Rosyjskie systemy przeciwlotnicze bezsilne wobec izraelskich samolotów? [ANALIZA]

21 czerwca 2020, 09:22
C-400_S
Fot. mil.ru
Reklama

Coraz więcej specjalistów uważa, że sprzedane lub przerzucone na Bliski Wschód rosyjskie systemy przeciwlotnicze są bezsilne wobec izraelskich środków napadu powietrznego. Ponieważ jednak jak na razie nie doszło (na szczęście) do bezpośredniej konfrontacji, oceny te powinno się traktować przede wszystkim jako głos w dyskusji, a nie stwierdzenie faktu.

Od wielu lat w zachodnich mediach ścierają się ze sobą negatywne i pochlebne opinie na temat rosyjskich systemów przeciwlotniczych. Dotyczą one również najnowszych, rosyjskich baterii S-400 „Triumf” i nieco starszej generacji - typu S-300. W ich przypadku wydawałoby się, że nie można zająć definitywnego stanowiska, ponieważ żaden z tych rosyjskich systemów plot nie został jeszcze sprawdzony w faktycznych działaniach bojowych. Pozwala to „miłośnikom” rosyjskiej myśli technicznej na gloryfikowanie ich możliwości, a przeciwnikom na bezkarne krytykowanie poszczególnych rozwiązań – bezkarne, ponieważ na razie nic nie wskazuje, by poglądy obu stron sporu mogły zostać zweryfikowane w praktyce.

Jak się jednak okazuje w miarę obiektywna ocena możliwości rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-300 i S-400 nie musi się opierać jedynie na ich analizie, ale również na analizie systemów i taktyk działania stosowanych przez potencjalnego przeciwnika do ich sforsowania. W przypadku Bliskiego Wschodu takim weryfikatorem prawdziwych wartości uzbrojenia pochodzącego z Rosji (a wcześniej ze Związku Radzieckiego) są niewątpliwie siły zbrojne Izraela.

Scenariusz, zgodnie z jakim za każdym razem przebiegała konfrontacja izraelsko-rosyjska był, do toczącej się obecnie wojny w Syrii, praktycznie taki sam. Najpierw więc Rosjanie w sposób skryty wysyłali swoje w miarę nowe uzbrojenie przeciwlotnicze do jednego z krajów arabskich i to uzbrojenie, często z pomocą rosyjskich specjalistów, uzyskiwało pierwsze sukcesy. Później jednak izraelskie wojsko szybko wyciągało wnioski i kiedy dochodziło do kolejnej konfrontacji, to Izraelczycy już o wiele bezpieczniej niszczyli nawet najnowsze radziecko-rosyjskie zestawy przeciwlotnicze stosując rozpoznanie, innowacyjną i pomysłową taktykę działania, systemy walki radioelektronicznej oraz inteligentne uzbrojenie.

Biorąc pod uwagę taki schemat działania, Rosjanie mogli więc popełnić wielki błąd, wysyłając do Syrii swoje najnowsze systemy przeciwlotnicze: baterie S-400 (jako element służący do ochrony własnych baz i wojsk) oraz system S-300 (podarowany Syryjczykom w październiku 2018 roku i sprzedany Iranowi). W tym przypadku pominięto bowiem pierwszy etap, w którym te systemy z zaskoczenia odnoszą jakiś sukces. Zamiast tego Izraelczycy dostali czas i dane do opracowania skutecznych środków przeciwdziałania, które w przypadku konfrontacji mogą doprowadzić do kolejnej „Doliny Bekaa”.

Techniczne kłopoty wizerunkowe rosyjskich systemów przeciwlotniczych w Syrii?

Jest faktem, że pomimo braku poważniejszego zaangażowania rosyjskich systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu w Syrii, są one tam coraz częściej bardzo mocno krytykowane za nieskuteczność. W przypadku baterii S-400 ten problem jest teoretycznie mniejszy. Rosjanie rozwinęli je bowiem głównie do ochrony własnych baz, które z zasady nie są atakowane przez lotnictwo izraelskie i sojusznicze. Nie ma więc potrzeby ich używania, a więc nikt nie może im zarzucić, że coś nie zadziałało.

W przypadku przekazanych Syrii baterii S-300 jest już jednak inaczej. Miały one być bowiem najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w starzejącym się syryjskim systemie obrony przeciwlotniczej, działając jako zewnętrzna warstwa i uzupełnienie dla systemów plot średniego i krótkiego zasięgu. Jak na razie okazały się one jednak bezużyteczne i są coraz częściej krytykowane: zarówno za zastosowane rozwiązania techniczne, jak i właściwości bojowe.

Taka negatywna opinia na temat możliwości systemu S-300 pojawiła się ostatnio (1 maja br.) na syryjskim portalu informacyjnym Syria Direct. Jeden z syryjskich wojskowych miał podobno poinformować dziennikarzy o powtarzających się awariach pozyskanych z Rosji baterii przeciwlotniczych, uznając je dodatkowo za „zacofane” i niezdolne do powstrzymania izraelskich nalotów. Komentarze te natychmiast połączono z pierwszymi krytycznymi opiniami tureckich wojskowych, którzy zaczynają samodzielnie eksploatować niedawno zakupiony w Rosji system S-400 (dwie baterie).

image
Fot. mil.ru

Wszystkie jego elementy zostały dostarczone do Turcji do września 2019 r. i już w październiku 2019 r. Rosjanie poinformowali o wykonaniu kontraktu przed terminem (co oznacza również wyszkolenie obsad). Zapowiedzi tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z listopada 2019 r., że system S-400 będzie w pełni operacyjny w kwietniu 2020 r., jednak się nie sprawdziły. Oficjalnym powodem tego opóźnienia jest epidemia COVID-19, jednak specjaliści nie widzą związku między koronawirusem a gotowością bojową baterii S-400. Pandemia nie wpłynęła bowiem na aktywność tureckich wojsk w Syrii, a więc nie mogła wpłynąć na nowy system przeciwlotniczy.

Rosjanie oczywiście twierdzą, że to Turcja decyduje, kiedy jednostki ogniowe S-400 mają być w gotowości bojowej. Coś jednak rzeczywiście musiało się stać, że Turcy nie chcą na razie kupować kolejnych, rosyjskich baterii a zamiast tego naciskają na Amerykanów, by ci sprzedali im najnowszą wersję systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu Patriot. Może to oznaczać, że system S-400 ma ograniczenia, których wcześniej nie udało się wykryć i to amerykańskie systemy mają teraz to wszystko naprawić.

Bojowe kłopoty wizerunkowe rosyjskich systemów przeciwlotniczych w Syrii

Problemy techniczne rosyjskich systemów przeciwlotniczych to jedno, ale jeszcze gorzej wychodzi ocena ich możliwości bojowych. W tym przypadku najbardziej bezwzględne są statystyki. Wskazuje się przede wszystkim na 2019 rok, w którym Izraelczycy praktycznie bezkarnie przeprowadzili naloty na ponad dwieście celów w Syrii – w tym z wykorzystaniem najnowszych, pozyskanych ze Stanów Zjednoczonych samolotów F-35A Lightning II. Intensywność tych ataków lotniczych nie zmniejszyła się także w 2020 roku.

image
Wykorzystywane przez Izrael samoloty stealth nowej generacji F-35A to zupełnie nowe zagrożenie dla rosyjskich baterii przeciwlotniczych. Fot. Lockheed Martin

Co gorsza, szacunkowe obliczenia wskazują, że broniąc się przed tymi nalotami syryjskie, naziemne systemy przeciwlotnicze wystrzeliły w kierunku izraelskich środków napadu powietrznego ponad tysiąc rakiet przeciwlotniczych. Żadna z nich nie trafiła w załogowy statek powietrzny, a skuteczność rosyjskich pocisków w odniesieniu do bomb kierowanych, rakiet i dronów okazała się również niewystarczająca. Sprawa zaczyna denerwować Syryjczyków, ponieważ w ten sposób Izraelczycy mogą bezkarnie atakować ich strategiczne zakłady przemysłu zbrojeniowego oraz składy amunicji. I nie ma tu znaczenia, że w 2018 roku udało się syryjskiej obronie przeciwlotniczej zestrzelić jeden izraelski samolot F-16. Wszystko wskazuje bowiem na to, że do tego zdarzenia by nie doszło, gdyby dwaj izraelscy piloci zareagowali tak, jak ich szkolono i wyposażono.

Sprawę pogarsza również bezkarność tureckich nalotów, przede wszystkim w prowincji Idlib, którym również nie potrafią przeciwdziałać wyprodukowane w Rosji zestawy rakietowe „ziemia-powietrze”. Wcześniej winę za tą sytuację zrzucano na słabo wyszkoloną isyryjską obsługę, jednak obecnie władze w Damaszku coraz mocniej skłaniają się do oceny, że główną winą należy jednak obarczyć wykorzystywany sprzęt.

Co gorsza, wszyscy zdają sobie sprawę, że Izraelczycy wcale nie omijają „rosyjskich” systemów przeciwlotniczych, stosując jakieś wyrafinowane sposoby lub środki (np. walki elektronicznej). Izraelscy piloci eliminują bowiem zagrożenie ze strony baterii S-300 po prostu schodząc swoimi statkami powietrznymi poniżej horyzontu radiolokacyjnego. Ten „martwy obszar” dla systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu w normalnych systemach jest uzupełniany innymi środkami: np. przez informacje z samolotów wczesnego ostrzegania lub naziemnych radarów pasywnych i aktywnych. Syria nie posiada jednak samolotów klasy AWACS, a sieć lądowych stacji radiolokacyjnych jest: albo zniszczona, albo w złym stanie technicznym, albo ze słabo wyszkoloną obsługą (często kierowaną przez niekompetentnych oficerów awansowanych po znajomości). 

W ten sposób nie można wykorzystać najważniejszych zalet systemu S-300 (zasięg i skuteczność pocisków przeciwlotniczych) i wyeliminować jego wady (w tym przede wszystkim zależność tylko od własnych radarów naprowadzania rakiet). I nawet jeżeli pocisk dalekiego zasięgu zostanie wystrzelony to izraelscy piloci umiejętnie i skutecznie potrafią go wymanewrować, schodząc poniżej horyzontu radarowego (o czym informuję ich pokładowy system ostrzegania przed opromieniowaniem) i zrywając śledzenie radiolokacyjne. W tym przypadku rakiety syryjskie lecą już bez kierowania i może dojść do uderzenia w zupełnie niezamierzony cel.

Do takiego przypadku doszło np. w lipcu 2019 r., gdy Syryjczycy zaatakowali izraelski samolot F-16 pociskiem z systemu przeciwlotniczego S-200. Izraelczycy bez problemu wymanewrowali rakietę, która lecąc niekierowana 225 km, uderzyła w neutralny Cypr - około 20 km od stolicy - Nikozji.

Tego rodzaju sposoby przeciwdziałanie mogą być zastosowane w odniesieniu do wszystkich, rakietowych baterii dalekiego zasięgu działających „samodzielnie”, bez zintegrowania z kompleksowym systemem przeciwlotniczym danego obszaru lub państwa. Nie jest to jednak wynik jakiś błędów technicznych, ale po prostu cecha charakterystyczna takich systemów jak S-300 i S-400. Nie mają więc racji Chińczycy, którzy krytykując rosyjskie systemy, proponują Syryjczykom i Irańczykom je zastąpić własnymi bateriami HQ-9. Mają one bowiem takie same wady jeżeli działają samodzielnie bez pełnej integracji (poza prawdopodobnie większą niezawodnością).

image
Fot. mil.ru

Z tego punktu widzenia decyzja Rosjan o wprowadzeniu swoich baterii dalekiego zasięgu S-400 do Syrii, nieposiadającej wielowarstwowego systemu obrony powietrznej, jest całkowicie niezrozumiała. Wiadomo bowiem było, że przy „mądrym” przeciwniku będą one po prostu zupełnie nieprzydatne. Gorzej, że przy „agresywnym” przeciwniku stałyby się one również stosunkowo łatwym celem.

Jak Izraelczycy radzili i radzą sobie z rosyjskimi systemami przeciwlotniczymi?

Izraelczycy od dawna uczyli się działania w strefie występowania radzieckich (a później rosyjskich) systemów przeciwlotniczych. Początkowo ponosili oni jednak duże straty, czego przykładem może być Wojna sześciodniowa w czerwcu 1967 roku. Niewielkie siły powietrzne Izraela przeprowadziły wtedy operację „Skupienie” - jeden z najbardziej udanych ataków lotniczych wszechczasów rozbijając lotnictwo Egiptu, Jordanii i Syrii. Wykonując około 3300 lotów, izraelscy piloci zniszczyli około 400 arabskich samolotów na ziemi i w powietrzu, ale utracili przy tym ponad 46 samolotów bojowych i to większość od ostrzału, egipskiej, naziemnej obrony przeciwlotniczej [Uwaga od redakcji – wszystkie dane w artykule na temat strat poszczególnych stron w czasie konfliktów na Bliskim Wschodzie są szacunkowe – ponieważ różne źródła podają często bardzo różne dane].

Do kolejnej konfrontacji doszło w czasie tzw. Wojny na wyczerpanie prowadzonej między Egiptem i Izraelem 1967 roku do połowy 1970 roku. Związek Radziecki dostarczył wtedy Egiptowi dużą ilość swojego najnowszego uzbrojenia i izraelskie siły powietrzne były pierwszymi, które musiały się z nim skonfrontować. Wtedy Izraelczycy mieli utracić do 26 samolotów bojowych. W zamian za to tylko w czasie operacji „Rawiw” na przełomie września i października 1969 roku udało im się zniszczyć ponad dwieście wyrzutni rakiet przeciwlotniczych oraz wszystkie, egipskie radary w rejonie działań bojowych.

W czasie wojny Jom Kipur w październiku 1973 roku Izrael starł się z Egiptem i Syrią. Izraelskie lotnictwo miało się wtedy zetknąć z bardzo silną obroną przeciwlotniczą, która podobno była gorsza od tej, z jaką Amerykanie zetknęli się w Północnym Wietnamie. Tylko w ciągu pierwszych trzech dni Izrael utracił 50 samolotów, wykonując 1220 lotów, co oznacza czteroprocentowy wskaźnik strat - taki jaki był podczas II wojny światowej w czasie lotów amerykańskich bombowców nad Niemcami. Jeszcze więcej było uszkodzeń, ponieważ obrona przeciwlotnicza trafiła 53 ze 170 atakujących izraelskich samolotów A-4 Skyhawks i 33 ze 177 samolotów F-4 Phantom.

image
Wrak izraelskiego samolotu A-4 Skyhawk zestrzelonego w czasie Wojny Jom Kipur w 1967 roku, prezentowany w egipskim muzeum wojny. Fot. LeCaire/Wikipedia

Biorąc pod uwagę ilość realizowanych zadań oraz konieczność bezpośredniego wspierania własnych sił lądowych (co zalicza się do najbardziej niebezpiecznych zadań) taki poziom strat można by było uznać i tak za sukces. Jednak utrata pięciu Phantomów w jednym nalocie pokazała Izraelczykom, że muszą znaleźć skuteczniejsze sposoby eliminowania rosyjskich systemów przeciwlotniczych. Tym bardziej że pojawiły się w Izraelu głosy negujące możliwość uzyskania przez samoloty przewagi w powietrzu w obecności zintegrowanej obrony przeciwlotniczej.

Lekcja przez Izraelczyków została odrobiona, o czym Syria przekonała się już w czerwcu 1982 roku w Dolinie Bekaa w Libanie.

Syryjski pogrom w „Dolinie Bekaa”

Operacja przeprowadzona w 1982 roku w Dolinie Bekaa przez Izrael to podręcznikowy przykład umiejętnego wyeliminowania w miarę nowoczesnej i silnej obrony przeciwlotniczej tylko z wykorzystaniem statków powietrznych. Izraelczykom udało się wtedy zniszczyć 19 baterii przeciwlotniczych oraz kilkanaście syryjskich samolotów bez strat własnych. Uzyskano to dzięki odpowiedniemu rozpoznaniu prowadzonemu w czasie rzeczywistym, bezwzględnemu wykorzystaniu wszelkich słabych stron przeciwnika oraz zastosowaniu nowatorskiej taktyki działania.

image
Drony Tadiran Mastiff były jednym z najważniejszych źródeł informacji podczas ataku w Dolinie Bekaa. Fot. Bukvoed/Wikipedia

Izraelskie działania wywiadowcze przygotowujące do ataku rozpoczęły się już w momencie pojawienia się zagrożenia, a więc zaraz po wprowadzenia przez Syrię w kwietniu 1981 roku pierwszych, przeciwlotniczych brygad rakietowych do Doliny Bekaa w Libanie. To przegrupowanie miało być odpowiedzią syryjskiego rządu na zestrzelenie przez Izrael dwóch śmigłowców, które według Izraela uczestniczyły w atakowaniu jego sojuszników - chrześcijańskich bojowników. Izraelczycy musieli zareagować na pojawienie się baterii przeciwlotniczych z Syrii, ponieważ zagrażały one ich przewadze powietrznej przy granicy z Libanem i ograniczały możliwość prowadzenia przez izraelskie lotnictwo rozpoznania i operacji wsparcia dla własnych działań lądowych.

Głównym błędem Syryjczyków było zlekceważenie Izraelczyków. Ostrzeżeniem powinien być przede wszystkim atak czternastu izraelskich myśliwców F-16 i F-15, który 7 czerwca 1981 roku zniszczył budynek irackiego reaktora atomowego niedaleko Bagdadu. Operacja pod kryptonimem „Opera” oznaczała konieczność przelotu ponad 1600 km – w większości nad obcym terytorium Arabii Saudyjskiej i Iraku. Izraelczykom udało się tego jednak dokonać i to bez strat własnych pomimo silnej, zintegrowanej obrony przeciwlotniczej - szczególnie w okolicach reaktora.

image
Fot. mil.ru

Rok później izraelskie siły powietrzne zrealizowały równie skuteczny atak przeciwko Syryjczykom, choć w o wiele bardziej spektakularny sposób. Atak w Dolinie Bekaa był teoretycznie łatwiejszy, ponieważ Izraelczycy mogli już wykorzystywać drony do prowadzenia rozpoznania (czego nie mogli zrobić w Iraku). Wiedzieli więc, że do czternastu wcześniej rozwiniętych stanowisk przeciwlotniczych baterii S-75 „Dźwina”, S-125 „Pieczora” i 2K12 „Kub” nagle doszło kolejnych sześć baterii przesuniętych przez Syrię ze Wzgórz Golan. Wymagało to skorygowania planu ataku, jednak sam schemat działania się nie zmienił. Izraelczykom sprzyjał również fakt, że Syryjczycy wierząc w siłę swoich baterii plot., nakazali wycofać własne samoloty myśliwskie znad Doliny Bekaa.

Izraelscy planiści wykorzystali wszystko: słabe strony poszczególnych typów zestawów plot, sposób działania syryjskich operatorów, ograniczenia wynikające z ukształtowania terenu, a przede wszystkim zupełnie nowe, własne systemu uzbrojenia. Atak przygotowywali zresztą od wielu miesięcy, szkoląc się na makietach syryjskich baterii rozstawionych na pustynnym poligonie Negev. Rozpoznano też (głównie z pomocą dronów) częstotliwości pracy radarów jak również urządzeń łączności wykorzystywanych w scentralizowanym systemie obrony plot Syrii.

Dokonywano nawet próbnych ataków systemami walki radioelektronicznej, sprawdzając skuteczność tych środków, jak również wiarygodność własnych danych wywiadowczych. W ten sposób wiedziano, co trzeba będzie wyeliminować, a co należy zostawić w spokoju, by móc stamtąd pozyskiwać niezbędne informacje.

image
Syryjskie stanowisko ogniowe systemu Kub zbudowanego w Dolinie Bekaa na początku 1982 r. Fot. Wikipedia

Sam atak był kontrolowany przez Izraelczyków w czasie rzeczywistym, m.in. dzięki latającemu w powietrzu samolotowi dozoru radiolokacyjnego E-2C Hawkeye oraz co najmniej dwóm bezzałogowym samolotom na stale przebywającym w powietrzu. W ten sposób Izraelczycy znali dokładną pozycję wszystkich syryjskich baterii przeciwlotniczych, pomimo że część z nich była mobilna (2K12 „Kub”) i często zmieniała stanowiska.

Pierwszym sukcesem izraelskiego lotnictwa było „zmęczenie” syryjskiej obrony przeciwlotniczej. Zrobiono to poprzez systematyczne wlatywanie w strefę obrony i ucieczkę w momencie, gdy baterie rozpoczęły procedurę startu rakiet. Syryjczycy sądzili więc, że mają do czynienia z kolejnym próbnym wlotem, a nie faktycznym atakiem.

Izraelczycy w pierwszej fazie operacji 9 czerwca 1982 roku wysłali w kierunku Doliny Bekaa bezzałogowe samoloty Mastiff, które zmusiły syryjską obronę do włączenia radarów. Wtedy do akcji włączyły się samoloty F-4 Phantom, które zniszczyły te aktywne stacje radiolokacyjne za pomocą rakiet antyradarowych AGM-78 Standard ARM i AGM-45 Shrike (w pierwszej kolejności zaatakowano radar dalekiego zasięgu na szczycie wzgórza Jebel Baruk). Pomogła w tym szybkość tych pocisków, które „wyłączały” stacje przed doprowadzeniem własnych rakiet do samolotów F-4. Syryjczycy mieli wystrzelić w tej fazie nawet 57 rakiet systemu plot Kub.

image
Wykorzystywana w działaniach na Bliskim Wschodzie rakieta antyradarowa AGM-88 “HARM” podwieszona pod amerykańskim samolotem F/A-18C „Hornet”. Fot. US Navy

Po wyeliminowaniu radarów izraelskie lotnictwo w ciągu dwóch godzin rozprawiło się z dziewiętnastoma, syryjskimi bateriami znając doskonale ich pozycję i wiedząc, że nie mogą one już nic zrobić bez własnych stacji naprowadzania. Co ważne atak był przeprowadzony przez Izraelczyków bez strat własnych.

Syryjczycy próbowali się ratować, wysyłając do obrony niszczonych baterii plot własne myśliwce. Ale na to byli już przygotowanie izraelscy piloci naprowadzani w czasie rzeczywistym z powietrznego stanowiska kierowania. Wiedziano również dokładnie, co startowało z baz, ponieważ nad syryjskimi lotniskami patrolowały bez przerwy izraelskie drony.

Tłok w powietrzu był tak duży, że Izraelczycy dla uniknięcia strat bratobójczych wpuszczali na obszar walki nie więcej niż cztery własne myśliwce i to nie na dłużej niż dwie minuty. W gotowości były zawsze cztery takie grupy myśliwców. Zupełnie inaczej było w przypadku syryjskich samolotów MiG-21 i MiG-23, które poprzez selektywne zakłócanie łączności zostały praktycznie odcięte od kontroli naziemnej.

I kiedy syryjscy piloci działali właściwie po omacku, to ich izraelscy odpowiednicy z chirurgiczną precyzją wyłapywali kolejne samoloty przeciwnika, atakując je pociskami Sparrow z odległości od 22 do 40 km (a więc poza zasięgiem systemów obserwacji stosowanych na samolotach Syryjczyków). W ciągu pół godziny Izraelczycy zestrzelili około 26 MiG-ów. Natomiast do momentu zwieszenia broni ta liczba zwiększyła się do 82 przy zerowych stratach ze strony Izraela.

image
Izraelski samolot F-16 „Netz” z oznaczeniem zestrzelenia 7 syryjskich samolotów. Fot. Wikipedia

Syryjczycy próbowali przeciwdziałać i dwa tygodnie później w zasadzce udało im się zestrzelić jeden izraelski samolot F-4 Phantom rakietą wystrzeloną nie z terytorium Libanu, ale z Syrii. W odwecie Izraelczykom udało się zniszczyć trzy z czterech syryjskich baterii plot, które wzięły udział w ataku na izraelski myśliwiec. Zadanie było trudne, ponieważ baterie rozstawiano w obszarze zaludnionym i atak przeprowadzano tylko wtedy, gdy następowało przejście wyrzutni w rejony niezamieszkałe. I znowu pomogło w tym permanentne rozpoznanie prowadzone z wykorzystaniem dronów oraz dowodzenie w czasie rzeczywistym z przekazywaniem komend bezpośrednio na konkretny samolot.

Czy jest możliwa powtórka z „Doliny Bekaa”?

Dokładne straty obu stron w czasie walki w Dolinie Bekaa nie są oczywiście znane, ale nikt nie zaprzecza, że doszło tam do pogromu systemów przeciwlotniczych produkcji radzieckiej. Szczególnie mocno wizerunkowo odczuli to Rosjanie, którzy zdali sobie sprawę, że ich sposób działania i systemy wyraźnie odstają od taktyki i systemów wykorzystywanych przez kraje zachodnie. Oczywiście można się pocieszać, że rosyjskie systemy przeciwlotnicze przeszły w międzyczasie dużą metamorfozę.

Jednak w ten sam sposób unowocześniano również sposób ataku na naziemne obiekty obrony plot i w tym przypadku te zmiany na pewno poszły o wiele dalej. Widać to zresztą było już kilka lat później w czasie I Wojny w Zatoce Perskiej. Wykorzystano tam bowiem wnioski z działań izraelskiego lotnictwa w Dolinie Bekaa, dokładając do tego zupełnie nowe rozwiązania (jak np. masowe naloty z wykorzystaniem rakiet manewrujących, czy ataki na centra obrony powietrznej samolotów trudnowykrywalnych, zbudowanych w technologii stealth).

Później modernizacja środków napadu powietrznego poszła jeszcze dalej. Masowo wprowadza się przede wszystkim systemy bezzałogowe, w tym specjalność izraelską – antyradarową amunicję krążącą (np. dron Harpy, wykorzystywanego do odszukiwania i niszczenia posterunków radiolokacyjnych przenosząc ładunek wybuchowy o wadze 37 kg na odległość do 500 km). Standardem stała się także amunicja precyzyjna, która dodatkowo może być wystrzeliwana z coraz większej odległości i działać według zasady „wystrzel i zapomnij”.

image
Antyradarowa bomba krążąca Harpy/Harop . Fot. M.Dura

 Czytaj też: Izraelskie bomby krążące atakują w Górnym Karabachu [Wideo]

W międzyczasie swoistą rewolucję przeszły również systemy walki elektronicznej, które wyposażone w „sztuczną inteligencję” są w stanie samodzielnie przystosowywać się do zmienianych parametrów radarów, stosując nie tylko zakłócanie szumowe ale również generując sztuczny obraz sytuacji powietrznej. I w tym przypadku do czołówki światowej w tej dziedzinie zalicza się firmy izraelskie.

Rosjanie w międzyczasie zaproponowali natomiast nowe systemy plot S-300 i S-400, które w Syrii miały stać się przeciwwagą dla izraelskiego lotnictwa (i generalnie zachodniego). Pomijając ich wartość, którą bez konfrontacji trudno jest definitywnie ocenić, widać jednak wyraźnie, że Izraelczycy szybko nauczyli się działać w ich obecności, jednocześnie ucząc się, jak je w razie potrzeby wyeliminować.

Oczywiście jak na razie nie doszło do tak spektakularnej sytuacji jak porwanie 27 grudnia 1969 roku przez izraelskich komandosów radaru P-12 w ramach operacji „Rooster 53”. Nieznaną wtedy jeszcze stację radiolokacyjną udało się przejąć i przenieść w całości z egipskiego posterunku za pomocą dwóch śmigłowców CH-53, dzięki czemu była możliwość zapoznania się z najnowszymi, radzieckimi rozwiązaniami radarowymi.

Jest jednak prawie pewne, że Izraelczycy cały czas zbierają dane na temat parametrów pracy radarów wchodzących w skład rosyjskich baterii, jak również analizują sposób ich wykorzystania – i to również przez obsadę rosyjską (co wcześniej było niemożliwe). Wywiad Izraela permanentnie śledzi więc działanie Rosjan i Syryjczyków używając do tego zresztą nie tylko systemów rozpoznawczych, ale również agentów.

Ale nawet gdyby dzisiaj Izraelczycy zastosowali tylko to, co w 1982 roku to i tak efekt ataku byłby podobny do tego, jaki udało się osiągnąć w Dolinie Bekaa. Problemem Rosjan jest to, że w międzyczasie nastąpiła swoista rewolucja w rozwoju środków napadu powietrznego, którego efektem jest na pewno zupełnie nowa taktyka działania izraelskiego lotnictwa- o wiele bardziej skuteczna niż trzydzieści lat temu.

W przypadku rosyjskich systemów przeciwlotniczych opracowanie takiej nowej taktyki jest już na pewno o wiele trudniejsze.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1202
Reklama
bbbbb
środa, 5 sierpnia 2020, 22:29

Jakichś a nie jakiś.

Veritas
niedziela, 28 czerwca 2020, 15:04

W czasie wojny Jom Kippur w 1973 roku lotnictwo izraelskie poniosło, tak wielkie straty - wynoszące oficjalnie 102 samolotów bojowych, że konieczna stała w trybie natychmiastowym dostawa sprzętu wojskowego mostem powietrznym przez USA - operacja Nickel Grass... W 1982 roku na Libanem zostało strąconych kilka izraelskich samolotów bojowych, w tym rozpoznawcze 2 F-4E Kurnass i 1 wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye - dane niepotwierdzone przez stronę izraelską... W lipcu 2016 roku w przestrzeń powietrzną Izraela od strony Wzgórz Golan wleciał dron, prawdopodobnie rosyjski Orłan-10. W jego kierunku zostały wystrzelone 3 pociski rakietowe, w tym 2 rakiety PAC-2 przez baterię przeciwlotniczą Patriot. Bezzałogowiec nie został jednak trafiony i po wykonaniu misji rozpoznawczej odleciał z powrotem w kierunku Syrii.. W lipcu 2016 roku w przestrzeń powietrzną Izraela od strony Wzgórz Golan wleciał dron, prawdopodobnie rosyjski Orłan-10. W jego kierunku zostały wystrzelone 3 pociski rakietowe, w tym 2 rakiety PAC-2 przez baterię przeciwlotniczą Patriot. Bezzałogowiec nie został jednak trafiony i po wykonaniu misji rozpoznawczej odleciał z powrotem w kierunku Syrii... W dniu 05.10.2016 roku podczas lądowania w bazie lotniczej Ramon na pustyni Negew rozbił się myśliwiec F-16I Sufa, który uczestniczył w bombardowaniu celów palestyńskich w Strefie Gazy... W październiku 2017 roku izraelski myśliwiec wielozadaniowy F-35I Adir został uszkodzony, oficjalnie w wyniku zderzenia z ptakami... W dniu 10.02.2018 roku syryjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła izraelski samolot myśliwski F-16I Sufa wracający z misji bojowej w rejonie Damaszku...

USA
sobota, 27 czerwca 2020, 09:33

Kompletna kompromitacja rosyjskiej techniki,co za wstyd.

FR
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 02:45

Totalną kompromitacją techniki wojskowej made in USA był atak na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej...

UE
wtorek, 30 czerwca 2020, 15:16

Ruski sprzęt jest dobry dla zacofanych krajów Afrykańskich, kompromitacja ruskiego złomu ciągnie się od dziesiątek lat, w PRL to można było popłakać się ze śmiechu z tych ruskich cudów .

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 05:21

Tylko uważaj, żebyś nie tylko się nie popłakał, ale i przy okazji nie popuścił... ;-)

kuku
piątek, 26 czerwca 2020, 00:20

Jeden racjonalny wniosek jaki da sie wyciagnąć z tej pisaniny to taki ,że jak się buduje OPL kraju, to trzeba budować ją kompletną. Jak widać z tego artykułu można mieć najlepsiejszy segment OPL, jeden, a polegnie on szybko i bolesnie. Drugi wniosek to taki że nie mozna polegać na obronie ale trzeba być gotowym do szybkiego i adekwatnego kontrataku, bo każda i najlepsza obrona jest do przełamania, kwestia czasu i środków. Prawda znana od tysiącleci, jak sie dasz zamknąć w twiedzy to skończysz jak na przykład Wercyngetoryks i Galowie. Takie pytanie jak sie sprawiła Izraelska OPL w wojnie Jom Kipur? Po drugie sukces Izraelski w 82 poprzedziłu miesiące,lata przygotowań. Fakt osiągneli jakis tam sukces, ale jak sie zakończył cały ten konflikt? Warta była skórka wyprawki? Jak sie pojawiły nowe baterie z częściowo rosyjską obsługą to jakoś nie wysłali samolotów aby je zniszczyć tylko komandosów, po ich porażce skulili ogonek pod siebie i na pare dziesiecioleci zaprzestali ataków lotniczych. Dzisiaj to wiemy ze nic nie wiemy. Nie wiemy kto kogo tak naprawdę rozpracowuje, kto osiąga przewagę. Nisczenie pancrów na palatformach w czasie transportu? O czym to świadczy? Bardziej miarodajne jest to ze mimo tych róznych bajek to bazy rosyjskie ich OPL skutecznie broni, jakoś tam, mimo żartów o ptakach, to raczej zadne pociski moździerzowe czy inne drony nie daja rady nic zniszczyć.

loki
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:58

Ja pierdziu jakim trzeba być poyebananym debilem by napisać publicznie w Polsce że Rosja nigdy na Polskę nie napadła i nigdy jej nie okupowała to tylko wzbudza śmiech politowania na taką kretyńską blagę bo to pewnie miliony Polaków same wyjeżdżały przez ostatnie 300 lat na syberie by ścinać drzewa w tajdze i zamarzać tam na mrozie a w Katyniu oficerowie popełnili wielkie zbiorowe samobójstwo na złość stalinowi bandycie i bydlakowi. Wiemy wiemy Rosja nigdy na nikogo nie napadał zawsze się broniła np. gdy napadło na nią przeogromne mocarstwo Finlandii w 1939 roku. Wyzwalała tez z ochotą najczęściej od zbędnej jej zdaniem niepodległości swoich sąsiadów. Ogólnie rzecz ujmując to istna krynica demokracji pokoju i prawa człowieka na świecie. A kto nie wierzy to go knutem przez plecy.

ppp
piątek, 26 czerwca 2020, 18:18

Nie należy się podniecać takimi wypowiedziami gdyż formalnie z historycznego punktu widzenia Rosja nie najeżdżała na rdzenne polskie ziemie . Konflikty toczyły się głównie na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego i na ziemiach ruskich odebranych temu Księstwu przez Koronę . Zresztą należy pamiętać , że obydwa Wielkie Księstwa były głównie państwami ruskimi ciążącymi ku sobie w swych dziejach . Tak jak Iwana IV Groźnego chciała większość w Wielkim Księstwie Litewskim na króla Rzeczpospolitej tak i polska (litewska) chłopka stała się Cesarzową Rosji . To przecież córka polskie Cesarzowej Rosji zostając Cesarzową rozgoniła panoszących się na dworze w Petersburgu wielkorządców niemieckich a będąc śmiertelnym wrogiem Fryderyka II i Prus doprowadziła do upadku i praktycznie zmusiła Prusy do kapitulacji . Gdyby nie jej przedwczesna śmierć nie nastąpił by cud domu brandenburskiego i prawdopodobnie późniejszy rozbiór Rzeczpospolitej z inspiracji Prus i Francji . Ze względu na swe pochodzenie musiała mieć też pewne poglądy na temat arystokracji i oligarchii i w samej Rosji jak i w Rzeczpospolitej . To w oczach cesarzowej Elżbiety to Zofię Fryderykę Augustę i jej potomkowie byli godni tronu cesarskiego i osiągnięć Piotra I Wielkiego . Nawet podobno sama dobrała kochanków dla Zofii ( a późniejszej Katarzyny II Wielkiej ) aby zrodził się odpowiedni rosyjski następca tronu . To oburzenie postępkiem Piotra III wobec Prus po śmierci Elżbiety pomógł Katarzynie II objąć tron cesarski a , że w swych kalkulacjach to jednak nie była Elżbieta Rosja nie przystąpiła ponownie do wojny bo nie było to już w jej interesie . W swych wypowiedziach należy mieć zawsze w pamięci , że do rozbiorów Rzeczpospolita to nie była Polska w dzisiejszym znaczeniu a większość społeczeństwa posługiwała się głównie językiem ruskim , które było szargane wewnętrznym konfliktem religijnym od czasów Wazów .

wert
sobota, 27 czerwca 2020, 16:32

1612- kapitulacja polskiej załogi Kremla (ok 5 tyś żołnierzy). Załoga w układzie ma zagwarantowane prawo powrotu do kraju. Zostaje wyrżnięta zaraz po opuszczeniu murów

CENZORZE z PRL-u, nie bój się prawdy. Prawda cię wyzwoli
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 15:18

Ratuje cię draniu tylko to, że żydokomusza CENZURA z Mysiej blokuje moje wpisy jak w typowej dupokracji.

