Samoloty hybrydowe operują z francuskich Mistrali

26 marca 2016, 10:10
fot. US Navy
Reklama

Francuzi po raz pierwszy zatankowali dwa amerykańskie samoloty pionowego startu i lądowania V-22 Osprey na pokładzie swojego okrętu śmigłowcowego typu Mistral – doku „Tonnerre”.

Okręty typu Mistral zostały dopuszczone do obsługi samolotów V-22 Osprey w październiku ubiegłego roku i od tego czasu już kilkakrotnie dochodziło do współpracy z amerykańskimi pionowzlotami. Jednak 19 marca 2016 r. przeprowadzono po raz pierwszy tankowanie dwóch pionowzlotów jeden po drugim, za każdym razem bez wyłączania silników.

W trakcie tej operacji wykorzystywano pierwsze stanowisko do lądowania (dziobowe), które zostało wcześniej specjalnie wzmocnione do przyjmowania ciężkich śmigłowców i samolotów hybrydowych.

O przećwiczenie nowego scenariusza współdziałania poprosili Amerykanie. Francuzi od razu wyrazili zgodę, ponieważ mieli w ten sposób okazje do zademonstrowania dużych możliwości Mistrali. Może się to przydać w przyszłych negocjacjach w sprawie sprzedaży kolejnych tego typu jednostek – np. do Egiptu.

Dodatkowo coraz więcej źródeł wskazuje też, że francuska marynarka wojenna jest zainteresowana nabyciem kilku egzemplarzy samolotów hybrydowych V-22 Osprey.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
say69mat
niedziela, 27 marca 2016, 06:11

@def24.pl: Dodatkowo coraz więcej źródeł wskazuje też, że francuska marynarka wojenna jest zainteresowana nabyciem kilku egzemplarzy samolotów hybrydowych V-22 Osprey. say69mat: Alleluja, wygląda na to, że Aeronavale definitywnie wyrosła z fascynacji Caracalem. W odróżnieniu od naszych specjalistów z Klonowej. Oczywiście ulicy Klonowej ... Wesołego Alleluja. Ps.: Każdy ma zajączka na swoją miarę ;))) Sęk w tym, że co poniektórzy to łapią się tego co im się pod nos podetknie. I oznajmiają Miastu i Światu, że jest to autentyczny Sangreal naszego przemysłu i naszej obronności. Ale to nie jest żadną miarą śmieszne, ponieważ z przygody z Caracalem, wynika dobitnie, że mamy armię skrojoną miarą i na miarę ... horyzontów.

Vvv
niedziela, 27 marca 2016, 13:08

V-22 to zupełnie inna klasa niz nh-90 czy caracal. Ba nawet aw-101 przy tym sie chowa ale coz cena $$$

jgff
niedziela, 27 marca 2016, 08:44

Yes :)

Tweets Defence24