Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko kupi pierwsze Borsuki [NEWS DEFENCE24]

Budżet, 2024 , MON, wydatki na wojsko
Bojowy wóz piechoty Borsuk
Autor. MON via Twitter

W sierpniu mają rozpocząć się negocjacje w sprawie pierwszej umowy wykonawczej na bojowe wozy piechoty Borsuk. Chodzi o przezbrojenie dwóch albo trzech batalionów – dowiedział się nieoficjalnie portal Defence24.pl.

Umowa ramowa na bwp Borsuk została zawarta między Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polska Grupa Zbrojeniowa i Huta Stalowa Wola pod koniec lutego 2023 roku. Opiewała ona na ponad tysiąc bojowych wozów piechoty Borsuk plus około 400 wozów specjalistycznych różnych klas na bazie jego kadłuba. Znalazły się wśród nich gąsienicowe transportery rozpoznawcze Żuk, gąsienicowe wozy dowodzenia Oset, wozy ewakuacji medycznej Gotem, wozy zabezpieczenia technicznego Gekon oraz transportery rozpoznania skażeń Ares.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, na początku sierpnia ruszają negocjacje związane z umową wykonawczą, czyli zakupem pierwszych 159 wozów w wersji bojowego wozu piechoty. Oznacza to zakup wyposażenia albo dla dwóch batalionów piechoty zmechanizowanej (dwa razy po 58) plus pojazdy do pododdziałów szkolnych.

Czytaj też

Bojowy Wóz Piechoty Borsuk to nowoczesny pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. W skład załogi wchodzi dowódca, działonowy operator i kierowca. Pojazd pływa, co wyróżnia go z innych wozów tego typu. Chroni załogi i żołnierzy desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych, a także przed wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych.

Jego prędkość maksymalna po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h, z kolei pływać może z maksymalną prędkością do 8 km/h. Masa Borsuka w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

Czytaj też

Za projekt Borsuka odpowiada Konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A. W skład Konsorcjum wchodzą: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp.z o.o., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Rosomak S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnika Warszawska.

Reklama

Komentarze (13)

  1. Anty 50 C-cali

    W sierpniu mają rozpocząć negocjacje. Umowa ramowa - z lutego 2023 - opiewała na ponad 1000 bwp + 400 Żuków i innych tam, chyba nawet , Raków -G (jak gąsienica....obiecywanych od 2012). Wykonawcza umowa, nieoficjalnie, rozrusza zakup 159 bwp. Fajnie, pływających. Bo Rosie z ZSSW mogą, ale oficjalnie nie pływają. Mardery darowane Ukraińcom, popłyną, jak dostaną specjalne "płetwy" (wożone etatowo ciężarówą). Bradleje, które też (a może i bardziej) zrobiły robotę wspierając Leosie w robieniu dziur w zębach Surowikina linii, pływają? W czerwcu 2022 PGZ obiecywało batalion Borsuków w rok, tak? Pierwsze już były , na Defiladzie 2023 (nie kupione?!). Ostatnio program 1-szy TV rządowej zapowiedział , w tygodnie , umowy offset na Apacze. By 8 już było zimą. Ofiarą rajdu św. Mikołaja - KRAB?

  2. Dudley

    Czyli wydajemy 100 mld zł na amerykańskie Apacze, i ledwie 4-5 mld zł na Borsuki, które są znacznie bardziej potrzebne. Brawo wy. Te 50% wartości zakupów w polskiej zbrojeniówce to MON w którym stuleciu chce osiągnąć? No chyba że te Apacze to będziemy produkować w WZL 1

  3. Patryk.

    W końcu jakiś konkret!

  4. AntekMajcher

    Może jednak dożyję produkcji seryjnej Borsuka. Jeszcze pilnie trzeba zamówić ciężkie BWPy, bo na produkcję w Polsce nie ma co liczyć nawet na najbardziej optymistycznych wariantach. Politycy, piechota nie ma pojazdów!

  5. santaclous

    To ile mają produkować rocznie? 20?

  6. Truck

    Nareszcie coś drgnęło oby się udało

  7. DiDD

    Nareszcie!!!

  8. KrzysiekS

    W KOŃCU. BRAWO POTRZEBA WIĘCEJ.

  9. szczebelek

    Skala zakupu przypomina zakup Kraba gdzie umowa ramowa była na 120 sztuk, a pierwsza wykonawcza na 24 natomiast teraz mamy 1400 w ramowej i w pierwszej wykonawczej 159. Biorąc pod uwagę zapowiedzi, że w pierwszym roku produkcji ma powstać 58, a następnych latach 116 to oznacza tyle, że kupujemy sprzęt do produkcji na dwa lata, ale bardzo możliwe, że HSW teraz nie rozbuduje mocy produkcyjnych do 116 sztuk rocznie. Przypomnę, że w przypadku Kraba pierwsza umowa wykonawcza określiła możliwości produkcji na kilkanaście sztuk rocznie . Jest to bardzo potrzebny zakup i bardzo się cieszę, że rozpoczynają się rozmowy chociaż myślałem, że to będzie przynajmniej 400 sztuk.

  10. Ależ

    Mamy to

  11. Był czas_3 dekady

    Bardzo miła wiadomość tylko... dzisiaj jeden z posłów poinformował w sejmie, że deficyt w budżecie spowodowany przez obecnie rządzących wzrósł do 70%. Oczywiście licząc od momentu kiedy przejęli stery. Szczegółów nie znam, nie wiem, nie znam się, nie orientuje się...

  12. były porucznik zmechu

    Dlaczego to się tak ślimaczy? To woła o pomstę!

  13. Obiektywny

    Nie rozumiem, czy takie rozmowy i negocjacje nie mogły trwać w momencie trwania testów Borsuka?? To jest chore i przeczy jakiejkolwiek logice, żołnierze jeżdżą muzealnymi BWP które już 30 lat temu były starociem obecnie są zagrożeniem nawet na ćwiczeniach. Polska inicjatywa projektuje i produkuje sprzęt, pierwsze egzemplarze jadą na defiladzie 15 sierpnia 2023 mija rok i rząd siada do negocjacji... Większego idiotyzmu nie słyszałem naprawdę nie można było tych rozmów prowadzić w trakcie trwania testów? Dlaczego wszędzie słyszy się o naglacym czasie o zagrożeniu a potem marnotrawi się miesiące nie wiadomo na co

Reklama