Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2024: Borsuk podbija Europę

Borsuk na Eurosatory 2024
Borsuk na Eurosatory 2024
Autor. Jędrzej Graf/Defence24.pl

W trakcie targów Eurosatory 2024 po raz pierwszy prezentowany jest Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk.

Borsuk, o którego planie pokazania Eurosatory Defence24.pl informował jako pierwszy jest najbardziej widocznym elementem polskiej ekspozycji na Eurosatory. Pojazd, opracowany przez konsorcjum z liderem Huta Stalowa Wola w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pokazywany jest w konfiguracji bojowego wozu piechoty, a więc z wieżą ZSSW-30 z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Reklama

Pierwsza prezentacja Borsuka następuje kilka miesięcy po tym, jak ten wóz zakończył część techniczną badań kwalifikacyjnych. Wnioski z nich i modyfikacje powinny stać się bazą do decyzji o ostatecznej konfiguracji pojazdu, która trafi do produkcji seryjnej. A potrzeby są ogromne, bo podpisana w ubiegłym roku umowa ramowa obejmuje około 1400 egzemplarzy, w tym ponad 1000 w wersji bojowego wozu piechoty, a także inne pojazdy:

 • Wóz Dowodzenia Oset;
 • Gąsienicowy Transporter Rozpoznania Żuk;
 • Wóz Zabezpieczenia Technicznego Gekon;
 • Transporter Rozpoznania Skażeń Ares;
 • Moździerz 120 mm Rak;
 • Wóz Ewakuacji Medycznej Gotem;
 • Transporter Rozpoznania Inżynieryjnego Jodła GTRI;
 • Transporter Wojsk Inżynieryjnych Jodła GTWI;
 • Transporter Minowania Narzutowego Jodła TMN;
 • Pływający Transporter Inżynieryjny Jodła PTI.

Należy spodziewać się, że warianty specjalistyczne będą opracowywane już w czasie realizacji produkcji pierwszych partii Borsuków dla Wojsk Zmechanizowanych. Dostarczono już, zamówione jeszcze w ramach projektu NCBR, cztery BWP w celu prowadzenia badań w otoczeniu systemowym w jednostce wojskowej.

Autor. Jędrzej Graf/Defence24.pl

Pojazd ma masę bojową około 28 ton, przewozi 3 żołnierzy załogi i sześciu żołnierzy desantu. Konstrukcja powstała z założeniem zapewnienia wysokiego poziomu ochrony balistycznej i przeciwminowej, przy zachowaniu pływalności i bardzo wysokiej mobilności. Napęd stanowi opracowany w poznańskich WZM power-pack z silnikiem MTU 8V 199 TE20 o mocy 720 KM, dzięki czemu na utwardzonej drodze wóz osiąga do 65 km/h. 

Reklama

Borsuk jest wyposażony w zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30. Zdalnie sterowany moduł posiada 30 mm armatę automatyczną Mk 44S Bushmaster, sprzężony z nią 7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000C, a także zdwojoną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych. Wieża ZSSW-30,  używana w nieco innej wersji także na wprowadzanych do Wojska Polskiego KTO Rosomak, została opracowana przez konsorcjum HSW i WB Electronics. Dysponuje zaawansowanym systemem kierowania ogniem oraz polskimi głowicami optoelektronicznymi produkcji PCO dla celowniczego i dowódcy. Wieża ZSSW-30 ma potencjał rozwojowy, do systemu kierowania ogniem można wprowadzić elementy sztucznej inteligencji, można też zintegrować ją z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi innego typu.

