Przewodniczący Sejmowej Komisji ON zabiera głos ws. Grota

24 lutego 2021, 15:01
23550113_1597932333601158_5706069187023322813_o
Fot. FB Radom

Usterki karabinka Grot, typowe dla każdej nowej konstrukcji, są wyolbrzymiane, to kampania dyskredytująca wysiłek polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział w środę przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS).

Jach zrelacjonował wtorkowe trzygodzinne posiedzenie komisji, którego tematem była informacja o wadach konstrukcyjnych tej broni. "Od kilku tygodni Polska jest alarmowana artykułami, wypowiedziami dotyczącymi rzekomo fatalnie funkcjonującego karabinka Grot - polskiej produkcji, która od trzech lat jest wprowadzana na wyposażenie naszych wojsk" – powiedział Jach dziennikarzom. Dodał, że "według tych oświadczeń, szczególnie pseudoraportu rzekomo specjalisty" Grot stwarza zagrożenie dla używających go żołnierzy.

Jach powiedział, że komisja uzyskała "bardzo szeroką", popartą liczbami informację o historii karabinka i jego eksploatacji, po której "każdy stwierdzić może, że cała ta kampania dyskredytująca karabinek Grot jest wielkim oszustwem". "Wszyscy ci, którzy dyskredytują wielki wysiłek intelektualny naszych inżynierów, konstruktorów, a także przemysłu zbrojeniowego, działają wybitnie na szkodę polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz naszych sił zbrojnych" – oświadczył.

Dodał, że nie odnotowano żadnego przypadku zagrożenia życia lub zdrowia żołnierza posługującego się karabinkiem Grot, a "usterki, które się wyolbrzymia, są typowymi usterkami wieku dziecięcego każdego produktu". "To, że część polskich dziennikarzy i polityków przyjęła te słowa za dobra monetę, (…) jest działaniem w złej woli, na szkodę polskiego przemysłu zbrojeniowego" – ocenił. Według niego "ta - być może nawet zorganizowana – akcja miała zaszkodzić polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu.

Były minister obrony Antoni Macierewicz, który we wrześniu 2017 podjął decyzję o wprowadzeniu Grotów do wojska, zaznaczył, że karabinek powstał w ramach wieloletniego projektu, podobnie jak armatohaubica Krab i samobieżny moździerz Rak, które także za jego czasów w MON zaczęto dostarczać armii. Zapewnił, że karabinki – tak jak Krab i Rak - "zostały wprowadzone do wojska dopiero wtedy, gdy zostały przeprowadzone wszystkie testy kwalifikacyjne" będące warunkiem ważności umowy.

image
Reklama

Według Macierewicza posiedzenie komisji "skompromitowało cały ten medialny atak", który - jak ocenił - "w sposób oczywisty był skierowany przeciwko przemysłowi zbrojeniowemu". Poseł ponownie nawiązał do wątku międzynarodowej konkurencji, w tym niemieckiej firmy H&K (Heckler&Koch). Przytoczył dane, według których poziom usterkowości poszczególnych mechanizmów Grota nie przekraczał jednego, a dla całego karabinka dwóch procent – "krótko mówiąc były tożsame lub mniejsze od usterek karabinków tego samego typu innej produkcji i mniejsze niż karabinków H&K, co trzeba podkreślić, ponieważ to był główny konkurent dla tego typu uzbrojenia w polskim wojsku, ale także w innych armiach" – powiedział Macierewicz. Także według Jacha "akcja" wokół Grota może zaszkodzić w staraniach eksportowych.

W styczniu portal Onet w artykule o wadach technicznych karabinka Grot, napisał, że jest on "tak zły, że zagraża żołnierzom". Zarzucił też, że przy dopuszczeniu broni naruszono procedury badań i akceptacji. Powołując się na próby przeprowadzone przez byłego oficera wojsk specjalnych onet.pl opisał wypadające regulatory gazowe, przegrzewanie się przy ciągłym ogniu, podatność na zacięcia po zapiaszczeniu i na korozję, łamliwą kolbę, pękający magazynek i jego gniazdo.

