Reklama

Siły zbrojne

Akceptacja Kongresu ws. śmigłowców Apache dla Polski w przyszłym tygodniu

AH-64D Apache Poland MSPO JSabak
Autor. J.Sabak

W przyszłym tygodniu spodziewamy się decyzji Kongresu Stanów Zjednoczonych akceptującej nasze zapytanie dotyczące śmigłowców Apache - powiedział w sobotę w TVP Info szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że Apache razem z Abramsami będą stanowiły barierę, która zamknie Bramę Brzeską.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Minister obrony narodowej został w sobotę zapytany w TVP Info, które z zakupów są kluczowe dla bezpieczeństwa Polski. "Te dotyczące realnego wzmocnienia Wojska Polskiego, jak np. czołgi Abrams" - powiedział Błaszczak.

Czytaj też

"W przyszłym tygodniu spodziewamy się decyzji Kongresu Stanów Zjednoczonych akceptującej nasze zapytanie dotyczące śmigłowców szturmowych Apache; a więc Abramsy razem z Apachami będą stanowiły barierę, która zamknie Bramę Brzeską" - zapowiedział szef MON.

Reklama

Wyjaśnił, że "Brama Brzeska to termin dotyczący równiny w okolicach Brześcia, a więc granicy z Białorusią (pas szeroki na około 80 kilometrów, zawarty pomiędzy Narwią a Bugiem - PAP)". "Chodzi o to, żeby czołgi Abrams razem z Apachami stanowiły barierę nie do przebycia" - zaznaczył.

Czytaj też

Wśród sprzętu wzmacniającego bezpieczeństwo Polski minister Błaszczak wymienił także: czołgi K2 Black Panther z Korei Południowej, samoloty bojowe FA-50, HIMARS-y - system artylerii rakietowej wysokiej mobilności.

"Po osiemnastu latach przerwy odtworzyliśmy jednostkę wojskową – 1 Brygadę Rakiet" - dodał szef MON.

Zwrócił uwagę, że do produkcji broni wykorzystywany jest zarówno rodzimy przemysł zbrojeniowy, jak i zakłady przemysłu zbrojeniowego z krajów sojuszniczych, które są w Polsce.

Czytaj też

Zamiar zakupu 96 helikopterów Apache wyraził MON w ubiegłym roku. Jak poinformował w maju br. szef resortu po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem obrony, "armia Stanów Zjednoczonych udostępni nam helikoptery Apache z własnych zasobów, jeszcze przed podpisaniem kontraktu w sprawie kupienia 96 helikopterów"

Czytaj też

Pierwotny zakres programu Kruk, bo taki kryptonim nosi projekt mający zastąpić stare Mi-24, służące dziś w liczbie niespełna 30 egzemplarzy, zakładał zakup do 32 śmigłowców uderzeniowych. Przeprowadzony w latach 2016-2017 Strategiczny Przegląd Obronny rekomendował „zwielokrotnienie" liczby śmigłowców uderzeniowych i uzbrojonych, jednak liczba 32 maszyn Kruk była utrzymywana w Planie Modernizacji Technicznej. O skokowym zwiększeniu zakupów zdecydowano w świetle rosyjskiej, pełnoskalowej agresji na Ukrainę i przyjęcia ustawy o obronie Ojczyzny. Sam program Kruk był przez kilka lat w fazie oceny Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa (dialog techniczny rozpoczęto od 2014 roku).

Apache Guardian

Apache Guardian, czyli AH-64E, to najnowsza wersja podstawowego śmigłowca uderzeniowego US Army, używanego także do działań w Polsce w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Maszyny tego typu posiadają kompozytowe łopaty śmigła oraz nowe przekładnie i głowice, zdolne przenieść moc z mocniejszych silników T700-GE-701D. Śmigłowiec posiada również ulepszoną awionikę i system celowniczy, które umożliwiają miedzy innymi kontrolę bezzałogowców i dwukierunkową wymianę danych operacyjnych poprzez Link-16.

Czytaj też

Apache Guardian w najnowszej produkowanej obecnie wersji v6 ma też radar Longbow w ulepszonej wersji o zasięgu do 16 km, z rozszerzonymi możliwościami wykrywania celów nawodnych i powietrznych. Standardowe uzbrojenie śmigłowca stanowią ruchome, podkadłubowe działko M230, do 16 przeciwpancernych pocisków kierowanych Hellfire lub JAGM, oraz kierowane i niekierowane pociski 70 mm. Opcją jest również zastosowanie rakiet powietrze-powietrze bardzo krótkiego zasięgu, brytyjskich ppk Brimstone oraz izraelskich ciężkich Spike NLOS.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze (14)

  1. wert

    1-Polska musi się jak najszybciej uzbroić po zęby jeśli chce być PODMIOTEM polityki międzynarodowej 2- uzbrojenie Made in USA jest najlepsze na świecie;. 3- kraj który opiera się tylko na jednym ( nawet w miarę wiarygodnym) sojuszniku staje się jego, w pełni zależnym, satelitą. To aktualnie trzy aksjomaty naszj polityki które powinien realizować Rąd Polski

    1. RAF

      wert@ Wyglada na to, ze wszystkie twoje postulaty sa obecnie realizowane i oby tak zostalo rowniez po wyborach.