Demonstracja Borsuka na Eurosatory to jeden z niewielu przykładów pokazania „w metalu” nowo opracowanego przez polską zbrojeniówkę sprzętu na międzynarodowych targach. Tego rodzaju działania to szansa, by wzbudzić zainteresowanie użytkowników eksportowych. Warto pamiętać, że mogą oni dążyć nie tylko do samego zakupu kompletnego sprzętu, ale też np. pozyskania licencji, lub jego elementów (jak wieża ZSSW-30). Miejmy nadzieję, że polski sprzęt będzie stałym gościem ważnych, międzynarodowych imprez jak Eurosatory.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (27)

 1. Obiektywny

  Troszkę ironicznie brzmi ten tytuł biorąc pod uwagę że na razie Borsuk nie może podbić nawet Polski .... Bo tempo zamówień i wielkość kontraktów trochę śmieszne ( gdyby nie chodziło o tak poważna sprawa i sprzęt ktorego polska armia potrzebuje na gwałt )

  1. Essex

   Bo trwa pompowanie balonika sukcesu, po wielu latach pokazaliśmy prototyp który jest zbędny. W takim ukompletowaniu juz dzisiaj jest przestarzały. To jest dopiero ironia losu....przez lata tworzyć coś co jest dobre na wojne która już była....dobrze że generalicja zadowolona bo przecież przed nami wielkie natarcia przez rzeki i jeziora, zdobywanie przyczółków, ataki z zaskoczenia....dokładnie tak jakby czas stanął w miejscu a wróg był slepy i głuchy. Cio za pech że pojawiły się drony i ta wojna na Ukrainie.

  2. Ragnarok

   Nie masz przypadkiem wrażenia, że też piszesz o wojnie która już była (tzn. jest, a więc z punktu widzenia naszej wojny była)? Ukraina to nie Polska jeśli chodzi np. o ukształtowanie terenu czy spenetrowanie wywiadowcze a NATO to inny kaliber rozpoznania, zagłuszania, maskowania czy cyberwojny. Mam wrażenie że mniej podobnych środków i zdolności w tych dziedzinach przekazano Ukrainie niż nawet w broni śmiercionośnej i ru nie zna NASZYCH prawdziwych zdolności w tej sferze. Przy W zamillną zapewne ruskie satelity, drony rozpoznawcze będą masowo strącane przeez lotnictwo a wraże sztaby mogą być masowo karmione fałszywymii danymi, przeładowywane danymi lub niszczone Jass(e)mami ;). Więc nie odrzucałbym a priori wojny manewrowej i zdobywania przyczułków. Wygląda mi zresztą na to, że Borsuki pójdą na Królewiec, wspierać pribałtykę. Kierunek białoruski zamkną Rośki, kotzystające ze świetnej sieci dróg...

  3. Rozczochrany74

   Woleli byście jechać do walki na pace Stara lub Jelcza czy w Borsuku? Bo tylko taka jest alternatywa. Poza tym Borsuk jest przystosowany do zamontowania systemu aktywnej obrony przed PPK i zagłuszarek.

 2. Seb66

  Żeby coś "podbić" to powinien mieć zaimplementowane WNIOSKI z wojny na Ukrainie: działko zdolne do ognia plot czyli mieć SKO zdolny do zwalczania celów powietrznych z odpowiednią amunicją ABM, oraz łącze do zautomatyzowanch systemów plot klasy REGA. Być może TAKŻE niezależny od wieży ZSMU z granatnikiem 40mm (jak ten koreański system z artykułu obok) także z amunicją ABM, co najmniej zagłuszarkę dronów, o ile nie pełen system antydronowy w tym z laserem i mikrofalami. Kamuflaż multispektralny i automatyczne systemy osłony klasy ROSY. I jakiś lżejszy system ASOP! BEZ TEGO to ZNAKOMITY pływający C E L dla byle drona za 20-30 tyś $!!

  1. Był czas_3 dekady

   "działko zdolne do ognia plot" - Działko ma wysoki kąt podniesienia lufy z myślą o likwidacji celów powietrznych więc...

  2. Seb66

   #Był czas....Więc działko z nazwyklejszą amunicją. I bez SKO zdolnego do sieciowego ostrzału plot, bez zdolności do współpracy z zewnetrznym zautomatyzowanym systemem plot wspieranym radarem , więc to twoje działko odpowiada co najwyżej dzialkom plot z II WW, i ma MIKRO szanse na skuteczną walkę z celami powietrznymi DZIŚ. Wiec....brak ci podstaw wiedzy nt WSPÓŁCZESNEJ oplot.

