Irak zamówi S-400?

6 maja 2020, 14:03
S-400_Triumf_SAM (2)
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Jak donoszą lokalne media, władze Iraku rozpoczęły procedowanie zakupu rosyjskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wyraziło już gotowość do zawarcia takiej transakcji, oczywiście w przypadku podjęcia ostatecznej decyzji o tym zakupie przez stronę iracką.

Rosyjski ambasador w Iraku, Maksim Maximow, potwierdził oficjalnie doniesienia medialne o tym, że Rosja jest gotowa bardzo szybko dostarczyć irackiej armii systemy S-400 Triumf w przypadku wyrażenia oficjalnego zainteresowania ich pozyskaniem przez irackiego gestora. Jak na razie jednak strona rosyjska miała nie otrzymać jeszcze oficjalnego wniosku w tej sprawie, choć cały czas podkreśla gotowość do podjęcia negocjacji.

Już wcześniej na początku kwietnie br. propozycję zakupu rosyjskiego systemu obrony powietrznej złożyć miała parlamentarna komisja ds. bezpieczeństwa i obrony na ręce premiera Iraku Adela Abdul-Mahdiego. Decyzja spotkała się ze sprzeciwem, ze strony proamerykańskiej opozycji w Iraku. Ruch ten został podjęty kilka tygodni po rozmieszczeniu na terenie wybranych amerykańskich baz wojskowych elementów systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Amerykańska decyzja z kolei była wynikiem prowadzonego w ostatnich miesiącach regularne ostrzału rakietowego koalicyjnych baz wojskowych i lotnisk przez proirańskie bojówki, w których ranni i zabici padali także iraccy żołnierze.

Jednakże, iracki resort obrony w styczniu br. informował o planach zbadania w najbliższym czasie potencjalnych ofert w zakresie własnych zakupów systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych z Chin, Rosji i Ukrainy. Ostateczny wybór miał paść na rosyjski system S-400 Triumf. Decyzja ta musi być jeszcze zatwierdzona przez premiera.

Irak w przypadku zakup rosyjskiego systemu, będzie drugim jego eksportowym użytkownikiem w tym regionie, po Turcji. Dostawy elementów rosyjskiego systemu S-400 Triumf do Turcji miały zostać według doniesień medialnych w pełni zakończone na początku grudnia 2019 roku. Umowa z Rosją na dostawę do dwóch dywizjonów wraz z 120 pociskami przeciwlotniczymi, sprzętem pomocniczym, częściami zamiennymi i pakietem szkoleniowym została zawarta we wrześniu 2017 roku za kwotę ok. 2,5 mld USD.

Wstępne uzyskanie gotowości bojowej po stronie tureckiej było planowane na kwiecień br., jednak z powodu pandemii koronawirusa uległo ono bliżej jeszcze nieokreślonemu opóźnieniu. Turecka decyzja o zakupie rosyjskiego systemu obrony powietrznej spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony USA i NATO. Najprawdopodobniej podjęcie podobnej decyzji przez Irak będzie niosło za sobą analogiczne skutki w relacjach z Waszyngtonem.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 119
Reklama
www
piątek, 8 maja 2020, 10:35

Dowództwo Sił Powietrznych USA postanowiło usunąć wszystkie myśliwce F-35 ze swoich wojskowych baz lotniczych z terytorium krajów Bliskiego Wschodu. Według wstępnych danych jest to około 12 samolotów bojowych, które będą zastąpione myśliwcami F-15, co oczywiście wskazuje na zamiary USA kontynuowania dotychczasowej obecności wojskowej w tym regionie. Powodem takiej decyzji jest wrażliwość amerykańskich „ukrywających się” samolotów nie tyle na kompleksy S-300, które posiadają Iran i Syria, jak na rosyjską pozahoryzontową stację radarową „Kontener”, zlokalizowaną w Kowyłkino, miejscowości, odległej kilka tysięcy kilometrów od krajów Bliskiego Wschodu. Samoloty F-35 piątej generacji są uważane za niewidoczne. A ich loty na Bliskim Wschodzie, jak się okazuje, bez problemów są śledzone z głębi terytorium Rosji z odległości kilka tysięcy kilometrów. Cale zamieszanie w tej sprawie spowodował szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow, który w jednym z wcześniejszych wywiadów stwierdził, że podczas prawie rozpoczętego konfliktu zbrojnego między USA i Iranem rosyjski radar Kontener zarejestrował loty 6 amerykańskich myśliwców F-35 w pobliżu granic Iranu, a biorąc pod uwagę możliwość wymiany danych między radarem Kontener a irańskimi systemami obrony powietrznej, Rosja mogłaby zapewnić pokonanie dowolnego celu przez irańskie S-300.

Marek L.
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:46

Jest to typowa, oraz klasyczna dezinformacja, czyli, innymi słowy, na 100% kłamliwe "Fake News", które ty nam tutaj, trollu o ksywie "www", "fundujesz". A mianowicie, używając tu techniki "copy/paste", "wyciąłeś" ten całkowicie sfabrykowany i kłamliwy artykulik z ROSYJSKIEGO portalu Internetowego "pro-avia.net" ---- stworzonego oraz całkowicie sfinansowanego przez FSB/GRU, jako narzędzie dezinformacji oraz putinowskiej wojny psychologicznej z całym Zachodem, coś na wzór "Sputnika", oraz "RT", ale dotyczące jedynie i tylko lotnictwa bojowego. Przetłumaczyłeś więc tę totalną fałszywkę na język polski, oraz opublikowałeś to tutaj, w tej tu polskiej gazecie Internetowej dotyczącej (głównie polskiej!!) obronności.......

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:10

A juz najlepszy jest z tego kawałekz radarem OTH, tye że akurat jest on zwrócony w druga strone:))

Marek L.
poniedziałek, 11 maja 2020, 14:01

Dokładnie tak .... ;-))) .... Plus, te wszystkie brednie o "nawiązaniu kontaktu" pomiędzy tym Kontenerem, a radarami irańskich S-300, które WTEDY to "pokonają dowolny cel".... ;-)) .... Ciekawe jak go "pokonają", skoro radary wszystkich wersji S-300, włączając w to i te ich absolutnie najnowsze wersje, nie widzą maszyn F-35 .......

Ech
piątek, 8 maja 2020, 01:50

Jestem za demokracja (faktyczna) nie za Okupacja. Dosc.

czwartek, 14 maja 2020, 17:01

No to wyjedź do kraju demokratycznego. Jeśli wpuszczą...

Ole
czwartek, 7 maja 2020, 18:27

za co ? budżet im klękł...

Orthodox
czwartek, 7 maja 2020, 18:19

Póki Amerykanie robią w Iraku co chcą, więc ewentualnie dostarczone S-400 musiałyby być w iście małpiej wersji. Tak dla bezpieczeństwa.

Fred
czwartek, 7 maja 2020, 10:36

S-400 to system nigdy nie sprawdzony w boju, jedyna zaleta to niska cena. Taki Patriot ma za sobą tysiące strzelań bojowych, co umożliwia ciągłe udoskonalenia i aktualizacje oprogramowania.

sędzia Dred
czwartek, 7 maja 2020, 20:00

no właśnie i nikt go nie chce kupować, a kolejka po S400 długa, więc ? jaki komentarz ?

Davien
piątek, 8 maja 2020, 20:13

Wow a to ciekawe bo Patrioty kupują cały czas a S-400....

Marek L.
czwartek, 7 maja 2020, 20:18

Nikt ??? Ejże ???? O USA tu nie mówię, ale, na przykład: Niemcy, Szwecja, Polska, część krajów arabskich, tak że, „nikt” ????

No skąd
piątek, 8 maja 2020, 06:06

Oni nie chcą, oni muszą kolego. To różnica

ciekawy
czwartek, 14 maja 2020, 17:02

Turcję ktoś zmuszał żeby niedawno żebrała o Patrioty?

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:11

Wow,doprawdy?? No popatrz ale jakos wcale nei musza ale CHCĄ, wiec daruj sobie prymitywną propagandę.

czwartek, 7 maja 2020, 22:10

Niemcy?

piątek, 8 maja 2020, 20:19

14 baterii systemu Patriot.

plusik
sobota, 9 maja 2020, 02:09

Mają ale szukaja ich następcy!

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 14:59

I dlatego wszystkie swoje Patrioty modernizuja do najnowszej wersji?? A ich TLVS dalej głeboko w lesie?

sędzia Dred
czwartek, 7 maja 2020, 20:39

Jaka cześć krajów arabskich ? AS co kupiła i tyle, Niemcy, właśnie szukają innego systemu, Patriot idzie w odstawkę, jak myślisz czemu go nie chcą mieć dalej, czemu jedynie chcą zatrzymać rakiety a serca systemu czyli całego zarządzania nim, wykrywania celów nie ?

