Izraelski laser zestrzeliwuje bezzałogowce. Drone Dome w akcji [WIDEO]

16 lutego 2020, 16:05
Drone Dome Laser VEHICLE
Fot. Rafael.
Reklama
Defence24
Defence24

Koncern Rafael poinformował o przeprowadzeniu demonstracji systemu przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym Drone Dome, zintegrowanego z efektorem laserowym.

W trakcie prób przeprowadzono wiele przechwyceń bezzałogowców, w tym manewrujących, za pomocą laserowego systemu rażenia. Według zapewnień Rafael wszystkie przebiegły pomyślnie.

Drone Dome to kompleksowy system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Jest zdolny do przeprowadzenia pełnego cyklu przeciwdziałania bezzałogowcom (w tym klasy mini i mikro), od wykrycia, klasyfikacji i identyfikacji, aż do neutralizacji celu. To ostatnie może się odbywać za pomocą środków zakłócających (walki elektronicznej), ale też – w zależności od preferencji użytkownika – innych efektorów, w tym laserowych systemów rażenia, pozwalających fizycznie niszczyć drony.

image
Fot. Rafael.

System Drone Dome może być wykorzystywany do zwalczania bezzałogowców zarówno w zastosowaniach wojskowych, jak i cywilnych. Może służyć np. do ochrony infrastruktury krytycznej, ale też stanowić wyposażenie sił szybkiego reagowania czy straży granicznej.

Drone Dome jest już wykorzystywany operacyjnie. Według doniesień medialnych jednym z jego użytkowników jest British Army, a sam system został użyty np. do przeciwdziałania zagrożeniu ze strony bezzałogowców w rejonie lotniska Gatwick w końcu 2018 roku, a także w działaniach na Bliskim Wschodzie.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
men
wtorek, 18 lutego 2020, 13:56

Do wszystkich tych którzy krytykują na "be",- przynajmniej coś robią, ruscy stosują już bsl na masową skalę zwłaszcza w artylerii, a co u "naturalnego lidera międzymorza"? jakieś efekty/zakupy w tym zakresie?, jest przecież kilka propozycji, nasi coraz bardziej obsypywani gwiazdkami generały w ogóle"jarzą" ten temat?

Ronon Dex
wtorek, 18 lutego 2020, 06:36

Żenada...laser do zestrzeliwania zabawek :D. Rosyjski Pancyr zestrzeliwuje drony konwencjonalnie , bez zabawy w Jedi...

dim
poniedziałek, 17 lutego 2020, 23:15

i jak widać z tego filmu, na razie chodzi tylko o strącanie pojedynczych dronów. Nie poradzi to sobie z rojem - setką - np. desantowanym z nieba czy z ciężarówki z plandeką "pieczywo". Wcześniej sam zostanie zniszczony. Ot, wprawka w trackingu czy np. ochronie wydarzeń telewizyjnych. By konkurencja nie miała zdjęć za darmo.

kj1981
środa, 19 lutego 2020, 12:38

Przy okazji wprowadzenia do wojska samolotów też mówiono, że to fanaberia i sumie to niczego nie zmieni.

SportDrone
poniedziałek, 17 lutego 2020, 23:05

Już widzę, jak ten system radzi sobie z grupą sportowych dronów, które potrafią wykonywać nieprzewidywalne manewry z prędkością dochodzącą do 200km/h. Jasne, jeśli są blisko urządzenia, można zakłócać sygnał radiowy, ale przy dużej odległości i rozproszeniu już nie jest to takie proste. To raczej broń do walki z większymi dronami, zdolnymi przenosić większe ładunki.

??????
poniedziałek, 17 lutego 2020, 21:20

gdyby te Phantomy były pokryte np. metalową folią to by guzik z tego wyszło ?

Skynet
poniedziałek, 17 lutego 2020, 20:33

Czyli można niechcący dostać dronem w głowę. U nas to jest prawnie niedopuszczalne. Na poligonach mogą się bawić

Analityk inż. MAZUR
poniedziałek, 17 lutego 2020, 18:51

I to na dzisiejszym polu walki jest bezbłędne, tylko pogratulować Koncernowi Rafael, znakomitych wyników, a wiem co mówię. To technologia nad którą pracuje technologiczny świat, ja mam to na tapecie od 2001 roku.

Tweets Defence24