Reklama

Siły zbrojne

Apache w Wojsku Polskim w przyszłym roku

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

W piątek (21 lipca br.) szef MON obserwował amerykańsko-polskie szkolenie lotnicze na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym. W trakcie szkolenia minister powołał gen. dyw. Adama Joksa na stanowisko dowódcy Polskiego Korpusu Sił Lądowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Dziś byliśmy świadkami ważnego wydarzenia. Wręczyłem powołanie panu generałowi Joksowi na stanowisko dowódcy 2 Korpusu Polskiego Dowództwa Wojsk Lądowych. Ten Korpus powstanie, żeby wzmocnić interoperacyjność ze Stanami Zjednoczonymi i żeby wzmocnić możliwości obronne Wojska Polskiego. Moim celem jest to, żeby wykorzystać doświadczenie, jakie nabył pan generał Joks, będąc zastępcą dowódcy V Korpusu US Army. Jesteśmy dumni z tego, że wysunięty element dowództwa V Korpusu jest w Polsce. Na podstawie decyzji pana prezydenta Joe Bidena na trwałe jest w Polsce, a więc nie czasowo, tylko na stałe. To właśnie V Korpus US Army dowodzi siłami amerykańskimi na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej na poligonie w Nadarzycach.

Bardzo cieszymy się z tego, że żołnierze amerykańscy są w Polsce, że ćwiczą z polskimi żołnierzami, że wykorzystują ten poligon, tu w Nadarzycach po to, żeby podnosić umiejętności, żeby budować interoperacyjność z Wojskiem Polskim. Obserwowaliśmy Apache nie bez przyczyny. Wyposażymy Wojsko Polskie w 96 takich śmigłowców. Jeszcze przed realizacją kontraktu doprowadzimy do tego, że Wojsko Polskie będzie wykorzystywało 8 takich śmigłowców nam użyczonych przez US Army, czyli przez siły lądowe Stanów Zjednoczonych

Reklama

– mówił szef MON po zakończeniu wspólnych polsko – amerykańskich ćwiczeń. 

Czytaj też

Stosunki polsko-amerykańskie mają kluczowy wpływ na system bezpieczeństwa NATO, szczególnie jego wschodniej flanki. Dyslokowane w Polsce pododdziały Pancernych Brygadowych Grup Bojowych oraz elementy wspierające, w tym Brygada Lotnictwa Bojowego, budowana w Redzikowie instalacja systemu obrony przeciwrakietowej, budowane w Powidzu magazyny sprzętu i amunicji czy utworzenie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu Armii USA to tylko niektóre przykłady trwałości transatlantyckich więzi sojuszniczych.

Mówiąc o wzmocnieniu i modernizacji Wojska Polskiego szef MON zaznaczył, że jest to niezwykle ważna w dzisiejszych czasach inwestycja w bezpieczeństwo Polek i Polaków. 

Naszym celem jest zbudowanie tak silnego Wojska Polskiego, żeby Polska nie została zaatakowana przez Rosjan, żeby odstraszyć Rosję. Temu ma służyć wzmocnienie Wojska Polskiego, które jest dokonywane w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, za co dziękuję panu ambasadorowi Brzezińskiemu. Doprowadzimy do tego, że Abramsy i Apache zamkną bramę brzeską. Doprowadzą właśnie do takiej oto sytuacji, w której ten kierunek potencjalnego ataku na Polskę będzie niemożliwy ze względu na silną obecność Wojska Polskiego współpracującego z wojskiem Stanów Zjednoczonych

– mówił minister M. Błaszczak. 

Czytaj też

Szef  MON podczas wizyty na poligonie w Nadarzycach poinformował, że na początku sierpnia polscy piloci rozpoczną szkolenie na śmigłowcach Apache. 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy dzisiaj uczestniczyli w ćwiczeniach. Byłem pod wrażeniem umiejętności pilotów amerykańskich i możliwości sprzętu amerykańskiego, śmigłowców Apache. To rzeczywiście bardzo nowoczesna broń i zapewniam państwa, że doprowadzimy do tego, że już w krótkim czasie Wojsko Polskie będzie dysponowało Apachami. Już niedługo, na początku sierpnia pierwsi polscy piloci rozpoczną szkolenie właśnie na tych śmigłowcach. Zaraz po zakończeniu szkolenia, te 8 pierwszych maszyn trafi na wyposażenie Wojska Polskiego. A więc wykorzystujemy czas maksymalnie do tego, żeby wzmocnić Wojsko Polskie

– zaznaczył  minister M. Błaszczak.