Davien
piątek, 8 maja 2020, 20:18

No popatrzmy: Chinykupiły S-300 i co zrobiły-wywaliły wszystko poza pociskami i zastapiły radarami i elektroniką wzorowana na Patriocie, Niemcy maja 14 baterii Patriot i je modernizują do najnowszych wersji, AS kupuje same baterie jak i pociski, ZEA dokupuje 500 pocisków, Jordania, Kuwejt Egipt Katar wszystcy używaja Patriotów, Ostatnoi kuiły je dodatkowo Szwecja, Polska i Rumunia, masz cos jeszcze do dodania.

Marek L.
piątek, 8 maja 2020, 01:11

Cóż jest to TOTALNY, oraz ABSOLUTNY bełkot ---- trollu. Jak się bardziej NIE wytężysz, to "Centrala" przerzuci ci to twoje honorarium z CHF, na Ruble ....... I CO, Niemcy (RFN), wycofują się obecnie z tych swoich baterii Raytheon RAC-3 ??????? Naprawdę, lepszego kłamstwa to już ty żeś nie mógł wymyślić ???? ------- no bo to, TO jest wprost żałosne !!!!....... Ciekawe, czy Pan Mateusz ten mój wpis opublikuje, no bo teraz to ignoruje on je w proporcji cztery do jednego, i ja naprawdę nie wiem dlaczego, albowiem ja NIKOGO tutaj NIE obrażam, i jedynie prawdę piszę, w przeciwieństwie do tych wszystkich rosyjskich / putinowskich trolli, którzy się tu coraz bardziej, na tych stronach Internetowych defence24.pl panoszą, i którzy są tutaj również dokładnie cały czas publikowani .......

plusik
piątek, 8 maja 2020, 12:52

Zostawiają tylko sam efektor ale System chcą swój bo nie ufają amerykanom

czwartek, 14 maja 2020, 17:04

"Systemowi" nie ufają, ale pociskom rakietowym tego samego producenta juz tak? :)

Davien
piątek, 8 maja 2020, 20:22

Niemcy plusik, wymysliły sobie wiele lat temu MEADS, wpakowały w niego miliardy euro i nikt go nie chce poza nimii Włochami a efektor kupują nowy z systemu Patriot i tyle, jakos 9M96 czy 48N6 nie chcieli:))

plusik
sobota, 9 maja 2020, 02:11

Nie ufają USA. Chcą mieć system pod swoja pelna kontrolą

minusik
czwartek, 14 maja 2020, 17:05

Patriota nie mają pod kontrolą? Jakieś dowody?

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 15:01

I dlatego uzywaja technologii i oprogramowania z USA??? Wow dziwna ta "pełna kontrola" która jak USA powie nie to MEADS nic nie zrobi:)

Marek L.
piątek, 8 maja 2020, 14:07

Totalne brednie, lub, jak inni to mówią, typowe oraz klasyczne "fake news". Udowodnij to więc --- podaj tu twoje źródła !!!!....... Tylko przypadkiem NIE "Sputnik", ani nie "RT".... ;-)))

mobilny
czwartek, 7 maja 2020, 22:26

....proste bo nie ufają wszystkiemu co amerykańskie i słusznie....

paradne
czwartek, 14 maja 2020, 17:06

Nie ufają wszystkiemu co amerykańskie :) Pomimo, że amerykańskie odbudowali im kraj po wojnie a ich i amerykańskie firmy/przemysł są ściśle powiązanie techologcznie :)

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:12

I dlatego np w Niiemczech ich własny system OPL jest totalnie uzalezniony od USA??

yaro
czwartek, 7 maja 2020, 01:54

Jak do tego dojdzie to będzie kolejny wstyd dla Patriota, kraj okupowany przez USA nie chce ich uzbrojenia. Już nie chcą Abramsów tylko wolą T-90, nie chcą Apache bo wolą Mi-28, teraz S-400. Kiepsko to świadczy o amerykańskiej ofercie eksportowej.

czwartek, 7 maja 2020, 13:15

Cokolwiek wolą, to bez znaczenia. Już raz masowo porzucali sprzęt i uciekali przed isis pieszo....

andys
poniedziałek, 11 maja 2020, 10:43

Takie ucieczki różna mają twarz, przypomnę choćby Dunkierkę.....

dyndas
czwartek, 14 maja 2020, 17:07

Albo Początek operacji Barbarossa :)

Davien
wtorek, 12 maja 2020, 10:39

Andys Dunierka t była zaplanowana i doskonale przeprowadzona operacja ewakuacyjna wiec nie zmyslaj. Jka szukasz ucieczek to polecam czerwqiec 1941r imasowo zwiewające na wschód oddziały "niezwyciezonej" Armii Czerwonej ( te, które sie poddac nie zdążyły)

środa, 13 maja 2020, 00:03

Zaplanowana, doskonale przeprowadzona, masz poczucie humoru.

czwartek, 7 maja 2020, 22:10

Amerykański sprzęt dodaj.

czwartek, 14 maja 2020, 17:08

Bo innego nie mięli. Radziecki to mi Amerykanie rozwalili na wojnie.

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 09:34

Yaro ale wiesz że przeczysz sam sobie:)) Jakkaj okupowany może miec wolna wole w wyborze uzbrojenia?:)) Aha dla twojej małej wiedzy: Patriotów nikt Irakowi nie proponował, podobnie z AH-64, T-90 zastepuja posowieckie T-72 i sa akurat lepszym czołgiem od małpiej do kwadratu wersji Abramsa jaka dostal Irak:))

!!!
czwartek, 7 maja 2020, 21:33

Davien Patriotów Irakowi nie oferowali ale AH-64 i M1 Abrams już tak ale Irak to odrzucił

Davien
piątek, 8 maja 2020, 20:34

Ichtamnietku, Irak sam wystapił o AH-64, Amerykanie sie zgodzili, za to Irak sie rozmyslił i tyle:) Irak obecnie ma 146 M1A1M czyli takiej małpiej wersji M1A1 sprzed 30 lat i kupuje obecnie T-90S czyli czołg lepszy od M1A1M.

Lelum wypolerum
czwartek, 7 maja 2020, 12:32

Moderacja! no też coś mi tu nie gra. Davien mówiący o T-90 że są lepsze od małpiej wersji Abramsa dziwne raczej on by tak nie mówił.

Orthodox
czwartek, 7 maja 2020, 18:11

Też byłem w szoku!

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:13

Bo sa panie Orthodox, irackie M1A1M to takie podstawowe M1 z poczatków produkcji ale z działem 120mm. No akurat działo i amunicję mają znacznei lepsze od T-90S ale reszta juz nie.

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 17:16

A czemu nie , jak taka jest prawda?

yaro
czwartek, 7 maja 2020, 11:16

Davien dwoisz się i troisz a Tu jeden za drugim wpis, że Irak jest okupowany przez USA ...

ja
piątek, 8 maja 2020, 01:53

hah. Jak Usa moze zabiaj i mordowac okupwac itp? System tego nie dostrzega

Moderacja!
czwartek, 7 maja 2020, 11:04

Ktoś nam nieudolnie podrabia Daviena

jordania
czwartek, 7 maja 2020, 00:26

Fajnie gdyby kupili...Ale Irak to państwo okupowane, przez tych co szkolą irackich żołnierzy od ćwierć wieku do walki z ISIS które przecież zostało dawno zniszczone przez tych co szkolą irackich żołnierzy...

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 09:35

Wow rozumiem że USA wysłało tam 5000samych super Rambo by okupowac Irak:)) Ech przekraczacie granice smiesznosci towarzyszu:))

oj
piątek, 8 maja 2020, 01:54

Rambo w Filmie wychwalal Afganczykow za to ze nie chca "Obcych najedzzow"

mobilny
czwartek, 7 maja 2020, 16:16

....tak same Ramba ze slumsów których macie pod dostatkiem a wszyscy nieświadomi walczą w imię czego? Napisz jeszcze że w imię wolności waszej i naszej i dla całego świata....

PLw
środa, 6 maja 2020, 22:28

Reżym tego sąsiedniego państwa (które nazwałeś) jak miłuje pokój...i swoich obywateli... (Dlatego uprzedzam, 22, nie pisz dlaczego 'reżym' )

Marek L.
czwartek, 7 maja 2020, 17:42

A ty to masz tutaj oczywiście na myśli reżym Putina, tego waszego dyktatora który żelazną ręką trzyma Was od dwudziestu lat za mordy ????....... ;-)))

22
środa, 6 maja 2020, 21:09

Parę dni temu samoloty bojowe pewnego kraju, który tak bardzo miłuje pokój, że nieustania bombarduje swoich sąsiadów zaatakowały armię syryjską na terenie Syrii , nadlatując znad terytorium Iraku. Może to wydarzenie trochę przyśpieszyło podjęcie decyzji przez władze Iraku w tej sprawie. :)

Marek L.
czwartek, 7 maja 2020, 14:16

Samoloty bojowe F-15I tego kraju, który tak bardzo miłuje pokój, zaatakowały i zniszczyły tam wtedy kompleks laboratoriów oraz fabryk, gdzie inżynierowie tego rzeźnika Assada, wspomagani przysłanymi przez Teherańskich Ayatollahów i Mullahów „specjalistami”, produkowali między innymi trujące zabójcze gazy bojowe, służące im do mordowania własnej (syryjskiej) ludności cywilnej. Tak więc, panie „22”, kiedy ty tutaj wylewasz te twoje Krokodylowe Łzy nad losem tej „biednej”, i „atakowanej” Armii Syryjskiej —- to pomyśl wtedy TEŻ i o TYM !!!!.......