Producent karabinka – Fabryka Broni w Radomiu – odpowiedział pozwem wobec Onetu, podkreślił, że usterki występujące w pierwszej partii zostały usunięte wraz z modyfikacjami karabinka; zapewnił, też, że dochowano procedur związanych wprowadzeniem karabinka, a wady, typowe dla każdej nowej konstrukcji, są na bieżąco usuwane w porozumieniu z wojskiem jako użytkownikiem. Na wtorkowym posiedzeniu PGZ poinformowała, ze prowadzi rozmowy z potencjalnymi klientami zagranicznymi.

Karabinek Grot został opracowany jako platforma modułowego systemu broni strzeleckiej (MSBS) opracowanego w ramach programu Tytan. Broń skonstruowano w Fabryce Broni Łucznik-Radom we współpracy z WAT. Pierwsze karabinki, zamówione w 2017 r., trafiły do WOT, obecnie są zamawiane także dla wojsk operacyjnych. Dotychczas wojsko otrzymało 43 700 egzemplarzy Grota, w tym blisko 7000 w najnowszej – trzeciej - wersji A2.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
Reklama
Aha
wtorek, 2 marca 2021, 13:50

Niemcy zdyskwalifikowali Haenel Mk556 i Bundeswehra bedzie miala HK416(plusHK417 wersja 7,62) jako podstawowy karabinek!

bombardier
poniedziałek, 1 marca 2021, 14:26

Wygląda na to, że Grot ma wadę konstrukcyjną której nie da się naprawić i która zupełnie go dyskwalifikuje na polu walki a mianowicie szerokie długie szpary w pokrywie komory zamkowej przez które bezpośrednio do zamka łatwo dostają się piasek, ziemia i inne zanieczyszczenia powodując jego zablokowanie. Wszystkie inne niedociągnięcia są do poprawienia.

obywatel
czwartek, 25 lutego 2021, 18:00

kogo wy bronicie ?! myślicie, że bronicie dobrej opinii produktu z radomia ? nie ! tak naprawdę bronicie nieodpowiedzialnych decyzji polityków. którzy dla własnych korzyści wizerunkowych i propagandowych zmieniają, naginają procedury, żeby wam sprzedać przekaz, że coś robią i jakimi to oni są patriotami. a tak naprawdę dla nich liczy się koryto. i to koryto w tzw. pierwszej linii "brzegowej".

wert
piątek, 26 lutego 2021, 11:46

prawda wg ks. Tischnera

ito
czwartek, 25 lutego 2021, 17:55

Abstrahując od wad (lub ich braku) samego karabinu- pan Jach dokonał pokazowego samozaorania, bo o ile "przypadłości wieku dziecięcego" w każdym sprzęcie są naturalne, o tyle wprowadzanie na pełną skalę sprzętu przed ich usunięciem to czysty kryminał. A tłumaczenie, że nie jest źle, bo to tylko wady wieku dziecięcego- w broni, która wprowadzamy w CAŁYM wojsku, świadczy o poważnych niedostatkach intelektualnych tłumaczącego.

1,2, 3... czas start
piątek, 26 lutego 2021, 09:31

I przypadkiem prawdę rzekłeś, bo jak się popatrzy na tą całą dyskusję to nie chodzi o Grota, tylko o pretekst do ataku na rząd. Skoro to takie proste przeprowadzić test broni i nawet tu jest mnóstwo ekspertów, to co za problem przeprowadzić go przy włączonych kamerach np. D24? Proponuję na początek porównanie Beryla i Grota, po obsypaniu ziemią. Proszę wszystkich wybitnych ekspertów o zgłaszanie kandydatur i przekonanie redakcji o potrzebie takiego testu.

