Siły zbrojne

Aktywny pancerz Abramsów na testach w Niemczech

Fot. Leonardo DRS.
Fot. Leonardo DRS.

Amerykańska armia zainstalowała na czołgach M1A2 Abrams, rozmieszczonych w Europie, system aktywnej ochrony Trophy. Został on następnie przetestowany na poligonie Bergen Hohne w Niemczech.

Testy systemu Trophy są elementem drugiej fazy zmodyfikowanego ćwiczenia Defender-Europe 20. W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik U.S, Army Europe podkreśla, że próby Trophy są odrębnym przedsięwzięciem od trwającego już ćwiczenia Emergency Deployment Readiness Exercise, obejmującego przerzut sprzętu dla batalionu pancernego (pobranego z zestawu Army Prepositioned Stock i stanowiącego pewną część sprzętu dla jednostek pancernych/zmechanizowanych składowanego w APS) do Drawska Pomorskiego, przejęcie tego wyposażenia i następnie ćwiczenia poligonowe z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego.

U.S. Army Europe podała, że system Trophy został przetransportowany do Europy, a następnie zainstalowany i przetestowany wcześniej w tym miesiącu. Testy na poligonie Bergen-Hohne przeprowadzono na ośmiu czołgach M1A2 Abrams, również pochodzących z zestawu wyposażenia US Army rozmieszczonego w Europie, czyli APS.

Po zakończeniu całego przedsięwzięcia system zostanie zdemontowany. U.S. Army Europe nie ujawnia szczegółów testów, jednak z wcześniejszych informacji wiadomo, iż taka forma prób miała na celu sprawdzenie możliwości szybkiej instalacji Trophy w warunkach polowych oraz przetestowanie samego systemu, jak i działania jednostek logistycznych odpowiedzialnych za całe przedsięwzięcie.

Trophy to system ochrony aktywnej klasy hard-kill (zdolny do fizycznego zwalczania nadlatujących pocisków przeciwpancernych), opracowany przez izraelskiego Rafaela i wdrożony do służby w Siłach Obronnych Izraela, gdzie był używany operacyjnie. Izraelska armia używa Trophy na czołgach Merkawa Mk 3 i 4 oraz ciężkich transporterach Namer.

Armia Stanów Zjednoczonych zdecydowała się na pozyskanie systemu Trophy w celu umożliwienia wyposażenia weń czołgów Abrams dla czterech brygad pancernych (integratorem na amerykańskim rynku jest Leonardo DRS). Ma to stanowić wzmocnienie ochrony tych wozów przed zagrożeniami ze strony zaawansowanych pocisków przeciwpancernych, m.in. takich, jakich używa Federacja Rosyjska. Na pozyskanie Trophy – dla pododdziału czołgów Leopard 2, przeznaczonego do Sił Natychmiastowego Reagowania NATO, czyli tzw. szpicy, z dyżurem bojowym w 2023 roku – zdecydowała się też Republika Federalna Niemiec.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.