22
piątek, 8 maja 2020, 00:10

Niech Pan przedstawi dowody na to ,że Baszszar al Asad użył broni chemicznej. Bo jeżeli opiera się Pan na informacjach podawanych przez grupę tak zwanych " białych hełmów", to uprzejmie Pana informuję, że ich działalność już dawno temu została odkryta i ostatecznie zdyskredytowana. To były po prostu inscenizowane ustawki. Obecnie ta grupa już nie działa. Pewnie finansowanie się skończyło. A skoro tak bardzo Pan przejmuje się losem ludności cywilnej , to jak Pan skomentuje użycie przez pewien kraj tak bardzo miłujący pokój pocisków artyleryjskich z białym fosforem w Strefie Gazy podczas operacji " płynny ołów" w roku 2008 ? Jak by Pan nazwał premiera państwa, który pozwala własnej armii na użycie przeciwko bezbronnej ludności cywilnej tak strasznej broni? Może by Pan użył tego słowa na rz......., którego był Pan łaskaw użyć w swoim poście ? Już nawet nie chce mi się opisywać innych przykładów zbrojnych działań tego tak bardzo miłującego pokój kraju wobec palestyńskiej ludności cywilnej. Dodam tylko, że ostatni duży atak na Strefę Gazy miał miejsce w lutym tego roku.

Yaro
czwartek, 14 maja 2020, 17:11

Z białym fosforem bomby to dały się sfotografować podwieszone pod rosyjskimi bombowcami w Syrii. Nieopatrznie pokazały to rosyjskie media ;)

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 15:04

ONZ wystarczy czy jak Putin będziesz twierdził ze kłamia? A co do białych hełmów to jedyne co zostało skompromitowane to rosyjskie i syryjskie bajki.

Marek L.
piątek, 8 maja 2020, 14:16

Wybierasz pan tutaj te twoje informacje WYŁĄCZNIE selektywnie. Owszem, ostatni atak na Gazę miał miejsce w lutym tego roku ---- po tym, gdy frakcje tego umiłowanego przez ciebie Hamasu oraz Islamic Jihad ostrzelały ze strefy Gazy, kolejny raz, rakietami CYWILNE miasteczka i wsie izraelskie.

22
piątek, 8 maja 2020, 17:30

W dniu 2 marca 2020 roku odbyły się w Izraelu wybory parlamentarne. A przed każdymi wyborami w tym państwie jakoś tak się dziwnie składa, że Strefa Gazy jest bombardowana. Tak zupełnie przypadkiem tuż przed wyborami parlamentarnymi każdy rząd Izraela wydaje rozkaz ataku. Ten schemat powtarza się tam od lat. I to jest prawdziwa przyczyna ataku. Po prostu słupki wyborczego poparcia w wyborach dla aktualnie rządzących. W tym roku doszedł do tego jeszcze "genialny plan pokojowy" . Tam nie trzeba wiele do wybuchu walk. Obie strony wzajemnie się nienawidzą. Śmie mi Pan ponadto imputować, iż popieram wymienione przez Pana organizacje. To jest absurd i zwykłe pomówienie. Odnośnie Hamasu , Islamic Dzihad czy Cahal to ja mam już od dawna wyrobioną opinię. Jedni są warci drugich. I nie raczył się Pan odnieść do użycia przez Izrael amunicji z białym fosforem wobec ludności cywilnej w roku 2008. I przy okazji następne pytanie: co Pan sądzi o celowym zalewaniu przez Izrael pól uprawnych w Strefie Gazy w styczniu i lutym tego roku. Tuż przed zbiorami.

Marek L.
piątek, 8 maja 2020, 21:31

Panie "22", przede wszystkim to skończ pan z tą swoją totalną hipokryzją, udając tutaj "neutralnego". Od dawna obserwuję pana tutaj wpisy, i pałasz pan ślepą, dziką, wręcz "duszącą" nienawiścią do państwa Izrael --- jest to u pana wręcz całkowicie chorobliwa obsesja. Odnośnie porównywania oraz zrównywania żądnych krwi i śmierci organizacji terrorystycznych, jak Islamic Jihad, Hamas, oraz Hizbollah z IDF'em (Cahalem), jest to typowa relatywizacja, stosowana tu powszechnie m.in. przez wszechobecnych tutaj etatowych rosyjskich trolli. (Nie twierdzę tu, iż akurat pan nim jest!!). To dokładnie tak samo, jakby porównywać działania armii USA, oraz armii brytyjskiej w Afganistanie z działaniami Talibów, względnie zrównywać działania US Army w Iraku oraz w Syrii, z działaniami tam IS / ISIS, oraz z Al-Quaida .... Jak już, to IDF zachowuje się tak maksymalnie po ludzku, w tej sytuacji wojennej z tymi terrorystycznymi organizacjami, jak jest TO TYLKO możliwe. Walki w strefie Gazy, jednym z najgęściej zaludnionych, głównie miejskich regionów na całym świecie, jest wyjątkowo trudne. Wszystkie te trzy organizacje terrorystyczne bardzo chętnie ukrywają się za plecami tysięcy własnych cywilów, i bardzo chętnie używają ich wtedy jako "ludzkich tarcz". Odpalają oni te swoje rakiety ziemia-ziemia, oraz te swoje bomby moździerzowe najchętniej z podwórek szkół, oraz tuż z pod meczetów. Jak już, to jest cudem, że w ciągu tego typu walk (a były już tam w Gazie 3 wojny), nie ma tam wręcz więcej cywilnych ofiar. Odnośnie używania przez IDF amunicji artyleryjskiej 155 mm z białym fosforem, to w tym czasie, gdy trwała operacja "Płynny Ołów" w 2008 roku, to używanie tego typu amunicji przez armie świata było jeszcze CAŁKOWICIE DOZWOLONE przez wszystkie konwencje --- amunicja ta mogła być używana do oznaczania celów, oraz do stawiania zasłon dymnych. IDF twierdził wtedy, iż stawiali oni zasłony dymne mające uniemożliwiać Hamasowcom celne strzelanie pociskami p.panc., oraz ogniem z moździerzy. Oczywiście, i to jak najbardziej, był to OCZYWIŚCIE ze strony Cahalu błąd, i w tej późniejszej wojnie z Hamasem w 2014 roku oni już tego rodzaju amunicji nigdy więcej NIE użyli. Odnośnie tego "zalewania pól" w Gazie w styczniu i lutym tego roku, to jest to jedynie jednostronna i kłamliwa palestyńska propaganda, gdzie Rząd Autonomii w Ramallah zrobił tu wspólną sprawę z Hamasem w Gazie. Niezależne (czyli, nie-propalestyńskie!!) źródła tego NIE potwierdzają. Oskarżenia dokładnie według tej recepty z wczesnego Średniowiecza w Europie, gdzie Żydzi byli masowo i ciągle oskarżani o "zatruwanie miejskich studni" (a później były dzięki termu ich pogromy oraz masakry!!). Odnośnie zaś tego, iż rząd Izraela zawsze "zamawia" bombardowania Gazy tuż przed każdymi / kolejnym wyborami parlamentarnymi w Izraelu, to serwuje pan tutaj typową teorię konspiracji / teorię spiskową. IDF/IAF bombarduje Gazę JEDYNIE i ZAWSZE po tym, gdy z Gazy przedtem są odpalane terrorystyczne rakiety ziemia-ziemia, wymierzone w izraelskie miasta, miasteczka, wsie --- czyli, JEDYNIE w izraelską ludność CYWILNĄ !!!!....... To ja panu tutaj mogę zaserwować alternatywną / odwrotną "teorię konspiracji" ---- że to mianowicie Hamas, względnie Islamic Jihad ZAWSZE tuż przed wyborami w Izraelu odpala w kierunku tego państwa rakiety ziemia-ziemie, licząc wtedy (i słusznie!!) na ostrą, "ciężką", i natychmiastową odpowiedź ze strony Izraela, w tym celu, aby wybory tam wygrał Nethanyahu i jego Likud, bo Hamasowcy oraz Jihadziści wiedzą, że z Likudem to jest się trudniej dogadać, a, gdyby, Boże uchowaj, wygrała tam Lewica oraz Liberałowie, to może oni chcieliby natychmiastowego pokoju, chcieli zacząć czynić jakieś znaczące ustępstwa, no i wtedy to Hamas oraz Islamic Jihad mogliby zacząć mieć "problemy".......