Bucefal
czwartek, 25 lutego 2021, 17:40

Zamiast p.. bzdury, rządzący uprościli by przepisy by ten regulator dało się przeprojektować i wdrożyć jako modyfikację bez większych ceregieli. Wady i nietrafne decyzje są normą w pracy inżyniera.

Pol
czwartek, 25 lutego 2021, 17:37

Nik nie jest przeciwko FB tylko zarządzającym , konstruktorzy na pewno by do takiej sytuacji nie dopuścili bo nik nie kopie swojego dziecka. To że pazernych kilka osób poszło na skróty , i przycieło na jakości materiałów powini wylecieć i tyle w temacie. Można to porównać do sprawy cyberpunka programista mówi że są luki a prezes wypuszczamy i już. Poprzez niekompetentne osoby wszyscy na tym tracimy. A najbardziej podostawcy czyli cały łańcuch dostaw. Fb zainkasował kasę a podostawców oleje i na bruk pójdą bo winą obarczy innych a jakie dziadostwo zamówił takie dostał,przypominam że jako ostatnie ogniwo to właśnie FB odpowiada za jakość. Tak to jest jak sprawy idą odgórnie a technolog niema nic do powiedzenia. Jestem zwolennikiem aby polski sprzęt był kupowany i kasa w Polsce ale bez takich cyrków. Niech to będzie nauczką dla innych. Aby ta sprawa wyjaśniła sie jak najszybciej , niczyjej strony nie przesadzam ale tak to wygląda dziś.

Stary Grzyb
czwartek, 25 lutego 2021, 17:31

Całkiem niedawno za sabotaż i szerzenie wrogiej propagandy wieszano. Ciekawe, dlaczego z tego zrezygnowano?

Z ciekawaści
czwartek, 25 lutego 2021, 15:19

Czy ktoś może mi wyjaśnić co Grot ma lepszego w czym jest lepszy od Baryła? Co uzasadnia tą zmianę? Koncepcja ta sama. Nie ma w tym nic rewolucyjnego?

Polak
czwartek, 25 lutego 2021, 12:59

Przypomnijcie sobie, to samo było z KTO Rosomak, który miał być w momencie podejmowania decyzji o zakupie wg "przyjaciół Polski" złomem.

On
piątek, 26 lutego 2021, 16:36

Rosomaka to akurat PiS próbował wykończyć.

Lucas
czwartek, 25 lutego 2021, 12:42

Powiedziano, że GROTY są tak złe, że zagrażają żołnierzom. Zapomniano tylko dodać że to zagrożenie dotyczy żołnierzy przeciwnika i na ten temat wypowiada się właśnie przedstawiciel przeciwnika.

Pol
czwartek, 25 lutego 2021, 09:55

No wszystko fajnie tyle że podzespoły grota robione były u firm podwykonawczych , jak najtańszym kosztem aby prezesi mogli napchać portfele i teraz są efekty. Mało tego za nieodpowiedzialność spółki najbardziej dotknięte są owe firmy a nie inkasent. Jesli wszystko było by dobrze nie było by tego artykułu i nas na tym forum. Dobrze że są inne media i w każdych jest część prawdy .

BadaczNetu
środa, 24 lutego 2021, 23:02

Artykuł Onet-u i histeria opozycji wynika tylko z jednego powodu: decyzję o jego wprowadzeniu podjął znienawidzony przez nich Macierewicz. Spora część obecnej opozycji jest tak zapiekła w swojej nienawiści, że żadne merytoryczne argumenty do nich nie trafiają. Spotkałem ostatnio zapiekłych wyznawców opozycji, którzy twierdzili że nie kupują polskich produktów, żeby zrobić rządowi na złość.

Szwej
czwartek, 25 lutego 2021, 23:40

Nie chodzi przecież o to kto podjął decyzję tylko o to, ze wysłano do WOT karabinek, który nie został do końca rzetelnie przetestowany. I to właśnie była decyzja polityczna, a nie techniczna, bo jakim cudem trzeba było "na gwałt" wprowadzać tzw. modyfikacje?