  3. Był czas_3 dekady

   Seb66 @ - Lepiej mieć 30% czegoś niż 100% niczego. SONY na horyzoncie nie widać, zestawy OSA częściowo przekazane na Ukrainę, zestawy BIAŁA mamy w niewielkich ilościach więc ciesz się chociaż z działka w ZSSW 30. Jestem pewien, że szczegółów na temat ZSSW nie znasz, bo, jak czytałem swego czasu na witrynach o wojsku są one utajnione.

 3. ands

  Na razie nic nie podbija, a jedynie dojechał do Paryża na lawecie. Trudno będzie firmom znajdującym się w zasięgu rosyjskich rakiet od pierwszej minuty konfliktu realizować produkcje dla kraju, a co dopirro mówić na eksport. Kraje takie jak Niemcy, Francja, USA dają bowiem gwarancje dostaw, bo ich Rosja nie zaatakuje od razu. Obierając Polskę za cel Rosja ma przygotowane propozycje/odszkodowania dla pozostałej części Europy.

  1. Bezem

   A który z pojazdów pancernych pojechał tam na własnych gąsienicach?

  2. Seb66

   #Ands Niemcy Francja dają co? GWARANCJE? Niemcy? Francja? SERIO??? Oj potrafisz rozbawić czytelników.

  3. baltazar

   T-34 jechał na pokaz do Stalina przez poł Rosji 😜

 4. Był czas_3 dekady

  BORSUK jest śliczny i dopieszczony. Chylę czoła dla jego twórców i czekam na cięższą wersję BWP by oferta była szersza dla wojska, a może i zagranicznych odbiorców. Mniemam, że wersja ciężka też będzie dopieszczona tylko obawiam się o obecny rząd i jego decyzje co do produkcji i zakupu takiej wersji.

 5. Ryszard Ohudzki

  - Powiedz mi, po co jest ten Miś (borsuk)? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten Miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest Miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach!

  1. Qwest

   Jak chciałeś zabłysnąć to trzeba było brokatem się posypać. Podobno wszystkie Ryśki to porządne chłopy.

 6. SZAKAL

  BAE Systems w Paryżu pokazało AMPV z bezzałogową wieżą z armatą 30 mm (taką jak w Strykerze). Taki BWP był oferowany Indiom. AMPV będą produkowane w różnych wersjach w tysiącach egzemplarzy i dlatego będą relatywnie TANIE w stosunku do innych BWP. AMPV może mieć różne rodzaje opancerzenia i uzbrojenia w zależności od potrzeb klienta. Obawiam się ,że to właśnie AMPV podbije rynek BWP i gąsienicowych transporterów , szczególnie w segmencie dla mniej zamożnych klientów. Nasz BORSUK będzie tylko bardzo kosztowną , pływającą i słabo opancerzoną ciekawostką.

  1. Pucin:)

   @Szakal - Polska ma własną platformę UMPG-Obrum + wieżę ZSSW-30 i co? I Dawien 3 powie, że to słabe/beeee a MON w to uwierzy. :)

 7. Pucin:)

  A to najlepszy artykuł jaki czytałem udowadniający upadek BWP Borsuk - Jak przekichaliśmy wiele min. : platformę UMPG-Obrum, Rosomaka XP, Patrię 6*6 i TUR-a V i VI - pt. Eurosatory 2024: FAMOUS od fińskiej Patria Oj - MILMAG -1806.2024r.. Wiwat MON!!! :)

 8. Dawid83

  Strasznie opornie to wdrażanie Borsuka idzie. Jak zatwardzenie dosłownie!