22
sobota, 9 maja 2020, 00:14

Wypraszam sobie jakobym pałał jakąś "ślepą , dziką, wręcz duszącą nienawiścią" do państwa Izrael. Dobrze że od razu nie przypiął mi Pan łatki antysemity. Bo w zasadzie ten zarzut w zawoalowanej formie sprowadza się do tego. Celem takiego działania jest oczywiście zdyskredytowanie mojej osoby. A tego typu argumentacji wobec interlokutora używa się gdy zaczyna brakować argumentów. Wracając do meritum sprawy. W zasadzie państwo Izrael jest mi całkowicie obojętne. Leży daleko od Polski na innym kontynencie. Jednak nie są mi obojętne działania jakie to państwo podejmuje wobec ludności palestyńskiej i innych sąsiednich państw. Ponieważ dopuszcza się ono czynów niegodnych, a nawet zaryzykował bym twierdzenie że mających charakter przestępczy. Biorąc pod uwagę bolesną historię tego narodu, jest to zadziwiające. Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego - pani Fatou Bensouda poinformowała opinię międzynarodową w grudniu ubiegłego roku, iż rozpocznie pełne dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych na terenach palestyńskich. Niech to Panu wystarczy za komentarz. Skoro została podjęta tak ważna decyzja, to muszą istnieć ku temu jakieś podstawy. Poczekajmy cierpliwie na wyniki bezstronnego niezależnego śledztwa. Cieszy mnie, że wreszcie przyznał mi Pan rację odnośnie używania przez Izrael amunicji z białym fosforem. Jak była zbrodnia to też musi być wyznanie winy kara i zadośćuczynienie. Nieprawdaż? Tak postępuje się w cywilizowanych krajach, do których jak mniemam Pan zalicza Izrael. Natomiast Pana teorię jakoby to Palestyńczycy dobrowolnie prowokowali ataki Izraela na siebie pominę milczeniem. Można wiele złych rzeczy powiedzieć o Palestyńczykach, ale na pewno nie skazywali by oni celowo swoich rodzin na zagładę. I żeby Pan wiedział , to tak samo nie popieram metod walki jakie prowadzą organizacje palestyńskie wobec Izraela. W Strefie Gazy niewątpliwie stosują taktykę partyzantki miejskiej ze wszystkimi z tego wynikającymi negatywnymi konsekwencjami. Ale niech Pan mi uczciwie napisze, czy w obecnej sytuacji mają jakieś inne wyjście militarne lub polityczne ? I niech mi tylko Pan nawet nie wspomina o przyjęciu przez nich planu Kushnera. Ponieważ ten "plan pokojowy" to jakaś chora parodia sprawiedliwości sprzeczna z prawem międzynarodowym i zdrowym rozsądkiem. Izrael i Palestyna najbliżej były zawarcia pokoju gdy rządzili Szimon Peres i Jasir Arafat. Obaj już nie żyją a ich wysiłki zostały bezpowrotnie zaprzepaszczone z winy obu stron. Obecnie przed Izraelem i Palestyną rysuje się wizja krwawego, niekończącego się konfliktu. Morze krwi. To jest właśnie przerażające w tej sprawie. Natomiast jest niestety faktem , iż przed większością wyborów parlamentarnych w Izraelu Strefa Gazy jest " rytualnie " atakowana przez siły zbrojne Izraela. Odnośnie zalewania pól uprawnych w Strefie Gazy , to można sobie na ten temat samodzielnie wyrobić opinię. W internecie są zdjęcia tych pól uprawnych zalanych wodą z nagle otwartych zbiorników wody deszczowej po stronie izraelskiej. Wystarczy zadać sobie trochę trudu i poszukać. Tak samo zachęcam Pan do poszukiwania w internecie materiałów źródłowych w sprawie innych zagadnień konfliktu Izrael - Palestyna, szczególnie nagrań i filmów, ponieważ je najtrudniej zmanipulować. Na koniec dodam tylko , że bardzo ciężko prowadzi się z Panem dyskusję ponieważ niestety ucieka się Pan do personalnych ataków. Ja nigdy na przykład nie sugerowałem, że pała Pan wielką i zapewne odpowiednio odwzajemnioną i wynagrodzoną miłością do Izraela i żydów. I jeszcze ta Pana uwaga o tym jak Pan mnie " od dawna obserwuje". Mam to traktować jako jakąś osobistą groźbę? Z ciekawości sprawdziłem sobie Pana wpisy. Niech mi Pan wyjaśni dlaczego w swoich komentarzach Pan zawsze tak zajadle broni Izraela? Dlaczego nawet nie zachowuje Pan pozorów obiektywizmu ?

Marek L.
sobota, 9 maja 2020, 14:39

Zaczynając od końca. Cóż to za totalnie nonsensowna aluzja, iż to, że ja sprawdziłem, co pan, praktycznie od zawsze, wypisuje na jakiekolwiek tematy związane z Izraelem, to jakaś osobista groźba ??? A niby JAK ja miałbym pana, ukrywającego się pod tą ksywą "22" znaleść ?? No i, przede wszystkim, to PO CO ??? A odnośnie tych moich (wyłącznie niektórych!!!) wpisów, to ja NA PEWNO bronię tam Izraela znacznie mniej "zajadle", niż pan to państwo ciągle, oraz wyjątkowo zajadle, atakuje. A odnośnie obiektywizmu w tych akurat sprawach, to "przyganiał tu kocioł garnkowi", albowiem pański "obiektywizm" dotyczący wszelkich kwestii związanych z tzw. Bliskim Wschodem jest równy ZERU....... Jak pan tu powyżej słusznie zauważył, ja nie imputowałem panu nigdy (ani w zawoalowanej formie, ani też na wprost) antysemityzmu, ani też i tego, iż jest pan np. płatnym "etatowym" trollem, na etacie w służbie Federacji Rosyjskiej. Odnośnie zaś tego Trybunału, oraz działającej tam pani Fatou Bensouda, to przypominam panu, iż Trybunał ten RÓWNIEŻ bada kwestie zbrodni wojennych popełnionych przez palestyńskie organizacje terrorystyczne, do których to zbrodni zalicza się ostrzeliwanie cywilnych osiedli, czyli miast, miasteczek, wsi zamieszkałych przez ludność cywilną rakietami ziemia-ziemia oraz moździerzami. Odnośnie ostrzeliwania białym fosforem w 2008 roku, to owszem, przyznałem, iż był to duży błąd ze strony Zahalu, ale, żadnego odszkodowania za to NIE będzie, ponieważ, jak również napisałem, użycie tego typu broni artyleryjskiej było w 2008 roku według wszelkich aktualnych WTEDY konwencji jeszcze dozwolone. Jeśli chodzi o tę tzw. "partyzantkę miejską", jak pan to tutaj bagatelizująco ujął (bo dla mnie to terrorystyczny ostrzał rakietami cywilnych osiedli to ŻADNĄ partyzantką NIE jest !!!), to OCZYWIŚCIE, że Palestyńczycy obecnie rządzący Gazą mają tu inną alternatywę. Wystarczyłoby, aby najwyższe kierownictwo Hamasu raz na zawsze skreśliło ze swojej Karty tę swoją wieczną mantrę pod tytułem: "Jednostka Syjonistyczna musi zostać zlikwidowana, i zostanie ona zlikwidowana.". Ale, oni tego NIE CHCĄ zrobić !!!! Hamas musiałby też wtedy zlikwidować "konkurentów", czyli Islamic Jihad, bo ci biorą pieniądze i wykonują instrukcje wyłącznie z Teheranu, tak więc, dopóki oni istnieją w Gazie, to pokoju tam nie może być. Gdyby Hamas te dwa kroki uczynił, to wtedy stałby się on pełnoprawnym partnerem do rozmów z Izraelem, rozmów dotyczących pokoju, i wszystkich innych ważnych spraw. Podobnie, jak wiele lat temu, dzięki Arafatowi, Rabinowi, i Peresowi, uczynił to Al Fatah, i od tej pory jest on partnerem do rozmów z Izraelem. Odnośnie zaś tych "rytualnych ataków", to tutaj mija się pan całkowicie z faktami ---- jest mianowicie ZAWSZE, za każdym razem tak, iż to Palestyńczycy (Hamas, lub Islamic Jihad), rozpoczynają ostrzał miast i wsi izraelskich rakietami ziemia-ziemia, a Izrael na to wtedy ODPOWIADA, bombardowaniami, lub krótkotrwałą inwazją naziemną. Odnośnie zaś tych zalanych pól w Gazie (oraz i gdzie indziej, w Izraelu również!), to w styczniu i w lutym br. były w tym rejonie wielkie i długotrwałe opady deszczu -- a później można manipulować właśnie tymi zdjęciami i internetowymi filmikami, pokazując biednych palestyńskich rolników stojących po kolana w błocie. A te wszystkie organizacje, nienawidzące Izraela tworzą wtedy na podstawie tychże zdjęć i filmików "Fake Newsy", mity, oraz czyste oszczerstwa (w które tacy jak pan wtedy święcie wierzą!!) --- identyczne, jak te średniowieczne "zatruwania studni" w Europie.... Jeśli chodzi o politykę, to Izrael znajduje się w prawie identycznej sytuacji jak Polska. W obu państwach rządzi populistyczna super-konserwatywna i "patriotyczna" prawica, tu od 5 lat PIS, tam, jeszcze dłużej, Likud. Tu destrukcyjny Kaczyński, tam równie destrukcyjny Nethanyahu. Obaj "podpierają się" religią, tu Prezes "Ojcem" Rydzykiem (a kiedyś, to też tą ponurą postacią Jankowskim), tam Premier Ortodoksyjnymi i totalnie oszołomskimi partiami religijnymi. Czyli, jest to czysta tragedia, i tu, i tam. Odnośnie szansy na pokój pomiędzy państwem Izrael, a Palestyńczykami, to ja jestem tutaj pomimo wszystko umiarkowanym, ale jednak, optymistą. To co kiedyś stworzyli wspólnie Arafat, Rabin, Peres, czyli porozumienia z Oslo, to wciąż jeszcze nie do końca jest zaprzepaszczone. I oczywiście, iż wspomnę tutaj o Planie Kushnera. Plan ten może stać się PODSTAWĄ do rozpoczęcia, oraz do prowadzenia rozmów pokojowych, dotyczących dwóch państw, Izraela, i Państwa Palestyńskiego. Jest to plan praktyczny, oraz biorący pod uwagę istniejące tam obecnie realia. Uważam też, że wielkimi pieniędzmi można bardzo dużo załatwić. Plan ten przewiduje, iż USA wpompują w państwo palestyńskie ponad 10 miliardów USD, i "przymuszą" Arabię Saudyjską oraz Zjednoczone Emiraty to wpompowania w Palestynę następnych 10 miliardów USD. A, za takie (z górką!!) 20 miliardów USD, to można takie przyszłe państwo palestyńskie przemienić wprost w krainę "mlekiem i miodem" płynącą.......

