Amerykanie i Filipiny na wspólnych ćwiczeniach lotniczych

Autor. The National Guard/Master Sgt. Mysti Bicoy
Na Filipinach odbywają się wspólne ćwiczenia amerykańskiego i filipińskiego lotnictwa - Cope Thunder 23-2. Ćwiczenia skupiają się głównie na operacjach ekspedycyjnych i zaangażują samoloty C-130 Hercules, A-10 Warthogs i F-22 Raptor – informuje Philippine News Agency.
Filipiny i USA od początku roku intensyfikowały ćwiczenia, które mają na celu pokazanie współpracy i zaangażowania USA w ten region. Dlatego też od 2 do 21 lipca trwają ćwiczenia Cope Thunder 23-2, mające na celu poprawę interoperacyjności Stanów Zjednoczonych i Filipin poprzez szkolenie pilotów samolotów. Ćwiczenia pozwalają obu krajom na wymianę taktyk, technik i procedur. Ćwiczenia odbywają się w bazie lotniczej Clark, bazie lotniczej Mactan i innych lotniskach na Filipinach. Pierwsza edycja ćwiczenia odbyła się w dniach 1-12 maja i dotyczyła zdolności planowania misji oraz prowadzenia defensywnych i ofensywnych działań przeciwlotniczych z wykorzystaniem samolotów myśliwskich i transportowych.
W ćwiczeniach biorą udział samoloty C-130 Hercules, A-10 Warthogs i F-22 Raptor z wielu jednostek amerykańskich. Jeśli chodzi o Filipiny to stronę tą reprezentują samoloty FA-50.
US Air Force F-22 Raptor from Hawaiian Raptors Squadron, comprised of 19th and 199th Fighter Squadron, completes an initial landing in support of Exercise Cope Thunder 23-2 at Clark Air Base, Philippines, July 5. pic.twitter.com/obCbLd5c6z
— Ryan Chan 陳家翹 (@ryankakiuchan) July 6, 2023
Cope Thunder 23-2 exercise is being conducted by US🇺🇸and Philippine🇵🇭 from July 2 to 21 marking the 2nd iteration of this Pacific Air Forces event. For the 1st time, the US Air Force introduces F-22 Raptors to the exercise. @Toru_Vertol @matt_mizuwari @georgevisan @armouredmech pic.twitter.com/yxbdogDc5O
— GalANT (@anapASPAC) July 6, 2023
Ćwiczenia Cope Thunder po raz pierwszy odbyły się w 1976 roku na Filipinach. Potem zostały wstrzymane w 1991 roku, kiedy wojska amerykańskie opuściły bazę lotniczą Clark z powodu erupcji wulkanu Pinatubo. W 1992 roku wojska amerykańskie został przeniesiony do bazy sił powietrznych Eielson i z czasem przemianowano ćwiczenia na Red Flag Alaska.
Tego samego dnia, w którym rozpoczęły się ćwiczenia Cope Thunder 23-2, rozpoczęły się również ćwiczenia powietrznej Northern Edge 2023-2, które tradycyjnie odbywają się na Alasce, jednak w tym roku jest inaczej i odbywają się w różnych lokalizacjach na Pacyfiku, takich jak amerykańska baza MCAS Iwakuni w Japonii i na Hawajach. Dzięki takim ćwiczeniom Stany Zjednoczone ćwiczą mobilizację sił na dużą skalę z tylnych baz w kierunku Pacyfiku osiągając tym samym zdolności potrzebne do działania. Możemy zauważyć analizując ostatnie pół roku, że Stany Zjednoczone uważają obecnie Filipiny i Japonię za dwa filary kluczowe na Pacyfiku.
WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie