Syryjczycy odparli izraelski nalot?

5 maja 2020, 14:01
Izrael F16
Fot. Israeli Air Force
Reklama

Czternastu bojowników sił irańskich i sprzymierzonych z nimi milicji zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek w atakach z powietrza w prowincji Daj az-Zaur na północnym wschodzie Syrii - informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Z kolei inny nalot, na cele w prowincji Aleppo, miał według syryjskich władz zostać odparty przez tamtejszą obronę powietrzną.

Według organizacji dysponującej w Syrii własną siecią informatorów, naloty "zostały przeprowadzone w nocy przez izraelskie samoloty myśliwskie" i miały miejsce nad pustynią w regionie Al-Majadin oraz w rejonie miast Al-Salihijja i Al-Kawrijja w prowicji Daj az-Zaur. Prowincja ta rozciąga się od granicy z Irakiem na wschodzie, w głąb i na północ kraju.

Z kolei według syryjskiej agencji Sana tuż przed północą w poniedziałek 4 maja syryjskie baterie przeciwlotnicze przechwyciły izraelskie pociski skierowane na ośrodek badawczy w Aleppo na północy Syrii. Obrona przeciwlotnicza miała udaremnić tego dnia dwa izraelskie ataki z powietrza w rejonie położonego na północnym zachodzie kraju miasta Aleppo. Według Reutera to już drugi tego rodzaju atak w ciągu ostatnich kilku dni. Agencja zauważa przy tym, że podczas gdy uwaga świat skupiona jest na pandemii COVID-19, izraelskie ataki na cele w Syrii prowadzone są z dotychczasową regularnością.

Według państwowych mediów w Syrii Izraelczycy próbowali zbombardować w poniedziałek koszary zlokalizowane w mieście As-Safira w muhafazie Aleppo. Kilka godzin wcześniej - jak podała syryjska telewizja - zaatakowano też instytut badawczo-rozwojowy na przedmieściach Aleppo.

Izraelskie władze wojskowe nie zaprzeczają, że okresowo dokonują nalotów na cele, które uważają za bazy wojskowe Iranu próbującego umocnić swą obecność w regionie. Atakują też obiekty wykorzystywane przez związaną z Teheranem szyicką organizację Hezbollah z pobliskiego Libanu. "Jest to konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego Izraela" - podkreślają. Izrael nie jest stroną obecnego konfliktu w Syrii, ale uznaje za wrogi reżim Baszara el-Asada w Damaszku i wspierający go libański Hezbollah.

Izraelskie siły obrony nie komentowały poniedziałkowych doniesień mediów o atakach.

Według Reutera 4 maja doszło także ataków w pobliżu okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Śmigłowce izraelskie miały ostrzelać bazę szkoleniową Hezbollahu zlokalizowaną w tej części Syrii.

Syryjskie media rządowe nie wspominają, że ataki były skierowane przeciwko bazom irańskim bądź wykorzystywanym przez Hezbollah - podaje Reuters. Agencja powołuje się na zachodnie źródła wywiadowcze, które utrzymują, że bazy istotnie wykorzystywane są przez irańską Gwardię Rewolucyjną a eksplozja w mieście Homs, odnotowana również w poniedziałek, była spowodowana nalotem izraelskich bombowców na skład amunicji w tym mieście.

Minister obrony Izraela Naftali Bennett oświadczył w ubiegłym tygodniu, że izraelskie lotnictwo zwiększy ataki na cele irańskie w Syrii, by uniemożliwić Teheranowi przekształcenie Syrii w bazę wypadową w atakach na Izrael.

Władze izraelskie dążą też do umocnienia swej jurysdykcji nad spornym obszarem Wzgórz Golan. Izrael zajął znaczną ich część podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a następnie w 1981 roku inkorporował je administracyjnie do swego terytorium. Decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową. ONZ uważa Wzgórza Golan za okupowane terytorium Syrii. Prezydent Donald Trump uznał je przed dwoma laty za integralną część Izraela. Wdzięczni Izraelczycy nazwali część łańcucha Wzgórzami Trumpa i w 2021 r. rozpoczną tam dużą akcję osiedleńczą.

PJ/PAP/Reuters/Sana

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Reklama
kwadratura syryjskiego koła
środa, 6 maja 2020, 13:02

Z czysto historycznego punktu widzenia Palestyńczycy (Filistyni, biblijni potomkowie Izmaela) są u siebie i od zawsze. Izraelczycy to już nie Aramejczycy (Chrystus nie mówił w jidisz czy po hebrajsku a aramejsku), Judejczycy czy Samarytanie (z Samarii) ale w większości to potomkowie Chazarów pochodzący z terenów dzisiejszej południowej Rosji którzy przyjechali z ZSRR lub Rosji po utworzeniu państwa Izrael. O mały włos to język polski stałby się oficjalnym językiem w Izraelu, zręby izraelskiej państwowości budowali polscy żydzi na bazie polskich doświadczeń (szkolony w Polsce Beitar) ale i doświadczenia polskiej dwójki oraz np powstań śląskich stanowiły podwaliny izraelskich służb. Rosyjscy chazarowie przyjechali na gotowe i dziś to oni próbują narzucać roszczeniowe wschodnie standardy w relacjach z innymi państwami także z Polską. Warto zrozumieć że obecny Izrael ma niewiele wspolnego z tym do lat 80-tych gdy rządziła tam lewica. Praktycznie wszyscy dzisiejsi "jastrzębie" to albo rosyjskojęzyczna prawica albo politycy zależni od rosyjskojęzycznego elektoratu i to oni kreują dziś relacje z ... Syrią. Izraelskie bomby zrzucane na Syrię przez rosyjskojęzycznych żydów gwarantują potrzebę dalszego wsparcia Asada przez Rosjan. I tak koło się zamyka.

Marek L.
piątek, 8 maja 2020, 13:14

Bełkot, totalny, i dotyczący WSZYSTKIEGO. A szczególnie ta „teoria”, dotycząca „rosyjskich Chazarów”. W latach 1933 — 1945 szczególnie hołubiona przez hitlerowskich Nazistów. I, najwyraźniej mająca niektórych swoich „wielbicieli”, oraz zwolenników, aż do dzisiaj .......

czytelnik D24
środa, 6 maja 2020, 14:09

Bełkot. Filistyni nie są u siebie bo osiedlił ich tam Ramzes III po tym jak napadli na Egipt znani jako Lud Morza i przegrali wojnę.

noc
środa, 6 maja 2020, 00:20

Po raz setny raz tłumaczę niektórym twardogłowym na tym forum, że nie wolno zestrzeliwać izraelskich samolotów ...Taka jest umowa pomiędzy Putinem a Netaniahu którzy są super kumplami a Izrael rządzi światem! Dowód proszę sobie zobaczyć w jaki sposób Putin jest zawsze witany w Izraelu ile jest filmików z prywatnych spotkań Netaniahu -Putin... Jak podchodzi Izrael np do Polski, Polaków czy ostatnio naszego Prezydenta...Każdy chyba wie.

GB
środa, 6 maja 2020, 12:47

No jasne... Gdy spadł Ił-20 to syryjsko-rosyjska OPL próbowała zestrzelić izraelskiego F-16. Te sprzedane Syrii S-300 to do czego służą?

Davien
środa, 6 maja 2020, 13:34

GB nie próbowali zestzrelic F-16 bo te odleciały 15 min wczesneij ale zwyczajnie pomylili Ił-20M z wrogiem bo Rosja w swojej"madrości" nie udostepniła kodów IFF Syryjczykom.

wert
środa, 6 maja 2020, 11:52

Mieliśmy swoje b mocne aktywa w Izraelu ale roztrwoniliśmy je. Menachem Begin to kapral Mieczysław Biegun z armii Andersa zwolniony zdrowotnie w Palestynie. Połowa żydow odpadła ale druga poszła dalej i leżą np pod Monte Casino. A nie musieli bo Anders nie ścigał dezerterów czy innych "chorych" jak Biegun. Nie chcąc później komuny tworzyli wojsko izraelskie. Komuna ich wyautowała i zostali zastąpieni emigracją sowiecką dlatego dziś jesteśmy pionkiem. Błędy się mszczą niestety

r
środa, 6 maja 2020, 13:12

nie mielismy zadnych aktywow bo Polska nie byla wtedy niepodleglym panstwem. nawet zerwanie relacji z izraelem w 1967 odbylo sie pod presja ZSRR

wert
środa, 6 maja 2020, 15:22

o tym mówię. Polska nie była niepodległym państwem bo zbyt dużo Targowicy się znalazło

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 23:32

Wert , nie była niepodlega bo od 1939r rzadził u nas ZSRS aż ich wykopalismy 50 lat pózniej.

ton
środa, 6 maja 2020, 00:15

No właśnie sporo forumowiczów zaczyna widzieć dziwne rzeczy...Jedni uchodzą za okupantów i cała UE nałożyła sankcje a gdzie są te sankcję jak chodzi o inne państwa które okupują byłą Palestynę ( i robią w Nazaret i innych miastach getta, okupują Irak ( i przez 20 lat niby tam stacjonują bo szkolą irackich żołnierzy przeciwko ISIS które zdaniem samych nauczycieli już dawno zostało zniszczone...) Cyrk w cyrku a nieszczęście polega na tym ,że wielu ludzi uwierzyło i się zaprzedało...Nawet na tym forum w swoich komentarzach.

wert
środa, 6 maja 2020, 11:55

Izrael walczy o życie od wielu lat. 100 mln muzułmanów dookoła. Dlaczego była wojna o Golan? Bo tam są źródła i ich zajęcie umożliwiało zniszczenie Izraela

ktos
środa, 6 maja 2020, 09:16

Wez tylko pod uwage ze to Izrael zostal wielokrotnie zaatakowany przez panstwa oscienne... polecam nawet wikipedie i "historia Izraela" zapewniam ze bedziesz zaskoczono kto jest agresorem. PS: Pnastwo Palestyna na ktore niktorzy sie powoluja bylo czescia imperium Brytyjskiego i to oni zdecydowali ze przekaza te tereny Izraelitom.

Palmel
środa, 6 maja 2020, 12:36

tylko że te kraje w 1947 roku nie zrównały z ziemią 600 wiosek Palestyńskich a Izrael był Egipski, Rzymski a później Turecki po I wojnie światowej brytyjski a obecnie jest holokaust na narodzie Palestyńskim jak za Hitlera

asd
środa, 6 maja 2020, 10:25

Ziemie do których rości sobie prawo plemię żmijowe nigdy nie były ich ziemiami - o większości ich tzw. historycznych władców brak jakichkolwiek wzmianek w kronikach. Wszystko wyssane z palca. Natomiast nie jest wyssana z palca akcja ludobójstwa jakie urządzają sobie członkowie tej plemiennej społeczności.

czytelnik D24
środa, 6 maja 2020, 14:15

Ziemie Palestyńczyków to ziemie na które zesłał ich faraon Ramzes III kiedy przegrali wojnę z Egiptem. Nie pluj tak jadem.

wert
środa, 6 maja 2020, 11:56

O nas to samo mówią niemcy i sowieci. Tępa nienawiść rozum odbiera

Olo
środa, 6 maja 2020, 09:41

nie mając do tego żadnego prawa. Mogli co najwyżej dać Palestynie niepodległość. A tak winni są każdej palestyńskiej śmierci

Davien
środa, 6 maja 2020, 13:37

Olo, igdy nie było państwa Palestyna wiec daruj sobie, taki twór pojawił sie dopiero pod koniec XX wieku wiec naucz sie zmyslac.

Gwoli ścisłości historycznej
środa, 6 maja 2020, 11:30

Jeśli oskarżasz Izrael to jest to tendencyjny wpis osoby, która nie ma pojęcia o licznych palestyńskich atakach i mordach na Żydach np. jeszcze w 1946 i 1947 roku. Gdy Brytowie się wycofywali Palestyńczycy przejęli liczne magazyny broni i natychmiast rozpoczęli ataki na osiedla żydowskie. Brytowie już przedtem nie interweniowali podczas podobnych ataków, natomiast Żydom odbierali broń i ich zamykali do aresztów. Są dostępne angielskie raporty z tego okresu, wystarczy poszukać. W tej przejściowej fazie to Palestynczycy eksterminowali Żydów gdzie mieli okazję. Mordując także kobiety i dzieci. Takie są fakty. A z chwilą gdy Izrael proklamował swoje państwo, po podziale w 1947 przez ONZ Palestyny na dwa państwa, został już w 1948 zaatakowany przez koalicję państw arabskich. Tylko głupi po takiej lekcji nie starałby się być gotowym na wszystko. Obwinianie Izraela za wszystko, świadczy albo o skrajnej niewiedzy i ignorancji, albo tendencyjnym, jednostronnym politycznym zaangażowaniu. Rzekłbym, że nam Polakom przydałoby się tak głębokie zaangażowanie w obronę naszego państwa, jak głęboko angażują się wszyscy Żydzi na całym świecie. Po wtóre, Żydzi zawsze sobie pomagają nawzajem. Między sobą potrafią się pożreć niemal śmiertelnie, ale gdy którykolwiek zostanie zagrożony przez "nie-Żyda", to pomoże mu nawet jego osobisty najgorszy wróg. W przeciwieństwie np. do Polaków, którzy jak wiemy, potrafią jeszcze "dobić" krajana "w potrzebie"! Po trzecie zbyt wielu Polaków wyznaje zasadę "po mnie, choćby potop" oraz wzorem Targowicy, we własnym partykularnym interesie, poszukają "pomocy" np. w ambasadzie niemieckiej, rosyjskiej, czy nawet.... amerykańskiej. Uważam, że bardzo dużo powinniśmy się nauczyć od Izraela. A historia nie jest ani biała, ani czarna.

yaro
wtorek, 5 maja 2020, 19:23

Atak nie został odparty (agencja SANA podaje o zestrzeleniu 6 rakiet i to jest mocno wątpliwe bo od tej strony z której nastąpił atak miasto nie jest bronione przez OP, inna źródła podają zestrzelenie 2 rakiet), i nie podajecie wszystkich informacji z tym związanych, Syryjska OP jest ustawiona by bronic tych zakładów i Aleppo od strony Libanu a ten atak nastąpił z przestrzeni powietrznej IRAKU ! Sami sobie odpowiedzcie kto do tego przyłożył rękę, że samoloty Izraela mogły w ten sposób zaatakować. Gdyby Irak był wolnym krajem nigdy na coś takiego by się nie zgodził.

biały
wtorek, 5 maja 2020, 17:19

onz uznaje wzgórza golan za okupowane terytorium syryjskie , o i to jest powód żeby nałożyć sankcje gospodarcze ( większość państw onz uznaje że izrael okupuje jakiś terytorium ) a nie to co wyprawiają stany które w pojedynke nakładają sankcje i wymuszają aby inne kraje też nałożyły sankcje

Kapustin
wtorek, 5 maja 2020, 17:56

ONZ uznaje ze krym okupuja,wojska,rosyjskie A UE nakłada sankcje

Palmel
środa, 6 maja 2020, 12:37

To co napiszę to nie spodoba się wielu Krym ale prawda historyczna jest taka że nigdy nie był Ukraiński był Sarmacji Zachodniej później zajęła go Złota Orda w 1772 roku obiła go Katarzyna Wielka i należał do Rosji do w 1952 roku kiedy Chruszczow przekazał go Ukrainie i tylko wtedy był Ukraiński a teraz powrócił do macierzy, W 2014 rok Krym powrócił do Rosji, nigdy nie był Ukraiński w 1772 roku Prusaczka Katarzyna Wielka odbiła go Turcji i przyłączyła do Rosji, nie mieszkali tam Ukraińcy tylko Tatarzy Krymscy którzy nie mieli nic wspólnego z Ukraińcami gdyby ktoś podnosił głos w sprawie Tatarów to tylko Turcja ale ona nic na ten temat nie mówi

Davien
środa, 6 maja 2020, 13:39

Palmel, istotnie twoje kłamstwa mało komu się podobają. A prawda jest taka że Krym jest Ukrainski od kiedy prekazał go im Chruszczow co sama Rosja uroczyscie potwierdziła w 1994r podpisujac Memorandum Budapesztańskie i koniec twoich kłamstw.

zyg
wtorek, 5 maja 2020, 18:28

UE i niemal wszystkie cywilizowane kraje od Japonii po USA, Australia po Kanadę.

Gnom
wtorek, 5 maja 2020, 21:02

To dlaczego nie zrobią tego wobec Izraela, Golan, Zachodni Brzeg Jordanu itd, zamachy terrorystyczne w Libanie, naloty terrorystyczne w Syrii, Iranie - powodów na przestrzeni ostatnich 50 lat w zupełności wystarczy?

środa, 6 maja 2020, 08:05

Widocznie nie wystarczy.

Gnom
środa, 6 maja 2020, 11:05

No właśnie, to świadczy o pewnej pozycji i ponad 60 latach amerykańskiego parasola (prawo weta). Nad nami go nikt nie rozciągnie.

Davien
środa, 6 maja 2020, 02:36

Gnom, a ktos uznał w ONZ poza USA Wzgórza Golan za część Izraela, ?? A co do sankcji to Syria sama zaczeła wojne po której straciła Golan i do tej pory jest z Izraelem w stanie wjny. Naloty terrorystyczne w Syrii to Rosja wiec nie rób z siebie....

Palmel
środa, 6 maja 2020, 12:40

Naloty terrorystyczne w Syrii to Rosja - to koalicja z usa na czele, tylko Rosja jest tam oficjalnie zaproszona przez rząd Syrii a reszta to mordercy, najeźdźcy

Davien
środa, 6 maja 2020, 13:40

Doprawdy?? Masowe mordy cywili w Aleppo i Doumie to Rosja, tuszowanie ataków chemicznych Asada to Rosja uzywanie zakazanej broni na cywilach też Rosja wiec zwyczajnie milcz trollu.

wert
środa, 6 maja 2020, 12:00

Zajęcie Golanu odcina Izrael od wody. Więc po prostu muszą

Gnom
środa, 6 maja 2020, 11:04

Rozumiem, że według ciebie w 1967 to Syria a nie Izrael była agresorem , której kontynuacją była wojna 1973 i ostateczna utrata Wzgórz Golan? Jak to kiedyś mówiono : dialektyka marksistowska (choć pierwotnie to klerykalna). Podziwiam elastyczność poglądów, czy raczej kręgosłupa.

Davien
środa, 6 maja 2020, 13:42

Tak, panie Gnom i w 1967 i w 1973r to państwa arabskie jak Syria, Egipt Jordania były agresorami, ale jak widac was w Rosji ucza inaczej.

Gnom
środa, 6 maja 2020, 22:44

Masz sentyment do kraju twoich rodziców, że ciągle wracasz myślami do Rosji, czy tylko oślepłeś z nienawiści? Rozumiem, że według ciebie sekwencyjny atak na kolejne państwa z 1967 nie był aktem wojny ze strony Izraela, podobnie jak włączenie się do wojny w 1956. Współczuję wiedzy i zdolności intelektualnych.

GB
środa, 6 maja 2020, 12:51

Wojna izraelsko-arabska nie zaczęła się w 1967 roku, tylko jeszcze w 1948 roku. Musisz więcej czytać, a mniej pisać.

dim
środa, 6 maja 2020, 00:34

Masz na myśli zamachy terrorystyczne, organizowane przeciw terrorystom ? OK, potępiam jednych i drugich, zaraz donich zaapeluję, najlepiej zadzwonię :) Ale wytłumacz mi proszę: Polsce po co byłoby tam wkładać palce między drzwi ?