22
sobota, 9 maja 2020, 23:29

Pan mnie naprawdę zadziwia. Cytuję : "Od dawna obserwuję pana tutaj wpisy, i pałasz pan ślepą, dziką, wręcz "duszącą" nienawiścią do państwa Izrael --- jest to u pana wręcz całkowicie chorobliwa obsesja" ; koniec cytatu. Te słowa przecież Pan NAPISAŁ dosłownie post wyżej. Ma Pan jakieś zaniki pamięci ? Z wpisu tego jednoznacznie wynika, że co najmniej Pan zrobił kwerendę moich wpisów na tym portalu. Cieszy mnie że przyznał mi Pan rację w kwestii zalanych pól uprawnych w Strefie Gazy. Dodam tylko, iż zbiorniki zbierające deszczówkę znajdują się W IZRAELU i Palestyńczycy nie mają do nich żadnego dostępu. Natomiast Pana porównanie Izraela do Polski uważam za niesmaczny żart. PiS na pewno nie jest partią z mojej bajki, ale z tego co mi wiadomo jeszcze nie wydano za kadencji tej partii rozkazu ataku na żaden sąsiedni kraj. A plan Kushnera został odrzucony przez cały cywilizowany świat i wszystkie kraje arabskie. Więc nie ma o czym nawet dyskutować. Nie wiem czy Pan dokładnie analizował ten " plan" ale muszę Panu zwrócić uwagę na fakt, iż Palestyńczycy mieli być wysiedleni NA PUSTYNIĘ, tuż przy granicy z Egiptem. Można to łatwo sprawdzić w internecie. Mapek podziałów terytorialnych tego " planu" jest pełno. Już pominę z litości inne nazwijmy to kontrowersyjne punkty tego "planu". Ponadto czy przypadkiem Izrael nie jest stroną Konwencji Genewskich, a w szczególności Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych, które mogą być uważane za powodujące nadmierne cierpienia lub mające niekontrolowane skutki, wraz z załącznikami. Konwencja została zawarta w Genewie w roku 1980 . Szczególnie polecam Panu lekturę Protokołu III do tej Konwencji, który dotyczy stosowania broni zapalających. Oczywiście te zapisy są nagminnie łamane poprzez używanie "amunicji do oznaczania celu" , oraz "amunicji oświetlającej", jednak w Protokole tym wyraźnie zaznaczono, iż nawet takiej amunicji nie można stosować na terenach zamieszkałych przez ludność cywilną. A Strefa Gazy jest jednym z najgęściej zamieszkałych obszarów ziemi. Również jest faktem , że Strefa Gazy jest atakowana przed właściwie wszystkimi wyborami parlamentarnymi w Izraelu. Czasem Hamas wystrzeli rakiety, czasem Izrael zabije jakiegoś przywódcę palestyńskiego i następuje automatyczny odwet. Powód ataku w zasadzie jest bez znaczenia. Ta spirala nienawiści i śmierci już dawno się rozkręciła w niekontrolowany przez obie strony sposób. A parę punktów wyborczych przyda się każdej partii, która walczy o władzę. Natomiast odnośnie zawarcia porozumienia czy nawet pokoju pomiędzy Izraelem a Palestyną ja nie mam najmniejszych złudzeń . Tam nie będzie pokoju już nigdy. Chyba że dojdzie do całkowitej anihilacji jednej ze stron. Mam jednak nadzieję że w sprawie tego porozumienia to Pan ma rację a ja się mylę. Ponadto uprzejmie informuję Pan iż nie jestem jakimś rosyjskim trollem. Napiszę wprost. Uważam Rosję za istotne zagrożenie dla Polski. Uważam, że Polska razem z sojusznikami z NATO w dalszej perspektywie może mieć nazwijmy to : " jakiś problem z Federacją Rosyjską" . I uważam , że do rozwiązania tego "problemu" należy się dobrze przygotować, czyli rozbudować siły zbrojne. Mam nadzieję, że przynajmniej w tej sprawie Pana uspokoiłem.