Czytaj też

Szef MON mówił o pierwszych ośmiu śmigłowcach w wersji AH-64D, jakie mają zostać przekazane przez US Army i stanowić rozwiązanie pomostowe. Docelowo planuje się zakup do 96 nowocześniejszych AH-64E Apache Guardian, Polska złożyła wniosek FMS na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Reklama

Komentarze (9)

 1. Sorien

  Sama koncepcja apache nie jest zła-broń ta potrafi niszczyć czołgi, pojazdy , punty umocnień z 10 km dobry bo szybki - w razie co szybko może w krytycznych punktach wesprzeć obronę bądź atak . Ale wiadomo że na pierwszej linii latać nie będzie bo z byle ckmu go można rozwalić ba nawet dobra seria z ak podejrzewam że śmigła by pochrobotala

  1. Davien3

   @Sorien Apache wytrzymuje pociski z działka 23mm wiec z tym ckm-em to pojechałes na calego:))

 2. Kaszana

  Wert. Zobacz jakie sumy są zaliczkowane na sprzęt, zobacz jakie jest lewe zadłużenie Poza budżetem, było już duże przed wojną po pandemią. Liczby nie kłamią. Co ma wzrost do tego. Mozna wydawać z głową. A to gigantyczne zadłużenie poszło nie tylko na wp. Weź poczytaj . To są liczby ogólnodostępne choć rządzący się tym nie chwalą. Propaganda sukcesu widzę robi robotę.

 3. bc

  Śmigłowce potrzebne raczej ale za dużo. Wystarczyło by 64szt dla dwóch Brygad Lotnictwa Wojsk Lądowych. Resztę pieniędzy np. na odbudowę Kawalerii Powietrznej.

 4. Sorien

  Wojskiem dowodzą i decydują o nim ludzie beż pojęcia- co wojna ten sam problem. Zakupy są medialne ale robione tak jakby nie uwzględnia siw czynników obecnego pola walki .... zamiast 900 himars powinno być np 100 himars a 2000 langust zaporowa siła ognia do masowego zabijania piechoty. Zamiast 100 apachòw 40 a reszta kasy na tańsze lądowe wyrzutnie p-panc dzięki temu większą ilość wyrzutni . Zamiast tysiąca czołgów więcej artylerii lufowej oraz ręcznych wyrzutni p-panc p-lot . Zamiast jakieś bezsennsowynych flot morskich więcej kasy na lotnictwo . Stawiać na artylerię i piechotę czołgi dziś co pokazuje wojna na ua nie spełniają już swojej funkcji

 5. kaczkodan

  96 Apaczy to najgłupszy zakup z całej tej zbrojeniowej orgii jaką nam zafundowano. No cóż, Wolski pięknie podsumował to na samym początku że MON przypomina teraz amerykańskiego rapera który pierwszy raz w życiu dorwał się do większych pieniędzy. Redundantne Himars500+ i Jelczunmoo (tam na serio ktoś nie zajażył że to ta sama klasa uzbrojenia), uwalone Kraby przez produkcję K9 w Polsce (gotowce z Korei są ok), niepotrzebne okręty dla marynarki, a teraz zakup 96 śmigłowców wbrew trendom i wnioskom po Ukrainie.

  1. Mi-2

   Zakup Apachy to najlepsza decyzja. To jest śmigłowiec na który piloci LWL czekali od dawna. Co innego liczba tu można by to ograniczyć do 4 eskadr po 16 śmigłowców=64 maszyny.