 9. pawelv

  Koniec końców w ramach dobrosąsiedzkich relacji kupimy niezawodne , doskonałe Niemieckie Pumy . Będzie to również unifikacja europejskiego sprzętu w ramach promowanej Europejskiej Armii

 10. Jankesd

  Dzień dobry Państwu cyt z Newsweeka Nietrudno o wrażenie, że wojsko preferuje kupowanie gotowego sprzętu za granicą niż rozwijanie krajowych projektów – mówi gen. Waldemar Skrzypczak. Kiedy po wielu latach badań rozwojowych nad wieżyczką ZSSW-30 Agencja Uzbrojenia potwierdziła zainteresowanie tym produktem, okazało się, że zdolności produkcyjne krajowego przemysłu wynoszą 30 sztuk rocznie, podczas gdy liczba zamówionych wozów bojowych idzie w setki. Od razu pojawiło się podejrzenie, że ZSSW-30 zostanie zastąpiona towarem z importu.

  1. Ależ

   Nawet Japończycy w swoim czołgu Type 90 dali sobie spokój z armata 120 mm własnej produkcji choć umieli taką dobrze zrobić bo w tych ilościach kupili taniej z Niemiec

  2. Anty 50 C-cali

   Ależ pisze, po , polsku ; armata Bushmaster S specjalnie nie sugeruje pochodzenia z naszej własnej produkcji. Cyfra "30" za to magicznie koreluje z donosami jak to producent - niemiecki - cyka po 30 silników MTU naszym Krabom. Rocznie. Jak by nawet ominąć ten, niemiecki, powiedzmy problem (przejdzie?) i klepać wieżyczki Rosomakom - to czy WB da radę zmajstrować do "kupy" sam : hard - ware armat , pancerz gdyby dostawali z WSH?! Zapchanej coraz bardziej ( na stanowiskach onegdaj zarezerwowanych dla....ahs Krab). No bo gdzie te integracje Homara- K, Chyba nie w garażach,najbardziej zagorzałych zwolenników "nowego"

  3. Essex

   Anty...to trzeba było opracować wląsne silniki...za trudne????? a moze wybudować fabryke i kupić licencję? też za trudne????

 11. szczebelek

  W sensie marketingowym to sukces PGZ, ale nic więcej, bo realny sukces to będą zamówienia w umowach wykonawczych.

  1. LMed

   Nie ma nic śmieszniejszego niż bajanie o umowach ramowych i wykonawczych kolego. Albo się produkt zamawia albo nie. Umowa "ramowa" u poprzedników zastępowała "wykonawczą", hehe.

  2. Chyżwar

   @LMed Obecni też lubią umowy ramowe. A koronnym dowodem na poprawność mojego rozumowania jest program "Kleszcz", gdzie zawarto umowę ramową na "Bobry".

  3. Anty 50 C-cali

   czego rżysz LMed.? Oświeć, jaka to "umowa" była opiewająca na RÓWNOCZESNE ! klepanie Raka - K na KTO (Rosomak) i ....Raka -G. U POprzedników, gdy gen. Skrzypczak był wice - MON-u, wsadzili Raka na podwozie opracowane - w Finlandii. Teraz, Oni wrócili i "Nietrudno o wrażenie, że wojsko preferuje kupowanie gotowego sprzętu za granicą niż rozwijanie krajowych projektów"

 12. Vladip

  jeszcze powinna być wersja p-lot p-drone i WRE

  1. Bezem

   PLOT to raczej na CWBP chyba by się nadawał. Jest już program SONA, zobaczymy co z tego wyjdzie

 13. Seb66

  Borsuk coś "podbija"? Wciąż na badaniach? A przypomnieć że TRZY dni "badań" wystarczyły MON, by taki Caracal SPEŁNIŁ WSZYSTKIE wymagania MON i "wygrał" przetarg. A tu zaraz miną LATA, a MON bada, bada, bada.....Kto na miłość boską w MON nam tak SZKODZI? I co gorsza KTO POZWALA by ta farsa badań wciąż trwała?