Marek L.
poniedziałek, 11 maja 2020, 12:58

Oczywiście, panie "22", ja nie mam żadnych "zaników pamięci", i jak najbardziej podpisuję się pod tymi tam przez pana cytowanymi moimi słowami. Czyli, uważam, iż nienawidzi pan państwo Izrael, i to TYLE, i absolutnie NIC więcej w tym temacie. A żadnej "kwerendy" pańskich wpisów to ja nigdy nie robiłem --- wystarczyło mi JEDYNIE to, co zapamiętałem z pańskich komentarzy na te akurat aktualne tu tematy. A odnośnie tego "trollowania" dla wiadomych służb specjalnych Federacji Rosyjskiej, to ja dwukrotnie tam powyżej napisałem, iż ja absolutnie NIE uważam pana za kogoś takiego. Natomiast, jeśli chodzi o pańską obiektywność w TYM (bliskowschodnim!) temacie, to sprawa jest prosta. W TEJ konkretnej sprawie, to oczekiwać od pana obiektywności, to tak, jakby spodziewać się, lub wymagać od jednookiego, aby on widział perspektywicznie….... Odnośnie zaś tego mojego porównania PIS'u do Likudu, to ja nie uważam tego "za niesmaczny żart", a wręcz przeciwnie, to uważam je za jak najbardziej, oraz całkowicie adekwatne. Owszem, PIS nigdy nie wydał decyzji ataku na jakikolwiek sąsiadujący z Polską kraj --- bo nigdy NIE MUSIAŁ !!!! Przypomnę, iż ŻADEN sąsiadujący z Polską kraj, lub nawet dalej położony kraj, włączając w to również i Rosję, nie znajduje się w stanie wojny z Polską, oraz nie stawia sobie za cel całkowite zniszczenie, oraz całkowite zlikwidowanie Polski. Państwo Izrael zaś znajduje się w stanie wypowiedzianej wojny ze WSZYSTKIMI państwami arabskimi, od 1948 roku, z wyjątkiem obecnie jedynie Egiptu i Jordanii, oraz z Islamską Republiką Iranu, od 1979 roku. I u wielu (nie u wszystkich, ale u wielu!!) tych państw arabskich, oraz od 1979 również i Iranu, to ten cel (całkowite zniszczenie, oraz całkowite zlikwidowanie państwa Izrael), to nadal jest ich absolutnie "świętym" celem !!! I to jest bardzo istotna, i wręcz podstawowa różnica. Wiem, iż konwencja Genewska z 1980 roku ściśle reguluje używanie broni zapalającej. W 2008 IDF tłumaczył się, iż używali tej amunicji m.in. zapalającej, ale RÓWNIEŻ wtedy i "dymnej", w celu stawiania zasłon dymnych, aby uniemożliwiać Hamasowcom odpalanie precyzyjnych pocisków p.panc., oraz prowadzenia celnego ognia z moździerzy. Te pociski artyleryjskie NIE SĄ w ”pierwszym rzędzie” pociskami zapalającymi, do używaniania w celu zapalenia / spalenia czegokolwiek, a w celu oznaczania dymem celów, oraz przede wszystkim do stawiania zasłon dymnych. I JEDYNIE w tym celu IDF je w 2008 roku stosował. I po 2008 IDF nigdy więcej tego typu artyleryjskiej amunicji już nie używał. Odnośnie tych rzekomo "zalanych pól" w Gazie, to cały ten Fake News nie ma NIC WSPÓLNEGO z jakimikolwiek zbiornikami retencyjnymi (na deszczówkę), znajdującymi się na terenie Izraela. Ponieważ tak bardzo lubi mnie pan cytować, to ja tym razem, JESZCZE RAZ, zacytuję tu sam siebie : "Odnośnie zaś tych zalanych pól w Gazie (oraz i gdzie indziej, w Izraelu również!), to w styczniu i w lutym br. były w tym rejonie wielkie i długotrwałe opady deszczu -- a później można manipulować właśnie tymi zdjęciami i internetowymi filmikami, pokazując biednych palestyńskich rolników stojących po kolana w błocie. A te wszystkie organizacje (a jest ich całe multum!!), nienawidzące Izrael, tworzą wtedy na podstawie tychże zdjęć i filmików "Fake Newsy", mity, oraz czyste oszczerstwa (dla tych wszystkich, którzy BARDZO CHCĄ w te oszczerstwa wierzyć, i w które w związku z tym, tacy jak właśnie pan, wtedy święcie wierzą!!!) --- identyczne, jak te średniowieczne "zatruwania studni" w Europie.... ". Odnośnie planu Kushnera, to tu znowu cytat : "Plan ten może stać się PODSTAWĄ do ROZPOCZĘCIA, oraz do prowadzenia rozmów pokojowych, dotyczących dwóch państw, Izraela, i Państwa Palestyńskiego. Jest to plan praktyczny, oraz biorący pod uwagę istniejące tam OBECNIE REALIA. Uważam też, że bardzo wielkimi pieniędzmi można bardzo dużo załatwić. Plan ten przewiduje, iż USA wpompują w państwo palestyńskie ponad 10 miliardów USD, i "przymuszą" Arabię Saudyjską oraz Zjednoczone Emiraty to wpompowania w Palestynę następnych ponad 10 miliardów USD. A, za takie (z dużą górką!!!) 20 miliardów USD, to można takie przyszłe państwo palestyńskie przemienić wprost w krainę "mlekiem i miodem" płynącą....... ". A odnośnie tego całego pańskiego "cywilizowanego świata", który to ten plan odrzucił, to nie ma to żadnego znaczenia, albowiem ten "cywilizowany świat" NIGDY i to w najmniejszym nawet stopniu nie przyczynił się do rozwiązania problemu bliskowschodniego. A jeśli chodzi o to, że odrzuciły go wszystkie kraje arabskie, to jest to w ich wypadku "normalne" ---- bo odrzucały one ZAWSZE WSZYSTKIE i wszelkie (mające jakąkolwiek szansę realizacji -- czyli te REALISTYCZNE!!!) plany pokojowe poniekąd "z automatu", począwszy od roku 1948.... Oczywiście, ten plan Kushnera ma też punkty całkowicie idiotyczne (też widziałem te tam mapki!), jak np. osiedlanie Palestyńczyków na skrawkach terytorium wzdłuż Pustyni Negev. Ja napisałem tam jedynie, iż mógłby on być PODSTAWĄ do ROZPOCZĘCIA rozmów. I tyle. Jeśli chodzi o przyszłe zagrożenie Polski przez Federację Rosyjską, to tutaj całkowicie, oraz na 100% się z panem zgadzam. Uważam, iż w związku z tym że TO, iż jesteśmy członkiem NATO jest tu bardzo ważne. Uważam też, odnośnie modernizacji oraz rozbudowy Armii Polskiej, że PIS robi tutaj stanowczo za mało, są to głównie ruchy pozorne i obliczone przede wszystkim "na defilady" i propagandowe mamienie nieświadomego niczego tłumu --- dokładnie zresztą tak samo, jak niestety poprzednio czyniła to koalicja PO/PSL. Przydałaby się Polskiej Armii zakrojona na dużą skalę modernizacja sprzętu. Pytanie, skąd na to brać pieniądze ??? ---- te obecne 2% PKB wydają się być jedynie pozorne, i głównie "defiladowe", mam nadzieję, iż lepiej będzie z tymi przyszłymi 2,5% PKB.......

Marek L.
wtorek, 12 maja 2020, 14:02

PS. Jeśli chodzi o to coraz bardziej realne (i stale wzrastające!) zagrożenie Polski ze strony Federacji Rosyjskiej, to, jak tam powyżej napisałem, oczywiście bardzo ważne jest TO, iż jesteśmy członkami paktu NATO. Ale to, samo w sobie, to NIE wystarcza. Albowiem my jesteśmy dla NATO coś warci jedynie, jako ich silny sojusznik, jako taki, co również coś daje, a nie tylko bierze. I dlatego krytyczne jest szybkie i masywne modernizowanie Wojska Polskiego, czyli jego sprzętu (czyli, NIE "defiladowo / propagandowe"), a PRAWDZIWE (czyli: duże ilości kupowanego, BARDZO nowoczesnego uzbrojenia, a NIE np. jakieś żałosne bida-remonty bardzo starych T-72!), oraz również, równolegle z tym, znaczący wzrost liczebności Armii Polskiej.

22
wtorek, 12 maja 2020, 14:56

Pisane na tym forum jest bezcelowe. Moderator nie publikuje moich odpowiedzi na posty niejakiego Marka L. A Pan Marek dokazuje sobie bezkarnie. Albo jest to układ pomiędzy tymi Panami , albo jest to ta sama osoba. Jak Panu Markowi L. zaczyna brakować merytorycznych argumentów, to wkracza do akcji Pan Moderator i knebluje niepokornego. I to by było na tyle jeżeli chodzi o wolność wypowiedzi na tym forum. Ps. Ciekawe czy Pan Moderator w swojej łaskawości to opublikuje. Bo jakoś śmiem wątpić Panie Marek L. znaczy Panie Moderatorze. :)

Marek L.
środa, 13 maja 2020, 12:02

Nie jestem ”Moderatorem”. Ja ten pana tutaj wpis, "22", jak najbardziej zobaczyłem. Nie "dokazuję" ja tutaj ”bezkarnie” (czyli: --- ”karać” mnie trzeba!!... ;-)), tak jak pan to tu dość obelżywie nazwał. Widzę, iż NIE MA pan żadnych dalszych merytorycznych argumentów, i posuwa się pan wtedy do "wycieczek słownych". Ja zaś, posługuję się, w tej, pożal się Boże, "dyskusji" tu z panem, JEDYNIE argumentami rzeczowymi, a już napewno NIE oszczerstwami, oraz rozmaitymi całkowicie wymyślonymi przez osobniki przepełnione nienawiścią, "Fake News'ami"….... No i tyle w tym temacie…. ;-))

22
środa, 13 maja 2020, 14:10

Niech Pan porozmawia ze swoim kumplem Moderatorem i z łaski swojej zapoznaj się Pan z moją odpowiedzią na Pana post z dnia 11 maja 2020 roku z godziny 14 58. Tą odpowiedzią która nie została na tym portalu opublikowana. Ma Pan tam moją merytoryczną odpowiedź na te Pana kłamstwa, półprawdy i niedomówienia. I jeszcze jedno na koniec. Znudziło mnie udowadnianie że nie jestem wielbłądem. I posunę się w tym miejscu wbrew sobie do Pańskiego poziomu i sposobu prowadzenia dyskusji. W życiu nauczyłem się bowiem, że czasami trzeba zniżyć się do poziomu interlokutora, aby ten wreszcie coś zrozumiał. Tak niestety bywa w moim zawodzie. Otóż skoro Pan twierdzi, że ja jakobym "nienawidził" Izraela, to ja Panu zarzucam że Pan nienawidzi Palestyńczyków i Palestyny ( tak w rozumieniu Państwa - tutaj pewnie Pan się zdenerwował ) . Jest Pan gotowy usprawiedliwić każdą niegodziwość wyrządzoną przez Izrael tym ludziom. Ps 1. Unia Europejska ma zamiar podjąć działania wobec Izraela za łamanie prawa międzynarodowego. Unia Europejska też nienawidzi Izrael ? :) . A Pana sposób ataków ad personam jest po prostu żałosny. Zresztą stosuje go Pan nie tylko wobec mnie. Również inni komentatorzy któż dopuścili się jakiejkolwiek krytyki wobec Izraela są przez Pana bezpardonowo osobiście atakowani. Ps 2. A ta triumfalna buźka z Pana postu wspaniale charakteryzuje Pana charakter i rzeczywisty poziom osobistego rozwoju intelektualnego) .