Jarek
środa, 24 lutego 2021, 22:26

Wystarczy jeden niepochlebny artykuł w Onet i mamy burzę w sejmie. Aż tak jesteśmy słabi?

AlS
środa, 24 lutego 2021, 23:51

Atak Onetu to atak ze strony wiadomego kraju. Nie jest to niezależny portal, ale w składzie koncernu medialnego, którego jednym ze statutowych zadań jest wspieranie niemieckiego interesu narodowego. W tym interesie mieści się także wspieranie niemieckiego przemysłu. Tragedią, powtarzam - tragedią Polski jest to, że tak wielu Polaków tego nie rozumie. Ta niewiedza, kiedyś wyrażana popularnością "Stronnictwa Pruskiego" w XVIII w, już raz zaprowadziła nas do utraty niepodległości.

Tadziu
środa, 24 lutego 2021, 23:12

Ponieważ PiS UTOPIL 65 mln pln I kicha

Paranoid Andriod
środa, 24 lutego 2021, 20:58

Nie rozumiem dlaczego pytania wywołują taki lament i panikę wśród odpowiedzialnych za to ten zakup? Wydano pieniądze z budżetu, z naszych podatków, mamy prawo zadawać pytania. Jeśli wszytko jest ok to świetnie, jest okazja żeby Grota pokazać z jak najlepszej strony. No chyba, ze nie jest? Mówienie o sabotażu eksportu jest śmieszne, bo nikt i tak go nie kupi. Zwyczajnie nie jest sprawdzony, są inne tańsze i sprawdzone konstrukcje. Mówienie, ze za krytyka stoi niemiecka konkurencja jest co najmniej niepoważne, bo Grot - z wielu powodów - nie jest konkurencja dla HK. Poprzedni minister, AM, niestety słynie z decyzji i wypowiedzi emocjonalnych, nie zawsze przemyślanych i powodujących chaos. Porównać Grota do Kraba czy Raka się nie da, bo te - w większym lub mniejszym stopniu - oparte są o licencje, a producent ma większe doświadczenie oraz renomę, na która długo i ciężko pracował. Pytania są uzasadnione, a emocje i uniki powodują, ze pytań jest i będzie coraz więcej. Teorie spiskowe nie są odpowiedzią, przeciwnie działają na szkodę Grota, jego producenta i ośmieszają Polskę. Sprzęt w wojsku ma być dobry i basta.

Dax
czwartek, 25 lutego 2021, 08:34

Stwierdzenie, ze karabinki są tak złe ze zagrażają żołnierzom, to nie jest zadawanie pytania

Stefan 1
środa, 24 lutego 2021, 22:22

Na pewno nie z Twoich podatków.

bubuyoo
środa, 24 lutego 2021, 19:28

..nie odnotowano żadnego przypadku zagrożenia życia lub zdrowia żołnierza posługującego się karabinkiem Grot.. Supper. Tylko dlaczego nikt nie wspomni, że na polu walki awaria karabinka jest wyrokiem śmierci dla żołnierza.. Nie dziwię się fabryce, odwalili kaszanę, to teraz się bronią. Ale MON?? W czyim interesie oni zabierają głos? Na pewno nie żołnierza.

10
środa, 24 lutego 2021, 18:58

PO co nam własny karabin skoro jest niemiecki HK :)

czwartek, 25 lutego 2021, 08:05

Chyba że nasz jest "sprawny inaczej". I nie pisałbym tak, gdybym wieżył w racjonalność i porządność tego kraju, ale tak nie jest. I ja, nie wiem kto tu ma rację. A możnaby to wszystko łatwo uciąć robiąc szeroki test poligonowy na który zaproszono by uznanych znawców tematu, także z zagranicy.