  2. wert

   masz rację pierwszy raz są tacy co się "dorwali". Tylko dlatego że wczesniej ZAROBILI. POprzednicy (genialni, najlepsi, najmądrzejsi....) w 8 lat dołozyli do budżetu państwa 53 mld te nieukowate "wincenty pstrowskie" (nie rostowskie) w 6 lat dołozyli 206 mld a jak dołożyć 2 ostatnie inflacyjne wyjdzie ponad 300 mld. Przeliczysz na twarde zielone szeleszczące? Kto zarabia ten wydaje- twarde prao twego guru- balcerka

  3. LOUT

   kaczkodan - Zgadza się, to jest jakieś szaleństwo i wyrzucenie gigantycznych pieniędzy w błoto. Mówimy tutaj przy tym zapytaniu FMS o 10 lub więcej miliardach US$, czyli 40 miliardach PLN!! Jak już ktos uważa, że takie smigłowce mają przyszłosc(tutaj świat sam nie wie na 100%) to oczywiscie moze zamówić 3 eskadry plus 2 sztuki rezerwy, czyli 50 sztuk, co i tak byłoby olbrzymią liczbą jak na EUropę a nawet patrząc na świat. To jest drugi totalnie przeskalowany zakup obok o wiele za dużej ilości HIMARSów!

 6. tkin ważny

  Ja bym chciał tylko jednego abyśmy sami sobie mogli integrować to "cudo" z dowolnym uzbrojeniem jak robi to Izrael. Wiem jednak, że nie tak prowadzi się interesy. Gdybyśmy Brimstone zamontowali na Głuszcach nie sprzedali fabryki to dzisiaj zastanawiali byśmy się jak ma wyglądać Polski śmigłowiec bojowy Głuszec 4, lub 5 za 10 lat. POLAK2023 - ... Defence24 dowiedział sie kiedy polska zakupi pakiet modernizacyjny dla naszych 48 szt F-16 Block 52+ do pakietu F-16 V block 72 bo inni użytkownicy juz je modernizują - to proste jak zrobimy im L ... .

  1. Davien3

   @Tkin ty na serio chcesz Brimstone dla tego przestarzałego sokoła?? Toz juz teraz nikt ich nie kupuje a wersja Głuszec to CSAR a nie maszyna wsparcia. Nie mówiac juz o tak "drobnej" rzeczy jak zgoda UK by sprzedąc Polsce najnowoczesniej szy wtedy swój ppk:) Ech ci fantasci...

 7. Polak2023

  Witam to kiedy wreszcie ostateczna umowa na zakup 96 szt AH-64E Apache Guardian oby jeszcze w tym roku. I by w umowie była uwzględniona w przyszłości unowocześnienie do najnowszej wersji i z odpowiednim zapasem uzbrojenia. I kolejne pytanie gdyby Defence24 dowiedział sie kiedy polska zakupi pakiet modernizacyjny dla naszych 48 szt F-16 Block 52+ do pakietu F-16 V block 72 bo inni użytkownicy juz je modernizują

  1. Mi24

   Nie planuja na razie modernizacji F-16 bo nie wiadomo ile Wielki Brat rozkaze nam przekazac Ukrainie. Andriej Dudenko juz stoi w bloku startowym gotowy do podpisania rozporzadzenia w tej sprawie.

  2. LMed

   Umowę na 96 AH-64E to już następcy raczej bo czasu mało (chyba że jakąś ramową).

  3. Rusmongol

   @mi24. Przekazanie 2-4 samolotów f16 w żaden sposób nie zmniejszy szans na wygranie naszej wojny z Rosją. Oni mają kilkaset maszyn. Ale już te kilka naszych maszyn plus kilkadziesiąt z innych krajów może wysłać wiele f@szystowdkich humanoidow z 4 rzeszy rosyjskiej do św Piotra. Więc jestem za, pomimo kwiku tuby kremlowskiej. A już na pewno jestem za wysłaniem reszty mig 29.

 8. zibi

  Jakąś fobię ma na punkcie tzw. bramy brzeskiej? przy byle okazji o niej mówi, no chyba że w partyjnym przekazie dnia tak mu podali to musi jak mantrę powtarzać....

  1. hermanaryk

   Masz drzwi? Pewnie tak. Czy to znaczy, że masz fobię na punkcie pustego otworu drzwiowego? :)

 9. HusarzPolski

  Dzieje się w tej Armii ! Brawo

Reklama