Marek L.
środa, 13 maja 2020, 16:44

Zwracam tu panu uwagę, iż to właśnie PAN pierwszy, w tym swoim przedostatnim wpisie użył tej ”Buźki”!!! Świadczy to JEDYNIE o pańskim poziomie intelektualnym, ale też i o każdym innym…. Kończę już teraz tę tutaj żałosną ”dyskusję” z panem -- i mam nadzieję, że nigdy się nie spotkamy, w żadnym wymiarze…….

Marek L.
środa, 13 maja 2020, 15:37

Buźkę to najpierw PAN w tym swoim wpisie opublikował !!!! Świadczy to więc o pana poziomie intelektualnym, i każdym innym. Żegnam więc pana, i mam nadzieję, iż raz na zawsze.......

Observer
czwartek, 7 maja 2020, 21:23

A dowody jakieś na atak chemiczny Asada? Achh przecież nie trzeba dowodów. Wystarczy, że pompeo czy inny urzędzik mówi że tak jak jest . śmiech

Veritas - pierwszy użytkownik tego nicka na forum Defence24 i Space24.
czwartek, 14 maja 2020, 17:12

Obojętnie jakie dowody by przedstawiać, to i tak na nic. I tak powiesz, że to amerykanie.

Davien
wtorek, 12 maja 2020, 10:40

ONZ wystarczy czy dalej będziesz zmyslał?

Marek L.
piątek, 8 maja 2020, 21:34

Po ataku waszego sojusznika, tego rzeźnika Assada, na własną ludność cywilną, i wymordowaniu około setki cywilów, w tym też i dużej ilości małych dzieci, gazem bojowym SARIN, te wasze "Siły Pokojowe", czyli Żandarmeria Wojskowa Federacji Rosyjskiej zablokowała cały ten teren na kilka dób, nie dopuszczała tam Komisji, i w tym czasie "chemicznie" starała się cały ten teren "wyczyścić". Pomimo tego, po zlikwidowaniu przez Was tej blokady, Komisja znalazła ślady użytych TAM gazów bojowych. Czyli, nie chodzi tu o to, co powiedział jakiś wysoki urzędnik USA, jak Pompeo, tylko o realne i namacalne dowody tej zbrodni. A więc śmiej się teraz, trollu, ile wlezie.......

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 09:37

Panie 22 jak się wywołuje wojne z sasiadem co zrobiła Syria to potem się od niego obrywa jak jest silniejszy i finał.

No skąd
piątek, 8 maja 2020, 06:11

Syria? To coś nowego? Kiedy i z kim wywołała wojnę? Jesli myślisz o Israel, to Israel czół się zagrożony i zaatakował Syrie.

czwartek, 14 maja 2020, 17:14

Nowego? 1967rok. Szkołę już ukończyłeś?

rob ercik
czwartek, 7 maja 2020, 21:58

Izrael może atakować innych bo jest silniejszy, ukrainy nie można bo jest słabsza, gubisz się coraz bardziej

Davien
niedziela, 10 maja 2020, 15:11

Rob ercik,a kiedy UKraina napadła na Rosje trollu? Bo Syria na Izrael tak.

Marek L.
sobota, 9 maja 2020, 00:22

Cóż to ty tutaj uskuteczniasz za TOTALNY bełkot, ty trollu-FSB ..... Oraz, absolutnie NIC z tych tutaj twoich bredni, to zrozumieć się po prostu NIE da ....... No i CO ma tu z tym wszystkim wspólnego Ukraina ???? Ty to się tutaj w ogóle nie gubisz, bo ty to tutaj JEDYNIE, oraz po prostu czyste nonsensy wyplatasz .......

Stirlitz
czwartek, 7 maja 2020, 09:23

o jakiej decyzji piszesz, bo Irak dopiero rozważa, te rozważania zajmują im już parę ładnych lat i co kilka miesięcy popadacie towarzysze w ekstazę, że Irak kupuje S-400 :P

Tantal
środa, 6 maja 2020, 17:13

USA w tej chwili okupuje strategiczne tereny w Iraku. Na miejscu wladz irackich tez bym dazyl do samodzielnosci w dziedzinie obronnosci.

Żółty Pan
środa, 6 maja 2020, 16:41

Rosja traci rynki zbytu swojego uzbrojenia na rzecz Chin, właściwie już tylko ich systemu pp są konkurencyjne względem rozwiązań zachodnich i chińskich, bo w siłach pancernych chiński v4 cenowo i technologicznie biję rosyjskie Teciaki na głowę.

Fanklub Daviena
czwartek, 7 maja 2020, 10:17

"i technologicznie biję rosyjskie Teciaki na głowę." - akurat nie tak dawno była na Jane's analiza pancerzy rosyjskich czołgów. I okazało się, że wbrew rasistowskiej mniemanologii NIGDY Zachód technologicznie rosyjskich (wersje eksportowe to inna inszość) pancerzy nie wyprzedził. Na podstawie zgłoszonych patentów próbowano tam odgadnąć pancerz T-14. Przypuszcza się, że może mieć pancerz z nowej opatentowanej rosyjskiej stali superdrobnokrystalicznej z kryształami uporządkowanymi jednokierunkowo. Zdaniem ekspertów taka stal dorównywałaby wytrzymałości stali amorficznej i pozwalała tworzyć pancerz o 30% większej wytrzymałości niż dotychczasowe stale pancerne o tej samej grubości. Twoim zdaniem Chińczycy już od 2000 lat taką mają? :)

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:15

Funku ale własnie totalnie skompromitowałes rosyjskei czołgi i ich pancerz twierdząc ze ciągle uzywaja pancerzy jednorodnych a nei warstwowych:)

środa, 13 maja 2020, 00:11

Tylko że oni pierwsi je zastosowali. T-64 był pierwszym na świecie czołgiem seryjnym z automatem ładowania oraz pierwszym na świecie seryjnym czołgiem z pancerzem kompozytowym.

Marek L.
środa, 13 maja 2020, 12:10

Pierwszym na świecie czołgiem seryjnym z automatem ładowania, to był akurat nie żaden sowiecki czołg, a szwedzki czołg Strv 103.

Marek L.
piątek, 8 maja 2020, 14:42

Komiczne jest tutaj to, trollu, iż ty, broniąc tego kłamstwa, jakoby rosyjskie pancerze czołgów miały być lepsze od zachodnich, pomimo tego, iż od ostatnich 50:ciu lat, i włącznie aż do TERAZ, to zachodnie pancerze czołgów są absolutnie, całkowicie, i pod każdym względem lepsze od tych kiedyś sowieckich, a obecnie rosyjskich ---- to ty używasz tutaj terminologii: "Rasizm". Weź więc tu pod uwagę ten fakt, iż zarówno północni Amerykanie, jak i zachodnioeuropejczycy oraz centralnoeuropejczycy, jak i Słowianie - Rosjanie, należą do tej samej, białej rasy .... Czyli, rasizm nie ma tutaj NIC do rzeczy ....... ;-)))

Bond
czwartek, 7 maja 2020, 16:57

Oczywiście dane z Jane’s uzupełniłeś swoją wiedzą z Sputnika. Zachód bardzo dawno wyprzedził ZSRR tylko dowiedział się o tym dopiero po 90 roku, bo wcześniej wg różnych analiz i propagandy T80 miał być gwiazdà śmierci, a pierwsza Czeczenia zweryfikowała to zupełnie do końca.

Fanklub Daviena
czwartek, 7 maja 2020, 20:31

Straty Merkav, w tym procent poległych w czołgach w Libanie, był procentowo zbliżony do rosyjskich strat w Groznym... :)

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:17

Wow, w Libanie w 2006r zostało zniszczone 5 Merkav, w Groznym tylko JEDNA brygada straciła 64 czołgi i ponad 130 innych pojazdów pancernych. Masz cos jeszcze do dodania?

środa, 13 maja 2020, 00:13

5 zniszczonych? Co ty wypisujesz z tej wyprawy to do Izraela powróciło 3 Merkavy więcej niż z Izraela wyruszyło.

Marek L.
piątek, 15 maja 2020, 01:15

No widzisz, są dokładne statystyki, odnośnie wojny w 2006 roku w Południowym Libanie, czyli : 1 czołg Merkava Mk 2 zniszczony przez potężną minę 250 kg, no a przede wszystkim, to około 30:tu trafionych ogniem SETEK odpalanych najnowszych (wtedy!) Kornetów i Metisów-M, z których to co któryś trafiał, 4 tak uszkodzone, że nie opłacało się ich remontować, a reszta, po naprawach, wróciła po kilku lub kilkunastu tygodniach do jednostek bojowych. Czyli, razem: 5 zniszczonych. A w ciągu całej wojny czeczeńskiej, czyli, podczas tej totalnej, poprowadzonej przez Putina oraz Szojgu, pacyfikacji / masakrze / rzezi Czeczenii, totalnie zniszczonych zostało PONAD 100 czołgów rosyjskich, a pozostałych rosyjskich wozów pancernych ---- jeszcze więcej. Ale ty, putinowski trollu, to musisz oczywiście tutaj zmyślać --- no bo ty, to przecież nie umiesz inaczej.......