Kazik :)
czwartek, 25 lutego 2021, 02:16

Obrażasz swoich przodków - pogrzeb w necie i zobacz co używał żołnierz polski we wrześniu 1939 i czyja to był myśl techniczna (choćby słynny VIS). Żołnierz ma mieć broń bardzo dobrą a nie średnio-niższą. Populizm populizm jeszcze raz populizm!!!!!

Wojtek
środa, 24 lutego 2021, 22:18

Tak, to pewnie wredni Niemcy podkupili CAŁĄ opozycję (pomijając już fakt, że Onet jest amerykański) i chcą koniecznie uwalić projekt polskiego super karabinka zdolnego namierzać samoloty piątej generacji i penetrującego pancerze rosyjskich czołgów. No TAK! Niemcy + Rosja Nord Stream 2, wszystko stało się jasne! Ty to masz łeb dycha.

da
czwartek, 25 lutego 2021, 10:25

Onet jest kontrolowany przez "Ringier Axel Springer Polska", czyli przy twoim rozumowaniu może oznaczać że należy do polskiej opozycji za darmo.

Jan
środa, 24 lutego 2021, 21:13

I to w PObliżu, zaraz zagranicą :)

kibic
środa, 24 lutego 2021, 18:41

Największe światowe koncerny samochodowe robią akcje serwisowe i nikt nie płacze. Jak jest coś do poprawy, to trzeba poprawiać. Zmienili długość łoża, co poprawiło ergonomię i rozwiązało sprawę regulatora gazowego. Wymienią iglice i powiązanie z nimi zamki. Wprowadzili też kilka innych zmian. Wygląda na to, że dużych problemów nie ma. Większe by byly z powodu ciągnących się dekadami analiz i dyskusji, co odsunęłoby produkcję o grube lata, a może nawet zniweczyłoby projet Grota.

Drobna różnica
środa, 24 lutego 2021, 23:21

Masz rację, tylko można by było się do tego wszystkiego przyznać i tyle. W końcu to za nasze publiczne pieniądze kupuje się te karabinki. Światowe koncerny samochodowe mówią wprost co im nie wyszło i naprawiają ustetki za darmo, za prywatne pieniądze koncernów.

Moto foto
środa, 24 lutego 2021, 23:20

Owszem, robią akcję serwisowe. I tu jest problem w tym, FB przez długi czas miała w d... naprawę własnej fuchy i dopiero jak się zrobiła zadyma to coś tam przebąkują o usunięciu (być może) części usterek - przy czym dalej nie wiadomo, kto za to zapłaci.

Dd
środa, 24 lutego 2021, 23:18

Akcje serwisowe są OK, ak i pewnie sam Grot. Przyznaję, że nigdy z niego nie strzelałem ale z perspektywy żołnierza martwią mnie informacje o niesprawnościach broni, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwośc spotkania "oko w oko" z przeciwnikiem - obawiam sie, że ręczne przeladowywanie po każdym strzale może nie wystarczyć w takiej sytuacji. Z wypowiedzi decydentów wynika, że nie jest jednak przewidywana akcja serwisowa dla ponad 40000 Grotów wersji A1 i ich modernizacja do wersji A2 czy też A3, 4, 5 - dalej będą im więc wypadały regulatory gazowe. Dla użytkujących je żołnierzy nie będzie pocieszeniem świadomość, że 7000 innych żołnierzy posługuje się, a raczej będzie posługiwało się poprawioną wersją A2 tej faktycznie nietaniej broni. Myślę, że zaufanie żołnierzy do Grota mogłaby zapewnić modyfikacja wszystkich egzemarzy w celu wyeliminowania podstawowych mankamentów. W całej sprawie to żołnierz powinien być nzjwazniejszy, gdyż to on będzie bronił ojczyzny w sytuacji zagrożenia - musi mieć świadomość, że jego podstawowe narzędzie walki nie zawiedzie go w godzinie próby.