Gnom
środa, 6 maja 2020, 11:00

I dobrze, że już nie wkłada. W pełni się z tobą zgadzam, że jedni warci drugich. Ale pytanie nie dotyczyło Polski, a ogólnie tzw. społeczności międzynarodowej i uświadomienia niektórym na forum, że jak sami o siebie nie zadbamy to owa społeczność wobec silnego lub ustosunkowanego (jak Izrael) agresora atakującego Polskę zachowa się podobnie.

Wkurzony
wtorek, 5 maja 2020, 17:15

Brawo Syria

poniedziałek, 11 maja 2020, 11:37

brawo asad gazownik i koledzy rosjanie.

Are
wtorek, 5 maja 2020, 17:04

"Wdzięczni Izraelczycy nazwali część łańcucha Wzgórzami Trumpa i w 2021 r. rozpoczną tam dużą akcję osiedleńczą." Trudno nazwać to propagandowe zagranie obecnego premiera (bojącego się utraty władzy, a co za tym idzie możliwego więzienia za łamanie prawa), mającego w swym celu odwrócenie uwagi opinii publicznej od swych działań (poprzez polaryzację i antagonizację) za wdzięczność Izraelczyków.

FR technologiczne imperium
wtorek, 5 maja 2020, 17:02

Żydzi bezproblemowo atakują co im się żywnie podoba na terytorium Syria, oczywiście są tu na tym forum tacy, którzy twierdzą że to nie wina słabego sprzętu dostarczonego przez Rosjan a skutek umowy między Rosją a Izraelem. Tylko jeśli to prawda to jak to świadczy o Putinie że pozwala a wręcz pomaga bombardować swojego sojusznika mimo że rzekomo miał go chronić. Ten wariant chyba gorzej świadczy o Rosji niż ten z wadliwymi systemami pp.

Wkurzony
środa, 6 maja 2020, 14:06

Do FR technologiczne imperium. Rosja nie może zestrzelić izraelskich samolotów bo wtedy naraziła by się Żydom na całym świecie a głównie USA, temu wasalowi Izraela. A na taki luksus nie może sobie pozwolić Rosja podobnie jak Polska nie może sobie pozwolić na sprzeciwienie się woli Izraela i USA.

rob ercik
środa, 6 maja 2020, 07:33

Gdyby "ruski" sprzęt był taki słaby to już dawno Damaszek by był 2gą stolicą Izraela ...

Davien
środa, 6 maja 2020, 13:43

A po kiego Izraelowi Damaszek??

GB
środa, 6 maja 2020, 12:54

Nie, po prostu trzeba mieć potencjał demograficzny aby zasiedlić zdobyty teren, zwłaszcza że akurat ten jest gęsto zaludniony przez Arabów. Zdobycie, a utrzymanie to dwie odrębne sprawy. Utrzymanie jest zresztą trudniejsze od pokonania wojsk przeciwnika.

ciężki jest los trollaco nie?
wtorek, 5 maja 2020, 21:52

Jeżeli ta "podpucha" miała być "skuteczna" to nijak trollowanie ci nie wyszło.

łał jak ich boli
środa, 6 maja 2020, 10:19

Popatrz jak się ustrollnia poniżej oburzyła. Ale ich prawda boli.

FR technologiczne imperium
środa, 6 maja 2020, 08:36

A co mój komentarz ma do trolowanie? Zapoznaj się z tym terminem zanim zaczniesz go używać, prędzej trollem jesteś ty bo nie odnosisz się w żaden sposób do mojego komentarza co z tego co napisałem jest nieprawdą?

środa, 6 maja 2020, 08:06

to niepodpucha, niestety dla ciebie rusacco.

dim
środa, 6 maja 2020, 00:38

Ależ na logikę ! Tam jedno z dwojga faktycznie musi mieć miejsce: Albo za słaby jest sprzęt OPL, wobec izraelskich rakiet, albo faktycznie działa umowa Rosji z Izraelem. A ja tak myślę sobie, że i jedno, i drugie.

Moskwicz w F1
wtorek, 5 maja 2020, 22:59

Jaki jest los trolla wiesz sam najlepiej - nas nie pytaj.

Tweets Defence24