Bond
piątek, 8 maja 2020, 08:43

Tia, Tyle, że przez 40 lat walk Merkav w Libanie. Ale ty oczywiście korzystasz z danych rosyjskich, prosto z Sputnika, a tam już jeżdżą tysiące Armat i latają setki Su57...:)

Davien
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:18

Nawet jakby liczyc te 40 lat to się nei da:) W Groznym tylko jedna brygada straciła 64 czołgi i 130 innych pojazdów pancernych;)

Marek L.
piątek, 8 maja 2020, 01:30

Cóż za TOTALNIE kłamliwe brednie, trollu. W czasie trwającej 1 miesiąc wojny w Południowym Libanie 14 lat temu, zostało trafionych pociskami Kornet oraz Metis około 30 czołgów Merkava, m.w. połowa z nich to wtedy już stare Mekava Mk 2, a ta druga połowa to m.w. 50% Merkava Mk 3, i 50% Merkava Mk 4. Pierwszego dnia wojny jeden Merkava Mk 2 został całkowicie zniszczony, gdy wjechał na 250 kg minę, i cała jego 4 osobowa załoga zginęła. Odnośnie pozostałych, to wszystkie zostały później naprawione i wkrótce przywrócone do służby, z wyjątkiem czterech, których się nie opłacało remontować, bo były zbyt zniszczone. Ze 121 izraelskich żołnierzy poległych w całej wojnie 2006 roku, 12:ciu stanowiło załogi czołgów. Było jeszcze i m.w. 30:stu rannych. Rosyjskie straty T-80 w Groznym, to zdrowo PONAD całkowicie zniszczonych sto czołgów, oraz trzy razy tyle żołnierzy poległych w tych spalonych czołgach. Więc, zarówno w procentach, jak i w liczbach absolutnych ---- są to straty CAŁKOWICIE NIE PORÓWNYWALNE ....... ;-)) ---- Reasumując: czołgi Merkava, i to WSZYSTKIE ich modele, sprawdziły się absolutnie świetnie WTEDY, w Południowym Libanie, a szczególnie biorąc pod uwagę, iż NIE były one wtedy jeszcze wyposażone w systemy APS Rafael'a TROPHY, oraz, biorąc tu pod uwagę, iż były one ostrzeliwane przez WIELE SETEK WTEDY najnowocześniejszych rosyjskich pocisków p.panc. Kornet, oraz Metis. Natomiast --- te te tzw. „osiągi” rosyjskich T-80, i to zarówno i tych z dieslami, i tych z turbinami, zarówno w Grozny, jak i w czasie CAŁEJ tej wojny / pacyfikacji Czeczenii przez Federację Rosyjską, to była po prostu CZYSTA tragedia …….

Marek L.
piątek, 8 maja 2020, 00:16

Cóż za TOTALNIE kłamliwe brednie, trollu. W czasie trwającej 1 miesiąc wojny w Południowym Libanie 14 lat temu, zostało trafionych pociskami Kornet oraz Metis około 30 czołgów Merkava, m.w. połowa z nich to wtedy już stare Mekava Mk 2, a ta druga połowa to m.w. 50% Merkava Mk 3, i 50% Merkava Mk 4. Pierwszego dnia wojny jeden Merkava Mk 2 został całkowicie zniszczony, gdy wjechał na 250 kg minę, i cała jego 4 osobowa załoga zginęła. Odnośnie pozostałych, to wszystkie zostały później naprawione i przywrócone do służby, z wyjątkiem czterech, których się nie opłacało remontować, bo były zbyt zniszczone. Ze 121 izraelskich żołnierzy poległych w całej wojnie 2006 roku, 12:ciu stanowiło załogi czołgów. Było jeszcze i m.w. 30:stu rannych. Rosyjskie straty T-80 w Groznym, to zdrowo PONAD całkowicie zniszczonych sto czołgów, oraz trzy razy tyle żołnierzy poległych w tych spalonych czołgach. Więc, zarówno w procentach, jak i w liczbach absolutnych ---- są to straty CAŁKOWICIE NIE PORÓWNYWALNE ....... ;-)) ---- Reasumując: czołgi Merkava, i to WSZYSTKIE ich modele, sprawdziły się absolutnie świetnie WTEDY, w Południowym Libanie, a szczególnie biorąc pod uwagę, iż NIE były one wtedy jeszcze wyposażone w systemy APS Rafael'a TROPHY, oraz, biorąc tu pod uwagę, iż były one ostrzeliwane przez WIELE SETEK WTEDY najnowocześniejszych rosyjskich pocisków p.panc. Kornet, oraz Metis. Natomiast --- te te tzw. „osiągi” rosyjskich T-80, i to zarówno i tych z dieslami, i tych z turbinami, zarówno w Grozny, jak i w czasie CAŁEJ wojny / pacyfikacji Czeczenii przez Federację Rosyjską, to była po prostu CZYSTA tragedia …….

Marek L.
czwartek, 7 maja 2020, 23:35

Cóż za totalnie kłamliwe brednie, trollu. W czasie trwającej 1 miesiąc wojny w Południowym Libanie 14 lat temu, zostało trafionych pociskami Kornet oraz Metis około 30 czołgów Merkava, m.w. połowa z nich to wtedy już stare Mekava Mk 2, a ta druga połowa to m.w. 50% Merkava Mk 3, i 50% Merkava Mk 4. Pierwszego dnia wojny jeden Merkava Mk 2 został całkowicie zniszczony, gdy wjechał na 250 kg minę, i cała jego 4 osobowa załoga zginęła. Odnośnie pozostałych, to wszystkie zostały później naprawione i przywrócone do służby, z wyjątkiem czterech, których się nie opłacało remontować, bo były zbyt zniszczone. Ze 121 izraelskich żołnierzy poległych w całej wojnie 2006 roku, 12:ciu stanowiło załogi czołgów. Było jeszcze i m.w. 30:stu rannych. Rosyjskie straty T-80 w Groznym, to zdrowo PONAD całkowicie zniszczonych sto czołgów, oraz trzy razy tyle żołnierzy poległych w tych czołgach. Więc, zarówno w procentach, jak i w liczbach absolutnych ---- są to straty CAŁKOWICIE NIE PORÓWNYWALNE ....... ;-))

No skąd
czwartek, 7 maja 2020, 07:20

Widziałeś biathlon czołgowy w Rosji? Chińskie czołgi nie dają rady.

Cóż
czwartek, 7 maja 2020, 00:25

I gdzie dokładnie oferta chińska pokonała Rosyjską? Jeśli chodzi o czołgi to Uralwagonzawod ma linie produkcyjne zajęte na lata przez Egipt, Wietnam, Irak, teraz jeszcze Indie chcą składać nowe T-90 u siebie.

BG
środa, 6 maja 2020, 23:04

To może wymień w czym ten chiński czołg jest niby lepszy od T-90S, czyli rosyjskiej wersji eksportowej.

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 09:40

Wiesz ciezko nie byc lepszym od T-72BU czyli T-90A a T-90S to eksportowa wersja T-90A Ale tak dla ciebei: działo, pancerz czy SKO sa lepsze w VT-4 niz w T-90S, podobnie silnik. VT-4 panie BG to poziom T-90MS/M albo T-72B3/3M

Drt
czwartek, 7 maja 2020, 10:52

A od Sayyad-1? Davienku?

Marek L.
czwartek, 7 maja 2020, 14:02

A CO ma wspólnego ta biedna Ayatollahów i Mullahów kopia sowieckiego SA-2 rodem 1957 roku, z JAKIMIKOLWIEK czołgami????

Drt
piątek, 8 maja 2020, 00:01

A dowiesz się gdy poczytać co ten,, specjalista od wszystkiego " Davienku pisał na temat Sayyad-1 w informacji zamieszczonej na tym portalu o zestrzeleniu przez Huti saudyjskie go Tornado (można łatwo odszukać) I tak zna się na wszystkim innym, hahaha

Davien
czwartek, 7 maja 2020, 17:21

Nawet nie rosyjska ale chińskiego HM-2 czyli podróbki SA-2.

Drt
piątek, 8 maja 2020, 00:03

Davienku!? To już nie SM-1!!!?? To kiedy wreszcie się o tym dowiedziałeś?

Marek L.
czwartek, 7 maja 2020, 17:36

Dokładnie, i oczywiście TAK. To była chińska podróba, ewentualnie trochę polepszona, no bo sporo późniejsza. Ja wymieniłem tutaj sowieckiego SA-2 z 1957 r., no bo to on był „pierwowzorem” zarówno chińskiego HM-2, oraz o wiele później tego irańskiego Sayyad-1 ....

Smuteczek
środa, 6 maja 2020, 21:55

Cenowo Chinskie czolgi sa drozsze, jeszcze.

Orthodox
czwartek, 7 maja 2020, 18:07

Szczególnie ten oferowany na eksport po 3 mln dolców.

Tweets Defence24