Wania
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 22:15

Nie napinaj się towarzyszu. Rosja napadała na Polskę w 1920 i w 1939 r. I mordowała Polaków w tym w Katyniu. Wypociny o rdzennej lub nierdzennej ziemi są bzdurną rosyjską propagandą.

Kresowiak
czwartek, 2 lipca 2020, 05:19

Może wspomniałbyś o mordowaniu polskiej ludności na Kresach Wschodnich przez banderowców i czerń ukraińską?!?

piątek, 26 czerwca 2020, 09:37

Panie loki. ZŁO ciągle szczuje do wojny z Rosją... choć największym zagrożeniem dla Polski od 1000 lat są Szydzi. A Rosja NIGDY na Polskę nie napadła i nigdy Polski nie okupowała. I na ch. im Polska? Ten wrzód na dupie? Po 3 rozbiorach tylko Rosja nie zajęła ziem rdzennie polskich zaś w 1939 odebrała to co im ukradliśmy - swoje pradawne ziemie gdzie mówi/pisze się po rusku a religią jest prawosławie. Ziemie piastowskie zagarnęły TYLKO Austria i Prusy a Stalin zwrócił je nam wbrew woli Zachodu.

norm
piątek, 26 czerwca 2020, 21:23

He...he...."pradawne ziemie'. Panie - ty chyba czysty bimber pijesz...!!

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 18:05

Polska jest bardzo interesującym krajem dla rosyjskiego wywiadu - mówi dziennikowi "Polska" jego były oficer Siergiej Trietiakow. Jak podkreśla, państwo polskie jest członkiem Unii Europejskiej i NATO, i już to samo sprawia, że musi znajdować się w centrum zainteresowania rosyjskich służb. Jego zdaniem rosyjskie specsłużby mają narzędzia, by wpływać na polskie władze. - To są kontakty, także te z przeszłości, przez które nasz wywiad stara się na przykład rozprzestrzeniać pewne informacje - wyjaśnia oficer. Komentuje też słowa zamordowanego w 2006 roku rosyjskiego szpiega Aleksandra Litwinienki, który twierdził, że Rosjanie mają swoich ludzi w każdym ważniejszym polskim urzędzie. - Nie wykluczam tego. Dzisiaj niewielu już w urzędach dobrze zakonspirowanych, czekających na ważne zadanie więc musisz nadrabiać braki. Pracuj wytrwale

piątek, 26 czerwca 2020, 19:42

Panie wert. Przyczyny dezinformacji... Agentura Izraela i ż. ośrodków decyzyjnych jest 1000x bardziej liczna, aktywna i wpływowa niż agentów ZSRR, Putina i pozostałych krajów łącznie. Ż agenci decydują nawet kogo nienawidzą "prawi". Tylko ślepiec tego nie widzi albo Ż udający głupiego goja.

wert
sobota, 27 czerwca 2020, 00:37

raport starosty kieleckiego: "w samych Kielcach w VII 45 odnotowano 30 przypadków gwałtów, najmłodsza ofiara miała DZIEWIĘĆ lat, część oślepiono aby nie mogły rozpoznać sprawców". raport starosty łodzkiego: "3 VII 45 stacjonujący na stacji Olechów żołnierze radzieccy uzbrojonymi grupami napadli wsie: Zalesie, Olechów, Feliksin, Hutę Szklaną, rabując gospodarzom ich dobytek i gwałcąc kobiety. Ludność w panicznym strachu uciekała z domów porzucając wszystko na pastwę losu".

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 20:28

a świstak te sreberka...

piątek, 26 czerwca 2020, 21:22

Panie wert. A co się stanie gdy Izrael wycofa swoich agentów z Polski?... Stracimy 50% PKB, 50% posłów, 3/4 pracujących w mediach, głównie Żydów i szabesgojów ze stajni agenta Izraela Sakiewicza. No i Rachonia, Wolskiego, Świetlika, Feusette, Targalskiego, itd. No i oczywiście ciebie, Mosze.

wert
sobota, 27 czerwca 2020, 16:27

Równe VI 1941 NKWD dokonuje typowej wówczas na rozkaz berii "ewakuacji" więźniów przy pomocy granatów wrzucanych do cel. Pełny sukces- wszyscy zostają "ewakuowani".

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 05:18

Czy w ogóle wiesz, czego dotyczy omawiany temat? Czy tylko bezmyślnie wklejasz propagandowe slogany? Pytania retoryczne...

piątek, 26 czerwca 2020, 09:14

Panie loki. ZŁO ciągle szczuje do wojny z Rosją... choć największym zagrożeniem dla Polski od 1000 lat są Szydzi. A Rosja NIGDY na Polskę nie napadła i nigdy Polski nie okupowała. I na ch. im Polska? Ten wrzód na dupie? Po 3 rozbiorach tylko Rosja nie zajęła ziem rdzennie polskich zaś w 1939 odebrała to co im ukradliśmy - swoje pradawne ziemie gdzie mówi/pisze się po rusku a religią jest prawosławie. Ziemie piastowskie zagarnęły TYLKO Austria i Prusy a Stalin zwrócił je nam wbrew woli Zachodu.

ppp
piątek, 26 czerwca 2020, 18:48

Większość dyskutujących nie zdaje sobie nawet sprawy z granic porozbiorowych i ze względu na ograniczoność edukacji zarówno przemilczającej pewne niewygodne fakty niezgodne z kierunkiem politycznym PRL_u jak i indoktrynacją społeczeństwa związaną z tworzeniem jedno biegunowego świata po 1989 w Polsce . Np. przez te niedomówienia i za wszelką cenę robienie z Jana Kilińskiego nieskazitelnego ludowego przywódcę insurekcji warszawskiej podczas Insurekcji Kościuszkowskiej wielu z nas ma błędne przekonanie o tych wydarzeniach i późniejszych skutkach z tym związanych . Podobnie ma się rzecz z wojnami napoleońskimi na ziemiach rdzennych polskich . Jak można inaczej mówić w Polsce o człowieku przynoszącym nowe ideały rewolucyjne a , który swą agresywną politykę doprowadził do wygubienia kwiatu młodzieży polskiej i większych ofiar jak późniejszy wiek zaborów z wszystkimi łącznie powstaniami . My jako naród mamy problem z własną tożsamością , nie widzimy ziem polskich jako swej ojczyzny ale wydaje się nam , że I Rzeczpospolita to jest Polska . Prawda jest taka , że wielu z nas ma w pamięci utracone majątki swych przodków z ruskimi czy nawet litewskimi poddanymi . Jednak te czasy już nie wrócą i trzeba pamiętać ,że wielu po tamtej stronie ma w pamięci rachunki krzywd wyrządzonych z naszej strony . Polacy to nie były cioty i jakiś nieskazitelny naród , ale silna i agresywna nacja , która potrafiła się też dobrze odgryźć każdemu sąsiadowi . To dzisiaj z nas zrobiono niewolników i niedojdy , które nie potrafią obronić swej ojczyzny

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 18:08

Początki putina: karierę zaczynał pod okiem Sobczaka, mera Petersburga. W związku z licznymi brakami na miejskim rynku założono że wymianą barterową rozwiąże się ten problem- artykuły za surowce. Całość nadzorował vładymir! Efekt był taki że surowce się rozpłynęły a towarów też nie dostarczono. Lokalna dziennikarka zebrała wszystkie dowody i dotarła na kreml do samego Jelcyna który "odkrył" wtedy nowego młodego "zdolnego" człowieka. Ściągnął go na kreml i dalej już poszło. Dziś majątek putina niezależni eksperci szacują na ok 40 mld dol

piątek, 26 czerwca 2020, 19:44

Panie wert. W roku 2000 na kremlowski tron Żydzi wynieśli Putina licząc, że będą se dowolnie manipulować tym małym ludzikiem, a tu Putin się zbiesił i zaczął odrywać od koryta żydowskich złodziei typu Gusiński, Bierezowski, Chodorkowski, itd, dlatego Żydzi mszcząc się robią wszystko by zniszczyć Putina, więc czyste ZŁO ryje, judzi, opluwa, byle tylko napuszczać jednych gojów na drugich skłócając głównie Słowian licząc, że rękoma i krwią milionów Polaków, jacy zginą w tej wojnie, przejmą władzę na Kremlu tak jak na Ukrainie dzięki Majdanowi. ZŁO zrobi wszystko by zniszczyć słowiańską Rosję a do tego potrzebuje polskiego DEBILA z szabelką.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 20:27

aj waj aj waj

piątek, 26 czerwca 2020, 21:24

Żyd Gershon Adiv: "Trudno jest opisać emocje, jaka ogarnęła mnie, gdy zobaczyłem na ulicy, naprzeciw naszych wrót - rosyjski czołg z uśmiechniętymi młodymi ludźmi, mającymi jaskrawe gwiazdy czerwone na swych piersiach."...

piątek, 26 czerwca 2020, 07:24

Panie loki. Panie ruski stek. Chcesz wmówić gojom, że słowiańska Rosja to czyste ZŁO a Izrael/USA to czyste DOBRO?... Oto PRAWDA, przykłady zbrojnej interwencji Imperium ZŁA w: Gwatemala 1954, Indonezja 1958, Kuba 1959-60, Gwatemala 1960, Kongo Belgijskie 1964, Gwatemala 1964, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Republika Dominikańska 1965-66, Peru 1965, Laos 1964-73, Wietnam 1961-73, Kambodża 1969-70, Gwatemala 1967-69, Liban 1982-84, Grenada 1983-84, Libia 1986, El Salvador 1981-92, Nikaragua 1981-90, Libia 1986, Iran 1987-88, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Libia 1989, Panama 1989-90, Irak 1991, Kuwejt 1991, Somalia 1992-94, Chorwacja 1994 (wyłącznie tereny etnicznie serbskie), Bośnia 1995 (wył. tereny etn. serb.), Iran 1998 (airliner), Sudan 1998, Afganistan 1998, Jugosławia 1999, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Afganistan 2001, Pakistan 2003, Libia 2011, Irak, Syria, Libia, Jemen, itd. - A Rosja bez jednego wystrzału odebrała tylko SWÓJ Krym.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 18:17

Tadeusz Żenczykowski w oparciu o dokumenty stwierdził straty sowietów w "wielkiej bitwie pancernej" która zatrzymała cały front rokosowskiego i uniemożliwiła pomoc walczącej Warszawie na 76 czołgów, słownie siedemdziesiąt sześć!!. I front białoruski miał 3360 czołgów i dział panc a na lewym skrzydle tzw warszawskim ok 2 tyś. Naprzeciw IX armii niemieckiej stał cały sowiecki front. Przewaga w ludziach 5:1 w czołgach 7:1, w artylerii 9:1 w lotnictwie brak porównania- miażdżąca. Morale Niemców złamane, dzienne straty sowietów to 4 tyś ludzi. Za pół roku wzrosną do 7 tyś gdy sowieci wkroczą ogniem, żelazem, gwałtem i wypędzeniem na teren niemieckie. Nie piszę tego żałując Niemców- "kto mieczem... Stalinowi zależało tylko na odrzuceniu państwa niemieckiego na linię Odry i Nysy, darowanie Polsce ziem odzyskanych to efekt uboczny zresztą ziemie te zostały całkiem ograbione, zdejmowano nawet trakcje elektryczną lini kolejowych. Jeszcze jedno: gdy wybuchło powstanie praskie stalin rozkazał PRZYŚPIESZYĆ natarcie aby ubiec amerykanów. Praga rozkazem hitlera też miała zostać utopiona we krwi. Zadecydowały INTERESY sowietów tak jak w Warszawie. Z życiem sołdatów nigdy się nie liczył (19 mln zabitych w tym blisko 1mln przez własne bataliony zaporowe) którzy już w końcu sierpnia mogli być na linii Odry a berlin byłby zdobyty na jesieni

sami ośmieszacie rosję na świecie
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:20

Chyba w ruskiej trolowni zostali już tylko sami pasjonaci. Do tej pory przynajmniej próbowali merytorycznie coś tłumaczyć a teraz pokazują już tylko dlaczego cały świat odwrócił się od rosji. Wytrzymywali dość długo ale prymitywizm i zacofanie podobnie jak z ich produktów wychodzą maksymalnie po roku.

piątek, 26 czerwca 2020, 07:16

Panie sami. Gdyby nie Stalin nie mielibyśmy Śląska, Ziem Zachodnich, Pomorza, 3/4 Prus Wschodnich... Mało tego. W 1991 Rosja zrezygnowała z dawnych ziem Polski. Z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy. Tylko brać. A co robi polski DEBIL z szabelką dążący do wojny? Dalej pluje na Rosję.

plujący na Rosję
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:43

Rosja "zrezygnowała" z Litwy, Łotwy, Białoruzi i Ukrainy????? A to nowum! A to nie było tak, że te te kraje się od Rosji odłączyły?

ppp
piątek, 26 czerwca 2020, 19:56

Łotwa nie należała raczej nigdy w całości do Polski a jak już w całości to jako trzecia część składowa Rzeczpospolitej obok Korony (Polski) i Wielkiego Księstwa Litewskiego . Rzeczpospolita to głównie później Województwo Inflanckie - Księstwo Inflanckie z stolicą księstwa w Dyneburgu . Inflanty Polskie miały tytuł księstwa i ustrój województwa do , którego ciążyło też część południowej Kurlandii zamieszkałej w dużej mierze przez Polaków . Inflanty były autonomiczną prowincją a podatki centralne były naprzemiennie odprowadzane do Wielkiego Księstwa Litewskiego lub do Korony . Posłowie na sejm y wielkie wybierani byli po dwóch ze szlachty litewskiej , polskiej i inflanckiej . W niepodległej Łotwie część Kurlandii ciążące do Inflant z miastem Iłukszta zostały dzisiaj przypisane do Łatgalii a miasto Grzywa jako lewobrzeżna dzielnica Grywa do Daugavpils . Część Łotwy będąca w granicach Rzeczpospolitej nie była formalnie częścią Polski a autonomicznym księstwem , którego władcą był książę inflancki, która to godność zgodnie z traktatem oliwskim przynależała elekcyjnemu królowi polskiemu i wielkiemu księciu litewskiemu powoływanemu przez sejm elekcyjny Rzeczypospolitej.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 18:02

"Cywilizacyjna" misja rosji w Czeczeni- liczba ludności spadła z 1,5 mln do 700tys, liczba zabitych- 250 tyś w tym 45 tyś dzieci, liczba uchodźców 300 tyś, bezrobocie 70%, przyszłość zwykłego Czeczena: góry i pozostanie szachidem. dlaczego? "lepszy straszny koniec niż strach bez końca" tak mówili wtedy

piątek, 26 czerwca 2020, 21:34

Panie wert. Zbrodniarzu usiłujący przypisywać zbrodnie innym. Wyższa cywilizacja... Wiki: Oddziały Stefana Czarnieckiego dokonywały brutalnych pacyfikacji całej Ukrainy, do końca sierpnia 1664 zostało wymordowanych ponad 100 tys. chłopów ukraińskich i kozaków (w Powstaniu Styczniowym zginęło 10 tys. Polaków). Wyższa cywilizacja... Wiki: Oddziały Stefana Czarnieckiego dokonywały brutalnych pacyfikacji całej Ukrainy, do końca sierpnia 1664 zostało wymordowanych ponad 100 tys. chłopów ukraińskich i kozaków (w Powstaniu Styczniowym zginęło 10 tys. Polaków).

wert
sobota, 27 czerwca 2020, 16:22

pantelejmon ponomarienko- memoriał dla stalina I 1943 "po rozbiciu armii polskiej większość zdolnych do walki mężczyzn pozostała na terenie Polski. w interesie państwa (sowieckiego)musimy podjąć pewne konieczne kroki..... w Polsce trzeba koniecznie rozpalić wojną partyzancką. oprócz efektu wojskowego spowoduje to pożądane wydatki ludności polskiej w dzieło walki z niemieckimi okupantami i spowoduje że Polakom nie uda się zachować swoich sił."

Łowca trolli
piątek, 26 czerwca 2020, 00:26

Mam nieodparte wrażenie, że w jankeskiej trollowni dzieje się nie najlepiej. Różnej maści propagandyści, najczęściej ukraińskiej proweniencji, nieudolnie wklejają antyrosyjskie slogany. Jednak poziom propagandy wyraźnie się obniża, co chyba zaczyna zauważać sama centrala. W końcu jednak ich cierpliwość może się skończyć i zakończą współpracę z co poniektórymi. Stąd zapewne rosnąca frustracja, która wynika z niepewności jutra i przerażającej wizji powrotu na samostijną...

Wwp
piątek, 26 czerwca 2020, 09:45

Stare mądre polskie przyslowie: uderz w stół a nożyce się odezwą..

Łowca trolli
piątek, 26 czerwca 2020, 17:47

Przysłowia są mądrością narodów i nawet jak są stare, to zachowują aktualność. Dlatego mam nadzieję, że Naród Polski nie pozwoli wykorzystywać się przez pakt militarny NATO do realizacji planó agresji na Rosję. W interesie Państwa Polskiego jest zachowanie neutralności i dobrosąsiedzkich relacji z sąsiadami, co jest gwarantem zachowania pokoju w całej Europie i nie tylko...

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:32

NATO to obrona Polski przed bandycką Rosją !

Obserwator
czwartek, 2 lipca 2020, 05:17

NATO to zagrożenie dla suwerenności i bezpieczeństwa Polski!

Peachtree Street
niedziela, 2 sierpnia 2020, 12:40

Ale ty jesteś popierdolony, ja cię kręcę... Masakra...

Mirek
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:37

Oczywiście można się pocieszać, że rosyjskie systemy przeciwlotnicze przeszły w międzyczasie dużą metamorfozę. To akurat nie powód do zadowolenia

Obywatel RP
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:14

Na polskojęzycznych forach internetowych (i nie tylko) od dłuższego czasu widoczna jest rosnąca aktywność zachodnich (i nie tylko) ośrodków wojny propagandowej. Obecnie priorytetowym dla nich zadaniem jest szerzenie antyrosyjskich (i nie tylko) nastrojów w polskim społeczeństwie, wywoływanie wojennej histerii oraz sianie paniki. Wykorzystują przy tym typowe metody socjotechniczne, takich jak: kłamstwo, selekcja faktów, zdanie większości, tworzenie stereotypów, powtarzanie sloganów, wskazywanie wroga, ośmieszanie. Na forach internetowych powszechną metodą jest stosowanie argumentum ad personam, najczęściej w formie inwektyw wobec komentatorów głoszących inne poglądy oraz reprezentujących odmienne postawy. Propagandyści z ośrodków wojny propagandowej, co charakterystyczne często podszywają się w mediach elektronicznych (i nie tylko) pod polskich użytkowników, żeby wprowadzać tam zamęt i rozpowszechniać dezinformację. Zmienianie nicków, tworzenie kolejnych kont i głoszenie kontrowersyjnych poglądów, to tylko niektóre z elementów wojny propagandowej, toczonej na polskojęzycznych forach internetowych (i nie tylko). Należy mieć nadzieję, że również Defence24 uwolni się od tego rodzaju propagandystów, stając się miejscem tylko i wyłącznie merytorycznych dyskusji...

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:36

czego Wy towarzyszu jesteście przykładem. Piej dalej

easyrider
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:15

To akurat prawidłowo. Rosja była, jest i pozostanie naszym wrogiem. Zwalczać ją można tylko takimi metodami jakimi sama się posługuje, a które łaskawie wymieniłeś.

piątek, 26 czerwca 2020, 08:09

Panie easyrider. Kto był agresorem a kto ofiarą... Prawda boli ale nie zabija. Prawda was wyzwoli, nieuki i ignoranci, do nauki, wio... Skutki rozbicia dzielnicowego Rusi. W okresie tym Ruś znalazła się przez 250 lat pod panowaniem tatarskim (1223-1480) i uległa w znacznym stopniu litewskiej oraz polskiej ekspansji terytorialnej, w wyniku której zachodnie udzielne księstwa ruskie zostały wcielone do państw litewskiego i polskiego..... Po klęsce sił rusko-połowieckich w bitwie nad Kałką w 1223 roku Batu-chan podbił wszystkie ziemie ruskie z wyjątkiem księstw połockiego i pińskiego (które podbiła Litwa) oraz Republiki Nowogrodzkiej, która jednak została zmuszona do uznania zwierzchnictwa tatarskiego i opłacania rocznego trybutu. Litwa korzystając z rozbicia dzielnicowego i osłabienia Rusi walkami z Tatarami, wielokrotnie najeżdżała ziemie ruskie całkowicie podbijając księstwa połockie i pińskie (współczesna Białoruś)..... Wielkie Księstwo Litewskie w latach 1240–1392 podbiło większość zachodnich księstw ruskich. Jako pierwsze zostały podbite i przyłączone do Litwy ziemie dzisiejszej Białorusi - księstwa Połockie i Pińskie. Po 1320 Kijowszczyzna stała się zależna od Litwy, a w 1362 r. bezpośrednio do niej wcielona..... Swój protektorat Litwa narzuciła Smoleńskowi (przed 1326), Pskowowi (1322), księstwu Halicko-Wołyńskiemu (1320–1324) oraz Kijowowi (1325). Lokalni książęta (kniaziowie) zachowywali swoją władzę, ale podlegali wielkiemu księciu..... Po klęsce poniesionej przez księstwo kijowskie w bitwie z wojskami litewskimi nad Irpieniem (1320) Kijowszczyzna stała się zależna od Litwy, a w 1362 bezpośrednio do niej wcielona. W wyniku wojny polsko-litewskiej (1340-1392) zostało zlikwidowane Księstwo Halicko-Wołyńskie a jego terytorium rozdzielone pomiędzy Polskę i Litwę..... W 1591 roku Wielkie Księstwo Moskiewskie zyskało panowanie TYLKO nad północno-wschodnią Rusią po 351 latach zaboru głównie litewskiego. A największym wrogiem Polski od 1000 lat jesteście wy Szydzi.

Wania
sobota, 27 czerwca 2020, 07:01

Te 400 lat kontaktów z zachodem wyszły tylko rusi na dobre. Okupację tatarów widac do dziaiaj w mentalnosci rosjan. To dziki stepowy naród. My na Rosję patrzymy przez pryzmat wojny polsko-rosyjskiej i poźniejszego zbratania sie rosji z Hitlerem i napasci na Polskę w 1939 roku. Ograbienie ziem zachodnich i okupacja do 1989 roku. To przysiosło nam straty, których do tej pory nie możemy nadrobic. Rosjanie bez nas są biednym narodem, który dzieki bogactwom naturalnym powinien byc na poziomie Norwegii a jest na poziomie biednego kraju afrykańskiego. Ale ma rakiety.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 18:19

Donoszę, że w nocy z dnia 26 na 27 czerwca 1945 r. wtargnęło dwóch żołnierzy rosyjskich do mego domu przy ulicy Bednarskiej Nr 47. Po wtargnięciu żołnierze ci sterroryzowali mnie, przykładając mi broń do głowy i grożąc wywozem do Rosji, zarzucając mi nieprzychylne ustosunkowanie się do nich, dlatego, że gdy oni żądali mych córek, ja się sprzeciwiłem. Żołnierze ci twierdzili, że walczą trzeci rok o Polskę, więc mają prawo do wszystkich Polek i że przyszli tu z polecenia komendanta. Córkę zaś młodszą, która na widok terroryzowania mnie poczęła płakać, uderzyli pasem, dlatego, że się ich bała. Natomiast starszą chcieli zmusić, by im się oddała, lecz w obronie jej stanął syn sześcioletni, który krzyczał i płakał oraz żona. Wówczas poczęli terroryzować żonę, przykładając jej rewolwer do ust, kopiąc, ciągnąc za włosy i żądając przy tym kategorycznie oddania córek. Kiedy żona oświadczyła, że absolutnie nie odda córek, wtedy ciągnąc ją za włosy, wyciągnęli na podwórko z mieszkania, gdzie w bestialski sposób, rzucając ją o ziemię, zgwałcili. Przy czym nadmieniam, że żona w owym czasie była chora, gdyż przechodziła grypę, liczy 52 lata mimo tego tak postąpili”.

piątek, 26 czerwca 2020, 07:13

Panie easyrider. Panie złośliwy. ZŁO ciągle szczuje do wojny z Rosją... choć największym zagrożeniem dla Polski od 1000 lat są Szydzi. A Rosja NIGDY na Polskę nie napadła i nigdy Polski nie okupowała. I na ch. im Polska? Ten wrzód na dupie? Po 3 rozbiorach tylko Rosja nie zajęła ziem rdzennie polskich zaś w 1939 odebrała to co im ukradliśmy - swoje pradawne ziemie gdzie mówi/pisze się po rusku a religią jest prawosławie. Ziemie piastowskie zagarnęły TYLKO Austria i Prusy a Stalin zwrócił je nam wbrew woli Zachodu.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 17:59

''Dopiero po czterech latach przywódcy Rosji przyznali się, że zaplanowali wojnę z Gruzją. Co więcej, ze słów Władimira Putina wynika, że tę wojnę sprowokowali. Dzięki wewnętrznej rozgrywce w moskiewskiej elicie na jaw wychodzą kulisy przygotowań do wojny oraz kluczowych, pierwszych dni konfliktu w sierpniu 2008. 'Od pierwszych godzin wojny Rosja przekonywała, że to Gruzja wywołała wojnę, że rosyjska armia uderzyła w obronie mieszkańców Osetii Południowej i rosyjskich sił pokojowych w Cchinwali, zaatakowanych przez gruzińskiego agresora. Dopiero w czwartą rocznicę wybuchu konfliktu rosyjscy przywódcy i generałowie przyznali, że Rosja przygotowywała się do wojny już od 2006 r. i szukała tylko pretekstu do inwazji. Szczegóły wyszły na jaw dzięki publicznemu praniu brudów na szczytach władzy, wywołanemu przez atak obozu Putina na premiera Miedwiediewa. "Tchórz" Miedwiediew i 47-minutowy film "dokumentalny" pt. "8 sierpnia 2008. Stracony dzień". Jego autorzy (nieznani), opierając się na wypowiedziach kilku wysokich rangą generałów, oskarżają ówczesnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa że za późno wydał rozkaz uderzenia na Gruzję i że wskutek jego "niezdecydowania i tchórzostwa" niepotrzebnie zginęło ok. 1 tys. osób. Miedwiediewa oskarżają m.in. gen. Marat Kułachmetow, dowódca rosyjskich sił "pokojowych" w Osetii Płd. oraz gen. Szamanow. Ale najważniejszy jest głos gen. Jurija Bałujewskiego, w 2008 r. szefa Sztabu Generalnego armii rosyjskiej. Bałujewskij mówi, że decyzja o inwazji została podjęta przez Putina zanim jeszcze urząd prezydencki przejął w maju 2008 Miedwiediew. Rozpoczęto przygotowywać szczegółowy plan akcji militarnej, w jego ramach do dowódców poszczególnych jednostek poszły konkretne rozkazy. W sierpniu wystarczyło tylko powiedzieć naprzód. Ale Miedwiediew z tym zwlekał, oskarża generał. Dopiero gdy Putin zadzwonił z Pekinu i kopnął w d... Miedwiediewa i ministra obrony, padł rozkaz ataku - relacjonuje generał. Większość mediów skupiła się na bezprecedensowej walce na szczytach władzy w Moskwie (wersję generałów potwierdził Putin, Miedwiediew zaś twierdzi coś zupełnie innego), ale dużo istotniejsze jest ujawnienie prawdziwych intencji Moskwy wobec Gruzji. Putin: Plan wojny był już gotowy w 2007 Aktywne działania bojowe zaczęły się 6 sierpnia 2008. To złożona sprawa podjęcie działań przez siły zbrojne. Za tym idzie wymiana ognia i ofiary. Komentując oskarżenia generałów, Putin przyznał, że plan ataku na Gruzję był przygotowany z wyprzedzeniem i strona rosyjska działała w ramach tego planu. Sztab Generalny Sił Zbrojnych przygotował plan militarnej akcji przeciwko Gruzji pod koniec 2006 roku, a ja go autoryzowałem na początku 2007- przyznał Putin. W ramach tego planu szkolono i zbrojono separatystów z Osetii Południowej. Uczynienie paramilitarnych formacji osetyjskich integralnym elementem planu rosyjskiego Sztabu Generalnego obciąża Moskwę odpowiedzialnością za działania tych oddziałów m.in. etniczne czystki i wyrzucanie gruzińskiej ludności z Osetii Płd. Putin przyznał, że wojskowa operacja Rosji rozpoczęła się już 6 sierpnia a więc ponad dobę przed atakiem gruzińskim na Cchinwali. Rosyjskie władze nie były zaskoczone działaniami Gruzji, skoro nawet przebywający wtedy w Pekinie Putin był doskonale poinformowany o sytuacji. - Informacje o tym, co działo się 5, 6, 7 i 8 sierpnia dostawałem bezpośrednio z Cchinwali mówi przywódca Rosji.

piątek, 26 czerwca 2020, 19:57

Panie wert. ZŁO ciągle szczuje do wojny z Rosją... choć największym zagrożeniem dla Polski od 1000 lat są Szydzi. A Rosja NIGDY na Polskę nie napadła i nigdy Polski nie okupowała. I na ch. im Polska? Ten wrzód na dupie? Po 3 rozbiorach tylko Rosja nie zajęła ziem rdzennie polskich zaś w 1939 odebrała to co im ukradliśmy - swoje pradawne ziemie gdzie mówi/pisze się po rusku a religią jest prawosławie. Ziemie piastowskie zagarnęły TYLKO Austria i Prusy a Stalin zwrócił je nam wbrew woli Zachodu.

Wania
sobota, 27 czerwca 2020, 07:04

Wojna polsko-rosyjska w 1920 roku. Poczytaj. Tobie pewnie wyjdzie, ze tak jak z Finlandią to byla prowokacja Polski. I druga ostatnia napasc we wrzesniu 1939 ramię w ramię z Hitlerem. I okupacja Polski do 1989 roku. I tyle zostało z twoich rewelacji.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 20:29

ple ple ple

Łowca trolli
piątek, 26 czerwca 2020, 00:21

easyrider: "naszym"... Proponuję wypowiadać się tylko we własnym imieniu. Chyba jednak, że reprezentujesz jakąś grupę, a to by chyba wymagało podanie konkretnie jakiej. Nieprawdaż?

Trelek
piątek, 26 czerwca 2020, 09:46

Reprezentuje Polaków taka grupa Ci wystarczy?

piątek, 26 czerwca 2020, 17:04

Panie Trelek. On reprezentuje polskich Żydów a nie Polaków. I dla przestrogi, bo widzę, że jesteś równie głupi jak pozostali, bezmyślni figuranci w rękach cwanych Szydów i szabes gojów... No więc, nie wierz NIGDY Żydowi udającemu turbo goja patriotę który twierdzi, że zależy mu na pomyślności Twojej Ojczyzny... Spokojnie możesz założyć, że na pewno KŁAMIE. Żyd ZAWSZE będzie Żydem a to oznacza, że Ż nigdy nie będzie Polakiem. NIGDY.

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 20:30

wciśnij reset najlepiej twardy

Andrettoni
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:07

A jak z systemami zakłócania elektronicznego? Wydaje mi się, że w obecnych czasach system plot jest skuteczny tylko jeśli widzi, a oślepiony jest łatwym celem. Mówimy tu o sytuacji przewagi technologicznej, która nie może być zastąpiona liczebną. Rosja nie przekazuje takich systemów innym krajom - mieliśmy tu nawet sytuację gdy Amerykanie zablokowali zakup izraelskich F-16 przez kraj NATO, więc takie technologie nawet nie trafiają do sojuszników.

asdf
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:30

Dwa zdania "Syria nie posiada jednak samolotów klasy AWACS, a sieć lądowych stacji radiolokacyjnych jest: albo zniszczona, albo w złym stanie technicznym, albo ze słabo wyszkoloną obsługą (często kierowaną przez niekompetentnych oficerów awansowanych po znajomości)." " Szczególnie mocno wizerunkowo odczuli to Rosjanie, którzy zdali sobie sprawę, że ich sposób działania i systemy wyraźnie odstają od taktyki i systemów wykorzystywanych przez kraje zachodnie. " Czy w Polsce pomimo tego ze niedlugo (miejmy nadzieje) wejda zachodnie systemy OPL wszystko to nie zostanie zmarnotrawione poprzez kumoterstwo, niekompetencje, przestarzale dowodzenie oraz taktyke? Bo cos mi sie tak wydaje ze w starciu z Rosja to my wlasnie bedziemy taka Syria do bicia.