Edek
środa, 24 lutego 2021, 22:49

Dłuższe łoże w żadnym razie nie rozwiązało problemu regulatora - SUBkarabinek Grot też będzie miał dłuższe łoże? Problem więc wróci, to tylko prowizorka, a nazywanie jej szumnie modyfikacją to w ogóle śmiech na sali. Do ARów też można kupić różne łoża i co, też się od razu zmienia numeracje wersji!? Wypowiedź gen. Kukuły, że doświadczony żołnierz poradzi sobie z bronią, z której wypadł regulator to kpina z tego żołnierza, może od razu dajmy im muszkiety!

Jan
środa, 24 lutego 2021, 21:15

I właśnie o to chodzi, aby trzeba było kupić za granicą. Taki "patriotyzm"

SOWIZDRZAŁ
środa, 24 lutego 2021, 17:31

należy zaniechać produkcji Grota a wprowadzić Stena ten karabin nie da się spieprzyć

Stefan 1
środa, 24 lutego 2021, 22:20

Zrób to. Kto Ci broni?

m
sobota, 27 marca 2021, 18:33

Sten to nie karabin lecz pistolet maszynowy (początkowo tak nazywano w Polsce Ludowej karabin samoczynno-samopowtarzalny do naboju pośredniego średniego kalibru AK) ale Grot już tak. Tylko "eksperci" z WAT wymyślili (jako jedynie na świecie), że to czy broń podstawowa piechoty jest karabinem zależy od zasilania nabojem pełnej mocy czy pośrednim. Nikt poza nimi tak nie klasyfikuje, nawet Rosjanie. No ale "nasi" tak mają: skoro 99% ich programów rozwoju broni palnej to klęski to rekompensują sobie radosną twórczości "nazewniczą" (skoro raz już nabrano sie na wynalazek typu WIST to żadna inna nieudolna kopia się nie przyjmie tj. "Inka" naśladująca stylistykę H&K P30 pistoletu w oryginalnej postaci H&K ze spustem LEM / CDA wręcz idealnego). Grot jest karabinkiem ale wtedy, kiedy ma krótszą lufę - karabin ma lufę w granicach 20 cali / 508 mm, karabinek krótszą np. M16A2 / AR-15 miał 20 calową, M4 14 lub 16 calową i był karabinkiem, M733 miał ok. 10 calową i można go było dla odróżnienia nazywać subkarabinkiem. Wymysły a'la WAT wprowadziły nie tylko karabin (nabój pełnej mocy), karabinek (nabój pośredni), subkarabinek (dla podkreślenia że jeszcze krótszy: to jeszcze do przyjęcia choć alternatywnie można rzecz mikrokarabinek), ale ... subkarabin to bzdet do kwadratu. Koszmarek słowny do potęgi entej. Szkoda Grota, bo może podzielić los innych konstrukcji, które były obiecujące (tj. MAG czy PM-98) lecz cierpiące na niską jakość wykonania i niedopracowanie. Grot uwzględnia wszystkie postulaty formułowane od lat 90 wobec broni w zakresie ergonomii - pod tym względem to ideał nawiązujący do świetnego Masada Magpula (patent odkupiony przez Remingtona i produkowany na rynek cywilny przez Bushmastera), ale Grot ma zdecydowanie lepszą koncepcję kolby (baka z większym zakresem regulacji). Warto wspierać rozwój tego karabinu zarówno w wersjach do naboju pośredniego (mikroklaibrowego i kiedyś zapewne ponownie średniokalibrowego) i pełnej mocy. Natomiast wymagać, aby był właściwej jakości nie tj. Tantalo / Beryl którego rozwój trwał od 1981 roku i tak naprawdę doprowadził do w miarę przydatnej postaci po ponad 30 latach. WIST to dramat pod każdym względem piszę bo znam z doświadczenia kilkanaście egzemplarzy plus "organoleptycznie" wersję L i "Compact" (prototyp). Wolałbym P-83 do służby (chociaż to też kolejny Miś na miarę naszych możliwości, ale jego wady poznałem i nauczyłem się przezwyciężać w ramach żmudnego treningu).

