Pierwsza krew Gladiusa. Latająca artyleria zniszczyła cel

Autor. 18. Dywizja Zmechanizowana / fb
Żołnierze z 18. Brygady Artylerii przeprowadzili pierwsze strzelanie do celu nawodnego z wykorzystaniem bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius.
Umowę na zakup 4 bateryjnych modułów ogniowych (BMO) systemu Gladius podpisano w maju 2022 roku. Dla Wojsk Rakietowych i Artylerii to jeden z najważniejszych kontraktów ostatnich lat. Dostawy pierwszych zestawów do 18. Brygady Artylerii miały miejsce już pod koniec 2022 r.. Kompletacja zakończyła się w grudniu 2024 r..
W ostatnich dniach 18. Dywizja Zmechanizowana poinformowała w mediach społecznościowych, że żołnierze 18. Brygady Artylerii przeprowadzili na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce strzelania z bateryjnego modułu ogniowego Gladius. Zasięg rażenia uderzeniowego bezzałogowca BSP-U wynosi 100 km. Z kolei rozpoznawczy aparat FT5 Łoś pozostanie w powietrzu przez około 10 godzin, mogąc osiągnąć pułap maksymalny 5 tys. m.
Ćwiczenie polegało na eliminacji wskazanego celu nawodnego. Działania na poligonie potwierdziły zdolność systemu do skutecznego rażenia tego typu obiektów. Oprócz stanowiło to okazję do doskonalenia umiejętności artylerzystów obsługujących Gladiusa. O planowanych strzelaniach bojowych Gladiusa wspomniał podczas Defence24 Days płk Piotr Męczyński, dowódca 18. Brygady Artylerii. Wydarzenie to stanowi istotny etap w rozwoju potencjału bojowego brygady.

Autor. 18. Dywizja Zmechanizowana / fb
Zdolności te zwiększą się jeszcze bardziej za sprawą planowanych ulepszeń systemu Gladius. Z infrastruktury opracowanej na potrzeby dzisiejszego BSP-U skorzysta opracowywany obecnie zestaw Gladius 2. Warto wspomnieć, że drugą jednostką, która otrzymuje elementy systemu Gladius, jest 1. Mazurska Brygada Artylerii (od jesieni 2024 r.) podporządkowana 16. Dywizji Zmechanizowanej. Obecnie do Wojska Polskiego dostarczany jest już trzeci bateryjny moduł ogniowy, a w przyszłym roku przekazany zostanie czwarty zestaw.

Autor. 18. Dywizja Zmechanizowana / fb
W skład bateryjnego modułu ogniowego Gladius wchodzi pluton rozpoznawczych BSP (trzy wozy dowodzenia, trzy pojazdy-wyrzutnie oraz trzy wozy amunicyjne), dwa plutony uderzeniowe BSP-U (jeden wóz dowodzenia, cztery wozy-wyrzutnie oraz dwa wozy amunicyjne) oraz wóz obsługi technicznej i mobilna stacja analiz. Dawcą podwozia dla pojazdów dowodzenia oraz wyrzutni jest lekki pojazd taktyczny Waran. Bazą dla wozów amunicyjnych jest Jelcz P882.57, zaś nośnikiem mobilnej stacji analiz oraz wozu obsługi technicznej jest Jelcz P662D.35.
AdSumus
Co jest w tym pudle na jelczu? Gladius jeden? Jeśli tak, to to jest jakaś paranoja.
M.M
Ciekawe jak by się sprawdził na Ukrainie?
Essex
Pokraczny drogi i zbedny system
Chyżwar
To ten sam Gladius, który powstał bo chciał go "zły" PiS, który podobno "nie lubi" prywatnego przemysłu?