Piotrr
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:22

Nie rozumiem dlaczego Rosja miałaby nas zaatakować. Ma problemy wewnętrzne, gospodarcze, zbrojeniowe, wizerunkowe... Można tak wymieniać. Wyzywacie ludzi od ruskich trolli, tymczasem wy wpadliście w rusofobię.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:45

to nie rusofobia tylko zwykły realizm. Dlaczego miałaby nas zaatakować? Bo ma taki kaprys, bo ma problemy wewnętrzne, gospodarcze, zbrojeniowe, wizerunkowe? Można by wymieniać.

piątek, 26 czerwca 2020, 14:41

Panie wert. WYJAŚNIENIE czasów po Wielkiej Smucie, czyli od 2000 r. Na kremlowski tron Putina wynieśli Żydzi licząc, że będą se dowolnie manipulować tym małym ludzikiem, a tu Putin się zbiesił i zaczął odrywać od koryta żydowskich złodziei typu Gusiński, Bierezowski, Chodorkowski, itd, dlatego Żydzi mszcząc się robią wszystko by zniszczyć Putina, więc czyste ZŁO ryje, judzi, opluwa, byle tylko napuszczać jednych gojów na drugich skłócając głównie Słowian licząc, że rękoma i krwią milionów Polaków, jacy zginą w tej wojnie, przejmą władzę na Kremlu tak jak na Ukrainie dzięki Majdanowi. ZŁO zrobi wszystko by zniszczyć słowiańską Rosję a do tego potrzebuje polskiego DEBILA z szabelką.

asdf
sobota, 27 czerwca 2020, 10:40

i vice versa w rosyjskich srodkach masowego przekazu futruje sie rosjan na polakow

piątek, 26 czerwca 2020, 09:35

Panie wert. Ty nie myślisz samodzielnie. Ty jedynie powtarzasz z uporem maniaka ogólnie obowiązującą propagandę której celem jest zamiana nienawiści Polaków do Ż w nienawiść Polaków do Ruskich Słowian a przy okazji koszer ZŁO chce rękoma i krwią milionów Polaków przejąc władzę na Kremlu. Taki jest główny cel Ż. i ż. Targowicy rządzącej Polską od 2015 roku. I co ciekawe, ZŁU udała się w 100% ta sztuczka. Wystarczy choćby poczytać wypowiedzi takich jak ty "samodzielnie" myślących za których tak naprawdę myślą koszer-media decydujące co myśli, kogo kocha a kogo nienawidzi polski nieuk i ignorant przekonany, że jest geniuszem więc pycha zalewa oczy tym bezmyślnym bufonom którzy sami nic nie potrafią ale mają typową dla ż. bezczelność by szydzić z wielokrotnie od nich mądrzejszych wschodnich Słowian - którym do pięt nie dorastają i którym przypisujemy swoje najpodlejsze cechy i skłonności mając w d. prawdę i fakty historyczne.

wert
sobota, 27 czerwca 2020, 16:24

„Dnia 3 VI [19]45 r. na powracających z Niemiec do wsi Wersale ob. Jakubowskiego wraz z żoną i sąsiadami napadło 4-ch jadących żołnierzy sowieckich, w tym Komendant Wojenny w Żydkowie. Ob. Jakubowskiego zamordowali w bestialski sposób (wykłuli oczy), ob. Raczydło pokroili nożem policzki, postrzelili i następnie powiesili. Po dokonanym morderstwie żołnierze zrabowali 3 konie, 3 wozy i odjechali w kierunku Gołdapi” (woj. białostockie).

wasko
środa, 24 czerwca 2020, 22:11

Ruskim trollom piszącym komentarze puściły nerwy. A to tylko mały Izrael daje łomot a nie USA.

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:17

Żałosnym rusofobicznym trollom wklejającym propagandowe slogany, to puściły już chyba nawet zwieracze. Jednak tak to bywa, jak ich mocodawcy dostają łomot nawet od pasterzy i rolników w sandałach... ;-)

tar
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:31

wy wygrywacie dlatego, że jak pasterz w sandałach do was strzela to bombardujecie całą wioskę czy szpital - a nie sorry wy wcale nie wygrywacie...

piątek, 26 czerwca 2020, 09:58

Panie tar. Chcesz wmówić gojom, że słowiańska Rosja to czyste ZŁO a Izrael/USA to czyste DOBRO?... Oto PRAWDA, przykłady zbrojnej interwencji Imperium ZŁA w: Gwatemala 1954, Indonezja 1958, Kuba 1959-60, Gwatemala 1960, Kongo Belgijskie 1964, Gwatemala 1964, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Republika Dominikańska 1965-66, Peru 1965, Laos 1964-73, Wietnam 1961-73, Kambodża 1969-70, Gwatemala 1967-69, Liban 1982-84, Grenada 1983-84, Libia 1986, El Salvador 1981-92, Nikaragua 1981-90, Libia 1986, Iran 1987-88, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Libia 1989, Panama 1989-90, Irak 1991, Kuwejt 1991, Somalia 1992-94, Chorwacja 1994 (wyłącznie tereny etnicznie serbskie), Bośnia 1995 (wył. tereny etn. serb.), Iran 1998 (airliner), Sudan 1998, Afganistan 1998, Jugosławia 1999, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Afganistan 2001, Pakistan 2003, Libia 2011, Irak, Syria, Libia, Jemen, itd. - A Rosja bez jednego wystrzału odebrała tylko SWÓJ Krym.

czwartek, 25 czerwca 2020, 12:46

Uuuuuu, aleś groźny. Ostatnio bardzo aktuwny nick. Na drugą parę butów zbierasz?

paweł
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:31

raczej na pierwszą...

Łowca trolli
piątek, 26 czerwca 2020, 00:37

Jak chcesz i poprosisz, to dołożę na bilet powrotny do krainy Dzikich Pól... ;-)

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:33

Kup sobie lepiej te buty :P

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 24 czerwca 2020, 19:02

Komentarze są coraz zabawniejsze warto podziękować trolom i nie trolom bo czytając od razu ma się lepszy humor ! oczywiście najwięcej radości dostarczają komentarze z obelgami szczególnie te w stosunku do wielbicieli czerwonych ha ha ha

polak
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:34

Trzeba się im odszczekiwać. Jak czytałem to forum 6 miesięcy temu to przecierałem oczy ze zdziwienia że nikt z tym nic nie robi wszyscy próbowali merytorycznie im coś tłumaczyć a oni dalej swoje. Niestety trzeba stosować takie same metody - ich nie przekonasz ale przynajmniej jest się z czego pośmiać :))))

piątek, 26 czerwca 2020, 11:22

Panie polak z ziemi obiecanej. Polacy czują się jak gwałcona codziennie (od tyłu) dziewica bo wierzą, że: "My nigdy nikogo nie zaatakowaliśmy, to nas zawsze atakowano"... choć po uzyskaniu niepodległości atakowaliśmy wszystkich. Od Czech, Słowacji, Niemiec, Litwy, Rosji po wspólny z Hitlerem rozbiór Czechosłowacji. Przed wojną byliśmy najbardziej agresywnym państwem w Europie. „Polacy to chciwe hieny Europy” Winston Churchill. Mało tego, Polacy łamali wszelkie umowy, traktaty itp zawsze gdy tylko to pasowało. Układ z Litwą chyba z 1920 roku został złamany już na 2 dzień. Itd, itd, więc nie pozuj agresorze na niewinną dziewicę i nie przypisuj swych najpodlejszych cech innym by się wybielić.

Tora Tora Tora....
środa, 24 czerwca 2020, 16:45

twierdzisz, że "studiowanie" Tor'y ma wiele wspólnego z internetem TOR.. systemem przeciwlotniczym TOR oraz zawołaniem kryptonimem Tora Tora Tora.. ???

Stirlitz
środa, 24 czerwca 2020, 11:19

dywagacje rosyjskich trolli zostały wczoraj mocno zdemaskowane przez Izraelczyków, którzy wczoraj dokonali ataków na różne rejony Syrii w tym na wschodzie Syrii, czyli musiały tam być obecne samoloty a nie tylko rakiety izraelskie. I nadal nic ruskie i syryjskie systemy plot nic nie zdziałały. To tyle jeśli chodzi o bzdury produkowane w rosji byle tylko podreperować kiepską reputację ruskich systemów.

Pobudkaaaa..
środa, 24 czerwca 2020, 16:45

.. mówisz, że studiowanie Tor'y ma cos wspólnego z internetem TOR oraz system TOR ???? ..przekonany jesteś, że to to samo ?

środa, 24 czerwca 2020, 15:36

Panie Stirlitz. Za to ty jesteś wyjątkowym geniuszem. Oczywiście ty wybitny producencie kartofli to potrafiłbyś zestrzelić codziennie przynajmniej 2 izraelskie samoloty. Pamiętam jak żeś się nadymał twierdząc, że nie oddasz nawet guzika od munduru. Jeśli samemu nic się nie potrafi, niczego wymyśleć i wyprodukować to lepiej zachować więcej pokory, kartoflarzu.

Ali
środa, 24 czerwca 2020, 17:10

Ty to nawet kartoflarzowi do pięt nie dorastasz ruski gównojadzie...

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 16:10

Widzę, że jakaś nowa fala rosyjskich trolli przyszła. Wyglądają nawet na tańszych od poprzedników, bo już nawet nie próbują udawać rzeczowej dyskusji tylko od razu przystępują do ataków personalnych i obrażania.

czwartek, 25 czerwca 2020, 20:34

Panie złośliwy... Po Wielkiej Smucie z czasów Jelcyna od 2000 roku pod przywództwem Putina (którego Żydzi wynieśli na tron) Rosja zaczęła blyskawicznie odrabiać straty i w 2015 roku miała PKB na głowę dużo większy niż Polska. Obecnie Polska wyprzedziła Rosję ale tylko dlatego, że Rosja została skrępowana postronkami sankcji.... a Polska jest futrowana corocznie dziesiątkami miliardów dol. przez UE. Bez tej pomocy, tych setek miliardów dol. Polska byłaby kilometry w tyle za Rosją... W rywalizacji na równych i uczciwych zasadach nei mielibyśmy żadnych szans, powtarzam, ŻADNYCH szans w rywalizacji nie tylko gospodarczej z Rosją. To tak jakby jeden biegł swobodnie a drugiemu związano nogi i kazano ścigać się na 100 metrów... Dalej... Poza tym biedna i obięta sankcjami Rosja jest prawdziwym liderem walki o dzietność. Rosja Władimira Putina należy do światowych liderów polityki pronatalistycznej... WYJAŚNIENIE. Na kremlowski tron Putina wynieśli Żydzi licząc, że będą se dowolnie manipulować tym małym ludzikiem, a tu Putin się zbiesił i zaczął odrywać od koryta żydowskich złodziei typu Gusiński, Bierezowski, Chodorkowski, itd, dlatego Żydzi mszcząc się robią wszystko by zniszczyć Putina, więc czyste ZŁO ryje, judzi, opluwa, byle tylko napuszczać jednych gojów na drugich skłócając głównie Słowian licząc, że rękoma i krwią milionów Polaków, jacy zginą w tej wojnie, przejmą władzę na Kremlu tak jak na Ukrainie dzięki Majdanowi. ZŁO zrobi wszystko by zniszczyć słowiańską Rosję a do tego potrzebują polskiego DEBILA z szabelką.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:47

jednak jest i stara gwardia. ZLO,ZLO,ZLO

czwartek, 25 czerwca 2020, 19:56

Panie złośliwy. Rosja Putina... Prawdziwym liderem walki o dzietność jest Rosja. Rosja Władimira Putina należy do światowych liderów polityki pronatalistycznej... Rosyjski rząd oferuje od 2007 roku nowym matkom tzw. kapitał macierzyński. To ryczałtowa dotacja warta 7600 dol. (od 2010?), którą można przeznaczyć na mieszkanie, edukację oraz inne wydatki... Od 2020 r. zwiększenie kapitału macierzyńskiego z 7600 dol. do poziomu ok. 10 tys. dol. na drugie dziecko. Dodatkowo rząd zaoferuje gorące posiłki dla wszystkich uczniów szkół podstawowych... Od 2020 roku, rodziny o niskich dochodach otrzymują średnio 180 dol. na dziecko, dopóki nie osiągnie ono 3 lat i 90 dol. aż dziecko ukończy 7 lat.

złośliwy
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:41

Rok 2019 wg. władz rosyjskich był najgorszym od 11 lat pod względem depopulacji. Tyle w temacie.

Wkurzony
piątek, 26 czerwca 2020, 22:46

Panie złośliwy. Ale przynajmniej Rosja stara się ze wszystkich sił wydając na politykę pronatalistyczną kolosalne pieniądze. Dużo większe niż 500+ PiS... Rozumiesz co piszę ty głupi i podły ch.?? Doceń to degeneracie jeśli posiadasz odrobinę sprawiedliwości w tym podłym i nienawistnym kamienno twardym koszernym sercu. Doceń to, najbardziej niesprawiedliwy żydomomuszy gnojku pozbawiony Boga i serca. Doceń to moralno-mentalny degeneracie.

złośliwszy
piątek, 26 czerwca 2020, 00:38

Po raz kolejny poproszę o konkretne wskazanie źródła informacji, a raczej dezinformacji. Chociaż szczerze wątpię, że otrzymam merytoryczną odpowiedź...

złośliwy
piątek, 26 czerwca 2020, 07:24

Izba Obrachunkowa FR, Ministerstwo Rozwoju FR, Rosstat.

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 23:52

gorszy był 41-45. Ubiła nawieki Wielikaja Ruś- 53 mln sowietów dzięki genialnemu wujaszkowi Joe

o matko
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:35

No to co się stało że się zesr....? może niech daje po 100 000 dolarów to ktoś się zdecyduje na dziecko w rosji?

czwartek, 25 czerwca 2020, 12:41

Panie złośliwy. Największym zagrożeniem dla Polski od przeszło 800 lat jesteście wy Szydzi. Zaś Rosja NIGDY na Polskę nie napadła i nigdy Polski nie okupowała. Po 3 rozbiorach tylko Rosja nie zajęła ziem rdzennie polskich zaś w 1939 odebrała to co im ukradliśmy - swoje pradawne ziemie gdzie mówi/pisze się po rusku a religią jest prawosławie. Ziemie piastowskie zagarnęły TYLKO Austria i Prusy.

złośliwy
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:47

Czyli Wilno to pradawne rosyjskie ziemie. Bardzo proszę - napisz jeszcze więcej takich mądrości. Obecnie jesteś najlepszym dostarczycielem (niewyszukanej) rozrywki na tym forum.

piątek, 26 czerwca 2020, 00:32

Kto był agresorem a kto ofiarą... Prawda boli ale nie zabija. Prawda was wyzwoli, nieuki i ignoranci, do nauki, wio... Skutki rozbicia dzielnicowego Rusi. W okresie tym Ruś znalazła się przez 250 lat pod panowaniem tatarskim (1223-1480) i uległa w znacznym stopniu litewskiej oraz polskiej ekspansji terytorialnej, w wyniku której zachodnie udzielne księstwa ruskie zostały wcielone do państw litewskiego i polskiego..... Po klęsce sił rusko-połowieckich w bitwie nad Kałką w 1223 roku Batu-chan podbił wszystkie ziemie ruskie z wyjątkiem księstw połockiego i pińskiego (które podbiła Litwa) oraz Republiki Nowogrodzkiej, która jednak została zmuszona do uznania zwierzchnictwa tatarskiego i opłacania rocznego trybutu. Litwa korzystając z rozbicia dzielnicowego i osłabienia Rusi walkami z Tatarami, wielokrotnie najeżdżała ziemie ruskie całkowicie podbijając księstwa połockie i pińskie (współczesna Białoruś)..... Wielkie Księstwo Litewskie w latach 1240–1392 podbiło większość zachodnich księstw ruskich. Jako pierwsze zostały podbite i przyłączone do Litwy ziemie dzisiejszej Białorusi - księstwa Połockie i Pińskie. Po 1320 Kijowszczyzna stała się zależna od Litwy, a w 1362 r. bezpośrednio do niej wcielona..... Swój protektorat Litwa narzuciła Smoleńskowi (przed 1326), Pskowowi (1322), księstwu Halicko-Wołyńskiemu (1320–1324) oraz Kijowowi (1325). Lokalni książęta (kniaziowie) zachowywali swoją władzę, ale podlegali wielkiemu księciu..... Po klęsce poniesionej przez księstwo kijowskie w bitwie z wojskami litewskimi nad Irpieniem (1320) Kijowszczyzna stała się zależna od Litwy, a w 1362 bezpośrednio do niej wcielona. W wyniku wojny polsko-litewskiej (1340-1392) zostało zlikwidowane Księstwo Halicko-Wołyńskie a jego terytorium rozdzielone pomiędzy Polskę i Litwę..... W 1591 roku Wielkie Księstwo Moskiewskie zyskało panowanie TYLKO nad północno-wschodnią Rusią po 351 latach zaboru głównie litewskiego.

czwartek, 25 czerwca 2020, 22:59

Panie złośliwy. Po rozbiciu dzielnicowym większość księstw ruskich przez 250 lat była pod butem Mongołów a pozostałe miała pod swoim butem Litwa przez 500 lat... Dalej... Księstwo Moskiewskie było prawnym sukcesorem Rusi sprzed rozbicia dzielnicowego (zasada senioratu). Podobnie było w Polsce po rozbiciu dzielnicowym! Spadkobiercą dziedzictwa piastowskiego był najstarszy syn władcy i dlatego Władysław Łokietek, podobnie jak książęta Moskiewscy, walczył o zjednoczenie ziem piastowskich!... Wiki: "Próby scalania ziem ruskich podejmowali władcy księstw halicko-wołyńskiego, czernihowskiego i włodzimierskiego." - W Polsce skuteczną próbę scalenia ziem Polskich podjął Władysław Łokietek (1260 - 1333)... W okresie panowania tatarskiego i litewskiej ekspansji wodzem dużej rangi i zręcznym politykiem okazał się książę nowogrodzki Aleksander Newski (1220 - 1263). Powstrzymał najeżdżające Ruś wojska litewskie... W 1240 roku pokonał Szwedów (bitwa nad Newą), w 1242 roku inflancką gałąź zakonu krzyżackiego (bitwa na jeziorze Pejpus) i w 1245 roku rozbił najeżdżające Ruś Północną wojska litewskie. W 1249 przyjął tytuł księcia kijowskiego, a w 1252 – wielkiego księcia włodzimierskiego... W 1263 roku zostało powtórnie wydzielone Księstwo Moskiewskie którego władcy najpierw doprowadzili do scalenia ziem Rusi Północno-Wschodniej, następnie kierowali się polityką „zbierania” pod swoim berłem wszystkich ziem dawnej Rusi (jak Łokietek).

czwartek, 25 czerwca 2020, 22:31

Panie złośliwy. Wilno nie należy do Rosji podobnie jak Smoleńsk nie należy do Polski. Sprawdź w Google.

złośliwy
piątek, 26 czerwca 2020, 07:26

I nie zostało zajęte w rozbiorach przez Rosję, która zajęła wyłącznie "rodzime rosyjskie ziemie" i nie było w składzie ZSRR do 1990r? Jak wcześniej - bardzo proszę o kolejną porcję rozrywki.

piątek, 26 czerwca 2020, 10:20

Panie złośliwy. Wilno NIGDY do Polski nie należało. Wilno to rdzenne ziemie litewskie.

złośliwy
piątek, 26 czerwca 2020, 12:07

Pytanie brzmiało: czy Wilno to rdzennie rosyjskie ziemie skoro zostały zagrabione przez Rosję? Dla przypomnienia: Rosja wraz niemieckojęzycznymi sąsiadami dokonali rozbiorów państwa o nazwie: Rzeczpospolita Obojga Narodów a nie Polski. Dalej proszę o kolejne wytwory radosnej twórczości.

piątek, 26 czerwca 2020, 14:58

Panie złośliwy.

piątek, 26 czerwca 2020, 10:11

Panie złośliwy. Jeśli nie masz pojęcia jaki obszar Polska zajmowała za Piastów to wystarczy skorzystać z wujka Google i odnaleść mapy z tamtego okresu. Niestety, bez przerwy zdarzają się takie kwiatki gdzie ignorant ignorantem pogania i wzajemnie się podniecają by się dowartościować a wiedzy na lekarstwo. Ale im mniej taki wie tym bardziej jest przekonany o swej wyjątkowości więc oczerniając usiłuje swoje najpodlejsze cechy przypisać innym, głównie ruskim Słowianom.

złośliwy
piątek, 26 czerwca 2020, 12:11

Ależ znam wielkość Polski za czasów Piastów, gdy sąsiadowaliśmy na wschodzie z terenami wasali Normanów a potem Mongołów. I dalej proszę o kolejne wpisy kabaretowe na temat historii alternatywnej i przypisywania rozmówcom pochodzenia semickiego.

Jacek (ale nie ten z Olgino)
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:57

Kiedy Polska zabrała wam Grodno? No proszę o datę? Na tym terenie Polacy mimo totalnej rusyfikacji i wywózek nawet dziś stanowią do 25% ludności.

czwartek, 25 czerwca 2020, 17:30

Panie Jacek. Lloyd George miał powiedzieć, że prędzej oddałby „małpie zegarek” niż Polsce Górny Śląsk. - Oto dlaczego zakompleksiony polski debil z szabelką tak wielbi zachodniego Pana bez którego nie potrafi żyć. Jak przydrożna dziwka bez swego alfonsa. Trzeba się szanować a dumy i honoru uczyć się od KRLD i Kima.

r
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:40

Nie powinno cie być na tym forum, nie wiem czemu nikt jeszcze nie dał ci bana - ucz się dumy i honoru od Kima.

piątek, 26 czerwca 2020, 11:27

Panie r. Nie bój się PRAWDY. Prawda boli ale nie zabija. Prawda cię wyzwoli a przestaniesz kłamać, opluwać i oczerniać Słowian.

czwartek, 25 czerwca 2020, 16:41

Panie Jacek. Gdy przeprowadzono plebiscyt na Warmii i Mazurach to się okazało, że 98% ludzi chce należeć do Niemiec a nie do Polski a jednak 2/3 Prus Wschodnich jest w granicach Polski. Podobnie zresztą jak Śląsk, Ziemie Zachodnie i Pomorze. Te ziemie podarował nam Stalin z Zachód, w tym prezydent USA Wilson nie chcieli by te ziemie należały do Polski.

ubawiony
piątek, 26 czerwca 2020, 10:01

W tym plebiscycie wybierano przynależność do Polski lub do "Prus Wschodnich" a nie Niemiec [tak wyglądała karta do głosowania]. Przy okazji przypomnij nam kiedy ludność Królewca głosowała za przyłączeniem do ZSRR/Rosji?

xxx
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:41

gwarantuję ci że by tak nie było.

piątek, 26 czerwca 2020, 11:28

Panie xxx. Już to co napisałeś świadczy, że nie masz żadnej wiedzy. Gdyby nie Telewior nie wiedziałbyś co myśleć, kogo kochać a kogo nienawidzić. Do nauki, nieuku i ignorancie.

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:34

A Ty jakbyś miał na drugie buty, to zrezygnowałbyś z robienia z siebie idioty na obcych forach...

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 05:12

A ten znowu o butach... To już wygląda na obsesję... ;-)

czwartek, 25 czerwca 2020, 00:49

Panie złośliwy... Ratuje was yntelygenty z Super Wólki tylko to, że mnie zbanują.

autor
środa, 24 czerwca 2020, 19:07

To nie nowi , tylko starzy po d... dostali. I perspektywę wycieczki na malowniczą północ.

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 17:03

Też mam takie wrażenie. Stara gwardia jakby się zużyła. Nowi się wykazują niczym dresiarze na osiedlu.

wpr
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:44

wydaje mi się że chcą nas prowokować - więc spokojnie Panowie niech się ośmieszają ;)

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 21:21

Rozejrzyj się wokół siebie i zobacz - ilu wokół masz kolegów z tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji. Czy jesteś w stanie to sam ogarnąć, czy jednak wymagasz pomocy? Zrozumiałeś? Pytanie retoryczne... ;-)

złośliwy
czwartek, 25 czerwca 2020, 06:37

Jak to szło owco? Uderz w stół a trolle się odezwą?

czwartek, 25 czerwca 2020, 16:44

Panie złośliwy. Hitler budując obozy wzorował się na Anglikach i na Żydach którzy w Rosji stworzyli system Gułagów oraz na żydowskich jednostkach NKWD które mordowały Polaków strzałem w tył głowy w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, Bykowni i innych miejscach kaźni a po wojnie mordowali Polaków w katowniach UB. Więc nie przypisuj najpodlejszych cech i zbrodni waszej nacji nam Słowianom.

ubawiony
piątek, 26 czerwca 2020, 10:07

A może wzorował się na rosyjskich obozach koncentracyjnych dla powstańców barskich z XVIIIw? Nazizm to zmutowana wersja rosyjskiego komunizmu/marksizmu z zastąpieniem kryteriów społecznych narodowościowymi. Niemcy od Rapallo współpracowali z ZSRR więc mieli okazję zapoznać się z "osiągnięciami" czerwonej Rosji w zakresie masowego wyniszczania ludzi. Okazji do obserwacji obozów dla Burów raczej nie mieli...

złośliwy
czwartek, 25 czerwca 2020, 21:50

Bardzo żałuję, ale nie jestem Żydem. Gdybym był to bym rządził Rosją, którą do dzisiaj rządzi jak piszesz "żydowskie NKWD", obecnie pod nazwą FSB i wysyłał takich jak ty do szczekania na zagranicznych forach za garść srebrników. Zrozumiał sarkazm? [pytanie retoryczne]

xyx
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:45

Słowianom to ty możesz buty pastować.

Łowca łowcy...
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:37

A ty się rozejrzyj koło siebie, szambo co...

Łowca trolli
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:13

Odezwaj się kolejny żałosny rusofoebek, czy to tylko rozdwojenie jaźni znanego już frustrata? Prymitywizm wpisu wyraźnie wskazuje na przynależność do wiadomej proweniencji grupypropagandowej...

środa, 24 czerwca 2020, 14:18

Panie Stirlitz. Oczywiście ty wybitny producencie kartofli to potrafiłbyś zestrzelić codziennie przynajmniej 2 izraelskie samoloty. Pamiętam jak żeś się nadymał twierdząc, że nie oddasz nawet guzika od munduru. Jeśli samemu nic się nie potrafi, niczego wymyśleć i wyprodukować to lepiej zachować więcej pokory, kartoflarzu.

Prostownik
środa, 24 czerwca 2020, 12:28

Za Deal izraelsko_ rosyjski płacą Syryjczycy którzy uzależnieni od swych nowych moskiewskich panów są ofiarą tego układu. Jak myślisz czym Syryjczycy mogą zaskoczyć? Niczym. Izraelczycy wszystko wiedząc co jak i dlaczego. Inna kwestią to faktyczną skuteczność ich systemów opl. Suma sumaru baty smary dostawać będą.

Kazimierz
środa, 24 czerwca 2020, 11:37

a to one miały strzelać do samolotów Izraela z bazy Hmemim ?

mick8791
środa, 24 czerwca 2020, 23:30

A uważasz, że rosyjskie i syryjskie (czyli w sumie też rosyjskie) systemy plot są skoszarowane w jednej bazie? Odp. brzmi NIE, bo w takiej sytuacji ich istnienie nie miałoby żadnego sensu (poza statystycznym). One są rozwinięte w różnych miejscach kraju, a ich skuteczność już nie pierwszy raz została ośmieszona przez lotnictwo Izraela.

www
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:58

rosyjslkie sa tylko w hmemim , sysryjskie nie sa skoszarowane ... zakończ to bredzenie

mick8791
niedziela, 28 czerwca 2020, 01:04

A czy Ty potrafisz ze zrozumieniem przeczytać to co napisałem? Prześledź cały kontekst dyskusji to może zrozumiesz. Powodzenia!

Nielot
środa, 24 czerwca 2020, 11:16

Czyżby autor miał ambicje sprowokowania konfliktu Rosja - Izrael?

dywersant
środa, 24 czerwca 2020, 10:22

Rosjanie jeśli chodzi o działania w Syrii to mają układ z Izraelczykami, iż nie ingerują w ich naloty na cele syryjskie, hezbollahu, czy irańskie na terenie kraju, więc sami nie podejmują prób zwalczania Izraelskiego lotnictwa. Syryjczycy mają gorsze wyszkolenie w obsłudze sprzętu, mniejsze doświadczenie, brak wypracowania zaawansowanej taktyki użycia, oraz mniejsze możliwości rozpoznanie w przestrzeni powietrznej od Rosjan co też wpływa na możliwości zwalczania obcego lotnictwa. Co do Izraelczyków to ich sytuacja geopolityczna sama determinuje do wypracowywania najprzebieglejszych i najskuteczniejszych sposobów walki i to w głębi terytorium przeciwnika. Izraelczyków obok Rosjan uważam za najlepszych speców jeśli chodzi o systemy walki elektronicznej. Oba kraje mają też chyba największe doświadczenie w systemach obrony przeciwlotniczej i zwalczania środków napadu powietrznego z tym, że Izraelczycy wciąż uczą się i rozwijają własne możliwości... a Bliski Wschód i Palestyna jest w sumie jednym wielkim poligonem, w którym testuje się wszystko w prawdziwych warunkach bojowych. Idąc dalej Izraelczycy ze swym doświadczeniem bojowym są skarbnicą wiedzy i bezcennym partnerem, przy konstruowaniu nowych samolotów, czy to bombowych/ wielozadaniowych, czy to przewagi powietrznej. Podchodząc do tworzenia nowego samolotu 5, czy 6 generacji zdecydowanie starałbym się wciągnąć ich do projektu, gdyż ich wiedza jest bezcenna... a przez większość zapewne niedoceniana.

mick8791
środa, 24 czerwca 2020, 23:58

"Syryjczycy mają gorsze wyszkolenie w obsłudze sprzętu, mniejsze doświadczenie, brak wypracowania zaawansowanej taktyki użycia" - no właśnie nie wiem czy byłbym tego taki pewien. Bo w sumie Rosjanie mają bardziej doświadczenie teoretyczne / poligonowe, a Syryjczycy używają rosyjskiego opl operacyjnie i od wielu dziesiątek lat w faktycznych warunkach bojowych. No bo niby gdzie i kiedy Rosjanie udowodnili, że jak oni obsługują sprzęt to on działa lepiej? No bo chyba nie przy okazji sławetnego strącenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego?

gitt
środa, 24 czerwca 2020, 19:09

Przeszedłeś sam siebie

GB
środa, 24 czerwca 2020, 12:20

Ostatniej nocy znów izraelskie lotnictwo bezkarnie zbombardowało obiekty w Syrii. W Syrii ma być zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL, a i systemy OPL są obsługiwane przez rosyjskich doradców. Tak więc zwalanie winy ma wyszkolenie nie ma sensu.

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 10:54

W pełni się zgadzam. Demonstrator modernizacji Su-22 wykonany w 2001 przez WZL Bydgoszcz i IAI miał większe możliwości przenoszenia uzbrojenia niż dwa lata później kupiony F-16 Block 52. Su-22 poza własnym uzbrojeniem był by w stanie obsługiwać uzbrojenie F-16 Barak plus RBS-15 ....................................................................................................................................................................... IAI bardo udanie zmodyfikował MiGi-21 Lancer które już 20 lat służą Rumuni.................................. ....................................................................................................................................................................... Jestem zwolennikiem współpracy militarnej a przede wszystkim przemysłowej z Izraelem............

mick8791
środa, 24 czerwca 2020, 23:48

Udźwig uzbrojenia dla Su-22 to trochę ponad 4 tony, udźwig F-16 to prawie 8 ton. I to by było na tyle odnośnie bezkrytycznego pisania bzdur na forum.

BUBA
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:51

Co ma udźwig do zasięgu systemu uzbrojenia? RBS-15 MK II ma zasięg ponad 150 km. Dopiero F-16 Polski uzyskał takie możliwości po 2019.........................................................

BUBA
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:10

Może nie udźwig a jakość uzbrojenia świadczy o wartości bojowej samolotu co?..... ............................................................................................................................................... Co z tego że zabierzesz np 5 ton JADM jak nie dolecisz nad cel. F-16 Block 52+ kupiony przez Polskę był samolotem z poważną wadą -system AIDEWS aktywnej walki elektronicznej nie działała do 2013 roku. Więc co najwyżej byłeś doskonałym celem dla OPL............. ............................................................................................................................................ Reasumując uzbrojenie kupione wraz z F-16 nie dawało możliwości atakowania celów spoza zasięgu OPL Kaliningradu. Kupiono JOSW, Mavericki, JADM i zwykłe bomby.......... ............................................................................................................................................ W wypadku RBS -15 M KII proponowanego przez IAI i SAABA zasięg rażenia to 150 km. Pod kadłubem miał być umieszczony radiolokator Elty na zasadzie zasobnika celowniczego takiego jak Dragon Eye w B-52 obsługujący izraelskie uzbrojenie........................................ ....................................................................................................................................................... W 2003 Izrael wdrożył Spice 1000 i Spice 2000, podobnie Saab zintegrował Gripena C/D z Taurusami KEP 350D. Samolot kupuje się na przyszłość a nie na teraz gdyż jego eksploatacja potrwa co najmniej 30 lat wiec istotne jest co planuje producent na przyszłość. Jak widzimy po działaniach Izraela i USA w Syrii dziś nie wlatuje się w strefę oddziaływania OPL. Samoloty NATO i Izraela wykonują uderzenia "chirurgiczne" spoza zasięgu OPL przeciwnika. W 2004 rozpoczęła się produkcja RBS MK III o zasięgu ponad 200 km............................... ...................................................................................................................................................... Używane w Polsce F-16 uzyskały możliwość rażenia takich celów za pomocą JASSM teoretycznie w zeszłym roku..................................................................................................... Gdzie napisałem nieprawdę?....................................................................................................

mick8791
niedziela, 28 czerwca 2020, 01:52

"Gdzie napisałem nieprawdę?" Otóż w wielu miejscach! Zaczynając od tego, że mówimy o Su-22 vs F-16, a nie o Twoim błądzeniu po pobocznych tematach jak zabrakło innych argumentów. Otóż o wartości bojowej samolotu świadczy i udźwig i jakość przenoszonego uzbrojenia. Tyle, że konstrukcji samolotu nie da się zmienić na tyle, żeby udźwig podbić dwukrotnie, a jeżeli chodzi o jakość przenoszonego uzbrojenia (przy założeniu, że konstrukcja jest wystarczająco nowoczesna i podatna na modernizację) to jak najbardziej da się poprawić, co zresztą jest na porządku dziennym czynione. Najczęściej wystarcza do tego upgrade oprogramowania (ups... gdzie w Su-22 oprogramowanie...). To, że kupiliśmy F-16 bez (początkowo) możliwości przenoszenia pełnego spektrum uzbrojenia nie ma tu nic do rzeczy, bo to była nasza decyzja (zapewne w oparciu o możliwości finansowe). I nasze F-16 zostały doposażone w inne środki rażenia i co więcej są sukcesywnie modernizowane żeby zwiększać ich możliwości (to odnośnie patrzenia w przyszłość). Akurat po działaniach Izraela i USA w Syrii widzimy, że jak najbardziej wlatuje się w strefę działania OPL co zwłaszcza Izrael namiętnie praktykuje co rusz ośmieszając sowieckie systemy... I na koniec ten sławetny RBS -15... Coś się tak przykuł do przenoszenia rakiety przeciwokrętowej przez nasze samoloty? My potrzebujemy w głównej mierze rakiety kierowane powietrze - ziemia i w takie nasze lotnictwo jest wyposażane (i tak btw możliwość wystrzeliwania JASSM przez nasze Jastrzębie pojawiła się wcześniej niż w 2019).

