NATO wzmacnia obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową

18 czerwca 2020, 08:47
Stany Zjednoczone i Niemcy zatwierdziły wysłanie baterii Patriot do Turcji
Niemieckie zestawy rakiet Patriot na stanowiskach - fot. Heer
Reklama

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego uzgodnili w środę wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w reakcji na rozmieszczanie przez Rosję pocisków rakietowych - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Zachowanie Rosji jest destabilizujące i niebezpieczne. Na naszym dzisiejszym spotkaniu ministrowie omówili te wyzwania i uzgodnili wyważony pakiet składający się z politycznych i wojskowych elementów. Obejmuje on wzmocnienie naszej zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Stoltenberg.

NATO zarzuca Rosji, że ta odpowiada za upadek traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF. Powodem jest rozmieszczenie przez ten kraj systemów rakietowych SSC-8 w zeszłym roku.

"Pociski SSC-8 mają podwójne zastosowanie, są mobilne i trudne do wykrycia. Mogą dotrzeć do europejskich miast z krótkim czasem ostrzegania. I obniżają próg użycia broni jądrowej. Rosja modernizuje także międzykontynentalne pociski balistyczne" - wymieniał sekretarz generalny.

Zwrócił uwagę, że w Rosji do służby weszła rakieta hipersoniczna. Broń tego typu jest pięciokrotnie szybsza od prędkości dźwięku, co ma sprawiać, że będzie ona nie do przechwycenia przez systemy obrony przeciwrakietowej.

"Rosja przetestowała wystrzeliwany z powietrza system rakiet balistycznych. I rozwija pocisk manewrujący z napędem nuklearnym. Przez lata obserwowaliśmy również nieodpowiedzialną rosyjską retorykę nuklearną, której celem było zastraszanie i grożenie NATO" - zauważył Stoltenberg.

Jak relacjonował, wiele krajów Sojuszu ogłosiło, że kupuje nowe systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w tym baterie Patriot i SAMP/T.

"Zgodziliśmy się również co do wzmocnienia naszych zaawansowanych zdolności konwencjonalnych. Kraje sojusznicze inwestują w nowe systemy, w tym myśliwce piątej generacji. Dostosowujemy także nasz wywiad i nasze ćwiczenia" - zaznaczył.

Ministrowie rozmawiali podczas wideokonferencji również w formacie Grupy Planowania Nuklearnego, by zdecydować o podjęciu dodatkowych kroków na rzecz bezpieczeństwa i skuteczności odstraszania jądrowego NATO.

"Utrzymamy nasze odstraszanie i obronę, ale nie będziemy odzwierciedlać działań Rosji. Nie mamy zamiaru rozmieszczać nowych lądowych pocisków nuklearnych w Europie" - zapewnił Stoltenberg.

Z jego słów wynika, że Sojusz chce też, by w globalnej kontroli zbrojeń zaczęły uczestniczyć wydające coraz więcej na zbrojenia Chiny.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
R
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:53

O jejku biedne NATO sie przestraszylo.

H2O
piątek, 19 czerwca 2020, 13:14

O jejku, kolejny troll. Ale zabawa!

Adam
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:31

NATO wzmacnia ale Polska nie wzmacnia,kupiliśmy dwie baterie Patriot i reszta stanęła.Nie ma żadnego komunikatu o drugim etapie Wisły i początku Narwi bo gdyby coś robili to już dawno by się tym chwalili.Obrona przeciwlotnicza to jest absolutny priorytet ale jak widać nie dla naszego nieudolnego MON

Lld
czwartek, 18 czerwca 2020, 21:49

Zdajesz sobie sprawe ekspercie, ze dopidro niedawno wybrano docelowy radar, a na jego zakup musi zgode wyrazic jeszcze kongres?

Nie kupuje w Lidlu
piątek, 19 czerwca 2020, 13:27

A zdajesz sobie sprawę, że np. do budowy Narwi niepotrzebny jest żaden docelowy amerykański radar? Że dla następcy wycofywanych w przyszłym roku KUB-ów to MON nie przewiduje następcy? Że dla wycofywanych w 2022 systemów OSA nasz MON t e ż nie przewiduje następców, co oznacza całkowite pozbawienie Wojsk Lądowych mobilnych systemów plot ? Albo że MON nie przewiduje żadnych rakiet plot dla Ślązaka, ani żadnego innego okrętu ? Że MON nie przewidział jak dotąd zakupu systemów Noteć? A zdajesz sobie sprawę, że cała obrona plot MJR to ręczne Gromy? Amerykański radar ma tłumaczyć brak, poza 6-o ma Pilicami i słabiuteńkimi pułapowo Popradami, jakichkolwiek systemów obrony plot w całej armii, i obsesyjnie dywersyjną chęć MON do rozbrajania WP z wszelkiej broni plot?? Wytłumaczysz to rozbrajanie przez MON decyzją amerykańskiego Kongresu??

niejaki Błochin
czwartek, 18 czerwca 2020, 20:59

Może wiedzieli, że planowane są modyfikacje systemu i postanowili poczekać i kupić dwie baterie do szkolenia, a później wszystko w najnowszych odmianach? Podobnie Himars. Zobacz, że wejda PrSM w odmianie Spiral One i Two i pewnie właśnie takie planują zakupić.

Etam
piątek, 19 czerwca 2020, 13:30

Dlatego wstrzymano całkowicie Narew? Bo czekamy...na Wisłę? Przecież to absurd!!

BUBA
czwartek, 18 czerwca 2020, 18:46

Sa za to informacje o zakupie Szweckiego zlomu. Taki sukcesssssssssss....

Hmm
piątek, 19 czerwca 2020, 13:30

A kto kupuje coś szwedzkiego, NATO?

gfxgfxhgfhgchjg
czwartek, 18 czerwca 2020, 14:17

Muszą najpierw zakończyć się płatności za już zakupiony sprzęt, oraz muszą być nowe pieniądze, wtedy będą nowe zakupy. Polska realizuje na raz 4 duże projekty (F-35, Wisła, Himars, Krab) i wiele mniejszych.

Cóż
czwartek, 18 czerwca 2020, 13:48

Ponieważ zakup patriota zawsze był wymuszeniem, a sam zestaw posłuży do ochrony wojsk okupacyjnych na naszym terytorium

BUBA
czwartek, 18 czerwca 2020, 18:45

Wojsk okupacyjnych - stuknij sie w swoja kalamitke

Davien
czwartek, 18 czerwca 2020, 16:07

Wow to Rosja jest okupowana?? A pzrez kogo? Chiny? Ale one Patriotów nei maja:))

Inspektor Łysiak
czwartek, 18 czerwca 2020, 12:07

Jens do wymiany razem z naszym INSPEKTORATEM UZBROJENIA

Tweets Defence24