardzo rozumiem sens pakowania tego na Legwana 4x4 z HSW? skoro w ofercie są opancerzone Jelcze które chyba wystarczą na system mający operować na 100-150km? po co się ładować w koszty? (Legwan "po taniości" raczej nie będzie)

    1. Orthodoks

      Legwan czy Waran, jeden huk.

    2. atom

      Sorry , zwierzaki mi się pokićkały

  6. KPS1

    Świetnie, następne kontrakty dla WB poproszę :)

  7. ACAN

    Świetnie tylko żeby nie zrobili z tego systemu o niewielkiej ilości drogich efektorów . Jeśli ktoś wyciąga wnioski z wojny w Ukrainie to wie że potrzeba też masowych tanich i dalekiego zasięgu dronów do saturacji OPL przeciwnika.

    1. Extern.

      WB właśnie ogarnia nowy zakład produkcyjny, Co prawda oficjalnie na potrzeby zwiększenia produkcji Warmate, ale kto wie.

    2. Chyżwar

      Jeżeli dron uderzeniowy faktycznie będzie stealth to trochę zmieni sytuację.

  8. Buczacza

    Brawo 👍 WB Electronics ma takie możliwości i kompetencje, że tylko bić brawo. Aż nie chce się wierzyć, że przez lata firma była sekowana przez rządzących. Jeszcze raz brawo 👍.

    1. Był czas_3 dekady

      WB ma też w swojej ofercie interesujące zestawy zdalnie sterowane: ZSU-01, ZSU-02, ZSU-03. Może kiedyś wojsko zainteresuje się nimi, skoro nie chce z ZM Tarnów.

    2. Buczacza

      Kto wie... Firma mimo przeciwności rozwija się bardzo dynamicznie.. Jeszcze kilka lat temu. 800 pracowników dziś 1.5 tys. Z tego większość to kadra inżynierska. I pomyśleć, że trzeba było aż wojny. Tuż obok.... żeby wszyscy przejrzeli na oczy.

    3. Chyżwar

      @Był czas_3 dekady Mnie leży X-FRONTERy. Czyli latające "termosy", który żołnierze mogą bez problemu mogą taszczyć ze sobą. W konfiguracji jeden obserwacyjny + kilka latających granatów działających w roju fajna rzecz.

  9. stary wirus

    Nikt nie odważył się napisać o Komendancie Policji, który przemycił do Polski nielegalny, niezarejestrowany, naładowany granatnik p-panc, wniósł go do budynku KG Policji, tam nielegalnie przechowywał w niezabezpieczonym pomieszczeniu aby go w końcu odpalić w centrum budynku narażając zdrowie i życie funkcjonariuszy? Kiedy zarzuty kryminalne dla tego wielokrotnego przestępcy? Tego nawet Kamiński już nie zamiecie pod dywan, chociaż bardzo się stara.,

    1. ziolo

      Co ma z tym wspólnego dostawa "Gladiusów" przez WB?

    2. hani11

      A co to ma wspólnego z artykułem?

    3. Chyżwar

      Tu piszemy o wojsku. Masz odrębną działkę tyczącą Policji. Zamiast tu robić of top tam pisz.

Reklama