środa, 24 czerwca 2020, 11:39

Panie BUBA. A ja uważam, że Polska powinna zostać prowincją Izraela i w Polsce powinni rządzić Żydzi tak jak na Ukrainie i realnie w USA. Potrzebna jest inkorporacja Polski do Izraela bo Polska jest też praktycznie rządzona przez Żydów i szabesgojów. Aj waj, aj.

BUBA
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:04

Inkorporacja Polski do USA jest tożsama z inkorporacja Polski do Izraela. Wystarczy pośledzić losy ustawy IPN by wiedzieć kto rządzi na Wiejskiej w sprawach strategicznych......... ................................................................................................................................................. Możesz z tego korzystać lub udawać że problem nie istnieje.......................................... .................................................................................................................................................. Szalom - nawet ładnie brzmi.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 13:58

A kogo obchodzi co ruski idiota uważa... ? :)

sobota, 27 czerwca 2020, 15:50

To po co się wypowiadasz? ale trafnie oceniłeś swoje wypowiedzi

środa, 24 czerwca 2020, 18:29

Panie ruski stek... Nie lubisz prawdy o sobie i takich jak ty geniuszach z Koziej Wólki, prawda wybitny producencie kartofli który uwierzył, że jest geniuszem? Ajnsztajnem?? Do nauki kopania rowów zasuwaj, cymbale, bo tylko do tego się nadajesz bezmyślna szczekaczko. Do nauki, bo nic nie rozumiesz, bezmyslny telewizorze niosący bezmyślnie w świat dobrą nowinę koszernej propagandy. Myśl samodzielnie idioto, albo naucz się chociaż porządnie rowy kopać, cymbale który uwierzył, że jak nauczyli idiotę pisać to automatryczie staje się geniuszem.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 19:11

Uwielbiam prawdę, ale ty głupku ruski do prawdy nie dorosłeś...

środa, 24 czerwca 2020, 20:27

Panie ruski stek. Chcesz wmówić gojom, że słowiańska Rosja to czyste ZŁO a Izrael/USA to czyste DOBRO?... Oto PRAWDA, przykłady zbrojnej interwencji Imperium ZŁA w: Gwatemala 1954, Indonezja 1958, Kuba 1959-60, Gwatemala 1960, Kongo Belgijskie 1964, Gwatemala 1964, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Republika Dominikańska 1965-66, Peru 1965, Laos 1964-73, Wietnam 1961-73, Kambodża 1969-70, Gwatemala 1967-69, Liban 1982-84, Grenada 1983-84, Libia 1986, El Salvador 1981-92, Nikaragua 1981-90, Libia 1986, Iran 1987-88, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Libia 1989, Panama 1989-90, Irak 1991, Kuwejt 1991, Somalia 1992-94, Chorwacja 1994 (wyłącznie tereny etnicznie serbskie), Bośnia 1995 (wył. tereny etn. serb.), Iran 1998 (airliner), Sudan 1998, Afganistan 1998, Jugosławia 1999, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Afganistan 2001, Pakistan 2003, Libia 2011, Irak, Syria, Libia, Jemen, itd. - A Rosja bez jednego wystrzału odebrała tylko SWÓJ Krym. Do nauki, niuku.

prezes
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:47

przecież rosjanie to azjaci? odczep się od Słowian.

jęczenie onuc to norma
środa, 24 czerwca 2020, 23:25

A kto to jest niuk ? hahaha imbecylu...

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 05:09

Masz jakąś obsesję na punkcie onuc? Możemy o tym porozmawiać... ;-)

wert
środa, 24 czerwca 2020, 22:03

Bilans rozpoczętego pod koniec 1979 roku konfliktu. Liczba zabitych po stronie afgańskiej sięgnęła 1,5-2 mln ludzi, w ponad 90 proc. cywilów; 2-4 mln zostało rannych. Gospodarka Afganistanu leżała w ruinie, status materialny ludności, i tak nędznie niski sięgnął dna. Z kraju uciekło 5 mln osób. Przy tych liczbach straty sowieckie były śmiesznie niskie 15-30 tys. zabitych i kilkadziesiąt tysięcy rannych. Na kraj zrzucono z samolotów 20 milionów min przeciwpiechotnych, w tym tzw. miny motylkowe, które wyglądały jak zabawki i przyciągały uwagę dzieci. "Armia" sowiecka zatruwała ujęcia wody, stosowała broń biologiczną oraz napalm i biały fosfor. Sowieci dopuszczali się licznych zbrodni wojennych, stosując terror na masową skalę - pacyfikowali całe wsie, mordowali ludność cywilną, do zdobywania informacji stosowali okrutne tortury, których ofiarą padały również dzieci.

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 23:30

Jak Amerykanie w Wietnamie. Między taktyką ZSRR a USA z tego okresu nie ma większych różnic. ......................................................................... Polacy też postrzelali do cywili w Iraku i Afganistane i to przez kilkanaście lat............................... ........................................................................ Wczoraj był ciekawy film o rozminowywaniu Laosu który nie był w stanie wojny z USA a ludzie nadal tam giną dzięki Amerykanom.................... ....................................................................... Nie ma się co licytować bo jesteśmy tylko pionkami na szachownicy między Rosją a USA, teraz dojdą jeszcze silne zremilitaryzowane bez kontroli USA Niemcy..........................................................

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 15:08

Zbrodnie, gwałty i grabieże sowieckiej 40. Armii, która okupowała Afganistan w latach 1979-1989, przewyższają wszystko, co wiemy o Amerykanach w Wietnamie, Portugalczykach w Angoli czy Francuzach w Algierii. Przyznawali to zresztą sami bolszewicy. "Panuje silna wrogość do Sowietów i do rosyjskich żołnierzy, za którą często należy winić samych żołnierzy" - pisał z goryczą po kilku latach od inwazji Jusuf Abdullajew, jeden z sowieckich cywilnych specjalistów. Podobnie myślał płk Leonid Szerszniew, który starał się w Afganistanie prowadzić działania na wzór Zielonych Beretów w Wietnamie. W liście do ówczesnego genseka Czarnienki stwierdzał, że interwencja w Afganistanie to pasmo mordów, grabieży i bezsensownego zniszczenia Generał Siergiej Achromiejew, w latach 80. szef sowieckiego sztabu generalnego, nie krył konieczności strzelania do cywili: "Wszyscy ci starzy mężczyźni i wszystkie kobiety i dzieci są krewnymi bojowników". Wtórował mu Aleksander Ruckoj, pułkownik lotnictwa i późniejszy wiceprezydent Rosji: "Jakiś kiszłak do nas strzela i kogoś zabija. Wysyłam kilka samolotów i z tego kiszłaka nic nie zostaje. Po spaleniu kilku kiszłaków nikt do nas nie strzela". Inny weteran, Witalij Kriwienko, który przed wojną zaliczył roczną odsiadkę, opisywał, jak helikoptery zniszczyły przez pomyłkę zaprzyjaźniony z Sowietami kiszłak. Po chłopsku skwitował: "No i co z tego? Ileż innych wiosek zostało zmiecionych z powierzchni ziemi słusznie albo po prostu dla zabawy". "Dla mnie nie ma różnicy pomiędzy duchem (tym mianem Sowieci ochrzcili mudżahedinów) a cywilem" - mówił po jednej z akcji pacyfikacyjnych oficer specnazu. Szeregowy Sałabajew z artylerii rakietowej opisywał zabójstwa cywili i trzebienie ich zwierząt hodowlanych z zemsty lub ze zwykłego okrucieństwa przy namierzaniu celów. I tak na przykład żołnierze 201. Dywizji Zmechanizowanej w marcu 1980 r. w prowincji Kunar na północ od Dżalalabadu zniszczyli wioskę i zabili większość mieszkańców oraz zwierząt. 3 września 1982 r. w Pedkwabe Szana (prowincja Logar) wojsko spaliło żywcem 105 chłopów. Potem były masakry w Kaszam Kala (też Logar, ponad 100 zamordowanych) oraz w Kolczabad, Muszkizai i Timur Kalacza (rejon Kandaharu, łącznie 126 ofiar, w tym 26 dzieci). Wiosną 1979 r. sowieccy doradcy asystowali afgańskim siłom rządowym w masakrze w Kerali, gdzie w odwecie za akcje partyzantów wymordowano tysiąc osób. "Podczas ekspedycji karnych kobiet i dzieci nie zabijano z broni palnej. Zamykano ich w jakimś pomieszczeniu i wrzucano do środka granaty" - zwierzył się francuskim badaczom pewien sowiecki żołnierz w 1982 r. Jurij Jurczenko, kierowca transportera w latach 1979-1980, wspominał: "Porucznik Udałow zabił kiedyś bez powodu jakiegoś starca. Tak po prostu. Wielu żołnierzy było ogólnie wściekłych, bo wielu z naszego batalionu zginęło w tej okolicy. Nasi ludzie naprawdę mordowali naród". Oficerowie sowieccy kradli na potęgę. Afgańczyków zabijało się w czasie działań i grabiło, również z nimi handlując. Wszystkim, co popadanie: paliwem, łopatami, amunicją, bronią. Większość zysków przywłaszczały sobie wyższe szarże, przemycając potem potajemnie do Sowietów dżinsy, magnetofony, dywany, futra. Aleksander Ławrow, piechur, o swoich dowódcach mówił tak: "Nienawidziłem oficerów. Sprzedawali wszystko: począwszy od słodyczy, skończywszy na amunicji. Sprzedawali partyzantom cement, z którego mieliśmy sobie zbudować baraki i jedzenie dla nas przeznaczone". Sowieckie śmigłowce strzelały do wszystkiego, co się rusza, nieraz masakrując kolumny udających się na pola rolników czy uchodźców. Gdy okazało się, że ofiary nie były mudżahedinami, lecz cywilami, żołnierze desantu po wylądowaniu szukali ocalałych świadków. Zabijali KAŻDEGO, nawet małe dzieci. Ciała wrzucali do unieruchomionych wcześniej pojazdów i je podpalali. Historię taką opisał pilot Mi-8 Kostiuczenko, na którego oczach pewien spadochroniarz zabił trzyletnią dziewczynkę STRZAŁEM W SKROŃ w tym samym czasie, gdy pilot opatrywał jej strzaskane ramię. Kiedyś komandosi specnazu zakomunikowali bazie, że wiozą grupę jeńców. W radiu usłyszeli: "A na ch.. nam oni?". Jeńcy zostali natychmiast wyrzuceni z lecącej wysoko maszyny. "Nie braliśmy jeńców. Nigdy" - zeznał Amnesty International jeden z żołnierzy. Właśnie w Afganistanie sowiecki odpowiednik naszej "fali", czyli diedowszczyna, osiągnął największe rozmiary. Starzy żołnierze kazali młodszym się karmić, prać bieliznę, nosić na noszach do wychodka. Okradali kolegów z oszczędności i bili. Badacze podkreślają przyczyny tego zjawiska: brutalne tradycje carskie i sowieckie, fakt, iż czwarta część poborowych w Afganistanie pochodziła z rozbitych rodzin, a wielu było recydywistami. Najważniejszą przyczyną okazał się jednak brak zawodowych kaprali, którymi nasycone były armie zachodnie. Obowiązek "ustawiania" młodego wojska przejęli zatem starsi, ale kompletnie niewykwalifikowani koledzy.

ppp
piątek, 26 czerwca 2020, 20:13

Amerykanie i Sowieci stosowali w Wietnamie i Afganistanie podobne metody i w pewnym momencie dochodzili do podobnych wniosków , że to są bezsensowne działania . Nie wolno usprawiedliwiać USA bo tak nakazuje przyjęta dzisiaj poprawność polityczna . Ludziom należy dać się opowiedzieć z kim chcą być tylko zawsze jest grupa zainteresowana zachowaniem status quo bo czerpią z tego korzyści a każda zmiana pozbawi ich uprzywilejowanej pozycji . Często to jest powodem ściąganie obcych wojsk do kraju aby mieć siłę dla pozbawienia głosu społeczeństwa . Każde obce wojska przebywające w kraju to w pewnym sensie okupant broniący interesów wąskiej grupy i własnego państwa . Tak było w Wietnamie i tak było i jest w Afganistanie czy Iraku .

BUBA
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:15

Co za różnica jakiej techniki użyjesz. Liczy się skala kontra straty............ .............................................................. Obok Wietnamu była Kambodża i Laos. Kampania bombowa prowadzona przez USA zabijała głownie cywili a w szczególności napalm............................................. ........................................................... USA straciło jedynie 60 tyś żołnierzy, czyli tyle co my w 1939 więc intensywność walk była nieduża jak na 10 lat....................... ........................................................... W tym czasie wybili około miliona cywili na Północy i część z ponad pół miliona cywili na południu Wietnamu. Głównie bombami artylerią i napalmem..................... ......................................................... Do tego około 50 tysięcy w Laosie i 60 tysięcy w Kambodży................ .......................................................... No i zapominamy chętnie o "Agent Orange" i innych tego typu wynalazkach testowanych przez USA na cywilach............................... ........................................................... powyżej dane szacunkowe ale i tak robią wrażenie, prawda?................

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 17:38

Fakt, robią wrażenie chociaż różnica jest w skali bestialstwa i zwyrodnienia człowieczeństwa. Dla ofiar ma to chyba znaczenie

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 14:15

A kogo obchodzi, co żałosny rusofobek wkleja? ;-)

smutna sprawa
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:50

Jeżeli chcesz skończyć z rusofobią w Polsce to stanem swojego intelektu tylko pogarszasz sprawę.

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 05:07

Proponuję raczej zająć się własnym i ewentualnie członków, o ile to właściwe określenie tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... ;-)

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 17:11

A kogo obchodzi skowyt jełopa z upadłego mocarstewka o pkb Meksyku :P

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 05:06

Najżałośniej skowyczą trolle z krainy złamanych wideł... ;-)

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 12:04

Pierwszy Kneset mówił w większości po polsku a mało brakowało by oficjalnym językiem w Izraelu był język polski..................................................................................................................... ............................................................................................................................................................ A że my Polacy nie potrafimy wykorzystywać najlepszych ofert to nasza specjalność. Izrael potrzebuje bezpiecznego zaplecza naukowego poza Izraelem i USA........................................ I do kogo mają z tym iść jak nie do Polaków.................................................................................

wert
środa, 24 czerwca 2020, 13:52

Menachem Begin to kpr Mieczysław Biegun przyjęty do II Korpusu na osobiste wstawiennictwo Andersa. Połowa żydów odeszła lub zdezertowała w Palestynie, wspomniany Biegun na lekarza ale druga przeszła (część tam leży) Monte Casino Bolonie itd. Na oficerach WP Andersa tworzyło się wojsko Izraela. Co z tego? Dziś sytuacja jest taka że podważamy żydowski monopol na Holokaust a to wielka kasa. Zgoda i współpraca będzie możliwa gdy zostaniemy nazistami. Izrael nie jest i raczej nie będzie naszym przyjacielem, mając do tego wspólne interesy z sowietami

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 14:23

Z Izraelem robi się interesy. Jak kogoś nie kochasz i nie lubisz to interes idzie dobrze bo nie masz wygórowanych oczekiwań ani sentymentów........ ......................................................................................................................... Gdyby Polacy tak myśleli w 1920 to polski by do dziś nie było. Samoloty zdobyczne be bo Niemieckie, Mauzery z 1939 produkowane w Radomiu be bo niemieckie, itd.......na koniec zostają widły i kosy tudzież cep przy dzisiejszym rozwoju PGZ który T-72 już nie wyprodukuje.......................

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 16:28

Masz u mnie piwo. [bez złośliwości]

wert
środa, 24 czerwca 2020, 16:15

przecież napisałem wyraźnie: mamy przeciwstawne interesy, lubienie czy nie nie ma żadnego znaczenia. Osobiście odkąd przeszedłem alejki na Monte Casino, zacząłem zgłębiać temat i wielki szacunek dla tej nie zlewaczonej części. Ale dzisiaj nie powinniśmy nadstawiać drugiego policzka bo to przerabialiśmy przez całą tzw III RP. I wystarczy. Odmowa uznania jerozolimy to bardzo dobry znak. Co ma tutaj "zdobyczne" zaiste Ty tylko wiesz. Z sowietami tez chcesz robić "interesy"? Jak na gazie choćby? Interes zakłada wzajemny szacunek, tu tego nie ma i bynajmniej nie z naszej winy

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 23:52

Biorę przykład z Amerykanów. Aerofłot zamówił 22 sztuki B787 o wartości około 5,5 mld dolarów. Trump się nie burzył. Nie robił problemów. Sam kupował RD-180. ......................................................................................... Na Moscow Air Show nie brakuje amerykańskich dostawców technologii. W F-16 Block 52+ Jastrząb są licencyjne radzieckie fotele używane na Su-22 i MiGach-29.... Żebyś go nie znalazł czasem i w F-35 pod wpływem mutacji licencji.............................................................................. Technologia jest bezpaństwowa. Trzeba kopiować, kupować a jak trzeba to kraść......................................................

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 16:37

nie jesteśmy Ameryką nie jesteśmy sowietami, Jak będziemy siebie szanować to i może inni nas zaczną

BUBA
czwartek, 25 czerwca 2020, 17:09

Nie będziesz miał własnych technologii to będziesz nikim w nowoczesnym świecie. ...................................................................... Większość ludzi na kuli ziemskiej nie wie gdzie jest Polska, bo po co? Ale wie gdzie są Niemcy dzięki ich produktom i markom. I tylko dlatego................................................

wert
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:13

oczywiste oczywistości z technologiami. Zacząłeś od izraela przeskoczyłeś na stany skończyłeś na niemcach. Istny piskorz

BUBA
piątek, 26 czerwca 2020, 11:08

A zapomniałem dopisać - Izrael jest w punkcie rozwoju gdzie poza samym produktem by go sprzedać musi jeszcze dorzucić np. otwarty soft lub linie produkcyjną/ montażową. Dla nas szansą jest kupowanie od USA projektów którymi nie jest zainteresowana US Army a firma poniosła koszty jego opracowania. Wtedy możemy najwięcej ugrać. Lądowy system OPL oparty na SM-2 (+200 km zasięg za S-200 Wega), MEADS, lądowe zastosowanie RIM-ESSM w Kubach i Newach itd........................................ ............................................. Jest co kupować ale obecny rząd nie chce rozwoju PGZ.

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:41

ni i nareszciw powiedziałeś coś z sensem i naszym interesem narodowym. A co do rządu a raczej MB? kierunki ledwo ledwo i cieniutki urzędas co nie zmienia faktu że jak do tej pory tylko AM był lepszy bo takich porażek jak TS w ogóle nie biorę pod uwagę

BUBA
piątek, 26 czerwca 2020, 10:19

Co za różnica? Komputery Made in USA są w lepiankach w Afryce, slamsach Rio de Janeiro ...ale już niemieckimi samochodami to pół Afryki jeździ starymi Mercedesami. W okolicach Radomia są całe firmy skupujące Mercedesy i Volkswageny i wysyłające do Afryki........................ ....................................... Mnie to smuci to ze budowaliśmy Syrię, Irak, Egipt, Libię i wyparto z tamtąd nasze firmy. Żuki, Polonezy były tłuczone w Egipcie na licencji, maszyny Waryńskiego, Stalowej Woli pracowały na każdej budowie....

wert
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:51

to nasze kompleksy, poczucie niższości starannie pielęgnowane przez wszelkiej opcji agentury wpływu. Prym wiodą sowiety, ojropka i mały kraik na Bliskim Wschodzie. Brakowało i dalej brakuje ludzi z charakterem, z wizją i żelazną wolą prowadzenia spraw. Dziś mamy to szczęście że ten brak wyeliminowaliśmy z poziomu strategicznego ale dalej jest, zszedł częściowo na poziom wykonawczy, vide MB

środa, 24 czerwca 2020, 13:29

Panie BUBA. Ja wiem, że ty uważasz, że Szydzi to Słowianie, więc spieszę z wyjaśnieniem. Niestety, wy Szydzi nie jesteście Słowianami a tam gdzie jest słowiański język/pismo, słowiańska religia i kultura którą cały świat podziwia (Ruską a nie Polską) tam są Słowianie. Słowiańska Haplogrupa R1a w krajach w których dominującym jest język słowiański: Polska - 64%, Białoruś - 49%, Rosja - 46%, Ukraina - 43%, Słowacja - 42%, Czechy - 34%. Na Bałkanach, np. Bułgaria - 18%, Macedonia - 14%.

gnago
sobota, 27 czerwca 2020, 15:56

porażko edukacji żydzi to również potomkowie Słowian konwertyci razem z Chazarią. Stąd ta grupa u licznych żydów a zobacz lewitów i ich grupę jeszcze z Khemi to znaczy starożytnego Egiptu

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 14:54

Rosja to stan umysłu, i najgłupszych ludzi...

środa, 24 czerwca 2020, 22:56

Panie ruski stek. Wy szydzi najbardziej boicie się prawdy. Uważam, że niepotrzebnie boicie się prawdy, bo prawda was wyzwoli, mośki.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 23:27

panie ruski idiota, tak tak boimy się, ja cały już drżę :)

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 05:05

Tchórzostwo jest jedną z cech żałosnych rusofobków... ;-)

czwartek, 25 czerwca 2020, 00:37

Panie ruski stek. Ty nie boisz się prawdy, bo ZŁO prawdy się nie boi. ZŁO zawsze odwróci kota ogonem i swe najpodlejsze cechy sprytnie przypisze gojom. I wtedy ZŁO najbardziej się raduje, że znów zrobiło gojów w konia. I ta jest od stuleci.

;)
środa, 24 czerwca 2020, 09:24

Jak ja kocham te informacje wielu "stron" w ramach wojny informacyjno -dezinformacyjnej ; )

gnago
środa, 24 czerwca 2020, 05:28

" Izraelscy piloci eliminują bowiem zagrożenie ze strony baterii S-300 po prostu schodząc swoimi statkami powietrznymi poniżej horyzontu radiolokacyjnego. Ten „martwy obszar” dla systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu w normalnych systemach jest uzupełniany innymi środkami: np. przez informacje z samolotów wczesnego ostrzegania lub naziemnych radarów pasywnych i aktywnych. Syria nie posiada jednak samolotów klasy AWACS, a sieć lądowych stacji radiolokacyjnych jest: albo zniszczona, albo w złym stanie technicznym, albo ze słabo wyszkoloną obsługą " To fakt reszta to dywagacje. A w jakim świetle stawia to nasz ewidentnie słabsza obrona plot wobec syryjskiej. Budowa na raty to kretyńskie kuriozum czasów pokoju

Maciek
środa, 24 czerwca 2020, 00:23

Po ilości komentarzy i licznych obrońców sowieckiej "techniki wojskowej" widać, że zabolało bardzo. Zdumiewa mnie, że ludzie nie potrafią się pogodzić z oczywistymi faktami. Ruscy potrafią stworzyć bardzo dobre efektory, ale kompletnie sobie nie radzą że zintegrowanym systemem opl. Podobnie jest w każdej dziedzinie - samoloty aerodynamicznie świetne, ale awionika już nie. No może w broni pancernej nie za bardzo jest ich za co pochwalić. Zrobili T54 i od tego czasu dopracowują tę koncepcję. To tak, jakby Angole robili coraz lepsze wersję cheftiana.

mick8791
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:00

Bingo!

gosc
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:58

samoloty izraelskie atakuja rakietami nie bombami,strzelaja z terytorium libanu zza gor ot i cala prawidlowa odpowiedz na te wszystkie slowa pismaka.

xxx
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:01

Ten komentarz to kłamstwo: Izrael w atakach używa zarówno rakiet jak i bomb, bezzałogowców jak i innej broni precyzyjnej. Izrael może wysyłać bezkarnie samoloty nawet nad Moskwę ponieważ Rosja jest tak zacofana technologicznie.

złośliwszy
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:30

xxx: "Ten komentarz to kłamstwo"... To naprawdę wyjątkowo rzadki przypadek, żeby być aż tak bardzo samokrytycznie nastawionym do swojej wypowiedzi... ;-)

xxx
czwartek, 25 czerwca 2020, 19:54

wzniosłeś się na wyżyny poczucia humoru... to takie sowieckie, śmieszne jak te bajki o wilku i zającu...

kapusta
środa, 24 czerwca 2020, 08:51

trzeba być też pozbawionym poczucia humoru, by myśleć że twój komentarz jest zabawny...

głowa pusta
czwartek, 2 lipca 2020, 05:04

Trzeba posiadać chociaż minimum dystansu do pewnych spraw, żeby to zrozumieć...

w.
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:30

celem wejścia Rosjan do Syrii nie była wojna z Izraelem tylko ocalenie państwowości syryjskiej. Izrael nie atakuje Rosjan dlaczego więc oni mają atakować Izrael? Bo jedynym pewnym środkiem zabezpieczającym przed atakiem lotniczym np. znad Libanu jest zniszczenie izraelskich samolotów na ich lotniskach. Czyli atak Iskanederem czy Kindżałem skutecznie załatwi sprawę.

mick8791
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:15

To spróbuj je zniszczyć. Wiesz ile Iskanderów byłoby potrzebnych do faktycznego zniszczenia lotniska? Podpowiem - bardzo dużo. Zresztą używanie tego typu rakiet do niszczenia lotnisk jest dość głupim pomysłem - do tego służą inne środki... O Kindżałach nawet nie pisz, bo oprócz makiety podwieszonej pod starym jak świat MiG-31, nikt tego na oczy nie widział... Tak czy siak najpierw te rakiety musiałby do tego lotniska dolecieć, a tutaj (dla ostudzenia optymizmu) proponuję poczytać trochę o skuteczności Iron Dome używanej przez Izrael. Bo widzisz, nie od dzisiaj i nie od wczoraj różne siły próbują "uszkodzić" Izrael atakami rakietowymi (generalnie z marnym skutkiem)...

misio
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:03

Sęk w tym, że jak pokazuje doświadczenie rosyjska broń jest po pierwsze zacofana jeżeli chodzi o rozwiązania techniczne, ponadprzeciętnie wadliwa i zazwyczaj niesprawna technicznie (nie licząc kałacha ale to przecież podróba StG 44 więc taktuję, że na licencji:), a przede wszystkim nie posiada nawet w części możliwości bojowych głoszonych przez Putina czy inny Kreml. Przypomnę, że Kalibr w większości przypadków długodystansowych lotów spada w drodze do celu, a to co doleci nawet w niego nie trafia. Kalibr wykorzystuje prymitywne naprowadzanie przez co jest w stanie wykonać kilka zwrotów na dużej wysokości - nie posiada żadnej możliwości nawigowania na niskiej wysokości co jest podstawową zaletą pocisku manewrującego którym Kalibr nigdy nie będzie. Kindżał to nawet 1/3 deklarowanej prędkości nie utrzyma na pełnym dystansie (nie wspominając że nawet chwilowo nie osiąga części prędkości deklarowanej) , a jak nawet lata to się tak grzeje że wersję nieuzbrojoną testują ... ale o tym Wania żaden TASS wam nie mówi, co nie?:). A Iskander? nie wiem czy to z Twojej strony kpina czy żart, a może jedno i drugie jednocześnie. Jak więc niby ruski szrot ma "załatwić sprawę" najlepszej obrony przeciwrakietowej świata, którą posiada Izrael

środa, 24 czerwca 2020, 10:47

Panie misio. A co ty potrafisz zuchu?? By się przekonać co ty potrafisz to wystarczy przypomnieć genialny producencie kartofli jak żeś usprawnił fotel pilota w ruskim MIG-29. Cały świat zaszokowałeś swym geniuszem, kartoflarzu. Z czym do ludzi??... Widzisz pyszałku, Rosja przynajmniej potrafi wyprodukować takie cudo jak Su-57, hipersoniki, itd, natomiast ty nic nie potrafisz. NIC, wybitny producencie kartofli przekonany, że jesteś chodzącą kopią ajnsztajna. Więc myśl, rzezany trollu ze wzgórz golan.

mick8791
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:25

Su-57... Czekaj, to chodzi o ten samolot, którego jedyny do tej pory wyprodukowany egzemplarz (zresztą bardzo daleki od teoretycznej wersji docelowej) w swoim pierwszym locie się rozbił? Hipersoniki? Człowieku jakby przyjąć waszą ruską (zresztą szytą na potrzeby chwili i propagandy) definicję prędkości hipersonicznej to każdy pocisk balistyczny i duża część kierowanych byłaby hipersonikami! Weź nie rozśmieszaj...

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 14:55

Rosja to stan umysłu, czyli bezmózgowie :)

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 05:02

W ten sposób określasz członków, o ile to właściwe określenie tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji?

wert
środa, 24 czerwca 2020, 13:56

i łonuce i filcoki i "hiper cudo" Sru o glebe 57

środa, 24 czerwca 2020, 15:38

Panie wert. Najcenniejszą częścią naszego dorobku jest język. To jest nasze jedyne dziedzictwo. Nie mamy niczego innego. Nie mamy wielkiej kultury literackiej (jak Rosja) i w każdej dziedzinie mamy dorobek znacznie skromniejszy niż inne narody. Ale tym co nas zawsze ratowało jest nasz język. Niczego więcej nie potrafimy. Potrafimy jedynie kupować jak dzieci od innych i nadymać się a słowiańska Rosja samodzielnie tworzy cuda. Cały świat podziwia też ruską literaturę, naukę, kulturę, sztukę, itd, a nas podziwia tylko jako Irokezów których trzeba ucywilizować.

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 17:24

Opowiedz nam więcej proszę o tym podziwianiu przez świat rosyjskiej sztuki - z tego co pamiętam Rosja/ZSRR ma 5 noblistów z literatury - Bunina, Pasternaka, Szołochowa, Sołżenicyna i Brodskiego. To mała Polska tyle samo nie wliczając Issaca Singera. Jak na wielkość tego kraju to dorobek kulturalny macie zbliżony do o wiele mniejszych krajów Europy środkowej - kilku wielkich kompozytorów, kilku wielkich malarzy w XIXw, kilku wielkich reżyserów w XXw. Rosja samodzielnie nie tworzy wielkich cudów - kiedyś do Imperium sprowadzano artystów i budowniczych z Europy, po IIWŚ ZSRR korzystał z niemieckiego dorobku aż wykształcił swoje kadry, głównie w oparciu o Rosjan o korzeniach żydowskich. Po 90-tym roku oni wyjechali i zaczynacie znowu od nowa + kolejny reset po napaści na Ukrainę i kolejnej fali emigracji.

środa, 24 czerwca 2020, 18:46

Panie złośliwy. Powtarzam... Najcenniejszą częścią naszego dorobku jest język. To jest nasze jedyne dziedzictwo. Nie mamy niczego innego. Nie mamy wielkiej kultury literackiej (jak Rosja) i w każdej dziedzinie mamy dorobek znacznie skromniejszy niż inne narody. Ale tym co nas zawsze ratowało jest nasz język. A ktoś kto pod tym wzgledem usiłuje porównywać Polskę i Rosję i to na korzyśc Polski, jest albo tyrbo patriotą albo idiotą. Po prostu nei ma porównania bo przepaść przypomina rów mariański. Ale przecież idiota może wmawiać sobie wzajemnie się podniecając wszysko, nawet że jest geniuszem.... Ale to nic nie zmienia.... Pod każdym względem nie mamy SZANS ze słowiańska Rosją. Polska to już tylko skurwiony kundel zachodnich panów który wstydzi się swej słowiańskiej Matki. To sprzedajna zdzira która nie potrafi żyć bez swego zachodniego, alfonsa którego zdzira wielbi jak nieomylnego boga.

do tego bez nicka
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:09

Uważaj jak się wypowiadasz i o kim. My tu rosji nie lubimy ale nie będziemy jej obrażać w tak prymitywny sposób jak ty Polskę. Szkoda mi ciebie bo widać leży ci na sercu dobro tego rozpadającego się kraju - no ale to juz twoje zmartwienie. Co do dorobku kulturalnego to nie polemizuję kiedyś sam lubiłem pewne rzeczy ale to się skończyło. Jesteście sami sobie winni bo dajecie się tępić przez władzę i nic z tym nie robicie i to jest wasz dramat wewnętrzny. Żal mi ciebie bo po twoich wpisach wnioskuję, że jesteś skończony zapewne zawodowo jak i prywatnie - taki człowiek wyspa. Wyspa biedy i zakompleksienia, człowiek żyjący przeszłością i ułudą o wielkiej mateczce rosji, która ani pralki nie potrafi wyprodukować ani nie jest słowiańska tylko mongolska. Dziwi też w szambie jakim są twoje wpisy poruszanie wątku kultury na marginesie rosyjska kultura podoba się tylko rosjanom czy innym azjatom. Jak już rosja wyssie cały gaz i ropę z ziemi to sama przyjdzie na kolanach nawet do Polski o łaskę, taką macie dumę - nauczyliście się tego od Kima i Hitlera...

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 20:58

Naprawdę współczuję wam w Rosji, że mając takie możliwości jakie macie to żywicie takie kompleksy wobec sąsiadów, w tym Polski, jakie widać w twoim wpisie. To, że Polaków uważacie za "zdrajców słowiańszczyzny" bo wybraliśmy cywilizację łacińską a nie bizantyjską to wiemy od dawna i nic ciekawego nie napisałeś.

Porażka
środa, 24 czerwca 2020, 20:39

He he ale bełkot...

I tyle
środa, 24 czerwca 2020, 19:19

Mongolski nie jest słowiański

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 15:49

Chyba ten język w dziurawych butach :P

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:58

Ciekawe dlaczego trolle z krainy złamanych wideł mają obsesję na punkcie butów... ;-)

środa, 24 czerwca 2020, 14:21

Panie wert. Najcenniejszą częścią naszego dorobku jest język. To jest nasze jedyne dziedzictwo. Nie mamy niczego innego. Nie mamy wielkiej kultury literackiej (jak Rosja) i w każdej dziedzinie mamy dorobek znacznie skromniejszy niż inne narody. Ale tym co nas zawsze ratowało jest nasz język. Niczego więcej nie potrafimy. Potrafimy jedynie kupować jak dzieci od innych i nadymać się a słowiańska Rosja samodzielnie tworzy cuda. Cały świat podziwia też ruską literaturę, naukę, kulturę, sztukę, itd, a nas podziwia tylko jako Irokezów których trzeba ucywilizować.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 18:09

Weź się mocno schyl , to dosięgniesz do swojego dorobku głupi jełopie...:P

Polak
środa, 24 czerwca 2020, 13:37

Czy ty jełopie potrafisz wyjść za swój kanon ??? Ile można w kółko ten sam bełkot powtarzać ?