środa, 24 lutego 2021, 21:48

Sten to nie jest karabin Grot zresztą też nie. Ale pewnie nie widzisz różnicy, co?

QRF
środa, 24 lutego 2021, 21:20

Sten był pistoletem maszynowym... ekspercie.

As
środa, 24 lutego 2021, 17:11

Mało kto wyprodukuje od razu doskonałość. Inna rzecz, że tzw osiągnięć na szczęście jedynie w słowach, a nie umowach, byłego szefa MON na wołowej skórze by nie spisał.

kuchart
środa, 24 lutego 2021, 19:26

Jakoś Czesi robią dobrze.

Tak
sobota, 27 marca 2021, 18:47

Tylko wg. pewnego kapitana rezerwy służącego w pierwszym w Polsce plutonie snajperskim wyszkolonym, wg. norm Sił Zbrojnych USA na początku lat 90 XX wieku. Natomiast opinia tegoż kapitana nt. MSBS "Grot" biorąc pod uwagę metodologię jego prób i zaangażowanie jego zaprzyjaźnionej redaktorki po stronie czeskiego produktu konkurencyjnego wobec "Grot", a miłość macierzystej jednostki naszego kapitana do wyrobów czołowej firmy produkującej broń strzelecką ... No cóż nie wygląda to najlepiej. Należy dużo wymagać od "Grota" i każdy karabin powinien być poddany testom, gdzie bronią kontrolną powinien być AKM (lub poprzednik "Grota' czyli Beryl w ostatniej wersji) zaś dla pistoletu Glock 17 (ew. ze sprężyną uderzeniową 24N lub 36N biorąc pod uwagę niezawodne działanie na amunicji z grubszą miseczką spłonki dostarczaną WP). Karabin wyborowy powinien rywalizować z TRG-22 chociaż samopowtarzalny z powtarzalnym zawsze przegra w testach na skupienie na dystansach kilkaset metrów i więcej (kwestie tzw. "zimnej lufy"). "Grot" to krok w dobrym kierunku, nieprawdę jest też że broń oparta o polimery nie sprawdziła się, bo 22 SAS będący punktem odniesienia dla środowiska naszego kapitana nie miał uwag do Steyr AUG, a przeciwnie wysoko go cenił. Ulubiony H&K (również ja go wyjątkowo cenię) nie poradził sobie z HK50 / G36 choć mierzył wysoko. Tym bardziej osiągnięcie polskiej zbrojeniówki znanej raczej z gorszej strony warto wesprzeć - co nie znaczy tolerować niedoróbki.

Jasiu
środa, 24 lutego 2021, 16:48

Tylko naiwny może myśleć, że konkurencja (w tym niemiecka) na łamach niemieckich gazet i w niemieckich portalach internetowych (Onet), będzie dobrze pisać o polskiej broni. Bardziej zastanawiające jest to, że politycy opozycji powtarzają niemieckie kłamstwa. Widocznie mają w tym swój szemrany interes i/lub siedzą w kieszeni obcych agentur.

Wojtek
środa, 24 lutego 2021, 22:19

Uważaj, bo twoja bańka informacyjna runie: Onet jest amerykański. Oj wy spiskowcy, jak nie ruskich trollów to wszędzie niemiecką agenturę widzicie. Paranoja nadal silna w narodzie. Zamiast za głupoty to wziąłbyś się do pracy. Zapewniam cię, że nikt nie musi uwalać polskiej myśli technicznej. Ona sama się uwala, a to powiedzonko też się znikąd nie wzięło.

Bob
czwartek, 25 lutego 2021, 01:27

Onet jest niemiecki. Popatrz na zarząd RASP.