  2. OptySceptyk

    Pytanie, czy to nie jest najlepszy łuk i strzały w erze muszkietów... W sytuacji, gdzie w każdym krzaku siedzi MANPADS, śmigłowce szturmowe mogą zapomnieć o jakichkolwiek rajdach na tyły, uderzeniach za linią styczności itp. Do czego jeszcze w tej chwili mogą się nadawać to rola odwodu ppanc, gdzie strzelają na maksymalny dystans spoza zasłony np. lasku, domu itp. w razie wrogiego ataku Pytanie, czy nie łatwiej, taniej i prościej byłoby zamiast śmigłowców kupić do tego zadania kilka pułków ppanc z Brimstone'ami. No i, pamiętajmy, że sami Amerykanie poddają sens istnienia śmigłowców szturmowych w wątpliwość. W tej chwili kombinują z dronami szturmowymi/ppanc kontrolowanymi z pokładu śmiglowca-matki. Zobaczymy, gdzie to pójdzie.

    1. Davien3

      @Optysceptyk każda szanujaca sie armia uzywa smigłowców szturmowych i zamawia/modernizuje to co ma USA nie rezygnuje z śmigłowców szturmowych jedynie planuje zastapienie Apache nowa maszyna szturmowa z programu FLRAA

    2. hermanaryk

      Ofensywna rola śmigłowców szturmowych bardzo się skurczyła, ale w obronie znad własnego ugrupowania wciąż mogą być nieocenione. Pułk ppanc z Brimstone'ami może nie zdążyć, gdy trzeba będzie skasować włamanie rosyjskiej szpicy pancernej. Żeby jednak wszystko zagrało, potrzebne są pociski ppanc o dużym, kilkunastokilometrowym zasięgu.

    3. RAF

      OptySceptyk@ Jak bys szerzej spojrzal na wojne to wiedzialbys, ze kazdy rodzaj sprzetu jest potrzebny, rowniez smiglowce. Razem tworza system, w ktorym wzajemnie sie wspieraja, zabezpieczaja i uzupelniaja.

  3. LMed

    No cóż, z przydatnością zimnowojennego sprzętu w przyszłym potencjalnym konflikcie może być tak , jak z przydatnością sprzętu z okresu I WŚ w II WŚ na przykład. To po pierwsze, a po drugie inwestuje się pieniądze maksymalnie we własny przemysł obronny. Nie sposób zbudować i dużą, nowoczesną armię (a więc silne, samodzielne państwo) bez oparcia o przemysł własny. A my chwalimy się gotowymi jeżdżącymi i latającymi pudełkami kupionymi na kredyt (i to na wyprzedażach w licznych przypadkach)? Niech się lud cieszy i chwali cesarza???

    1. wert

      daruj sobie, nikt takich bzdetów nie bierze na powaznie

  4. Flaczki

    No I super, rozłorzyc zakup na 12 lat into da nam 8 smiglowcuw rocznie

  5. Buczacza

    Nie wiem czy potrzebujemy aż tyle? Tym niemniej uzasadniony zakup. W końcu już wkrótce najlepsza armia w Europie. To i najlepszy śmiglak w klasie...

    1. user_1047319

      Tak najlepsza haha

    2. Buczacza

      Kolejny jednodniowy bycik....Nic NATO nie poradzę. W historii wojskowości żadna szanująca się armia nie odniosła tak wielu spektakularnych sukcesów jak Polacy. Swego czasu napisałem o kilkunastu takich bitwach przypadkiem wszystkie z moskowią . Wspólny mianownik to przewaga onuc min 4-1. Ba a najwięcej to ponad 20-1.... Jakoś nie przypominam sobie, żeby jakiś moskiewski polemizował. Z drugiej strony najwięcej upokarzających klęsk na onucland. To nasza zasługa... Respekt iwan...

    3. Zenek2

      Uzasadnione to jest to, na co nas stać, zarówno w zakupie jak i w utrzymaniu. Nie dość, że nabywamy za bardzo drogie kredyty, to w dodatku w sposób nieprzemyślany i gwałtowny (bez przetargów, wybieramy producenta i pytamy się o cenę, dostawa najlepiej na jutro), czego konsekwencją są niezwykle kosztowne zakupy. A następne 30 to będzie mozolne spłacanie długów i próba utrzymania masy sprzętu, na który nas nie stać.