środa, 24 czerwca 2020, 08:26

Panie misio

AP
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:22

Kolejny troll powielający brednie o kałachu zerżniętym z STG 44, więc resztę można tylko wyśmiać i pominąć. Boli do dzisiaj że amerykance jak tylko mieli okazję, to używali w Wietnamie zdobycznych karabinków AK, a swoje bezużyteczne M16 zakopywali i mówili że zgubili :)

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 08:51

Żadne brednie bociku. Hugo Schmeisser został porwany przez NKWD w 1945 roku, kiedy tylko armia amerykańska opuściła Suhl, a następnie wywieziony do Iżewska, czyli dokładnie tam gdzie dwa lata później ogłoszono "opracowanie" AK-47 przez Kałasznikowa. Każdy inteligentny człowiek poskłada te fakty do kupy :)

środa, 24 czerwca 2020, 14:24

Panie D24. Szydzi Sojuz Gułag NKWD Katyń zbrodnie UB głód na Ukrainie ZŁO

wert
środa, 24 czerwca 2020, 14:04

AK jest kompilacją powstałą na bazie niemieckiego StG44 i amerykańskiego M1. zawodny niemiecki system ryglowania zamka został zastąpiony lepszym i pewniejszym zamkiem obrotowym. pierwszą czynnością "projektową" AK było rozebranie kilkunastu "trofiejnych" StG. Po zapoznaniu się z budową rozpoczęto prace nad AK. Pierwotny AK47 Nr 1 z 1947 miał tłoczoną komorę zamkową, ze stałą dolną połową, ryglowanym przez obrót zamkiem o całkowitej długości odpowiadającej długości iglicy i suwadłem stanowiącym jeden element z tłoczyskiem i tłokiem. Pomijając pomniejsze różnice, miał komorę zamkową, wyraźnie przypominającą tę z StG44 i tłoczysko nie połączone z suwadłem. Jeszcze wcześniejszy, pierwszy model karabinka AK46 Nr 1 z 1946, miał odmienny zamek. Inaczej niż w modelach późniejszych był on krótki, znacznie krótszy niż długość iglicy. Wadą tego rozwiązania było to, że iglica (która musiała sięgać od czoła zamka do tylnej krawędzi suwadła, gdzie uderzał w nią kurek), po rozłożeniu broni była niczym nie osłonięta, a przez to podatna na zgięcie czy złamanie. Lecz i ten mechanizm NIE był ORYGINALNYM dziełem Kałasznikowa. Dochodzimy do konstrukcji, która po dalekim rozwinięciu stała się tym, co znamy jako AK czyli samopowtarzalny karabinek Kałasznikowa z 1944. Chronologicznie trzecia konstrukcja, po pistolecie maszynowym i erkaemie. Podobnie jak późniejsze, działająca na zasadzie odprowadzania gazów do komory ponad lufą. Zamek ryglowany przez obrót, w ten sposób, że krzywka wyfrezowana w suwadle działa na występ znajdujący się z przodu zamka, na przedłużonym obwodowo ryglu. Zasilanie ze stałego 10-nabojowego magazynka, do którego naboje wkładane są razem z dwurzędowym ładownikiem, który jest automatycznie wyrzucany do góry po wystrzeleniu ostatniego naboju. Coś nam to przypomina? dokładnie tak, wszystko to jest bardzo podobnie do karabinu samopowtarzalnego M1 Johna C. Garanda. Przyjęcie przez Kałasznikowa ogólnego układu zamka Garanda jako podstawy opracowania własnej konstrukcji pozwoliło na takie opracowanie suwadła, w którym krzywka ryglująca jest na samym jego początku - stosownie do położenia występu ryglującego na zamku (u Garanda na końcu, skoro suwadło znajduje się przed zamkiem). Dzięki temu rozłączenie zamka i suwadła przy rozkładaniu broni jest banalnie proste i nie wymaga odłączania innych, drobnych części. Jest między AK i StG44 jeszcze jedno podobieństwo. Oba mają układy spustowo-uderzeniowe z przechwytywaniem kurka.

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:39

W dniu 14 września 2019 roku zaatakowane zostały obiekty rafinerii naftowej Bukajk w Arabii Saudyjskiej. Eksperci wojskowi zwrócili uwagę na słabość systemu obrony powietrznej Patriot, szczególnie przeciwko pociskom manewrującym. Brak skuteczności uznany został za kompletny blamaż kosztownego uzbrojenia produkcji amerykańskiej. Wywołało to duże zaniepokojenie sojuszników USA nie tylko na Bliskim Wschodzie. W czerwcu 2019 roku pocisk manewrujący trafił w elektrownię w saudyjskim mieście Jizan, bronionej przez baterie rakiet Patriot PAC-3. W marcu 2018 roku w kierunku Rijadu została wystrzelona rakieta balistyczna Burkan 2H. Obrona przeciwlotnicza wystrzeliła 7 pociskiów PAC-2, z których jeden zamiast dosięgność celu spadł na tereny mieszkalne. Sęk w tym, że wiadomej proweniencji propagandyści nawet nie są już w stanie samodzielnie mysleć i są bezradni bez szczegółowych wytycznych z wiadomej centrali... ;-)

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 08:51

Wiecznie gonisz własny ogon.

środa, 24 czerwca 2020, 15:40

Panie D24. Temat: Uchodźcy i przyczyny dżihadu (ISIS)... Żydzi rękoma gojów (USA, UE, Polska, itd) eliminują kolejnych wrogów Izraela. Po Palestynie, Iraku, Libii, Syrii, Jemenie, Afganistanie, przyjdzie pora na Iran. Ale o tym nie wie "prawy" głupek (taki debil jak ty uważający sę za ajnsztajna, bezmyślny kartoflarzu) za którego myśli koszerny telewizor (TVP-info). Lecz Bliski Wschód Szydom nie wystarcza. Po przejęciu Ukrainy Ż teraz judzą Polaków do wojny z Rosją. Chcą przejąć władze na Kremlu rękoma Polaków i stworzyć dla Żydów z Izraela przestrzeń życiową na wyludnionych terenach, bo w tej wojnie zginą miliony Polaków. Link:

xxx
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:11

chyba jesteś faworytem w tej ruskiej trolowni - jesteś najinteligentniejszy buahaha

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 18:13

A jęczenie tępych rusków, to miód na uszy :)

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 17:19

Za dużo się naoglądałeś filmów z żółtymi napisami. Po za tym nie powinieneś być teraz w pracy na budowie?

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 17:02

Nie obchodzą mnie twoje foliarskie teorie. Kup sobie aluminiową czapkę anty-5G. Taki bojownik jak ty z pewnością dostanie zniżkę.

środa, 24 czerwca 2020, 15:15

Panie D24. Uchodźcy i przyczyny dżihadu (ISIS)... Żydzi rękoma gojów (USA, UE, Polska, itd) eliminują kolejnych wrogów Izraela. Po Palestynie, Iraku, Libii, Syrii, Jemenie, Afganistanie, przyjdzie pora na Iran. Ale o tym nie wie "prawy" głupek (taki debil jak ty uważający sę za ajnsztajna, bezmyślny kartoflarzu) za którego myśli koszerny telewizor (TVP-info). Lecz Bliski Wschód Szydom nie wystarcza. Po przejęciu Ukrainy Ż teraz judzą Polaków do wojny z Rosją. Chcą przejąć władze na Kremlu rękoma Polaków i stworzyć dla Żydów z Izraela przestrzeń życiową na wyludnionych terenach, bo w tej wojnie zginą miliony Polaków. Link:

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 18:12

Dajesz błaźnie... jeszcze trochę :)

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:54

Zamelduj to swojemu prowadzącemu, ale zrób to grzecznie... ;-)

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 11:08

Ale ma rację. Poza tym w Hmeimim S-400 jest dokładnie w takim samym położeniu jak Patriot w A.S. przy rafinerii kiedy nie lata A-50. Bez warstwowej OPL i AWACSA nie ma bańki antydostępowe A2/AD więc opowiadanie o jakiejś Tarczy Polski przez różnych speców bez dostępu poza horyzont radiolokacyjny to absurd. Potwierdzają to oba przykłady - Hmeimim i A.S. oraz problemy syryjskiej OPL. ....................................................................................................................................... Oczywiście IBCS załatwi wszystko MONowi...ale jak się ma co do niego podłączyć.

Yaro
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:58

Patrioty w Arabii Saudyjskiej nie były ustawione w takim miejscu żeby chronić przed atakiem rakietowym od strony Jemenu (bo nikt się go z tego kierunku nie spodziewał), a żaden system rakietowy nie ma nieograniczonego zasięgu. Tymczasem w Syrii samoloty i rakiety latają sobie swobodnie "nad głowami" ich opl (czyli de facto rosyjskiej techniki) bezkarnie. Ale nic to - przynajmniej teraz wiadomo na pewno, że też jesteś ruskim trollem tylko trochę bardziej ogarniętym i lepiej zakamuflowanym niż ta banda nieudaczników co próbowała zrobić zmasowany atak na ten portal...

BUBA
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:33

Jak by stał tam MEADS lub SAMP/T historia miała by inny przebieg. ...................................................................................................................

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:33

W lipcu 2016 roku w przestrzeń powietrzną Izraela od strony Syrii wleciał bezzałogowiec, prawdopodobnie rosyjski Orłan-10. W jego kierunku zostały wystrzelone 3 pociski rakietowe, w tym 2 rakiety PAC-2 przez baterię przeciwlotniczą Patriot. Dron nie został jednak trafiony i po wykonaniu misji rozpoznawczej odleciał z powrotem w kierunku Syrii. W ten sposób upadł kolejny mit uzbrojenia made in USA, a to przecież jeszcze nie koniec złych wieści dla wiadomej proweniencji propagandystów... ;-)

Adam S.
środa, 24 czerwca 2020, 07:30

Wedle starej moskiewskiej zasady, że sprawy trzeba nazywać odwrotnie niż jest naprawdę, "Łowca trolli" jest nikim innym, jak trollem. Na komentarz o rosyjskiej obronie przeciwlotniczej pisze tekst o ....rakietach amerykańskich. Czy tak trudno zrozumieć, że tekst jest o rosyjskich rakietach? Że komentarze typu "a w Ameryce murzynów biją", nie wnosi niczego do tematu i zdradza trolla - choćby sam się nazywał Świętym Michałem ?

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 14:21

A kim jest użytkownik ukrywający się pod nickiem Adam S.? Jeżeli wszędzie widzisz "ruskich trolli", to znaczyć może, że masz poważny problem. Obawiam się jednak, że na samej wizycie u okulisty, to może się nie skończyć. Wracając do meritum, to raczej trudno mówić o rosyjskim uzbrojeniu bez odnoszenia się do jego amerykańskich odpowiedników. Jeżeli uważasz inaczej, to przynajmniej spróbuj to uzasadnić. Oczywiście tylko i wyłącznie w sposób merytoryczny, bez żałosnych zagrań socjotechnicznych...

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 11:14

Widzę ze forumowicz jak Davien ma problemy z Youtube?...................................... .............................................................................................................................................. Filmy ze strzelania to zapewne fotomontaż a krytyka ze strony gazet izraelskich za rozrzutność bo pocisk PAC-2 kosztuje miliony dolarów a dron nie to pewnie fake newsy.....................................................................................................................................

Adam S.
środa, 24 czerwca 2020, 12:03

Kolejny trol, który udaje że "nie rozumie", że tekst nie jest o rakietach amerykańskich, tylko o rosyjskich.

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 13:56

Do poniższego, spróbuje to Tobie wytłumaczyć................................. .................................................................................................................. Na poziome ulicy jest gęstość powietrza taka sama - const. Bierzesz dwa pojazdy na Twoim poziomie technicznym czyli Żuk i Warszawa Garbata. Oba pojazdy mają tą sama mechanikę czyli most, skrzynia, silnik, układ zasilania, układ wydechowy, opony, koła i ciężar. Różnią się tylko karoserią. Żuk zawsze spali więcej bo ma aerodynamikę nadwozia przypominająca lodówkę a Warszawa Garbata aerodynamiczne kroplowe nadwozie z lat 30. Wytwarza ono mniejsze opory aerodynamiczne niż Żuk. Proste................................ ................................................................................................................... Bierzesz dowolną rakietę - Iskandera, ATACMS, Feniksa. Start z ziemi powoduje że od zera w gęstej atmosferze rozpędzasz pocisk przełamując potworne opory aerodynamioczne (plus przyciąganie ziemskie ale je pomińmy). Jak nie wierzysz w ich istnienie wystaw rękę przez okno jadącego samochodu. Gęstość powietrza nad ziemia jest zupełnie inna niż 7/10 tys nad poziomem morza.......... ................................................................................................................. Z kolei ten sam pocisk odpalony z samolotu z tym samym silnikiem nie tylko że nie startuje od zera jak z powierzchni, to jeszcze leci w rozrzedzonym powietrzu stratosfery gdzie opory sż np trzy razy mniejsze. Stąd jego zwiększony zasięg. i nie ważne czy to będzie Iskander, ATACMS, Feniks. Wszystkie powyżej 7 tyś metr uzyskają lepsze parametry po odpaleniu z samolotu niż po starcie z ziemi. .................................................................................................................. I tego Misio, Davien i reszta nie łapią że nie prawa fizyki istnieją te same dla broni USA i Rosji a nawet made in PL.................................. .................................................................................................................. Odpalony wysoko z Su-22 Feniks mógł by pokonać nawet około 100 km......................................................................................................

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 13:26

Czyli nie umiesz korzystać z Youtube.................................................. .................................................................................................................. Tekst misia jest podobny do Daviena więc nie ma co komentować. Dla tego typu ludzi gęstość powietrza jest zawsze wszędzie taka sama a co za tymi idzie opór aerodynamicznycostans i to że ani jeden MiG-29 nie spadł w Polsce przez 28 lat świadczy o awaryjności sprzętu made in ZSRR a nie o obecnej kulturze technicznej użytkownika............................................................................................

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 13:38

A ty nie potrafisz korzystać z mózgu, typowe dla ruskich cymbałów...

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
czwartek, 25 czerwca 2020, 04:20

No ale prymytiwny trollu, internauta BUBA podal fakty, poparte wyjasnieniem. Na poziomie morza w temperaturze 20 °C powietrze suche ma gęstość około 1,2 kg/m³. Gęstość powietrza maleje wraz ze wzrostem wysokości i odpowiednio spadkiem ciśnienia.I tak na wysokosci 10000 metrow gestosc powietrza wynosi 0,41 kg/m³, na wysokosci 15000 metrow gestosc powietrza wynosi 0,19 kg/m³, na wysokosci 20000 metrow gestosc powietrza wynosi 0,088 kg/m³. Warto jeszcze dodac, ze zasieg uzbrojenia przenoszonego przze samolot zalezy od pulapu i predkosci nosiciela. Zebys zrozumial, to wytlumacze, ze im wyzej i szybciej samolot leci, tym zasieg odpalone pocisku czu zrzuconej bomby. I to sa naukowo udowodnione fakty i liczby, ktoreych nie zxakrzyczysz swoimi prymitywnymi komentarzami. Szach mat!!!

BUBA
czwartek, 25 czerwca 2020, 12:05

Typ Polaka który nigdy nie słyszał o NASA i rekordowych lotach X-15 prekursorze broni hipersonicznej. Rosjanie tylko wykorzystali prawa fizyki dla istniejącego rozwiązania................................................. .....................................................................

środa, 24 czerwca 2020, 18:51

Panie ruski stek. "Prawi" z PiS i komuszki od Michnika potrafią tak ubliżać i poniżać ruskich Słowian, że nawet nawrócone na prawdę komuchy kucają. To wyhodowane przez TVP-info trepy zamienione w moralne gówno, draństwo wyrafinowane w swej skrajnej wulgarności i podłości, w rzyganiu nienawiścią na inaczej myślących. Barbaria. Żydokomusza nacja ZŁA

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 20:43

A w jednej rosji to są same jełopy z idiotą od historii na czele :P

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:53

Rozejrzyj się wśród członow własnej grupy, to dopiero są...

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 14:30

A kto nie ma argumentów i komentuje "ruski stek bzdur...", Popatrz na Ukrainę. Prawie trzy razy więcej MiGów-29, brak części z Rosji od 2014 i nie spadają jak ulęgałki. W Polsce jeden rocznie aż przestały latać ....................................................... Ile teraz lata 3? 5?.................................................. .................................................................................

Ali
środa, 24 czerwca 2020, 15:19

Moja stara łada już dawno nie jeździ, rdza ją zeżarła - kumasz analogie ?

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 21:11

Taka Twoja kultura techniczna. Co poradzę? ...........................................

Ali
środa, 24 czerwca 2020, 23:29

Raczej poziom ruskiego produktu...

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 23:57

Łada kanciak to Fiat i możesz tego nie ogarniać. I czasami ma silniki Porsche - Samara 1.3.............. ................................

BUBA
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:09

Odpowiem tutaj: W Rosjj stowało się technologię Forda i Fiata. nie ważne czy to była Łada, zaporożec, Gaz 69, Pobieda itd. Łada, Ził. Technologia to nie gotowy produkt ale rozwiązania jak np. stosowanie gwintowania bloku silnika, gwinty świec, itp.

Ali
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:40

A łada nie kanciak ... :P Wyobraź sobie, że ta dzicz zrobiła nie tylko jeden model...

czwartek, 25 czerwca 2020, 13:04

W rosji

Ciekawy
środa, 24 czerwca 2020, 14:22

Ciekawe dlaczego wpisy wiadomej proweniencji trolli są aż tak prymitywne...

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 19:14

Bi ich to bardzo boli, artykuł mówi o obnażaniu ich systemy przez Izrael, a tą ruską dzicz krew zalewa :)

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:52

znowu żałośnie zawyła dzicz z Dzikich Pól... ;-)

antyDavien
wtorek, 23 czerwca 2020, 12:53

A dlaczego nie napisano nic o dziesiątkach f35 if22 zestrzelonych przez S400 w Syrii?

Yaro
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:03

To banalnie proste - ponieważ takich zestrzeleń nie było!

czwartek, 25 czerwca 2020, 14:11

nie załapałeś sarkazmu?

Obserwator
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:00

W dniu 22.06.2012 roku turecki samolot rozpoznawczy RF-4E Phantom II został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą w rejonie miejscowości Om al-Tuyour w prowincji Latakia. W dniu 17.03.2015 roku amerykański dron zwiadowczy MQ-1 Predator został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą w pobliżu miasta portowego Latakia. W dniu 29.09.2017 roku w Syrii rozbił się amerykański zmiennopłat MV-22 Osprey z US Marine Corps uczestniczący w tajnej operacji wsparcia islamskich rebeliantów. W październiku 2017 roku izraelski myśliwiec wielozadaniowy F-35I Adir został uziemiony (oficjalnie) po zderzeniu z dławigadami afrykańskimi - ptakamiz rodziny bocianowatych. W dniu 10.02.2018 roku syryjska obrona przeciwlotnicza strąciła izraelski samolot myśliwski F-16I Sufa. Zapewne przedmiotowa lista nie jest pełna, gdyż przynajmniej część zdarzeń z wiadomych względów nie została ujawniona...

czwartek, 25 czerwca 2020, 13:11

Śmiało, dopisz sobie z setkę F-22, ty się poczujesz lepiej, a my się pośmiejemy szczerzej...

Gnom
piątek, 26 czerwca 2020, 10:07

Ale on podaje tylko to co podawał świat bez Rosji i do czego druga strona się przyznała. Zatem wg ocen D...a i jemu podobnych jest to więcej niż "szczera prawda". Nie wymienił nic z nieznanych zdarzeń.

Stirlitz
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:50

nie napisano o dziesiątkach, bo przecież S-400 zestrzelił miliard F-35 i F-22 w Syrii :P

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:34

Nie jest konieczne zestrzeliwanie amerykańskich super-samolotów, gdyż ostatnio coraz częściej same spadają, a wcześniej bywały uziemiane z powodu poważnych problemów technicznych... ;-)

QDark
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:21

sasza, mówisz o su57 ?

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 07:30

mykoła, czy rozumiesz w ogóle co zostało już wcześniej napisano? Jak masz problem z czytaniem w języku polskim, to oczywiście mogę pomóc... ;-)

mick8791
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:10

"co zostało już wcześniej napisano" - no jak widać przejście z rodzimego rosyjskiego na polski nie jest takie łatwe...

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 15:20

Ty i pomoc buahahaha, nie, dziękujemy, czołgi na cywili... :)

Kacapsky Anti Ru-Bot
środa, 24 czerwca 2020, 08:55

Poproszę o jakikolwiek dowód na ukraińskie pochodzenie twoich oponentów.

środa, 24 czerwca 2020, 15:45

Panie Kacapsky. Mosze, dlaczego IDIOTA oraz facet z 3 FAKULTETAMI i doktoratem MYŚLĄ dokładnie tak SAMO? A może KTOŚ zaprogramował tych kretynów? Ale kto i jak?

Kacapsky Anti Ru-Bot
środa, 24 czerwca 2020, 16:55

Co z tym dowodem???

środa, 24 czerwca 2020, 18:54

Panie Kacapsky. Chcesz wmówić mosiek gojom, że słowiańska Rosja to czyste ZŁO a Izrael/USA to czyste DOBRO?... Oto PRAWDA, przykłady zbrojnej interwencji Imperium ZŁA w: Gwatemala 1954, Indonezja 1958, Kuba 1959-60, Gwatemala 1960, Kongo Belgijskie 1964, Gwatemala 1964, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Republika Dominikańska 1965-66, Peru 1965, Laos 1964-73, Wietnam 1961-73, Kambodża 1969-70, Gwatemala 1967-69, Liban 1982-84, Grenada 1983-84, Libia 1986, El Salvador 1981-92, Nikaragua 1981-90, Libia 1986, Iran 1987-88, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Libia 1989, Panama 1989-90, Irak 1991, Kuwejt 1991, Somalia 1992-94, Chorwacja 1994 (wyłącznie tereny etnicznie serbskie), Bośnia 1995 (wył. tereny etn. serb.), Iran 1998 (airliner), Sudan 1998, Afganistan 1998, Jugosławia 1999, cdn... USA, światowy bandzior, cd: Afganistan 2001, Pakistan 2003, Libia 2011, Irak, Syria, Libia, Jemen, itd. - A Rosja bez jednego wystrzału odebrała tylko SWÓJ Krym.

robert
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:14

oni przynajmniej nie śmierdzą i mają zdrowe białe zęby

Gnom
piątek, 26 czerwca 2020, 10:08

Tylko ci bogatsi - reszta jest podobna.

Kacapsky Anti Ru-Bot
środa, 24 czerwca 2020, 20:07

Wciąż brak dowodu...

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 19:15

Tak czy siak ruskie systemy to złom i parodia :) Brawo IZRAEL :)

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:50

Parodia to poziom trolli z krainy złamanych wideł... ;-)

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 14:25

Najpierw zwróć się do użytkownika QDark, żeby uzasadnił dlaczego nie zwrócił się do mnie per Pan, a ubzdurał sobie jakieś "sasza". Jeżeli chodzi o wiadomej proweniencji propagandystów, to wyróżniają się nie tylko ubóstwem językowym...

Kacapsky Anti Ru-Bot
środa, 24 czerwca 2020, 17:44

Bronisz Rosji niczym zapluty bulldog własnego podwórka więc co się dziwisz. Czy my gdzieś bronimy Ukrainy? Czy w ogóle temat jest o Ukrainie?

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:49

"bronimy Ukrainy"... Nowy nick, ale styl dziwnie znajomy...

środa, 24 czerwca 2020, 18:56

Panie Kacapsky. Mosze, dlaczego IDIOTA oraz facet z 3 FAKULTETAMI i doktoratem MYŚLĄ dokładnie tak SAMO? A może KTOŚ zaprogramował tych kretynów? Ale kto i jak? Zastanów się a może cokolwiek zrozumiesz, głupku.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 20:45

Pewnie sputnik i RT tak programują, mamy dowód w postaci twoich wpisów :)

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 08:53

Pytanie kto tobie pomoże z twoim brakiem poczucia rzeczywistości bo to problem o wiele większego kalibru.

złośliwy
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:44

Bo to nieprawda. W Syrii zestrzelono setki F35 i tysiące F22. I n koło dziesięciu Horten Ho 229.

środa, 24 czerwca 2020, 08:27

Panie złośliwy. Uchodźcy i przyczyny dżihadu (ISIS)... Żydzi rękoma gojów eliminują kolejnych wrogów Izraela. Po Palestynie, Iraku, Libii, Syrii, Jemenie, Afganistanie, przyjdzie pora na Iran. Ale o tym nie wie "prawy" głupek (taki debil jak ty uważający sę za ajnsztajna, bezmyślny kartoflarzu) za którego myśli koszerny telewizor (TVP-info). Lecz Bliski Wschód Szydom nie wystarcza. Po przejęciu Ukrainy Ż teraz judzą Polaków do wojny z Rosją. Chcą przejąć władze na Kremlu rękoma Polaków i stworzyć dla Żydów z Izraela przestrzeń życiową na wyludnionych terenach, bo w tej wojnie zginą miliony Polaków. Link:

środa, 24 czerwca 2020, 08:02

Panie złośliwy. Oczywiście ty wybitny producencie kartofli to potrafiłbyś zestrzelić codziennie przynajmniej 2 izraelskie samoloty. Pamiętam jak żeś się nadymał twierdząc, że nie oddasz nawet guzika od munduru. Jeśli samemu nic się nie potrafi, niczego wymyśleć i wyprodukować to lepiej zachować więcej pokory, kartoflarzu.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 13:59

Hahahah, a błazenek dalej udowadnia że Rosjanie to idioci ... :)

do Administracji
czwartek, 2 lipca 2020, 04:45

Proszę zwracać większą uwagę na poziom zamieszczanych wpisów, szczególnie przez co poniektórych sfrustrowanych trolli.

środa, 24 czerwca 2020, 16:33

Panie ruski stek. Największe EGO mają wyborcy PiS (głupki za których myśli koszer-Telewizor który dla nich jest wyrocznią, nieomylnym bogiem) i komuchy od Michnika... Ta skrajna buta i pycha, to przekonanie o swej wyjątkowości... A to tylko podniecony tłum jednakowo myślących głupków za których myśli Telewizor dostarczający im igrzysk. Są zbyt głupi by to zrozumieć.

cde
czwartek, 25 czerwca 2020, 20:15

małpa dorwała się do internetu....

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 17:17

Kup sobie TELEWIZOR i przestań zazdrościć ruski biedaku ... Polecam rubina, bądź patriota :P

Bystrzejszy
środa, 24 czerwca 2020, 14:33

stek bzdur: "Hahahah"... Wiesz przynajmniej rusofobku, kogo w Polsce poznaje się po śmiechu jego. Pytanie z oczywistych względów ma charakter retoryczny... ;-)

Ali
środa, 24 czerwca 2020, 15:55

A wiesz ruski ciołku że g... nas to obchodzi...

środa, 24 czerwca 2020, 17:47

panie Ali.... Człowieka o niskim wskaźniku IQ nic nei obchodzi, bo debila nic nie obchodzi. Idiota jest dumny, że potrafi produkować trepy z kradzionego drewna które po miesiącu się rozlatują.

czwartek, 25 czerwca 2020, 14:14

Produkujesz trepy z drewna? Na pewno translator dobrze przetłumaczył?

wtorek, 23 czerwca 2020, 22:05

złośliwy radziłbym ci udać się jak najszybciej do lekarza bo ta złość w końcu cię rozerwie

andys
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:36

Panowie Stirlitz i zosliwy - odpowiedź na wasze watpliwości i to w kilku zołnierskich słowach- patrz nieco wyzej, wypowiedź kol. w.

złośliwszy
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:36

Może jak już jesteś pr stratach amerykańskiego lotnictwa, to może podałbyś jakie były straty podczas Wojny Wietnamskiej? Podpowiem dla ułatwienia, że była to liczba czerocyfrowa...

mick8791
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:13

A co mają wspólnego straty poniesione w trakcie wojny sprzed ponad 40 lat do wydarzeń współczesnych? Bitwę pod Grunwaldem też zaraz zaczniemy tutaj analizować?

złośliwy
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:24

Proponuję, żebyśmy zaczęli analizować amerykańskie straty poczynając od I Wojny Światowej. Wtedy może dobijemy do pięciocyfrowego wyniku. Będzie jeszcze weselej.

złośliwszy
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:43

W Wietnamie amerykańskie lotnictwo (USAF, US Navy, USMC, US Army) poniosło wielkie straty wynoszące prawie 10.000 (słownie: dziesięć tysięcy) samolotów i śmigłowców. Tak więc już wtedy "dobiło" do pięciocyfrowego wyniku... ;-)

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 07:15

Owszem w ciągu 20-tu lat wojny Amerykanie stracili taką ilość sprzętulatającego. Co to ma wspólnego z bajkami o zestrzelonych w Syrii F-22 i F-35?

środa, 24 czerwca 2020, 13:06

W ciągu ilu lat? I nie 10 tysięcy a w sumie 12 tysięcy maszyn stracili(licząc i samoloty i śmigłowce)

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 14:39

Niecałe 10 tys - i to już wliczając śmigłowce i bezzałogowce.

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 09:01

A tego to on sam nie wie.

Bystrzejszy
środa, 24 czerwca 2020, 14:34

Jak coś wiesz, to podziel się z nami. Nie powinno się przecież być samolubnym. Nieprawdaż? ;-)

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 15:25

Ja też nie wiem co Wietnam ma wspólnego z bajkami o zestrzelonych F-22 i F-35. Bystrzejszy ale chyba tylko w swoim własnym mniemaniu. I do tego skromny - zapomniałeś dodać ;-)

Bystrzejszy
środa, 24 czerwca 2020, 21:42

Z tym określeniem - czytelnik, to raczej też przesadziłes. Nie ograniczaj się do biuletynów z wiadomych szkoleń. Natomiast mój nick ma pewne znaczenie z nickiem pewnego rusofobka dyżurujacego na D24... ;-)

czytelnik D24
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:02

Co to jest ten rusofobek? To jakaś nowomowa - coś na wzór homofoba?

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:35

Zapytaj prowidnyka, to dostaniesz odpowiedź... ;-)

vs
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:07

Wystarczy bilans strat II wojny światowej USA 470 tys. vs 27 mln ZSRR liczby nie przemawiają do wyobraźni???

Andrzej
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:18

Po 1990 roku do Izraela wyjechało 2 miliony rosyjskich żydów. Rosja i Izrael chce mieć dobre stosunki. To wszystko tłumaczy.

kapusta
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:42

to czemu Izrael nie daje im obywatelstwa tylko tzw. "dokument podróży" - mogą przyjeżdżać i zostawiać kasę, ale nie mają praw

Stirlitz
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:52

do 2020 z rosji wyjechało do USA ponad 3 miliony rosjan. To wiele tłumaczy :P

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:46

W języku polskim nazwy narodowości piszemy dużą literą, a więc prawidłowo - Rosjan. Niestety stale postępujące obniżenie poziomu wiadomego rodzaju szkoleń, to wiele tłumaczy... ;-)

Yaro
środa, 24 czerwca 2020, 00:34

Misiu skoro jesteś takim znawcą języka polskiego to dlaczego nie wiesz, że prawidłowym sformułowaniem byłoby Z WIELKIEJ LITERY, a nie DUŻĄ LITERĄ?

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 21:45

Według słowników poprawnej polszczyzny poprawnymi są wyrażenia "dużą/wielką literą" lub "od dużej/wielkiej litery". Zwrot "z dużej litery" uznawany jest za rusycyzm. Trzeba jednak nadmienić, że nie spotyka się go w mowie potocznej tak często jak pozostałych, dlatego ten zwrot można uznać za uzus...

środa, 24 czerwca 2020, 09:06

Panie Yaro. Panie Yaro. Najcenniejszą częścią naszego dorobku jest język. To jest nasze jedyne dziedzictwo. Nie mamy niczego innego. Nie mamy wielkiej kultury literackiej (jak Rosja) i w każdej dziedzinie mamy dorobek znacznie skromniejszy niż inne narody. Ale tym co nas zawsze ratowało jest nasz język. Niczego więcej nie potrafimy. Potrafimy jedynie kupować jak dzieci od innych i nadymać się a słowiańska Rosja samodzielnie tworzy cuda. Cały świat podziwia też ruską literaturę, naukę, kulturę, sztukę, itd, a nas podziwia tylko jako Irokezów których trzeba ucywilizować.

Yaro
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:43

I co ma ten bełkot, który zaserwowałeś wspólnego z tym co napisałem powyżej? Pomogę Ci - nic! Opisałem zasadę, która obowiązuje w moim języku ojczystym, a Ty piszesz w sumie nie wiadomo o czym... Ale niech będzie - postawiłeś na kulturę literacką to na szybko nakreślę Ci jak się sprawy mają: Polska 6 literackich nagród Nobla, Rosja 4. A macie przecież prawie 4x więcej obywateli... Chcesz jeszcze o czymś porozmawiać?

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:34

Proponuję wrócić do meritum, a nie w sposób nieudolny próbować dyskusję przenosić na poboczny wątek. Jeżeli chodzi o rozmowę, to z góry uprzedzam, że nie zniżam się do poziomu żałosnych rusofobków. Zrozumiałeś? Pytanie retoryczne... ;-)

Stirlitz
środa, 24 czerwca 2020, 11:24

nie ma takiego państwa jak Rosja jest tylko zlepek tworów tworzących układ mafijny. Nie ma też takiego narodu jak Rosjanie, to tylko taka propaganda sowieckich, by utrzymać ten układ mafijny w kupie.

środa, 24 czerwca 2020, 11:42

Panie Stirlitz. Mylisz się. To wy Szydzi nie jesteście Słowianami a tam gdzie jest słowiański język/pismo, słowiańska religia i kultura którą cały świat podziwia (Ruską a nie Polską) tam są Słowianie. Słowiańska Haplogrupa R1a w krajach w których dominującym jest język słowiański: Polska - 64%, Białoruś - 49%, Rosja - 46%, Ukraina - 43%, Słowacja - 42%, Czechy - 34%. Na Bałkanach, np. Bułgaria - 18%, Macedonia - 14%.

Piotr
środa, 24 czerwca 2020, 14:00

My Szydzi mamy ruskich imbecylów głęboko w d... :)

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 13:38

Rosja to stan umysłu...

środa, 24 czerwca 2020, 16:36

Panie ruski stek. Geniuszu dla ubogich który uwierzył, że posiadł wiedzę wszechświata... No więc... Największe EGO mają wyborcy PiS (głupki za których myśli koszer-Telewizor który dla nich jest wyrocznią, nieomylnym bogiem) i komuchy od Michnika... Ta skrajna buta i pycha, to przekonanie o swej wyjątkowości... A to tylko podniecony tłum jednakowo myślących głupków za których myśli Telewizor dostarczający im igrzysk. Są zbyt głupi by to zrozumieć.

środa, 24 czerwca 2020, 15:48

Panie ruski stek. Szyd przydeptany butem PRAWDY zrobi wszystko by odwrócić kota ogonem... Więc kundel sra i sra jak oszalały urabiając sobie ręce i dupę po łokcie. Będzie się tedy wił jak stara k. przywiązana łańcuchem do ściany w oborze którą bardzo swędzi siuśka ryjąc, judząc i rzygając oszczerstwami.

Bystrzejszy
środa, 24 czerwca 2020, 14:36

Lepiej zajmij się własnym stanem umysłu i nie tylko oczywiście... ;-)

Ali
środa, 24 czerwca 2020, 15:24

A ty rusolubie, wyjdź z domu, obierz kierunek na wschód i wyp...

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 15:22

Bystry jak woda po górkę ... ho ho.