AlS
środa, 24 lutego 2021, 23:58

Zmienili adres po zakupie akcji przez amerykański fundusz kapitałowy? Nie. Zmienili zarząd? Nie. Nie siej dezinformacji.

rozbawiony
czwartek, 25 lutego 2021, 09:39

Adres nie ma najmniejszego znaczenia z tego pu ktu widzenia, a zarząd musi działać przede wszystkim w interesie akcjonariuszy.

pomysl
czwartek, 25 lutego 2021, 10:08

TVN jakoś konsekwentnie zajmuje się propagandą na rzecz nomenklatury i resortowych dzieci, przejęcie przez Discovery niczego nie zmieniło. Być może jedynie dodało nowe zadania do realizacji (jak kręcenie filmów prowokacji sugerujących istnienie nazistów w PL) Do Zarządu Onetu tez jakoś się nie odniosłeś.

lsd
środa, 24 lutego 2021, 21:12

Niemieckie media nie miały litości nad pseudoproduktami HK. W odróżnieniu od polskich rezimowych mediów, nikt z niemieckich właścicieli nie stoi nad dziennikarzami onetu i nie wskazuje im tematów. Artykuły te nie są wysokich lotów, ale wskazuje na dwa problemy: nieprzystosowanie Łucznika do produkcji msbs-a, w tym koniecznośc korzystania z innych firm do wykonania kluczowych elementów bronii. Drugi problem to brak technicznych kompetencji u pracowników Łucznika. Reszta dotycząca usterek to bicie piany. Łucznik dostał projekt dobrej bronii, ale jak każda państwowa firma jest niezdolny do przygotowania zakładu do jej produkcji. Msbs powinien być produktowany przez więcej firm w Polsce, w tym prywatnych, po rozstrzygnięciu przetargu.

m
sobota, 27 marca 2021, 18:54

Problemy produktów H&K dotyczyły konkretnych modeli i były sprecyzowane. G-36 / HK50 i mocowanie lufy, pogarszanie się skupienia i celności przy intensywnym ogniu zwłaszcza w wysokich temperaturach. Takie same problemy miał XM8 H&K który niemal wszedł na uzbrojenie US Army wraz z karabinem-granatnikiem XM29 - wiązały się z właściwościami polimeru z jakiego zrobiona była broń. Inne problemy dotyczyły P8 (USP) używanej z amunicją o wzmocnionym ładunku miotającym. Generalnie H&K należy do czołowych producentów broni strzeleckiej i nie można ich nazwać pseudoproduktami. Innowacyjność, wysoka jakość to znak rozpoznawczy tego producenta i prawdę mówiąc z jego oferty znalazłbym wszystko czego mi trzeba dla użytku prywatnego i służbowego poza rewolwerem :-)

DDR
środa, 24 lutego 2021, 16:21

Po jednym artykule w Onet politycy obozu rządzącego i opozycji zrobili medialny cyrk a karabinek i sama firma wizerunkowo traci więcej na tych politycznych awanturach niż na tym artykule w Onet:((

ryba
środa, 24 lutego 2021, 19:14

jak widac dalej komuś mocno zależy aby Polska nie miała dobrego produkty , oj pęknie kiedyś ta bańka mydlana.

Monkey
środa, 24 lutego 2021, 19:01

@DDR: I tak i nie. Mieli się nie odnieść do oskarżeń. Już raz w historii Polski poseł na Sejm powiedział: "Milczenie oznacza zgodę". Dostał zresztą za to odpowiednią karę. Ale skutków tych słów już się wtedy nie dało cofnąć.

DDR
środa, 24 lutego 2021, 21:49

To niech sie odnosi producent broni a zamiast tego mamy bicie piany przez polityków na lewo i prawo co tylko robi sie śmieszne W necie lata cała masa mniej lub bardziej udanych filmów jak to karabinki z Niemiec USA Belgii Rosji etc palą się wybuchają w rękach zacinają itp a nikt mimo to w Bundestagu czy na Kapitolu nie robi z tego sprawy narodowej na miarę ataku wrażych sił i wypowiedzenia wojny

Tweets Defence24