  6. bezreklam

    3 efekty - wicej sprzetu- wiecej dlugu i mniej naszego przemyslu

  7. bezreklam

    3 efekty - wicej sprzetu- wiecej dlugu i mniej naszego przemyslu

  8. USdown

    W 2001 r. podczas manewrów o kryptonimie Victory Strike II amerykański śmigłowiec szturmowy AH-64 rozbił się na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. Podczas awaryjnego lądowania zginął pilot - przyczyną katastrofy była usterka techniczna.

  9. USdown

    W 2018 r. doszło do wstrzymania dostaw śmigłowców szturmowych AH-64E Apache Guardian dla US Army. Powodem były poważne problemy z elementem mocującym łopaty wirnika do głowicy, co stanowiło krytyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów. W 2019 r. holenderskie ministerstwo obrony poinformowało o uziemieniu wszystkich śmigłowców szturmowych AH-64D Block 2 Apache Longbow z powodu problemów ze śmigłem ogonowym. Wcześniej z powodów usterek technicznych doszło do wielu katastrof lotniczych z udziałem tych maszyn!

  10. USdown

    W konfrontacji z wielowarstwową obroną przeciwlotniczą - to śmigłowce szturmowe raczej nie mają większych szans na współczesnym polu walki. Jeśli chodzi o amerykańskie AH-64 Apache - to warto wspomnieć, że podczas konfliktu zbrojnego na Bałkanach, szybko zostały wycofane, gdyż były łatwe do zestrzelenia!

    1. QVX

      O czym doskonale się przekonują Ka-52. :-)

    2. Davien3

      @USdown i znowu kłamiesz Apache na Bałkanach nie latały dlatego ze nie było dla nich celów bo armia serbska została całkowicie rozbitta zanim tam dotarły

    3. USdown

      QVX / doskonale się przekonują Ka-52 < Na Zaporożu rosyjskie śmigłowce szturmowe okazały się bardzo skuteczne, o czym świadczą pobojowiska zasłane wręcz wrakami Leopardów i innego zachodniego sprzętu wojskowego!

  11. Lokalizator bzdur

    Czołgi niepotrzebne samoloty niepotrzebne helikoptery niepotrzebne....czego wy ludzie chcecie!? XD

  12. Paweł LiS

    Panie Ministrze! Bramę Brzeską mogą zamknąć tylko dziesiątki tysięcy dronów lądowych jak np. PIAP Ibis, PIAP Hunter, mobilne miny wzorowane na niemieckim pojeździe Goluath oraz dziesiątki tysięcy bsl jak WB Electronics X-Fronter. W dzisiejszych realiach czołgi i śmigłowce to drogie , niskoefektywne CELE. W dodatku będące pułapkami dla ich załóg. Idzie nowe...

    1. KrystianDT

      W dzisiejszych czasach to środki walki elektronicznej potrafią te setki dronow ściągnąć na ziemię.

    2. [email protected]

      Powiedz to Ukraińcom i Rosjanom.

    3. Orel

      @Paweł dron do zabezpieczenia bomby na lotnisku, transporter z karabinem i quadrocopter zrzucający granaty raczej tego nie zrobią. Mogą być przydatne ale ich zakres użycia jest bardzo ograniczony (bardziej jako element wyposażenia drużyny piechoty)

  13. OS-INT

    Z informacji opublikowanej przez koncern Boeing wynika, że w drugiej połowie bieżącego roku ma dojść do oblotu prototypu AH-64E v6.5. Rozwój tej wersji śmigłowca szturmowego Apache został zlecony przez Departament Obrony USA w 2021 roku. Zgodnie z planem ma trafić na linię montażową w miejsce wersji v6. Wśród wskazywanych modyfikacji wymienia się przekonstruowanie płatowca w celu instalacji silników General Electric T901. Ze względu na opóźnienia programu rozwoju jednostek napędowych, pierwsze loty będą wykonywane z dotychczasowymi silnikami. Inne zmiany obejmują nowe oprogramowanie systemów pokładowych. Obecnie brak informacji odnośnie harmonogramu fazy badawczej, Biorąc pod uwagę cykl produkcyjny), to nie można wykluczyć, że wśród pierwszych użytkowników eksportowych wersji v6.5 będzie Polska, We wrześniu b.r. MON skierował do władz federalnych USA zapytanie ofertowe (Letter of Request) w sprawie zakupu do 96 śmigłowców AH-64E Apache...

  14. DRB

    No i super!!!