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 21:47

Dla nie grzeszących zbytnią inteligencją żałosnych rusofobków, to faktycznie tak to może wyglądać... ;-)

Ali
środa, 24 czerwca 2020, 10:47

Wy nie macie język ruskie cymbały, tylko zapijaczony bełkot.

środa, 24 czerwca 2020, 13:33

Panie Ali. Widzę, że nie masz zielonego pojęcia o Rosji dlatego tak zamaszyście się wypowiadasz a wiadomo, że im większy idiota tym bardziej przekonany jest, że jest geniuszem. A prawda tak wygląda urodzony idioto za którego myśli telewizor... Rosja przez 250 lat była pod okupacją Mongołów, potem przez 500 lat większość ziem ruskich była pod zaborem Litwy, następnie Polski. Dostęp do niezamarzającego morza Rosja uzyskała dopiero w 1721 roku. Mało tego... Podczas obu wojen światowych i najkrwawszej w historii świata Rewolucji z 1917 Rosja straciła 100 mln ludzi oraz poniosła straszliwe straty materialne. Nie będąc krajem morza Rosja nie ma szans bogacić się tak jak USA, Anglia, Zachód. Poza tym na terytorium USA/Anglia nie toczyły się wojny, w tym 1 i 2 w.ś. USA na wojnach bajecznie się bogaciło gdy Rosja popadała w ruinę. A jakie tereny należały do Rusi i Polski piastowskiej przed rozbiciem dzielnicowym znajdziesz w Google, opowiadaczu bajek i mitów usiłujący najpodlejsze cechy i zbrodnie swej nacji przypisać słowiańskiej Rosji. Rozumiesz głupku za którego myśli telewizor co piszę? Do nauki, wybitny producencie kartofli.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 18:26

Jakie jęki i stęki ... :)

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 21:49

Ze strony żałosnych rusofobicznych trolli... ;-)

Ali
środa, 24 czerwca 2020, 15:24

Mam, wielki kraj nieudaczników i debili...

do Administracji
środa, 24 czerwca 2020, 21:49

Czy Administracja mogłaby usuwać tego typu prymitywne wpisy?

czwartek, 25 czerwca 2020, 14:17

O "usraelu" jakoś nie ususwa....

zamelduj koniowi ruski idioto
środa, 24 czerwca 2020, 23:33

Mamy kila nicków co ich mogłaby usuwać

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:30

Spróbuj napisać to po polsku, a nie po upaińsku... ;-)

QDark
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:23

W języku polskim piszemy rosjan z małej litery, jak myślisz dlaczego ?

środa, 24 czerwca 2020, 15:49

Panie QDark. W języku polskim piszemy szydzi i izrael z małej litery. Jak myślisz, dlaczego?

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 19:21

A kto to jest szydzi ? :) A wiesz ruski jełopie że Izrael znów olał wsze systemiki i bombarduje :P

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:29

Zastanawiające jest to, dlaczego wpisy trolli spod znaku złamanych wideł są aż tak prymitywne, wulgarne i agresywne...

Ciekawy
poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:54

A to Rosja znowu zmieniła godło, flagę i hymn?

środa, 24 czerwca 2020, 15:19

Panie QDark. W języku polskim piszemy żydzi i izrael z małej litery. Jak myślisz, dlaczego?

Bystrzejszy
środa, 24 czerwca 2020, 14:39

Po pierwsze - nie w języku polskim, a ukraińskim Po drugie - w języku polskim przed znakami interpunkcyjnymi, a więc także przed pytajnikiem, to nie wstawia się spacji. Zrozumiałeś? Pytanie retoryczne... ;-)

najszybszy rosyjski zegarek
środa, 24 czerwca 2020, 15:27

Dokładnie w języku polskim, czego masz aż nadto dowodów na forum.

Stirlitz
wtorek, 23 czerwca 2020, 23:17

Na duże litery trzeba sobie zasłużyć, nie uczyli tego w Olgino?

środa, 24 czerwca 2020, 15:49

Panie Stirlitz. Panie QDark. W języku polskim piszemy żydzi i izrael z małej litery. Jak myślisz, dlaczego?

Ja
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:18

Ja piszę z dużej

Bystrzejszy
środa, 24 czerwca 2020, 14:40

No właśnie dlatego dziwię się, że od wiadomej centrali otrzymałeś nick pisany dużą literą. Jednak tak bywa, jak się coś otrzymuje z przydziału, a nie za zasługi... ;-)

Bystry jak woda w kiblu...
środa, 24 czerwca 2020, 15:59

Normalnie Nobla mu taki bystry... :) Są anty Noble dla debili ? :)

najszybszy rosyjski zegarek
środa, 24 czerwca 2020, 15:28

Cóż za projekcja.

środa, 24 czerwca 2020, 19:04

Panie Najszybszy.... Najszybszy idiota któremu się wydaje, że jest geniuszem. Najciekawsze, że te koszumszki nei wiedzą, że pycha to grzech cięzki. Ale skąd idiota może cokolwiek wiedzieć? Wie tylko tyle co powinien, czyli by rył judził i skłócał gojów ku chwale Wielkiego Israhella.

T7g
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:00

Już nie tylko Żydzi uciekają z Rosji...

Ruskie
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:17

systemy dadzą radę amerykańskim Boeingom 737, nawet z pasażerami w środku

Amerykańskie
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:40

sytemy najlepiej "radzą" sobie z samolotami pasażerskimi - vide: Airbus A300 nad Zatoką Perską z 290 osobami, w tym 66 dziećmi na pokładzie... (((

Yaro
środa, 24 czerwca 2020, 01:22

Jak już chcesz pisać to podawaj kompletne informacje. Lot odbywał się podczas wojny Iracko-Irańskiej, w której okręty USA uczestniczyły jako ochrona kuwejckich tankowców. Lot tego samolotu nie figurował w rutynowym rozkładzie lotów. Do tego w trakcie lotu zaczął zbaczać z korytarza powietrznego w kierunku amerykańskiego okrętu. Amerykanie siedmiokrotnie próbowali nawiązać kontakt radiowy z irańskim samolotem na częstotliwości wojskowej i trzykrotnie na cywilnych (odczyty z czarnej skrzynki potwierdzają, że piloci irańskiej maszyny słyszeli trzy ostatnie komunikaty ale nie odpowiedzieli). Dopiero wtedy zostały odpalone rakiety.

Veritas
wtorek, 23 czerwca 2020, 00:37

W dniu 14 kwietnia 2018 roku siły tzw. koalicji pod przywództwem USA przeprowadziły atak na wybrane cele w Syrii. W odparciu ostrzału przez amerykańskie, brytyjskie i francuskie pociski samosterujące wzięły udział syryjskie systemy obrony powietrznej produkcji radzieckiej i rosyjskiej. Skuteczność tych systemów przeciwlotniczych przedstawia się następująco: Pancyr-S1: 25 wystrzelonych rakiet / 23 trafienia, Buk-M2: 29/24, 2K12 Kub: 21 trafień, Strrzała-10: 5/3 trafienia, 9K33 Osa: 11/5, S-125 Peczora: 13/5, S-200 Wega: 8/0. Pod względem rejonizacji efektywność ataku przedstawia się następująco: Międzynarodowy Port Lotniczy w Damaszku - wystrzelono 4 pociski / 4 zostały przechwycone, lotnisko wojskowe Al Dumayr - 12/12, baza lotnicza Baly - 18/18, lotnisko wojskowe Shayarat - 12/12, baza lotnicza Mezzeh - 9/5, lotnisko wojskowe Homs - 16/13 oraz obiekty wojskowe Barzah i Jaramani - 30/7. Powyższe dane zostały przedstawione przez Ministerstwo Obrony FR wskazują na fakt, że skuteczność syryjskich systemów obrony powietrznej podczas omawianego ataku wyniosła w przybliżeniu 70 procent. Według danych Pentagonu wystrzelonych zostało ogółem 105 pocisków samosterujących, w tym: 85 amerykańskich JASSM-ER i Tomahawk oraz 20 brytyjskich Storm Shadow i francuskich SCALP. Żadna ze stron nie podała danych odnośnie zastosowania środków walki radioelektronicznych oraz wystąpienia usterek technicznych.

Yaro
środa, 24 czerwca 2020, 01:45

Większość wymienionych przez Ciebie systemów to stare trupy z lat 60'tych, które nawet w czasach swojej największej świetności nie były w stanie zwalczać pocisków rakietowych, a już o współczesnych pociskach manewrujących, operujących na małych wysokościach (słyszałeś coś o horyzoncie radiolokacyjnym?) i z obniżoną sygnaturą radarową nie wspominając... Jak chcesz kłamać i snuć niestworzone historie to się przynajmniej wysil (no chyba, że rubli starcza tylko na takąograniczoną kreatywność).

HeHe
czwartek, 25 czerwca 2020, 14:19

Zdajesz zobie sprawę, że "plujesz na Rosję" i nienawidzisz słowian? :)

złośliwy
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:46

Wg źródeł amerykańskich obrona przeciwlotnicza w Syrii nie zestrzeliła żadnego pocisku, bo aktywowała się dopiero po porażeniu celów przez rakiety.

środa, 24 czerwca 2020, 08:06

Panie złośliwy. Polacy jak durnie uwierzą w każde kłamstwo i oszczerstwo Zachodu. Uwierzyli w 100% USA i GB że Saddam ma broń chemiczną, biologiczną i atomową... Teraz też wierzą we wszystko co powie jakaś pani w Anglii (May) czy USA. W złamanie przez Rosję INF, w to że 13 ruskich trolli zrobiło wybory w USA, że Putin przed Mundialem otruł mało ważnego agenta, że Huawei zagraża USA, itp bajki dla głupków.

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:56

Może powołałbyś się więc konkretnie na znane na całym świecie z wiarygodności źródła amerykańskie? Jakoś dziwnym przypadkiem Amerykanom i ich poplecznikom nie udało się zniszczyć celów, które były przedmiotem opisanego tematu. Chyba jednak, że jak zwykle nie jesteś w stanie przytoczzyć żadnych argumentów merytorycznych i ograniczysz się tylko do bezmyślnego wklejania propagandowych sloganów i nieudolnego stosowania zgranych chwytów socjotechnicznych...

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 15:28

Co za sputnikowe brednie, wy ruskie to jesteście największe cymbały i zaraza świata !

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:26

Jakież te trolle spod znaku złamanych wideł są coraz bardziej sfrustrowane, a zarazem w pewnym sensie zabawne... ;-)

złośliwy
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:33

Oj widzę, że zabolało. Rakiety trafiły, cele zostały zniszczone [udostępniono zdjęcia satelitarne], rosyjsko-syryjska obrona niczego nie przechwyciła. Rosjanom zostało pokazywanie resztek swoich własnych rakiet jako zestrzelonych Tomahawków. Pamiętam ile ubawu specjalistom dostarczyła tamta rosyjska konferencja.

Piotr
środa, 24 czerwca 2020, 18:27

Sorry, to miało być wyżej, do debila łowca...

Piotr
środa, 24 czerwca 2020, 15:27

Zabolało ??? No boli jak cholera, nie wiadomo czy się z was śmieć czy płakać.

środa, 24 czerwca 2020, 19:07

Panie Piotr. Współcześni Polacy tacy jak ty mają duszę skundlonego niewolnika przekonanego, że jest ajnsztajnem... Wyborcy PiS/PO podobnie jak Ruskie muszą mieć Pana któremu mogli by lizać dupe. Z tym, że Ruskie liżą dupe swojemu Panu a skundlone przez ż. głupki PiS/PO liżą dupy TYLKO obcym Panom. Z Izraela/USA/Niemiec. To mentalność dworskiej zdziry. Szanuj się, sprzedajna zdziro udająca, że należy do wyższej rasy a nie potrafi nawet trepów wyprodukować. Do nauki, pyszałku rzezany

Piotr
środa, 24 czerwca 2020, 20:54

Do twojej i putinowskiej to mogą tylko nakopać , ruska dzicz to zaraza świata, ruskie cymbały, to najgorsze śmieci świata, smród od nich czuć w całej Europie.

złośliwszy
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:26

Obawiam się, że masz poważny problem nie tylko z widzeniem, ale przede wszystkim z logicznym myśleniem. Rzeczone objawy mogą wskazywać na coraz bardziej zaostrzającą się rusofobię. Z pamięcia też wyraźnie nie najlepiej, gdyż zapomniałeś o przynajmniej kilku Tomahawkach, które spadły bezradnie w Syrii i musieli się nimi troskliwie zaopiekować Rosjanie. W Pentagonie wyjątkowo się z tego nie cieszono, a nawet wręcz przeciwnie... ;-)

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 07:05

Nie Tomahawki a Kalibry. Nie w Syrii a w Iraku. Nie Rosjanie a Persowie. Poza tym wszystko się zgadza. Widzę, że boli i brak argumentów, skoro jak zawsze sięgacie po argumenty personalne. Słabo

zlośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 09:57

Errata: w Iranie [zamiast: w Iraku]

złośliwszy
środa, 24 czerwca 2020, 14:43

Jednak nie myliłem się, jak stwierdziłem, że rusofobia odbiera zdolność logicznego myślenia. Pocieszę jednak stwierdzeniem, że myślenie naprawdę nie boli. A więc spróbuj! Śmiało! :)

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 16:12

Dziękuję, że atakiem czysto personalnym potwierdziłeś brak jakichkolwiek innych argumentów w dyskusji,

złośliwszy
środa, 24 czerwca 2020, 21:55

Zdobyłeś się wreszcie na ten akt odawgi! No i jak było? Czy bardzo bolało? Śmiało! :)

złośliwy
czwartek, 25 czerwca 2020, 06:47

Używając ad personam automatycznie przegrywasz każdą dyskusję - tu już masz to za sobą, ale zapamiętaj to sobie na przyszłość. Wybacz, ale przepychanki na poziomie przedszkola pt. "a nie bo ty" mnie nie interesują.

złośliwszy
czwartek, 2 lipca 2020, 04:24

Irytujesz się z powodu porażek w propagandowej pracy. Jest to powodem rosnącej frustracji. Nieprawdaż? Pytanie retoryczne... ;-)

Wppr
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:01

Nie ośmieszaj się, napisz jeszcze że eskadra su57 zniszczyła 2 amerykańskie lotniskowce. Litości

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:27

Nic nie jest w stanie przebić żenady, jaka jest wywoływana wpisami coraz bardziej sfrustrowanych rusofobków...

czwartek, 25 czerwca 2020, 14:21

Ty jednak robisz to każdym wpisem.

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:23

Natomiast, czy ty (celowo małą literą) robisz to samo, to nie można niestety stwierdzić. Z prostego powodu - nawet nicka nie posiadasz... ;-)

asad
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:38

Twoje komentarze doskonale pokazują frustrację rusofili.

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:27

Znasz może, że o zrozumieniu nie wspomnę, mądre polskie przysłowie: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą"? W tym temacie (i nie tylko) najżałośnie kwilą coraz bardziej sfrustrowane rusofobki... ;-)

LestatX
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:22

Co tu kwilić, cały świat zafascynowany jest technologią samochodu Łada. Tak doskonały i zaawansowany technologicznie sprzęt przerasta możliwości zakupu nawet przez rosyjskich oligarchów :) ;) :) Furrorę robią także rosyjskie telefony komórkowe, niewidoczne dla ludzkiego oka :0 ;)

środa, 24 czerwca 2020, 15:54

Panie LestatX. Wiem, że uważasz się za geniusza, ale... By się przekonać co ty potrafisz to wystarczy przypomnieć genialny producencie kartofli jak żeś usprawnił fotel pilota w ruskim MIG-29. Cały świat zaszokowałeś swym geniuszem, kartoflarzu. Z czym do ludzi??... Widzisz pyszałku, Rosja przynajmniej potrafi wyprodukować takie cudo jak Su-57, hipersoniki, itd, natomiast ty nic nie potrafisz. NIC, wybitny producencie kartofli przekonany, że jesteś chodzącą kopią ajnsztajna. Więc myśl, rzezany trollu ze wzgórz golan. Rozumiesz co piszę wybitny intelektualisto z bożej łaski?

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 19:25

A my wiemy że masz straszne kompleksy, no ale za 50 lat będziecie w tym samym miejscu gdzie my teraz jesteśmy :) Geniuszu w ruskiej dziczy...

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:21

stek bzdur: "my wiemy"... Mam jednak wrażenie, że nic nie wiecie w tzw. kółku wzajemnej adoracji w propagandowej akcji. A tak przy okazji to zapytam: skąd macie aż tak wielkie kompleksy na punkcie Rosji? Pytanie tym razem nie jest retoryczne... ;-)

Wanilia
środa, 24 czerwca 2020, 07:29

Licencja lady została zakupiona przez Rosję. Sami nie byli w stanie wymyśleć nowoczesnego auta. Konstruowali, składali ale zawsze im wyszedł kałasznikow.

wtorek, 23 czerwca 2020, 09:37

A te dane to z jakiego źródła? Jeśli z rosyjskiego to mają tyle wspólnego z rzeczywistością co komunikat o tym że w Czarnobylu nic się nie stało

wtorek, 23 czerwca 2020, 12:40

Polacy jak durnie uwierzą w każde kłamstwo i oszczerstwo Zachodu. Uwierzyli w 100% USA i GB że Saddam ma broń chemiczną, biologiczną i atomową... Teraz też wierzą we wszystko co powie jakaś pani w Anglii (May) czy USA. W złamanie przez Rosję INF, w to że 13 ruskich trolli zrobiło wybory w USA, że Putin przed Mundialem otruł mało ważnego agenta, że Huawei zagraża USA, itp bajki dla głupków.

mick8791
czwartek, 25 czerwca 2020, 01:59

Tak z ciekawości - za Ctrl+C i Ctrl+V dostajesz taką samą stawkę jak za posta pisanego od podstaw? Tak pytam, bo ciekawi mnie jak sobie radzisz "od pierwszego do pierwszego", a jednak wklejasz ten sam tekst już któryś raz... Tym bardziej, że kurs rubla od dłuższego czasu marny...

rurek
wtorek, 23 czerwca 2020, 17:20

Prawisz pan że nie miał broni chem.? To czym wytruł 5 tys. Kurdów w 1988 r. w Halabdży? Azotoksem?

środa, 24 czerwca 2020, 17:23

Panie rurek... Niemcy mieli w 1 wojnie światowej broń chemiczną ale się jej pozbyli. Podobnie postąpił Saddam. Łapiesz temat wybitny intelektualisto który potrafi doradzać wybitnym producentom trepów??

gnago
środa, 24 czerwca 2020, 09:19

Tym co dostał od swego patrona USA przeciw Iranowi a co zostało zrzucił na buntownikòw

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 13:39

Raczej dostał od ruskiego bydła ...

środa, 24 czerwca 2020, 14:45

Panie ruski stek. "Prawi" z PiS i komuszki od Michnika potrafią tak ubliżać i poniżać ruskich Słowian, że nawet nawrócone na prawdę komuchy kucają. To wyhodowane przez TVP-info trepy zamienione w moralne gówno, draństwo wyrafinowane w swej skrajnej wulgarności i podłości, w rzyganiu nienawiścią na inaczej myślących. Barbaria.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 17:26

Ej idioto, tylko tyle??? Innym piszesz bzdur więcej, nie oszczędzaj się :)

psycho-terapeuta
środa, 24 czerwca 2020, 21:58

Czy od dawna mierzysz się z narastającą frustracją? Może chciałbyś o tym z kimś porozmawiać? Nie krępuj się i zwierzaj śmiał...

O co tutaj chodzi?
czwartek, 25 czerwca 2020, 03:58

Dziwne ze publikuja te jego (tego co sie podpisuje ruski stek bzur) obrazliwe wpsiy?

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 23:35

Tak, najchętniej z ruskimi idiotami, a z tym nie jest problem :)

czytelnik D24
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:03

Saddam posiadał broń chemiczną i na dodatek ją znaleziono więc to żadne kłamstwa.

wtorek, 23 czerwca 2020, 22:12

To dlaczego premier Wielki Brytanii przepraszał w parlamencie za to że broni chemicznej nie znaleziono bo sam został wprowadzony w błąd przez wywiad USA

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 15:00

Dlatego żeby głupi rusek miał pytania :)

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 09:13

To zapytaj się premiera WB. Znaleziono setki beczek z gazem bojowym którego Saddam używał w nalotach w Halabdży. Btw. To w tej Rosji taka nędza że już nawet na nicka cię nie stać?

środa, 24 czerwca 2020, 15:29

Panie D24. G*wno znaleziono a nie beczki z gazem bojowym Saddama, ty urodzony kłamco i oszczerco. Dla takich jak ty mośków kłamstwa i oszczerstwa są niezbędne do życia jak miauczenie dla kota.

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 16:59

Zaraz rozwalisz klawiaturę i cię oficer prowadzący do kolonii karnej odeśle.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 18:28

Będzie miał przymusowy urlop w kurorcie Norylsk :)

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 22:00

Może już pora wracać do kurnej chaty na Dzikich Polach? Nie ociągaj się... ;-)

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:46

Da Da szasza, już wracamy, a jaka pogoda w Norylsku ? Opalasz się... ? :)

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:17

Czy zbierasz już chrust na opał na Dzikich Polach? Powodzenia! ;-)

czytelnik D24
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:23

Wszędzie wypisujesz o tej kurnej chacie na Dzikich Polach. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że to jakiś obiekt twoich marzeń.

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:16

Jest to miejsce pochodzenia trolli zaśmiecających forum Defence24 i nie tylko...

złośliwy
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:51

To wam w Rosji nawet nie powiedzieli, że pani May już od dawna nie jest premierem Anglii? Robi się coraz weselej u was.

wtorek, 23 czerwca 2020, 14:23

Panie złośliwy. Wam w Izraelu wszystko mówią?? Wy Szydy robicie wszystko by ryć, judzić i skłócać gojów a głownie Słowian bo chcecie rękoma i krwią milionów Polaków przejąc władzę na Kremlu tak jak na Ukrainie dzięki Majdanowi. W ten sposób sprytnie zamieniliście nienawiść Polaków do was icki w nienawiść do słowiańskiej Rosji.

Yaro
środa, 24 czerwca 2020, 01:57

Słowiańskiej Rosji? To czemu większość z Was ma lekko skośne oczy? Łącznie z nową wersją Stalina czyli Putinem... No ale tyle dobrego, że dałeś się sprowokować i sam przyznałeś, że jesteś ruskim trollem.

środa, 24 czerwca 2020, 09:12

Panie Yaro. To wy Szydzi nie jesteście Słowianami a tam gdzie jest słowiański język/pismo, słowiańska religia i kultura którą cały świat podziwia (Ruską a nie Polską) tam są Słowianie. Słowiańska Haplogrupa R1a w krajach w których dominującym jest język słowiański: Polska - 64%, Białoruś - 49%, Rosja - 46%, Ukraina - 43%, Słowacja - 42%, Czechy - 34%. Na Bałkanach, np. Bułgaria - 18%, Macedonia - 14%.

Yaro
czwartek, 25 czerwca 2020, 02:15

I to wszystko napisał Rosjanin czyli obywatel państwa, którego początki określane są na przełom XIV i XV wieku, bo wcześniej te tereny były pod władaniem Wikingów i później Mongołów (stąd te wasze skośne oczy). Zresztą sam sobie strzelasz w kolano podając dane odnośnie haplogrupy - Polska - 64%, Rosja - 46%...

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 10:49

A wy ruskie jesteście zapijaczonymi małpami :) Widać to po waszych gębach, no takie ryje przygłupów z Putinem na czele.

do Administracji
czwartek, 2 lipca 2020, 04:15

Czy tego rodzaju prymitywne wpisy trolla ruski stek bzdur..., to nie powinny być od razu usuwane?

środa, 24 czerwca 2020, 16:01

Panie ruski stek. Szyd przydeptany butem PRAWDY zrobi wszystko by odwrócić kota ogonem... Więc kundel sra i sra jak oszalały urabiając sobie ręce i dupę po łokcie. Będzie się tedy wił jak stara k. przywiązana łańcuchem do ściany w oborze którą bardzo swędzi siuśka ryjąc, judząc i rzygając oszczerstwami. Rozumiesz co piszę yntelygencie za którego myśli Telewizor?? A mamy głupku XXI wiek. Do nauki samodzielnego myślenia, dworska gnido izraela.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 17:27

Dajesz, jeszcze kilka postów i but lewy masz :)

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 22:00

Faktycznie masz coś wspólnego z butem... Wiesz co? ;-)

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 23:37

Wiem, mam go na nodze, która trafia w ruski zakuty łeb

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:12

atek bzdur "zakuty łeb" i wszystko jasne... ;-)

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 10:46

A co to jest ta "słowańska religia", albo "słowiańska kultura" podziwiana przez cały świat? Z tego co pamiętam to akurat w krajach słowiańskich najpopularniejsza jest religia żydowska - chrześcijaństwo w odmianie łacińskiej jak u nas i greckiej jak w Rosji. Podobnie kultura, poza wiejskim folklorem to głównie import z Europy zachodniej jak u nas lub wymieszany z okolicami Morza Egejskiego jak w Rosji. Ja podziwiam Szostakowicza albo Rachmaninowa, ale ich twórczość ma tyle wspólnego z "kulturą słowiańską" co twórczość Pendereckiego - czyli poz miejscem urodzin autora niewiele.

Bystrzejszy
środa, 24 czerwca 2020, 15:00

Czy nie szkoda czasu na pisanie tego rodzaju farmazonów? Może wrócimy do meritum i podyskutujemy, w sposób merytoryczny oczywiście...

czwartek, 25 czerwca 2020, 14:26

Meritum... z Tobą...

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:11

Nawet nicku nie posiadasz, a chcesz dyskutować?

poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:57

z tobą nie bardzo jest o czym

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 16:15

Trudno w tej dyskusji powyżej doszukać się jeszcze czegoś wartego dyskusji - dlatego została już tylko zabawa ironią i sarkazmem.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 16:06

Z małpami jest lepsza dyskusja niż z ruskimi błaznami...

Łowca trolli
czwartek, 2 lipca 2020, 04:10

Nie do przebicia są żałosne trolle spod znaku złamanych wideł...

Ali
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:38

Oj jak boli, zacznij krzyczeć :)

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 15:03

Ciekawe bardzo, dlaczego wiadomej proweniencji żałosne trolle mają obsesję na punkcie bólu. Chyba jednak, że dzieje się tak u nich przy próbach samodzielnego myślenia... ;-)

ww
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:19

Boże, zmiłuj się nad nim...

wtorek, 23 czerwca 2020, 22:48

Panie ww. Jak czegoś nie rozumiesz to pytaj głupku

Yaro
środa, 24 czerwca 2020, 01:58

Nikt tu nie będzie o cokolwiek pytał ruskiego trolla!

ruski stek bzdur...
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:48

hahahaha jaki sflustrowany głupiutki rusek :)

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 22:03

stek bzdur: "sflustrowany"... Przyznaj się, czy seplenisz, czy masz tylko problemy z klawiaturką? Nie wstydź się... ;-)

wtorek, 23 czerwca 2020, 22:48

Panie ruski stek. Najbardziej bandycką nacją jesteście wy Eskimosi. W samej Rosji wymordowaliscie 60 mln Słowian i dlatego ZŁO tak bardzo nienawidzi swych ofiar. Wasza niewdzięczność i nienawiść do Słowian, którym w 1939 całowaliście zakurzone buty, przeraża. Dlatego nie ustaniecie nigdy w judzeniu do wojen i napuszczaniu Słowian na siebie.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 10:08

Buahahaha... jeszcze gamoniu powal głową w ścianę, to pomaga:)

środa, 24 czerwca 2020, 18:12

Panie ruski stek, z izraela... Szydzi muszą zapłacić za komunizm... Czas na reparacje... 100 bilionów dol. Szydzi wymyślili komunizm i wcielili w życie w Rosji kosztem śmierci 60 mln Rosjan. Rosja powinna otrzymać 60 bilionów dolarów a Chiny 36 bln. Łapiesz problem mosiek??

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 15:05

stek bzdur: "Buahahaha"... Faktycznie, to z głową musi być nie najlepiej, jak się ma aż takie napady panicznego śmiechu... ;-)

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 18:29

Przynajmniej ją mam, ty masz pustą banie :P

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 22:04

Masz na myśli pustą banię po horyłce, którą wypili pobratymcy w kurnej chacie na Dzikich Polach? ;-)

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:47

Ty wiesz... chyba raczej pustą banie ruskiego nieudacznika życiowego co zatrudnia się w fabryce trolli :P

Yaro
środa, 24 czerwca 2020, 02:12

Akurat te miliony Słowian w waszej Rosji to wymordowaliście wy czyli sami Rosjanie (poczynając od waszych idoli czyli Lenina i Stalina). To, że wyrzynaliście samych siebie mam generalnie gdzieś ale tego, że przy okazji zamordowaliście setki tysięcy Polaków już jest niewybaczalne. I żeby była jasność - nikt was Polsce nigdy nie chciał i nie zapraszał. I to się do dzisiejszego dnia nie zmieniło! Co więcej, u nas w Polsce przez te lata jednak starano się uczyć historii, a nie propagandy więc tak naiwne i infantylne teksty jak w twoich postach budzą co najwyżej politowanie i nikt tego nie kupi jako prawdę objawioną. Musisz się trochę bardziej wysilić, bo inaczej ruble w błoto...

środa, 24 czerwca 2020, 07:29

Panie Yaro. Żydzi muszą zapłacić za komunizm... Czas na reparacje... 100 bilionów dol. Żydzi wymyślili komunizm i wcielili w życie w Rosji kosztem śmierci 60 mln Rosjan. Rosja powinna otrzymać 60 bilionów dolarów a Chiny 36 bln. Rozumiesz jaka przyjemność cię czeka Mosiek??

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 24 czerwca 2020, 18:50

Komunizm to wymyślili głownie Niemcy. a Żydzi jako oportuniści tylko skorzystali z szansy jaka komunizm in dawał.

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 10:55

Komunizm to wymyślili XIX-wieczni "intelektualiści" i "rewolucjoniści" z Rosji, Niemiec, Anglii itp. A wdrożyli w czyn obywatele Rosji tacy jak Lenin Stalin czy Trocki rękami Rosjan z załóg fortecznych np. Twierdzy Pietropawłowskiej, którzy bali się, że Kierenski wyśle ich na front do walki z Niemcami. I to byli jak najbardziej Rosjanie - czerstwe rumiane chłopstwo. A i nie zapomnij o wkładzie rosyjskiej wsi w rewolucję - chłopi poparli Lenina bo pozwolił na "czarny podział" - dzikie uwłaszczenie się chłopów na ziemi kosztem głównie bogatszych włościan (ziemiaństwo dysponowało wtedy już niewielkim procentem ziemi w Rosji).

Ali
środa, 24 czerwca 2020, 10:09

da da da... a ropa poniżej 40 :)

najszybszy rosyjski zegarek
środa, 24 czerwca 2020, 09:15

Żeby ktokolwiek wcielił komunizm w życie potrzebował do tego milionów takich pustaków jak ty.

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 10:18

Wystarczył Lenin i wsparcie finansowe z zachodu.......... .............................................. Rewolucji nie wymyslili Rosjanie.

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 11:29

No nie. Potrzebni byli jak zawsze użyteczni idioci do realizacji - patrz zdemoralizowana załoga Twierdzy Pietropawłowskiej i inne garnizony forteczne oraz inni rosyjscy "rewolucjoniści" z Kierenskim na czele, którzy długo uważali, że monarchiści i armia (liniowa) są groźniejsi od bolszewików i puszczali płazem ich ekscesy... Pieniądze od Niemców oczywiście były przydatne.

środa, 24 czerwca 2020, 07:25

Panie Yaro. ZŁO wciska ignorantom i naiwnym Polakom (takim jak ty) kit, że to RUSKI chłop/robotnik wymyślił KOMUNIZM, potem wcielił go w życie, oraz zdecydował by 1 sowiecki rząd składał się z samych Żydów: Lenin, Trocki, Kamieniew, Zinowiew, Swierdłow winnych śmierci 60 mln ruskich Słowian.

Yaro
czwartek, 25 czerwca 2020, 03:56

Napisał przedstawiciel kraju, w którym nigdy wolności ani możliwości swobodnego myślenia nie było i do tej pory nie ma....

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 10:09

Tak tak, oczyście, zamelduj to koniowi :)

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 15:06

Zrób to sam, ale zamiast do konia, to zwróć się do prowidnyka. Wyjdzie na to samo... ;-)

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:48

a Ty się zwróć do pogodynka, srogodynka i samego dynka :) imbecylu...

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:22

stek bzdur: "hahahaha"... Wiesz przynajmniej, kogo w Polsce poznaje się po śmiechu jego? Pytanie z oczywistych względów ma charakter retoryczny... ;-)

Yaro
środa, 24 czerwca 2020, 02:14

Naucz się kolego prawidłowej polskiej składni zdania, bo na razie od twoich postów wali wędzoną słoniną na kilometr...

środa, 24 czerwca 2020, 09:14

Panie Yaro. Powiem tak... Najcenniejszą częścią naszego dorobku jest język. To jest nasze jedyne dziedzictwo. Nie mamy niczego innego. Nie mamy wielkiej kultury literackiej (jak Rosja) i w każdej dziedzinie mamy dorobek znacznie skromniejszy niż inne narody. Ale tym co nas zawsze ratowało jest nasz język. Niczego więcej nie potrafimy. Potrafimy jedynie kupować jak dzieci od innych i nadymać się a słowiańska Rosja samodzielnie tworzy cuda. Cały świat podziwia też ruską literaturę, naukę, kulturę, sztukę, itd, a nas podziwia tylko jako Irokezów których trzeba ucywilizować.

Yaro
czwartek, 25 czerwca 2020, 04:02

I jak to się niby ma do tego co napisałem? Macie zatory w przekazach dnia czy co?

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 10:57

Widzę że Covid u was szaleje, nie atakuje płuc, tylko mózg :P

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 22:06

Na Dzikich Polach już dawno wygasła epidemia odmiany Covid atakującej móżg... ;-)

Łowca łowcy...
czwartek, 25 czerwca 2020, 00:50

W ciasnym sektorze ( bez analoga ) Covid cały czas jest :) Mózgów i rozumu niestety nadal brak :)

Piotr
środa, 24 czerwca 2020, 10:57

Rosja - Mocarstewko o PKB Meksyku :P ŻENADA !

Fgu
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:02

Obrażasz nas A sam siedzisz pod butem Putina jak głodny szczur i smiesz się wypowiadać o Polsce.

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:01

Fgu: "Obrażasz nas"... Kogo konkretnie, czyżby jakąś grupę działającą na polskich forach internetowych? Proponuję jednak wypowiadać się tylko we własnym imieniu. Chyba, że zostałęś upoważniony przez wyżej wspomnianą grupę...

Wieśmak
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:20

Nas czyli Polaków - czytaj ze zrozumieniem zanim coś napiszesz.

Gnom
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:28

Davien podaje z jednej, On z drugiej strony (wolno obydwu). Jeżeli ty znasz oficjalne (nie prasowe) dane z obu stron i potrafisz je skorelować to czekamy. Wynik może być bardzo ciekawy.

mick8791
środa, 24 czerwca 2020, 02:24

Czym innym jest dyskusja oparta na argumentach mających oparcie w rzeczywistości i jakichś lepiej (lub gorzej) potwierdzonych źródłach, a czym innym wysyp postów ruskich trolli, które od kilku dni zalewają ten portal...

Gnom
środa, 1 lipca 2020, 08:06

Znów, jezeli powielasz powszechne opinie to możesz, jeżeli nie to jesteś ruskim trolem - ciekawa koncepcja.

Stirlitz
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:47

Brawo - to są świetnie zmyślone dane :) nawet cienia dowodu na to nie ma poza wymysłami sowieckich sputników i niejakiego veritasa ;) jeszcze raz brawo! a teraz warto się przebudzić kolego i nie łykać jak pelikan bzdur produkowanych w rosji na użytek pożytecznych.

BUBA
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:52

Bazy wciąż istnieją i działają. Syryjskie lotnictwo jest operacyjne bojowo. OPL również. To nie dowód?

Stirlitz
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:48

Żaden, bo sami Syryjczycy publikowali zdjęcia zniszczonej infrastruktury. Natomiast jakoś zabrakło dowodów na zestrzelenie choć jednej rakiety czy bomby :P to tyle jeśli chodzi o sputnikowe wypociny dla pelikanów :P

BUBA
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:40

Al Shariat było bazą samolotów Su-22 i MiG-23. Na Sputniku były zdjęcia ocenzurowane więc bezwartościowe. W Internecie były zdjęcia systemu KUB , zniszczonej stacji naprowadzania tego systemu, zniszczonych schronohangarów i samolotów będących w remoncie. Wszystkie sprawne Su-22 i MiGi-23 wyszły spod uderzenia bez szwanku i nadal walczą na nich Syryjczycy................................ .................................................................................................................................. Ale jak na 60 pocisków efekt był mizerny. Przedarło się około 8/10 pocisków.

mick8791
środa, 24 czerwca 2020, 02:49

Syryjczycy nie publikowali na Sputniku. Musisz rozszerzyć horyzonty! Poza tym atak na Al Shariat był pokazówką / pstryczkiem w nos. O tym, że będzie przeprowadzony USA poinformowały wcześniej Rosję a ta Syryjczyków. Więc proszę Cię nie rób sobie jaj z rzeczy poważnych. A jeżeli zapomniałeś jak wygląda poważne złomowanie ruskiego sprzętu to odśwież sobie Pustynną Burzę!

środa, 24 czerwca 2020, 11:01

Panie mick8791. Polacy jak durnie uwierzą w każde kłamstwo i oszczerstwo Zachodu. Uwierzyli w 100% USA i GB że Saddam ma broń chemiczną, biologiczną i atomową... Teraz też wierzą we wszystko co powie jakaś pani w Anglii (May) czy USA. W złamanie przez Rosję INF, w to że 13 ruskich trolli zrobiło wybory w USA, że Putin przed Mundialem otruł mało ważnego agenta, że Huawei zagraża USA, itp bajki dla głupków.

mick8791
czwartek, 25 czerwca 2020, 06:22

Theresa May od dawna nie jest premierem UK więc poproś swoich mocodawców o zmianę wytycznych...

Ali
środa, 24 czerwca 2020, 15:01

Ruska ciemna masa jest dobrze ugniatana przez propagandę i manipulację- brawo wy :P

środa, 24 czerwca 2020, 16:12

Panie Ali. Widzę, że nie masz zielonego pojęcia o Rosji dlatego tak zamaszyście się wypowiadasz a wiadomo, że im większy idiota tym bardziej przekonany jest, że jest geniuszem. A prawda tak wygląda urodzony idioto za którego myśli telewizor... Rosja przez 250 lat była pod okupacją Mongołów, potem przez 500 lat większość ziem ruskich była pod zaborem Litwy, następnie Polski. Dostęp do niezamarzającego morza Rosja uzyskała dopiero w 1721 roku. Mało tego... Podczas obu wojen światowych i najkrwawszej w historii świata Rewolucji z 1917 Rosja straciła 100 mln ludzi oraz poniosła straszliwe straty materialne. Nie będąc krajem morza Rosja nie ma szans bogacić się tak jak USA, Anglia, Zachód. Poza tym na terytorium USA/Anglia nie toczyły się wojny, w tym 1 i 2 w.ś. USA na wojnach bajecznie się bogaciło gdy Rosja popadała w ruinę. A jakie tereny należały do Rusi i Polski piastowskiej przed rozbiciem dzielnicowym znajdziesz w Google, opowiadaczu bajek i mitów usiłujący najpodlejsze cechy i zbrodnie swej nacji przypisać słowiańskiej Rosji. Rozumiesz głupku za którego myśli telewizor co piszę? Do nauki, wybitny producencie kartofli.

Ali
środa, 24 czerwca 2020, 19:32

Mam , mam wielki kraj wielkich imbecyli ? trafiłem ? :)

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 15:01

Da da da, a ruskie małpy są kierowane jak pacynki :P

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 22:11

A jak są sterowane żałosne tryzubki? Nie wstydź się! Dawaj śmiało! ;-)

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:50

Nie zrozumiesz tego, impulsami elektrycznymi wysyłanymi z mózgu do mięśni :) :)

BUBA
środa, 24 czerwca 2020, 10:15

Tu będziesz miał jak w Serbii. OPL zmodernizowano o pasywne środki rozpoznania i dozoru w IR. Na pociski manewrujące jest to wystarczająca broń............................................................................

mick8791
czwartek, 25 czerwca 2020, 06:25

A niby co takiego spektakularnego zdarzyło się w Serbii? Tylko trollu proszę o coś bardziej rzeczowego niż standardowy wielokropek.

BUBA
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:21

Nie zniszczono Armii Serbii i skierowano uderzenie na infrastrukturę cywilną..................................... ................................................................................. Armia poddała się po wyczerpaniu środków ogniowych OPL. Ale nie została zniszczona.......

mick8791
wtorek, 30 czerwca 2020, 23:50

Bo nikt jej nie chciał zniszczyć. A sam potwierdziłeś, że cel został osiągnięty - poddali się!

Veritas
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:24

W nocy z 6 na 7 kwietnia 2017 roku z pokładu dwóch amerykańskich niszczycieli rakietowych: USS Ross i USS Porter, typu Arleigh Burke, operujących na Morzu Śródziemnym odpalonych zostało 59 pocisków manewrujących Tomahawk w kierunku syryjskiej bazy lotniczej Szajrat (Asz-Sza’irat). W rezultacie tego ataku zniszczenia infrastruktury obiektu były na tyle niewielkie, że już 13 kwietnia 2017 roku, czyli po krótkiej przerwie z tamtejszego lotniska wzbił się w powietrze syryjski samolot wojskowy...

asad
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:40

Jeden samolot. Też mi sukces.

Veritas
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:19

Pierwszy samolot po niespełna tygodniu od amerykańskiego ataku, który teoretycznie powinien zmieść syryjską bazę lotniczą z powierzchni Ziemi...

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 07:19

Jakby atak miał zniszczyć całą bazę i pas lotniczy to zastosowano by zupełnie innego zestawu uzbrojenia. Amerykanie użyli broni do ataków precyzyjnych, zniszczyli obiekty w bazie, które chcieli. Obrona plot zawiodła. Tyle w temacie.

Yaro
środa, 24 czerwca 2020, 03:05

Człowieku nie bądź durniem, to była pokazówka za użycie przez Syryjczyków broni chemicznej. O planowanym ataku była uprzedzona Rosja (a za jej pośrednictwem Syria). Każdy normalny (kto ogarnia tematy) zdaje sobie sprawę, że kilkadziesiąt pocisków (tym bardziej kierowanych tak żeby nie wyrządzić strat Rosjanom) to za mało żeby zniszczyć bazę lotniczą. Jakby amerykanie faktycznie chcieli ją doszczętnie zniszczyć to wysłaliby kilka B-2 i najzwyczajniej w świecie zaorali ją dużą ilością względnie tanich JDAM'ów (bez ostrzegania kogokolwiek).

środa, 24 czerwca 2020, 08:20

Panie Yaro. Trzeba być ostatnim świecie naiwniakiem by uwierzyć w te kłamstwa USraela o użyciu broni chemicznej. Ostatnim bezmyślnym durniem. Do nauki logicznego myślenia, bezmyślny człeku... Polacy jak durnie uwierzą w każde kłamstwo i oszczerstwo Zachodu. Uwierzyli w 100% USA i GB że Saddam ma broń chemiczną, biologiczną i atomową... Teraz też wierzą we wszystko co powie jakaś pani w Anglii (May) czy USA. W złamanie przez Rosję INF, w to że 13 ruskich trolli zrobiło wybory w USA, że Putin przed Mundialem otruł mało ważnego agenta, że Huawei zagraża USA, itp bajki dla głupków.

Yaro
czwartek, 25 czerwca 2020, 06:35

Tak informacyjnie Theresa May od dawna nie jest premierem Wielkiej Brytanii! Co do reszty - nawet nie komentuję, bo nie ma czego. Zwłaszcza dlatego, że jedynym Twoim argumentem są inwektywy w stosunku do innych, nie zaś argumenty! Jeżeli ja jestem "bezmyślnym durniem" to kim Ty jesteś skoro nawet ne potrafisz się podpisać?

Piotr
środa, 24 czerwca 2020, 13:44

Czy ty jesteś naprawdę tak TĘPY że jak będziesz te brednie w kółko powtarzał, to coś to da...? Rosja to jednak stan umysłu... :)

ubawiony
środa, 24 czerwca 2020, 11:31

Coraz głupsze te trolle, coraz głupsze...

środa, 24 czerwca 2020, 13:42

Panie ubawiony. Prawda boli ale nie zabija. Głupku za którego myśli koszerny telewizor. Do nauki, kartofklarzu.

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 17:47

Ty ukończyłeś jakąkolwiek szkołę że do nauki innych odsyłasz? Sądząc po zasobie słownictwa to była jakaś zawodówka gastronomiczna albo budowlanka.

Łowca trolli
środa, 24 czerwca 2020, 22:12

Czy potrafisz tylo ubliżać innym? Czy w ten sposób leczysz swoje frustracie? Przyznaj się... ;-)

czytelnik D24
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:08

Przyznaję że gdyby policzyć wszystkie twoje stęki na forum to nikt by cię w skali frustracji nie pobił :)

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 00:12

Pozwolę sobie zwrócić uwagę na pewien ważny, a nie do końca uwzględniony aspekt polityczny. Relacje rosyjsko-izraelskie są obecnie na bardzo dobrym, rzec by bawet można, że na wręcz wzorcowym poziomie. W związku z powyższym rosyjskie systemy powietrzne nie otwierają ognia do samolotów izraelskim, a maszyny z Gwiazdą Dawida nie dokonują uderzeń na kontyngent wojskowy FR w Syrii. Jest to znacznie ważniejsze od parametrów taktyczno-technicznych sprzętu i operacji zbrojnych prowadzonych w regionie Bliskiego Wschodu. Liczący usilnie na wybuch konfliktu rosyjsko-izraelskiego są z góry skazani na sromotną porażkę. A więc niech lepiej nie tracą cennego czasu i niech się nie kompromitują swoją paranoiczną rusofobią...

Yaro
środa, 24 czerwca 2020, 05:54

Nie wiem w jakim miejscu widzisz ten wzorcowy poziom relacji, skoro lotnictwo Izraela w ciągu ostatniego roku bezceremonialnie zdmuchnęło z powierzchni ziemi kilka zestawów opl rosyjskiej proweniencji... Co "gorsza" okazali się na tyle bezczelni, że filmy z niszczenia Pancyrów umieścili na YouTube :-D Oczywiście nie atakują zestawów obsługiwanych przez Rosjan i vice versa ale rosyjskie zestawy obsługiwane przez Syryjczyków już i owszem. Słyszałeś w ogóle o terminie "wojna zastępcza"?

Hmmm
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:38

Czyli Rosja pozwalając bezkarnie bombardować swojego sojusznika zachowuje się dobrze wobec Syrii?

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:26

Gra polityczna toczona na Bliskim Wschodzie bywa nie do końca niezrozumiana przez wielu analityków, a cóż dopiero przez internetowych "znafców"...

mick8791
czwartek, 25 czerwca 2020, 06:38

"bywa nie do końca niezrozumiana" -- tłumacz google zawiódł? :-D

ubawiony
środa, 24 czerwca 2020, 07:20

Za trudne pytanie, że zamiast na nie odpowiedzieć droga owco trolli atakujesz rozmówcę?

środa, 24 czerwca 2020, 15:34

Panie ubawiony. Uchodźcy i przyczyny dżihadu (ISIS)... Żydzi rękoma gojów (USA, UE, Polska, itd) eliminują kolejnych wrogów Izraela. Po Palestynie, Iraku, Libii, Syrii, Jemenie, Afganistanie, przyjdzie pora na Iran. Ale o tym nie wie "prawy" głupek (taki debil jak ty uważający sę za ajnsztajna, bezmyślny kartoflarzu) za którego myśli koszerny telewizor (TVP-info). Lecz Bliski Wschód Szydom nie wystarcza. Po przejęciu Ukrainy Ż teraz judzą Polaków do wojny z Rosją. Chcą przejąć władze na Kremlu rękoma Polaków i stworzyć dla Żydów z Izraela przestrzeń życiową na wyludnionych terenach, bo w tej wojnie zginą miliony Polaków. Link:

ubawiony
środa, 24 czerwca 2020, 16:17

Wiesz, naprawdę Ci współczuję sytuacji, która sprawiła, że siedzisz na tym forum i wypisujesz rzeczy urągające logice i kulturze. I naprawdę piszę to bez złośliwości ani sarkazmu.

środa, 24 czerwca 2020, 18:17

Panie ubawiony. POnieważ jak widzę, wiedzę masz zerową, Telewizorze, więc co nieco ci wyjaśnie, głupku koszerów.... Uchodźcy i przyczyny dżihadu (ISIS)... Żydzi rękoma gojów (USA, UE, Polska, itd) eliminują kolejnych wrogów Izraela. Po Palestynie, Iraku, Libii, Syrii, Jemenie, Afganistanie, przyjdzie pora na Iran. Ale o tym nie wie "prawy" głupek (taki debil jak ty uważający się za ajnsztajna, bezmyślny kartoflarzu) za którego myśli koszerny telewizor (TVP-info). Lecz Bliski Wschód Szydom nie wystarcza. Po przejęciu Ukrainy Ż teraz judzą Polaków do wojny z Rosją. Chcą przejąć władze na Kremlu rękoma Polaków i stworzyć dla Żydów z Izraela przestrzeń życiową na wyludnionych terenach, bo w tej wojnie zginą miliony Polaków. Link:

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 21:43

Rosja to stan umysłu, tępa dzida...

ubawiony
środa, 24 czerwca 2020, 19:05

Już to pisałeś. Parę razy. Niezależnie ile razy wkleisz jeszcze raz ten tekst on i tak nie stanie się sensowniejszy. A szansa bym w międzyczasie doznał udaru mózgu i dołączył do adresatów takiego przekazu jest, mam nadzieję, bardzo znikoma.

Stirlitz
wtorek, 23 czerwca 2020, 08:50

Jak Syryjczycy zestrzelili ruskiego Iła to relacje rosji z Izraelem też był wzorcowe ;) też podobno wtedy nie strzelano do Izraelczyków i pokłosiem tamtych wydarzeń było sprowadzenie S-300 też pewnie dlatego, że relacje są wzorcowe :P

Łowca trolli
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:32

Czyżby na wiadomego rodzaju kursie zapomnieli wspomnieć, że delegacja wojskowa na czele z dowódcą izraelskich sił powietrznych generałem Amikamem Norkinem niezwłocznie przekazała w Moskwie stronie rosyjskiej raport na temat zestrzelenia przez syryjską obronę przeciwlotniczą rosyjskiego samolotu rozpoznawczego Ił-20? Potwierdzałoby to informacje o drastycznie spadającym poziomie szkolenia i rosnącym zaniepokojeniu iadomej centrali... ;-)

mick8791
czwartek, 25 czerwca 2020, 06:56

Jak nie ma argumentów to trzeba pisać bajki... Niby z czego miał się tłumaczyć Izrael? No bo przecież nie ze zestrzelenia przez syryjską / rosyjską opl własnego samolotu...

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 17:32

A kto was i o co będzie pytać, jesteście ruskie błazny i to wszystko...

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 22:14

Wypowiadasz się zapewne w imieniu całej propagandiwnej cioty, o przepraszam czoty... ;-)

DefBot
wtorek, 23 czerwca 2020, 07:48

Coś ty tu dzisiaj złowił znowu? Patrzę: 513 wpisów pod artykułem, a ty pozwoliłeś sobie zwrócić uwagę na porozumienie Rosji i Izraela? To nawet nie jest śmieszne. Ile będziecie klepać te same bzdury?

Fanklub Fanklubika
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:40

Nawet jeśli to porozumienie jest to świadczy o tym że Rosja sprzedała swojej sojusznika Syrię, Izraelowi, gdyż nie interweniuje gdy na terytorium państwa sojuszniczego spadaj bomby.

DefBot
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:43

Sojusznik to trochę nagięte pojęcie w tym przypadku. A raczej nie tak sobie wyobrażała to Syria, ech. Tak jak to przewidywano, Rosja musi lawirować pomiędzy innymi graczami w rejonie i okazało się, że najłatwiej to zrobić kosztem Syryjczyków. Taki lajf. Nie ma co tu mieć pretensji do nikogo. Balansowanie międzu Turkami, Irańczykami i Izraelitami, gdy ci chcą czego innego to jednak sztuka. Porozumienie Rosji i Izraela dotyczy Rosji i Izraela. Taki pakt o nieagresji, jeśli wolisz, czego pochodną są ataki żydowskie na irańskie i syryjskie instalacje. Tyle, że Żydzi nie boją się syryjskiej opl, a system S300, o ile oczywiście stwarza zagrożenie, o tyle da radę się je mitygować. Z resztą całe te tutejsze dywagacje na temat lepszości sprzętu są trochę wykolejone, ale tu już mi się właśnie odechciało pisać, kończy mi się pauza, wracam do roboty.

Viggen
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:36

Pewnie że się opinie ścierają np. były ambasador RP widział niewidzialność SU 57

poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:28

SU-55

A kto ma lepsze
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:34

Na pocieszenie Rosji napiszę że np. Finlandia wolała rakiety z Izraela niż z USA

ubawiony
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:57

USA też woli rakiety z Izraela opracowane za ich pieniądze i na bazie ich technologii...

Gnom
wtorek, 23 czerwca 2020, 07:57

Pieniądze na pewno. ale co do technologii to bym użył modnego ostatnio słowa - synergia. Podobnie jak co do praw własności to nie wskazałbym głównie USA. W wielu wypadkach to Izrael dostarcza nowoczesne technologie, o dziwo. Mają ciekawe podejście do wielu problemów i zarąbiste parcie na samowystarczalność od USA w tym zakresie.

Hanys
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:20

Gdyby Syryjczycy zamiast S-300 mieli patriota, to też nie zastrzeliłby izraelskich samolotów latających w dolinach nad Libanem i tchórzliwie odpalających rakietki na Syrię. Taki jest problem stacjonarnej opl w tamtym rejonie, że stoi taka wyrzutnia miesiącami, a wróg kombinuje jak i z której strony ją ugryźć, atakujący ma przewagę w tym, że może kombinować i zaplanować atak, a stacjonarna wyrzutnia pola manewru ma niewielkie, ale oczywiście przekaz propagandowy że "ruskie to złom" musi być, tak to już jest agresywne rosyjskie systemy muszą się bronić, a obronne zachodnie samoloty atakują, te gołąbki pokoju, w Wietnamie też sie Amerykance pewnie bronili...

mick8791
czwartek, 25 czerwca 2020, 07:10

A wiesz panie Hanys, że rolą opl jest również zestrzeliwanie wrogich rakiet (nie tylko samolotów)? Tak więc problemem tamtejszych zestawów opl jest to, że są nieskuteczne! "wróg kombinuje jak i z której strony ją ugryźć, atakujący ma przewagę w tym, że może kombinować i zaplanować atak" - mistrzu, na tym właśnie polega cała gra między lotnictwem, a opl... Z tym, że zapomniałeś dopisać, że obrońca może kombinować i zaplanować obronę...

chateaux
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:55

Owszem, w Wietnamie Amerykanie bronili Wietnamu Poludnioswego przed atakaim ze strony Wietnamu Polnocnego. Podobnie jak bronili Korei Pld, przed atakiem komunistycznej Koreii Polonocnej., A raczej nie tyle bronili, ile wyzwalali, odijajac z rak komunistow, niemal juz w calosci zdobyte terytorium Korei Pld. Porobnie jak musieli wyzwalac w calosci juz zajety przez Irak Kuwejt.

Komentator
wtorek, 23 czerwca 2020, 06:28

Najbardziej podoba mi się wzmianka o tym, że wyzwolili prawie całe terytorium Korei. A później była ofensywa nad Yalu i narzekania na mrozy. To trochę znajome.

Obserwator
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:29

chateaux: "Wietnamie Amerykanie bronili Wietnamu Poludnioswego przed atakaim ze strony Wietnamu Polnocnego"... Większej bzdury już dawno nie czytałem, a więc pozwolę sobie tylko na krótką dygresję. Rozumienie terminu - obrona jest w USA wyjątkowo specyficzne, o ile to właściwe określenie. W odniesieniu do Indochin polegało na bombardowaniu nie tylko Wietnamu Północnego, ale także Laosu i Kambodży. Wcześniej tak się zaciekle bronili, że w Korei doszli prawie do granicy z Chinami. później "wyzwalali" wiele innych krajów, których lista jest długa, a liczba ofiar wręcz przerażająca...

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:37

Amerykanie się nie znają na bronieniu jak by się znali to zamiast dżungli spalili i zaorali by Hanoi i inne miasta północy.

zlośliwy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:33

Gdyby Syryjczycy mieli Patriota to by znaczyło, że by też nie musieli obawiać się izraelskich czy amerykańskich nalotów. Więc porównanie bez sensu. Kompletnie. Opowieści o tym jak izraelskie lotnictwo atakuje znad Libanu cele w rejonie Aleppo dawno przestały śmieszyć.

chateaux
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:57

Zwlaszcza w swietle faktu ze F35 swobopdnie lataja nie tylko nad Libanem i Syria, ale takze nad iranskimi osrodkami nuklearnymi Iranie. Tez wyposazonym w rosyjskie systemy SAM.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:56

Powielasz brednie Daviena czy może macie wspólnego oficera prowadzącego? A tak konkretnie to wytłumacz bo na pewno wielu jest ciekawych jak F-35 startujący z Izraela miał by przelecieć 2 000 km bo mniej więcej tyle jest w linii prostej do Teheranu w Iranie i jeszcze przelecieć drugie 2 000 km żeby wrócić do Izraela?? toż to cud !!!!

chateaux
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:18

Nie wiem co pisze Davien, ale ja powtarzam za Jerusalem Post.

złośliwy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:18

Powiedz to władzom w Teheranie, które wywaliły ze stołka dowódcę irańskiego lotnictwa, po tym jak się przyznał że wiedział o tym locie...

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:23

Nie interesują mnie władze Teheranu ciekawi mnie jak samolot dla którego max zasięg podają mniej niż 3000 km a zasięg i promień działania to dwie rożne rzeczy, maił by dolecieć tam pozwiedzać okolicę porobić fotki i jeszcze wrócić a wszystko to unikając lotnictwa, omijając radary przeciwnika i krajów które nie wyraziły zgody na przelot nad ich terenem? bo tankowanie oczywiście odpada z przyczyn wiadomych. to musi być cud!!!! bo nawet lecąc po linii prostej paliwa braknie.

PoPRLbis
wtorek, 23 czerwca 2020, 01:39

Słyszałeś kiedyś o tankowania w powietrzu albo o US Air Base w Iraku?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 07:14

Słyszałeś kiedyś żeby kraje arabskie udzielały zgody na przelot samolotom wojskowym Izraela a szczegulnie Irak?

czytelnik D24
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:06

Irak to faktycznie sojusznik USA więc tak - słyszałem o tym.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:27

Jak słyszałeś to podaj link do wypowiedzi któregoś członka rządu Iraku w której pozwala na przelot samolotom wojskowym Izraela, na pewno wielu forumowiczów jest ciekawych nie trzymaj ich w napięciu !!

chateaux
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:41

Fragment z artykulu Jerusalem Post pod tytulem: Report: Israeli stealth fighters fly over Iran. "Sources quoted in Al-Jarida stated that two stealth fighters flew over Syrian and Iraqi airspace to reach Iran, and even targeted locations in the Iranian cities Bandar Abbas, Esfahan and Shiraz. The report states that the two fighter jets, among the most advanced in the world, circled at high altitude above Persian Gulf sites suspected of being associated with the Iranian nuclear program. It also states that the two jets went undetected by radar, including by the Russian radar system located in Syria. The source refused to confirm if the operation was undertaken in coordination with the US army, which has recently conducted joint exercises with the IDF."

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:51

To nie jest odpowiedz, to jest propaganda Izraela.

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 09:17

No tak. Przecież ru-bot jak zwykle jest lepiej poinformowany przez swojego oficera prowadzącego. Jeśli źródło mówi przeciw to tym gorzej dla źródła.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 24 czerwca 2020, 16:56

jak nie umiesz poprzeć swojej tezy że Irak czy inny kraj arabski pozwolił na przelot samolotom izraela nad swoim terenem w domyśle tankowanie w powietrzu to co chcesz zdziałać osobistym wyjazdem. bo tylko się ośmieszasz

czytelnik D24
środa, 24 czerwca 2020, 17:48

Nie no ty masz uniwersalną tezę na wszystko. Soros, Życi i CIA.

chateaux
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:32

Jakie xrodlo by Cie zadowalalo? Iranskie? Przeciez nawet ich nie wykryli. A nawet jakby wykryli.

chateaux
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:30

To jest prywatna gazeta. Powolujaca sie na inna prywatna gazete z Kuwejtu.

złośliwy
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:50

Tak dla przypomnienia - 1981r. Operacja Opera - izraelskie F-16 i F15 zbombardowały reaktor jądrowy w Iranie. Wtedy nie było bliżej z Izraela do Iranu a na dodatek Iran był wrogi i miał własne lotnictwo oraz nie był kontrolowany przez wojska USA. Dzisiaj jest jak najbardziej wykonalne tankowanie nad Iranem czy wschodnia Syrią

darco
wtorek, 23 czerwca 2020, 16:43

osirak w iranie nie ośmieszaj się.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 07:02

Jeśli już to w Iraku a nie Iranie a to jest różnica dość spora bo ten reaktor był w okolicach Bagdadu czyli połowę bliżej niż instalacje Irańskie. Polecam spojrzeć na mapę a najlepiej sprawdzać zanim się coś napisze. Głębia strategiczna terytorium Iranu jest na tyle duże że kraj ten jest praktycznie nie do ruszenia dla samolotów taktycznych operujących nawet z zatoki Perskiej a tym bardziej z Izraela.

chateaux
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:43

Tylko ze iranskie osrodki nuklearne nie znajduja sie "w glebii strategicznej", lecz nad Zatoka Perska. Potrzebuja ogromnych ilosci wody, ktorych "w glebii strategicznej" raczej trudno szukac.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:01

Akurat Irańskie ośrodki znajdują się w okolicy Teheranu a wodę lepszej jakości to mogą mieć z Morza Kaspijskiego, Nad zatoką to jest Elektrownia.

chateaux
wtorek, 23 czerwca 2020, 22:34

Iranskie osrodki nuklearne znajduja sie w Bandar Abbas, Esfahan i Shiraz, nad Zatoka Perska

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 24 czerwca 2020, 17:23

Zapomniałeś dopisać że główne ośrodki to Natanz największy zakład wzbogacania uranu, Parchin wojskowy instytut badawczy, Qom silnie umocniony a może i podziemny zakład wzbogacania uranu i w Arak reaktor zdolny produkować pluton wszystko to leży dość blisko Teheranu a niekoniecznie blisko zatoki Perskiej

chateaux
środa, 24 czerwca 2020, 18:30

A po co dodawac, skoro nie sa tematem konwersacji. Izraelczycy latali nad tymi trzeba, a nie nad innymi.

JW
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:39

Czyli według pana dowódca izraelskich sił powietrznych gen. Amikam Norkin który pierwszy poinformował oficjalnie, że Izrael użył w warunkach bojowych myśliwców 5. generacji F-35 na całym Bliskim Wschodzie opowiada ewidentne bajki. Dowódca sił powietrznych Iranu gen. Farzad Ismaili nie wyleciał ze stanowiska z powodu izraelskich F-35I, to tylko bajki irańskiej prasy na które dał się nabrać w końcu prestiżowy "The National Interest". Bajkami są też opowiastki przez światowe media o wydarzeniu z 20 stycznia 2019r. kiedy to F-35I Adir zniszczył chiński radar dalekiego zasięgu JY-27. W rzeczywistości radar dalej sobie stoi, a Syryjczycy którzy pierwsi przyznali się do ataku i utraty radaru który nie wykrył F-35 to arabskie baśnie z 1001 nocy. Nawet rosyjski Sputnik pisze bajki o cyber-elektronicznym ataku F-35 w Syrii. Chłopie ochłoń trochę.

czwartek, 25 czerwca 2020, 03:53

Wrociles, ekspercie od "zwrotu pedalu" co twierdzil, ze "F-22 Raptor przenosi 8 pociaskow AIM-120 w tym w komorach na AIM-9?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:36

Aż na całym bliskim wschodzie? mają rozmach skurczybyki !! a tak się zapytam nad piramidami byli ?? Co do Syrii to nie neguje tam użycia F-35I bo jest to fizycznie całkowicie wykonalne i banalnie proste. Ale w Iran to uwierzy tylko ktoś bez pojęcia o lotnictwie.

ubawiony
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:57

"Dowódca sił powietrznych Iranu gen. Farzad Ismaili nie wyleciał ze stanowiska z powodu izraelskich F-35I, to tylko bajki irańskiej prasy na które dał się nabrać w końcu prestiżowy "The National Interest". " - no to już jest rozczulające - Iran pisze bajki by się samemu ośmieszyć i jednocześnie potwierdzić bajki opowiadane przez swojego śmiertelnego wroga? Aha. Fajnie. Nie mam więcej pytań.

JW
wtorek, 23 czerwca 2020, 14:23

To pan Grzegorz Brzęczeszczykiewicz twierdzi jednoznacznie że irańska prasa pisze bajki. Czytaj ze zrozumieniem Panie ubawiony.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:30

Nie tylko irańska pisze bajki prasa generalnie pisze bajki.

kolega z sekty
środa, 24 czerwca 2020, 09:18

Masz rację. Nikt nas nie przekona że białe jest białe.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 24 czerwca 2020, 17:27

jakiegoś głąba może i przekona ale człowiek inteligentny wymaga dowodów fizycznych dających się zweryfikować !! nawet na to czy białe jest białe czy sraczkowate a wygląda na białe.

kolega z sekty
czwartek, 25 czerwca 2020, 11:15

Nie do wiary. Nie spełniasz warunków definicji człowieka inteligentnego. Strzał w kolano :)

Gnom
wtorek, 23 czerwca 2020, 11:35

Szkoda się jątrzyć. Dowódca izraelski realizuje proces dezinformacyjny ze strony swojego kraju, irański swojego - tyle warte są ich informacje. O tym, ze F-35I naprawdę był nad reaktorem w Iranie dowiemy się gdy ów reaktor zostanie zniszczony lub uszkodzony, albo gdy Iran pokaże szczątki F-35. To jedyne naprawdę wiarygodne informacje o czymś co dzieje się nam współcześnie. Reszta to porównywanie dokumentów obu stron za 50 lub 100 lat (jak stało się z uwiarygadnianiem niektórych dokonań z II WŚ).

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 18:43

Dokładnie

JW
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:55

Panie Gnom. O winie przestepcy w sądzie nie zawsze świadczy corpus delicti tylko zeznania wiarygodnych świadków. Tak jest z operacjami F-35I w Syrii i Iranie.

Gnom
czwartek, 25 czerwca 2020, 13:08

Nie jestem prawnikiem, ale to się chyba wtedy nazywa proces poszlakowy. Całość polega wtedy na domniemaniu, a nie pewności. I o to tu idzie, o spojrzenie z jednej strony i przyjmowaniu jej "prawdy", bez chęci spojrzenia z drugiej (nawet gdyby były takie możliwości).

AWU
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:48

Zbiegiem okoliczności historia wojskowości w przypadku Rosji w powietrzu i na morzu notuje jedynie jedno wielkie nieprzerwane pasmo klęsk. Być może jest to pochodną że te środowiska nie tolerują byle jakości i tradycyjnego moskiewskiego bardaku. To samo dotyczy obrony plot. Zupełnie bezskuteczna podczas konfliktów światowych. Niemieckie Junkersy latały bezkarnie nad Moskwą jeszcze latem 1944r, najlepiej opisana z wiadomych względów jest historia nalotu Luftwaffe na amerykańską bazę w Połtawie, Rosjanie zabraniali startu amerykańskim myśliwcom bez uzyskania zgody 24 godz wcześniej, podczas nalotu wystrzelili ponad 20 tys pocisków od 25mm wzwyż nie uzyskując pojedynczego trafienia. W Wietnamie w momencie wprowadzenia SA-2 (obsługiwanych przez Rosjan) z zaskoczenia uzyskali 1 trafienie na 21 pocisków, pod koniec wojny podczas operacji Linebacker aby uzyskać trafienie potrzebowali już 55 pocisków. Niewątpliwym rekordem jest salwa 5 pocisków odpalona przez rosyjskich doradców która nie tylko zniszczyła amerykańskiego drona ale również dwa ścigające go komunistyczne Migi. Wspominam o tym aby zwrócić uwagę na fakt że po prostu nie należy oczekiwać cudów. Jest mało prawdopodobne że nagle Rosjan oświeciło i zaczęli produkować dobry sprzęt plot.

SZARIK
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:31

Izrael zamówił niedawno nowego ADIRA (F-35) z zamontowanymi izraelskimi urządzeniami WRE , służącego do łatwego przełamywania rosyjskiej OPL w Syrii! Nowy ADIR lokalizuje i zagłusza S-400 i inne rosyjskie systemy OPL , a także może je atakować rakietami. Izrael i Rosja nie strzelają do siebie w Syrii ponieważ taka walka nie byłaby korzystna dla żadnej ze stron. Armia Czerwona jest wyzwolicielem i wybawcą dla Światowego Kongresu Żydów , pokonując Niemców w trakcie II wojny światowej ,uratowała niedobitki Żydów w Europie. To dlatego izraelski premier lub prezydent uczestniczą w defiladzie zwycięstwa w Moskwie, natomiast nie oznacza to cichego sojuszu i nie przeszkadza w ostrej rywalizacji na Bliskim Wschodzie między tymi krajami. ZSRS już dwa razy omal nie przyczynił się do zniszczenia Izraela w 1967 i 1973 roku wspierając agresje państw arabskich na ten kraj.

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:26

Szarik ze wzgórz golan, w ząbek rzezany

Pies z Rudego 102
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:07

"OPL w Syrii! Nowy ADIR lokalizuje i zagłusza S-400 i inne rosyjskie systemy OPL" opanuj się bo świstak nie da rady zawijać już tych sreberek ....

obalaczbredni
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:44

Tylko jedno pytanie - kto w końcu jest wygranym tej wojny? Czy Izrael i USA z tymi swoimi super zabawkami co to bombardują Syrie jak i kiedy chcą wg autora - czy jednak Asad z tym złomem? Proste pytanie prosta odpowiedź? Kto obecnie rządzi Syrią? namiestnik USA czy jednak Asad, którego już tyle razy miało nie być. I co ta wspaniała armia z tymi supersamolotami tak naprawdę zniszczyła? ile tych S300 i S200 i Pancyrów? setki? tysiące? - bo atakuje już tyle lat i jaki jest efekt tych ataków ? na 36 syryjskich Pancyrów - ile straciła Syria w ciągu 2-3 lat ciągłych ataków? -3-4 zestawy ? jaki to procent - 11% utraty w ciągu 3 lat wojny i stałych nalotów - to całkowita porażka atakujących , ile S200 - jakie Syryjskie straty są zwiazane z tymi nalotami - tyle razy atakowano lotnisko w Damaszku i co - nie działa, samoloty nie latają? armia w rozsypce. Można pisać ku pokrzepieniu serc - ale po tych kilku latach piloci Izraelscy musieli chować się za rosyjskim Ił-em - a później Bibi latał z przeprosinami do Moskwy i co w zamian oferował o tym pojęcia nikt na forum nie ma. A z tymi F35 co to latają nad S400 i S300 to już całkowity odlot - skoro tak latają nad S300 to czemu ich dotąd nie zniszczyły - co nie widzą, nie potrafią, nie mogą. A jak Turcja kupiła ten złom - to USA tupało nogami ze złości to jak to w końcu jest? a dla przypomnienia S300 pojawił się dopiero po zestrzeleniu Ił-a , bo wcześniej Izrael z tymi cudownymi F35 bał się tego starego systemu i prosił o nie przekazywanie go Syryjczykom - jak zestrzelili Ił-a to system się pojawił i co zniszczono - tak konkretnie od tego czasu? parę magazynów Hezbollachu - i to mają być sukcesu 4 lat nalotów?

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:05

W tej wojnie nie ma wygranych. Bo Asad nawet jak się utrzyma przy korycie to jest gołodupcem bez wsparcia finansowego a Syria jest w ruinie, prędzej czy później zostanie usunięty przez kogoś z otoczenia. Natomiast prawdziwymi przegranymi są Syryjczycy ale ani trochę ich nie żałuję bo jeszcze pamiętam jak się cieszyli po atakach na WTC.

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:30

Panie Grzegorz. A ty się radujesz gdy Szydy mordują Palestyńczyków, Arabów i gdy zabito irańskiegio generała. Radowałeś się gdy zamordowano Irak wmawiając takim jak ty inteligentom, że Saddam ma broń biologiczną, chemiczną i atomową. Ale tobie wolno a innym nie, cwana gapo.

Ali
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:49

A frustracji nie ma końca, a może potup nóżkami jeszcze :P

Łowca trolli
piątek, 26 czerwca 2020, 00:18

Jakże się zirytował rusofobe, że aż nerwowo postukał paluszkami w klawiaturkę... ;-)

Ali
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:53

Nerwowo to frustraci mi odpowiadają :P

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:13

Kiedy to Syryjczycy cieszyli się po ataku na WTC w arabii saudyjskiej najlepszym sojuszniku USA na bliskich wschodzie to było święto narodowe z tej okazji

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:27

Generalnie Arabom kij w oko.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:27

Generalnie Arabom kij w oko.

qwert
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:30

Kto doprowadził Syrię do ruiny? Tak konkretnie proszę

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 21:14

Arabia Saudyjska i jej sojusznicy chodzi o wpływy na bliskim wschodzie

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:56

Nie Asad?

gnago
środa, 24 czerwca 2020, 16:55

korzystanie z dostepnych badań statystycznych boli ? Zaczyna się na G... sprawdzamy Syrię i PKB w latach i od kiedy Asad rządzi

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 22:33

Panie cwana gapo. Wy szydzi doprowadziliście nie tylko Syrię, Irak, Libię jak i cały Bliski Wschód do Ruiny. A potem takie szydki jak ty wyli, że przez was powstała partyzantka ISIS walcząca z czystym złe.

najszybszy rosyjski zegarek
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:09

Partyzantka ISIS walcząca z czystym złem? Nie wiedziałem że w Olgino pracujecie pod wpływem.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 19:01

to już wiesz ha ha ha

wtorek, 23 czerwca 2020, 15:43

Panie najszybszy. ISIS to taka 'Armia Krajowa', Bicz Boży na ZŁO mordujące ich braci rękoma gojów (USA i pieski USA: UE, Kanada, Australia, itd) by wyeliminować wrogów Izraela (Irak, Syria, Libia, Jemen, itd) - więc są podobnie dowcipni, szarmanccy i przystojni jak partyzanci z AK... Zaś USA to najbardziej bandycki kraj. Największymi szkodnikami i terrorystami na świecie są Izraelici, Jankesi, Brytole i Arabia S. Powinni być sądzeni za ludobójstwo i płacić bilionowe odszkodowania Krajom na które napadły! Teraz je grabią bezkarnie. Ludzi zaś z tych krajów nazywają terrorystami bo próbują się bronić. Rozumiesz co piszę wybitny producencie kartofli?? Do nauki samodzielnego myślenia, durniu bezmyślny. Do nauki.

wtorek, 23 czerwca 2020, 21:04

Poprosimy o kolejne komentarze, tarzamy się ze śmiechu, jednak rosja to kraj mega głupich ludzi :)

wtorek, 23 czerwca 2020, 21:59

Dlaczego IDIOTA oraz facet z 3 FAKULTETAMI i doktoratem MYŚLĄ dokładnie tak SAMO? A może KTOŚ zaprogramował tych kretynów? Ale kto i jak? Szkoda, że nie mogę wkleić tu linka, bo tam napisano o takich jak ty głupkach za których myśli Telewizor decydując rónież kogo kochasz wybitny producencie kartofli a kogo masz nienawidzieć. Ignorancie i niuku. A jak czegoś nie rozumiesz to pytaj, dworska gnido Izraela.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 10:13

buahahah ! Jeszcze jakiś post, juz jesteś blisko zarobienia na drugie buty - brawo ty :)

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 22:17

Ten śmiech to już naprawdę musi być powodem pewnych obaw. Do tego bredzenie o jakiś butach... ;-)

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 00:54

No już już, jeszcze kilka miesięcy i na buty masz, nie jęcz :)

wtorek, 23 czerwca 2020, 15:38

Panie najszybszy?? Dlaczego IDIOTA oraz facet z 3 FAKULTETAMI i doktoratem MYŚLĄ dokładnie tak SAMO? A może KTOŚ zaprogramował tych kretynów? Ale kto i jak? Szkoda, że nie mogę wkleić tu linka, bo tam napisano o takich jak ty głupkach za których myśli Telewizor decydując rónież kogo kochasz wybitny producencie kartofli a kogo masz nienawidzieć. Ignorancie i niuku.

ruski stek bzdur...
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:09

a frustracji nie ma końca :)

ruski stek bzdur...
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:05

A może to są doktoraty ruskie i fakultety też, czyli papier którym się można podetrzeć :P

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 22:19

Jak to robicie w kurnych chatach na Dzikich Polach? Nadal używacie wiechci traw, czy gałęzi burzanów? Nie wstydź się, odpowiedz... ;-)

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 23:43

Ano tak, łapiemy ruskiego idiotę, a poźniej to robimy ... :)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:37

A kto się przyspawał do stołka? wystarczająco konkretnie. Jakoś w kilku innych krajach arabskich dyktatorzy ustąpili do wojny nie doszło i kraje te funkcjonują względnie normalnie.

gnago
środa, 24 czerwca 2020, 16:57

przykłady proszę! Dyktator sam ustapił...... Zjawisko nie występujące w przyrodzie

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:31

Panie Grzegorz, cwana gapo. Wy szydzi doprowadziliście nie tylko Syrię, Irak, Libię jak i cały Bliski Wschód do Ruiny. A potem takie szydki jak ty wyli, że powstała partyzantka ISIS walcząca z czystym złem. Mordowanie Arabów na bliskim wschodzie trwa praktycznie codziennie od 20 lat gdy w codziennych nalotach giną setki kobiet i dzieci. Polska w 1939 przegrała wojnę w 2 tygodnie i skończyło się, a u nich wojna trwa nieustająco, więc jak śmiesz pluć na tych nieszczęsnych ludzi, potworze pozbawiony serca. Ty podły komuszy draniu, tfu.

ruski stek bzdur...
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:20

hahahaha.... chyba w na sawuszkina się translator zepsuł ha ha ha...

wtorek, 23 czerwca 2020, 23:22

Panie ruski stek. Uchodźcy i przyczyny dżihadu... Żydzi rękoma gojów (USA, UE, Polska, itd) eliminują kolejnych wrogów Izraela. Po Palestynie, Iraku, Libii, Syrii, Jemenie, Afganistanie, przyjdzie pora na Iran. Ale o tym nie wie "prawy" głupek (taki debil jak ty uważający sę za ajnsztajna, bezmyślny kartoflarzu) za którego myśli koszerny telewizor (TVP-info). Lecz Bliski Wschód Szydom nie wystarcza. Po przejęciu Ukrainy Ż teraz judzą Polaków do wojny z Rosją. Chcą przejąć władze na Kremlu rękoma Polaków i stworzyć dla Żydów z Izraela przestrzeń życiową na wyludnionych terenach, bo w tej wojnie zginą miliony Polaków. Link:

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 10:15

ha ha ha, jeszcze poćwicz pazury, trochę mało piszesz w ty swoich wypocinach, w końcu płacą ci za post czy liczbę wyrazów ???

środa, 24 czerwca 2020, 11:10

Panie ruski stek. Nie lubisz prawdy o sobie i takich jak ty geniuszach z Koziej Wólki, prawda wybitny producencie kartofli który uwierzył, że jest geniuszem? Ajnsztajnem?? Do nauki kopania rowów zasuwaj, cymbale, bo tylko do tego się nadajesz bezmyślna szczekaczko. Do nauki, bo nic nie rozumiesz, bezmyslny telewizorze niosący bezmyślnie w świad dobrą nowinę koszernej propagandy. Myśl samodzielnie idioto, albo naucz się chociaż porządnie rowy kopać, cymbale który uwierzył, że jak nauczyli idiotę pisać to automatryczie staje się geniuszem.

Ali
środa, 24 czerwca 2020, 13:48

Więcej prosimy o więcej... ciśnienie 300 na 200 zaraz pękniesz ruski cymbale... :)

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 13:46

hahahahaha... potup nóżkami jeszcze...

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 13:45

Rosja to stan umysłu...

ubawiony
środa, 24 czerwca 2020, 11:34

Wow. Naprawdę jestem pod wrażeniem waszej frustracji...

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 22:19

Jakież te upaińskie trolle są zabawne... ;-)

ubawiony
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:39

[ziewanie]

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
wtorek, 23 czerwca 2020, 07:03

Nawet śmieszne.

Szept
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:16

Mało kto sobie z tego zdaje sprawę ale w Izraelu prawie co drugi obywatel pochodzi z terenu ZSRR. Moim zdanie stosunki między tymi państwami są bardzo dobre, więc pisanie takiego konfrontacyjnego artykułu jest po prostu nietrafione. Jak słyszycie Izrael, myślicie Żydzi i od razu widzicie Żydów made in USA z ich interesami i poglądami. Świat nie jest biało czarny, tylko szary w różnych odcieniach.

robo
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:56

Żydzi rosyjscy w Izraelu są tak samo żydowscy jak Niemcy rosyjscy w Niemczech. Zależy kto się na co najpierw załapał. W odróżnieniu od Niemiec które tolerują demonstracje "niemieckich Rosjan" pod pomnikiem nieznanego gwałciciela w Izraelu mają ich na celowniku.

emeryt
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:55

Krótko mówiąc , pewne niewielki państewko afrykańskie terroryzuje atakami lotniczymi Syrię wyposażoną i wspieraną w super technologię OPL przez Rosję .

cynik
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:10

"afrykańskie"... To raczej Azja Zachodnia.

Gyui
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:27

Generalnie tak mozna opisac kazdy ruski sprzet lotniczo rakietowy, osiagi dobre ale techologia slaba. Porownac to mozna do telefonow, stara nokia cegla vs. iphon 10. Bateria pociagnie 3 dni ale poza tym tech. 20 lat do tylu.

colonel John
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:31

Artykuł dobry tylko nie powinno pisać "Analiza" a "Wróżenie z fusów" i wtedy pełna zgoda.

Ha ha ha
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:57

Komentarz dobry, ale do "Pudełka"!

Sputnik
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:05

świetny artykuł ale nic nowego nie wnosi , ruski sprzęt jak ogólnie wiadomo jest do du..

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:36

Panie Sputnik. Przeraża skrajna buta i pycha polskiego producenta kartofli który sam nic nie potrafi ale puchnie z dumy plując na słowiańską Rosję (której nie dorasta do pięt w żadnej dziedzinie), i raduje się bo może lizać na kolanach d. zachodniemu Panu. Nawet łuki musisz importować z Chin niuku bo sam nic nie potrafisz. Nauczyli takiego głupka pisać więc popisuje się, że potrafi pisać.

QDark
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:42

sasza, a od kiedy rosja jest słowiańska ? Pomijając wasze brednie pijanych trolików, nikt o zdrowych zmysłach tak nie uważa.

wtorek, 23 czerwca 2020, 12:46

Panie QDark. To wy Szydzi nie jesteście Słowianami a tam gdzie jest słowiański język/pismo, słowiańska religia i kultura którą cały świat podziwia (Ruską a nie Polską) tam są Słowianie. Słowiańska Haplogrupa R1a w krajach w których dominującym jest język słowiański: Polska - 64%, Białoruś - 49%, Rosja - 46%, Ukraina - 43%, Słowacja - 42%, Czechy - 34%. Na Bałkanach, np. Bułgaria - 18%, Macedonia - 14%.

Ali
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:23

Że co świat podziwia kulturę ruską ??? Buahahaha ! A od kiedy świat meneli podziwia i nieudaczników ???? buahahaha!

ruski stek bzdur...
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:21

ha ha ha, poprosimy część 2, ta pierwsza jest już obcykana... poniał jełopie ?

wtorek, 23 czerwca 2020, 21:10

Panie ruski stek. Ż muszą zapłacić za komunizm... Czas na reparacje... 100 bilionów dol. Ż wymyślili komunizm i wcielili w życie w Rosji kosztem śmierci 60 mln Rosjan. Rosja powinna otrzymać 60 bilionów dolarów a Chiny 36 bln. Rozumiesz co piszę debilu?? Nauczyli cię idioto pisać wiec piszesz a jesteś tak głupi, że nawet nie wiesz idioto, kto za ciebie myśli, Telewizorze. Do nauki, ty nieuku, ty pozbawiony wiedzy i inteligencji nędzny pyszałku. Jeśli kretynku nic nie potrafisz to przynajmniej się tak nei nadymaj, debilu który nawetł;uki musi importować z Chin.

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 10:16

Już naprawdę wszyscy wiemy że człowiek z rosji to krety i idiota, już nie musisz nas o tym zapewniać. Współczujemy...

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 22:21

Polscy komentatorzy z kolei współczują biednym materialnie i duchowo potomkom dzikiej czerni z lepianek nad dnieprowymi porohami... ;-)

Hejka
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 12:13

Radary umieszczone na satelicie lokalizujące lecące samoloty. Moim zdaniem tak. Na ile możliwa jest współpraca systemów satelitarnych z baterią przeciwlotniczą (S-400) w czasie rzeczywistym? Prawdopodobnie takie systemy już istnieją. Co zmienia taki system na polu walki? Wszystko. Echo radiolokacyjne odbite od górnej powierzchni dowolnego samolotu musi być olbrzymie. Dostępne tylko dla potęg kosmicznych jak Rosja, Chiny, USA, Indie i UE. Przesłanki: 1. Satelity cywilne przy dobrej pogodzie umożliwiają z orbity liczenie wielorybów w oceanach (zdjęcia satelitarne) 2. Włosko-francuskie konstelacje satelitów wojskowych do obserwacji powierzchni Morza Śródziemnego (co 5 dni dany obszar, od rozdzielczości 1 m) 3. Technologicznie, problem punktu 2 rozwiązuje kilkanaście tysięcy satelitów (12 tys.) pewnej konstelacji wynoszonej właśnie na orbitę gdyż taka ilość satelitów pozwoli na obserwację danego obszaru w czasie rzeczywistym 24 godziny na dobę. Z pewnością ale to z pewnością, no pewnie, że to pewne że wszystkie te satelity są cywilne. Nie mogą służyć jako wojskowe stacje radarowe ale nawet jak to prawda to sposób na wysłanie 12 tysięcy wojskowych satelitów USA już ma.

cynik
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:42

Sam sobie odpowiedziałeś: "Włosko-francuskie konstelacje satelitów wojskowych do obserwacji powierzchni Morza Śródziemnego (co 5 dni dany obszar, od rozdzielczości 1 m)". Powtórzę: "co 5 dni" - a Ty chcesz mieć system czasu rzeczywistego monitorujący ruch samolotów. Gdyby to było takie technicznie i ekonomicznie proste światowe mocarstwa nie inwestowałyby w systemy AWACS ani wielkie stacjonarne radary pozahoryzontalne.

Hejka
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:20

Redundancja systemów na polu walki bywa zaletą a nie wadą. Poza tym systemy mogą się wzajemnie uzupełniać. Co kiedyś było technologicznie niewykonalne lub nierealne z punktu widzenia budżetu wojska obecnie może zostać zrealizowane. A odpowiedzią na twoją uwagę jest także "Technologicznie, problem (co 5 dni dany obszar) rozwiązuje kilkanaście tysięcy satelitów ...".

cynik
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:28

Policz koszt budowy i wyniesienia na orbitę "kilkunastu tysięcy satelitów" i wtedy wrócimy do tego co pisałem.

Hejka
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:53

Podobno około 10 mld dolarów amerykańskich (według wiki) a więc w cenie jednego lotniskowca atomowego najnowszej generacji (13 mld ).

cynik
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 18:34

A znając realia takich programów wyjdzie po policzeniu, że kosztowało x3 ...

gnago
środa, 24 czerwca 2020, 17:00

A cymicznie powiem że budowa tych decydentów ani centa nie wyniesie. budują za niczyje-państwowe

Witek
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:11

A jakie maja być w stosunku do sojusznika? "Premier Izraela Benjamin Netanjahu bierze udział w Defiladzie Zwycięstwa z okazji 73. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej." Czy coś się popsuło - nie słyszałem.

Andrzej
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:06

Wszyscy znawcy wiedzą o umowie miedzy Rosją a Izraelem. Nie będą się przecie atakować !

Pawel
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 17:58

Brednie-to Syria moglaby sie bronic prez atakami Izraela-moglaby ale sie nie broni bo sie okazuje ze ruski sprzet jest za slaby.Stosunki Izrael-Rosja nie maja tu nic do rzeczy.

realista
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:37

Po prostu rosyjski przemysł przegrał i nadal przegrywa wojnę w elektronice. Została masa żołnierska i tony soprzętu, czasami uda się coś trafić.

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 23:59

Panie realista. Rosja wydaje na zbrojenia mniej niż Francja, 15 razy mniej niż USA i ty oczekujesz by w każdej dziedzinie Rosja mogła stawić czoło Zachodowi gdy sam rozmiar granic przyprawia o ból głowy. ZŁO z każdej strony może zaatakować a ludzi jak na lekarstwo. Już to czego dokonuje Rosja zasługuje na najwyższe uznanie. Podziwiam ten słowiański lud tak ciężko doświadczony przez historię. 27 mln zabitych, kolosalne straty, a w tym czasie USA bajecznie się bogaciło na wojnach.

QDark
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:49

Takie bzdury może pisać tylko rosjanin. "ZŁO z każdej strony może zaatakować a ludzi jak na lekarstwo." człowieku, wy w rosji macie chore mózgi. "Podziwiam ten słowiański lud tak ciężko doświadczony przez historię." po tym co piszesz, można uznać, że mózg i to coś deficytowego w rosji. I nie nazywaj siebie i swoich "pobratyńców" Słowianami, bo w rzeczywistości jesteście podbitą mieszanką.

wtorek, 23 czerwca 2020, 16:31

Panie QDark. Golgota Rosji... Rosja przez 250 lat była pod okupacją Mongołów, potem przez 500 lat większość ziem ruskich była pod zaborem Litwy, następnie Polski. Dostęp do niezamarzającego morza Rosja uzyskała dopiero w 1721 roku. Mało tego... Podczas obu wojen światowych i najkrwawszej w historii świata Rewolucji z 1917 Rosja straciła 100 mln ludzi oraz poniosła straszliwe straty materialne. Nie będąc krajem morza Rosja nie ma szans bogacić się tak jak USA, Anglia, Zachód. Poza tym na terytorium USA/Anglia nie toczyły się wojny, w tym 1 i 2 w.ś. USA na wojnach bajecznie się bogaciło gdy Rosja popadała w ruinę. A jakie tereny należały do Rusi i Polski piastowskiej przed rozbiciem dzielnicowym znajdziesz w Google, opowiadaczu bajek i mitów usiłujący najpodlejsze cechy i zbrodnie swej nacji przypisać słowiańskiej Rosji... Do nauki nieuku i ignorancie za którego myśli Telewizor. Do nauki, głupku nie posiadający żadnej wiedzy. Nauczyli cię tylko pisać więc piszesz bezmyślnie to co ci powie Telewizor traktowany przez takich jak ty głupków jak wyrocznia, jak nieomylny bóg. Zero wiedzy i zero własnego myślenia. Dworskie gnidy USraela/Izraela bez żadnej dumy i godności.

Piotr
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:26

Rosja to biedna stara szmata ... :)

ruski stek bzdur...
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:25

Bla bla bla... wiesz gdzie mamy rosję ??? Weź kup sobie za ten bełkot drugie buty i idź do Norylska na zasłużony wypoczynek :)

wtorek, 23 czerwca 2020, 21:22

Panie ruski stek. A nie tak dawno całowałeś buty sowieckim żołnierzom a teraz plujesz na ruskich, rzezany draniu... Żyd Gershon Adiv: "Trudno jest opisać emocje, jaka ogarnęła mnie, gdy zobaczyłem na ulicy, naprzeciw naszych wrót - rosyjski czołg z uśmiechniętymi młodymi ludźmi, mającymi jaskrawe gwiazdy czerwone na swych piersiach."... A teraz to koszerne ZŁO pluje na Słowian... Żyd Gershon Adiv: "Jak tylko maszyny (ruskie czołgi) stanęły, ludzie (Żydzi) stłoczyli się tłumnie wokół nich. Ktoś wykrzyknął: "Niech żyje rząd sowiecki!" i wszyscy wiwatowali. Trudno było znaleźć jednego goja w tym tłumie."... Wtedy Ruskie byli OK a teraz Żyd pluje na Słowian.... Gershon Adiv: "W Baranowiczach: Ludzie (Żydzi) całowali zakurzone buty żołnierzy. Dzieci (...) narwały jesiennych kwiatów i zasypały nimi żołnierzy. Czerwone flagi znaleziono dosłownie w mgnieniu oka i całe miasto zostało zakryte czerwienią." A teraz to ZŁO pluje na Słowian... Gershon Adiv: "Miasto Kobryń (...) zalane czerwonymi flagami, które przygotowali miejscowi komuniści (Ż) przez oddarcie białego pasa z dwukolorowej flagi polskiej. Wiwatujący tłum rozrzucał ulotki piętnujące reżym Polski i wychwalający Rosjan"... A teraz to ZŁO pluje na Słowian.

nom
piątek, 26 czerwca 2020, 15:27

"rosyjski czołg z uśmiechniętymi młodymi ludźmi, mającymi jaskrawe gwiazdy czerwone na swych piersiach." haha wracacie poziomem propagandy do czasów ZSRR ?

ruski stek bzdur...
środa, 24 czerwca 2020, 15:03

da da da... wszedłem na dach i lałem na tych głupich ruskich żołnierzyków, a oni się cieszyli, że deszcz pada :P

T7g
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:52

Jakie to musi być frustrujace z punktu widzenia załogi, ładować przez 5 lat rakiety strzelać i niemóc w nic trafić...

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:28

Palą szlugi, piją herbatę i rozmawiają o automacie ładowania;)

zazdrośnik
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:26

To niesamowite, jak silną i sprawną armię stworzył malutki Izrael. Gdyby środki jakimi w już w tej chwili dysponuje Polska były przynajmniej w połowie wydawane z taką rozwagą jak tam, to za dekadę lub dwie samodzielnie stanowilibyśmy dla Rosji barierę nie do pokonania (z uwagi na wielkość środków jakie musieliby zaangażować w taki konflikt).

banały
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:17

Gdy wezmiesz pod uwagę czynnik pomocy finansowej i technologicznej wylobbowanej w największej potędze świata to jakoś tak "niesamowitość" staje się bardziej "samowita"...

Minister Wojska Dariusz Płaszczak
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:43

Prawda, Izrael to świetny przykład poważnego podejścia do budowy armii. Szkoda, że polscy amatorzy nie biorą z tego nauki.

Andrzej
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:15

2 miliony Żydów rosyjskich,większość to ludzie wykształceni. Bardzo dużo specjalistów wojskowych wyjechało do Izraela z Rosji.

Wpr
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:04

Ale czemu przecież w Rosji jest dobrobyt!!! Żydzi wyjechali z Rosji? Niemożliwe i zapewne teraz płaczą i wzdychajs za powrotem hahaha

wtorek, 23 czerwca 2020, 00:02

Panie Wpr. Żydzi wyjechali również z Polski gdzie jest nieziemski dobrobyt. Dziwne dlaczego ty zostałeś?? Pewnie masz za zadanie ryć, judzić i skłócać gojów napuszczając na siebie Słowian.

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 16:23

Żydów w Polsce wymordował przyjaciel ZSRR do 1941r.- niejaki Hitler. Tych co przeżyli wygnała w 68r. komunistyczna agentura osadzona u nas przez ZSRR. Trochę ich do nas uciekło po rosyjskim najeździe na Ukrainę - głównie kadra inżynieryjna, która nie zdecydowała się na dalszą emigrację do USA czy Izraela. Jakieś większe fale emigracji Żydów z Polski były głównie w XIXw. w czasach zaborów i okupacji rosyjskiej gdy Żydzi z centralnych guberni Rosji uciekali na zachód przed falami pogromów organizowanych przez władze, gdy carat miał kłopotu i potrzebował wrogów do odwrócenia uwagi.

ruski stek bzdur...
wtorek, 23 czerwca 2020, 21:12

Da da da... a błazenek dalej swoje... może jakiś stand ap na YT ? :)

Łowca chachłów
środa, 24 czerwca 2020, 22:23

A ten dalej nadaje na tej samej fali... Czegóż się jednak nie robi, żeby nie wrócić do kurnej chaty na Dzikich Polach... ;-)

:)
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:28

Aleś ty....W Polsce też jest cacy,a 2 miliony za granica.I wyjeżdżają kolejni.

poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:58

Ale oni nie wyjeżdżają do Rosji tylko na zachód.

wtorek, 23 czerwca 2020, 09:24

Gdyby nie Rosja Hitler do dzisiaj wyrywał by wam złote zęby w Oświęcimiu a Polacy czyścili pokornie buty niemieckiemu Panu. Ale ceną za to była śmierć 27 mln ludzi i 70 mln rannych oraz straszliwe straty materialne a w tym czasie USA niewyobrażalnie wzbogaciło się na obu wojnach światowych nie ponosząc ŻADNYCH strat materialnych na swoim terenie. I taki bezczelny niewdzięczny drań który NIC nie potrafi ma czelność porównywać rzeczy nieporównywalne.

złośliwy
środa, 24 czerwca 2020, 11:41

Przecież Hitler budując obozy koncentracyjne wzorował się na radzieckich łagrach. W Rosji obozy koncentracyjne bolszewicy zaczęli tworzyć już w 1918r. Po sformalizowaniu przyjaźni ZSRR z Hitlerem do radzieckich łagrów trafili niemieccy komuniści a NKWD zaczęło organizować spotkania z Gestapo jak najlepiej wspólnie mordować polską inteligencję. Dziękujemy więc za wasz wkład w IIWŚ i ludobójstwo...

najszybszy rosyjski zegarek
wtorek, 23 czerwca 2020, 15:11

Zabawne jest to co piszesz w świetle faktu że to właśnie Rosja jako pierwsza dostarczała Hitlerowi te złote zęby do wyrywania.

QDark
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:51

Zapomniałeś dopisać o paru milionach Polaków zabitych przez barbarzyńców rosyjskich ze stalinem na czele. Taki sasza jesteś dumny ze swoich potomków strzelających do bezbronnych, związanych Polaków w potylicę ?

wtorek, 23 czerwca 2020, 13:02

Panie QDark. Jeśli nie ma się o niczym pojęcia, to się rowy kopie, wybitny intelektualisto... Naprawdę uważasz nieuku, że ruski chłop/robotnik wymyślił komunizm, potem wcielił go w życie a następnie kazał niewinnym Ż. mordować Polaków w katowniach Gułagów, NKWD i UB?? A wiesz kto mordował Polaków w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie i innych miejscach kaźni? Ruski czy Ż??? A wiesz kim byli komendanci Gułagów? Ruskie czy Ż??? Tylko IDIOTA za zbrodnie wini pistolet a nie rękę która go trzyma. ZŁO wymordowało w Rosji po 1917 roku 60 mln ruskich gojów. Ale skąd o tym ma wiedzieć wybitny producent kartofli? Do nauki, do nauki.

ruski stek bzdur...
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:29

Czy dotrze do ciebie cymbale, że te sputnikowe sensacje nas nie interesują ! Nie męcz paluszków, potup nóżkami i do kartofli ...

ruski stek bzdur...
wtorek, 23 czerwca 2020, 20:26

No to bierz łopatę ruski cymbale i kop ...

:P
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:44

Bo jest, nieudacznicy wyjeżdżają...

Keras
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:13

Armię Izraela budowali polscy żydzi. To oni odnosili spektakularne sekcesy w opisywanych wojnach. Dzisiejsza technologia to skutek pracy Izraela ale i wsparcia USA. Ruscy nie są dopuszczani do najnowszych technolofgii w Izrealu bo inaczej Rosja dawno by je miała. A póki co kupuje jakieś poślednie sprzęty od Żydów.

Jabadabadu
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:17

Nie tylko armię. Państwo też. A soory udział w tym miał 1 Korpus Polski.

wt35y5y55
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:34

Izrael ( i nie tylko) korzystał z potężnej pomocy USA- dolary płynęły w postaci sprzętu bojowego- choćby czołgi. Nie mieli też komuny. Mieli za to stałe zagrożenie ze strony sąsiadów. Więc nic dziwnego że rozwinęli przemysł

realizm
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 09:15

W niektórych komentarzach do artykułu pojawia się taka mniej więcej narracja, że za sprawą diaspory żydowskiej z ZSRR z początku lat 90. Izrael i Rosja troszkę się lubią, stąd Izraelczycy mogą bezkarnie bombardować Asada, bo kupione przez niego za gruby szmal (dolary, nie ruble) w Rosji systemy opl kurtuazyjnie nie strzelają do Izraelczyków. Trudno chyba o większy absurd na ukrycie faktu, że rosyjskie systemy zdają się bezradne wobec zachodniej przewagi technologicznej oraz sprawności taktycznej i wywiadowczej Izraela. Demaskacji tej słabości dokonują min. izraelskie F-35 pozostające (teoretycznie) w zasięgu rażenia zakupionych przez Syrię systemów rosyjskich i bezkarnie bombardujące cele syryjskie i irańskie. Tym samym upada kolejny mit rosyjskiej propagandy o tym, jakoby był to samolot kiepski, niedopracowany, przereklamowany, nieprzydatny operacyjnie. W obliczu tych faktów Syria już wysyła sygnały o tym, że może zamienić systemy rakietowe rosyjskie na chińskie. Jednym słowem - „zamienił stryjek siekierkę na kijek”. Ale tu pojawia się ciekawe pytanie: po co Turcja Erdogana zakupiła rosyjskie systemy opl, skoro mogą (?) one zwalczać tylko takie środki napadu powietrznego, którymi dysponują np. Iran i Syria, a nie mogą tych, które posiada np. Izrael czy Saudowie? Innymi słowy i w skrócie: dlaczego Erdogan kupił rosyjską broń, która może zwalczać tylko inną rosyjską, bądź przestarzałą broń?

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 10:09

Erdogan kupił S-400 z dwóch powodów: ceny jak sam stwierdził bo były najtańsze i dlatego ze nikt po tym co wyprawiał nie sprzedałby mu żadnych zachodnich systemów.

realizm
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 11:08

USA nie sprzedały Erdoganowi F-35 właśnie dlatego, że wcześniej zadeklarował on zakup rosyjskich systemów S. Warto zwrócić uwagę na chociażby taki fakt, że instalacja tych systemów w Turcji przez tabuny rosyjskich "inżynierów specjalistów" na podwójnych etatach (GRU) w pobliżu najnowocześniejszej amerykańskiej techniki byłyby zagrożeniem, do którego Amerykanie nie mogli dopuścić. Tutaj zatem jajko było przed kurą. Ponadto do tego momentu Erdogan, nawet uprawiając swoją brutalną "politykę" wewnętrzną - był "naszym sukinsynem". Amerykanie tolerowali w historii znacznie większe przegięcia u swoich sojuszników - za cenę równowagi i kontroli nad danym regionem. Moim skromnym zdaniem przykład tej tureckiej fiksacji może być dowodem jak kruche podstawy ma współczesna polityka, jak bywa obarczona personalnym błędem, nierealistyczną oceną sytuacji, emocjonalnym impulsem przywódcy, zwłaszcza autorytarnego. Próba zbliżenia Rosji i Turcji to jak próba zbliżenia dwóch magnesów minusami. To nie ma prawa się udać, bo te kraje w wymiarze strategicznym od zawsze mają całkowicie sprzeczne interesy, zaś w rozgrywkach taktycznych z Rosją można być tylko jej podwładnym lub pożytecznym idiotą. Erdogan, za cenę utraty szacunku na zachodzie i masy pieniędzy wywalonych na rosyjski wojenny szmelc - właśnie się o tym dowiaduje. Pozdrawiam.

wtorek, 23 czerwca 2020, 00:04

Panie realizm. To USA boi się ruskiego złomu? USA wydaje na zbrojenia 15 razy więcej kasy niż Rosja więc czego tu się bać??

QDark
wtorek, 23 czerwca 2020, 10:54

Trzeba umieć czytać ze