  1. Ależ

   Może tym razem nie chcą zamówić pochopnie drugiej "Irydy"

  2. Solfernus

   Nie będzie Borsuja chyba że w 68 egz do końca kadencji Tuska!

  3. Takijeden

   Borsuk przeszedł już pomyślnie wszystkie testy, rozpoczęcie produkcji to tylko kwestia czasu.

 14. AntekMajcher

  Wszyscy czekamy już długie lata aż Borsuk podbije taśmę produkcyjną. Wozenie nie wdrożonego od 10 lat produktu to błazenada

 15. Essex

  Skoro wieża ma potencjał rozwojowy to zamiast pisać rok w rok o tym mitycznym potencjale warto by było pokazać coś nowego z wnioskami z Ukrainy? za trudne? i nie, nie chodzi tu o możliwość zmiany kalibru na 40mm bo w naszych warunkach to brednie ale chodzi o ASOP.....jakieś wzmocnienie pancerza stropu...też za trudne? nowy kolor?

  1. kukurydza

   Ty tak serio? A sorry, internetowi "eksperci". Było się pofatygować na targi Polsecure, byś zobaczył, oferta jest i wybór spory tylko jest banalny problem - ten sprzęt nie jest anonsowany w internetach ruskim trollom, i do tego jest przenośny. W przypadku wozów, wystarczy parę minut i wiertarka by dodać gniazdo antenowe, kabel, i przenośną skrzynkę w racku plecakowym w najgorszym razie.

  2. losowynik

   Bradley z 25mm radzi sobie na stepie, 30mm da radę. Wazniejsze byłoby pozyskać licencję na PROGRAMOWALNĄ amunicję 30mm. Co do modernizacji wieży... Zgrożenie dronami jest olbrzymie. A masa jest ograniczeniem, jeśli ma pływać. Ale ta armata ma kąt podniesienia do 60 stopni, i w mogłaby zwalczać drony (vide amunicja programowalna). Potrzebny jednak SKO który to umożliwia. A może WB Electronics czy ktoś inny byłby w stanie opracować jakiś sieciocentryczny system gdzie KAŻDY BWP Borsuk mógłby na bazie np. namiarów z radaru (plus przeliczenie różnicy na swoją pozycję względem radaru) zwalczać cele powietrzne? A może nawet zrobić antydronową wersję ZSSW-30? Jeden pojazd taki na pluton czy kompanię. Wywalić Spike-i a zamiast tego dodać jakiś mały radar (może jakaś przeróbka Bystrej, a może te małe moduły od gdyńskiego APS) i jak masa umożliwi to np. Pirata (gdyby pojawił się jakiś Orlan na przykład).

  3. Chyżwar

   @losowynik Generalnie ZSSW-30 nadaje się do zwalczania celów powietrznych. Z wyspecjalizowanymi Borsukami rację masz i nasz przemysł jest w stanie to zrobić. A konkretnie zastosować na nim rozwiązania pochodzące z firmy APS i Pioruny zamiast Spike. Najlepiej by było, żeby na pierwszy rzut oka taki Borsuk nie różniła się od standardowego, bo na pojazdy OPL poluje się w pierwszym rzędzie.

 16. Edmund

  Niestety bez żadnej ochrony czy .urządzeń anty-dronowych, pojazd ten wydaje się przestarzały już na starcie. Zapyta o to każdy potencjalny klient, Co PGZ odpowie?

  1. Essex

   Ze według naszego MON to fanaberie bez znaczenia a pogłoski o dronach na Ukrainie to przesadzone niesprawdzone wiadomości. Jak się klient bedzie jednak bardziej dopytywał to mu się strzeli gadke o możliwości zmiany lufy na 40mm a jak klient odpowie że nie o to mu chodzi to się walnie tekst że już za 20 lat w trakcie modernizacji rozważy się jakiś system osłony ( oczywiście najtańszy i najsłabszy) ale czołgistów ci u nas dostatek i sobie zdobędą na wrogu.

  2. Był czas_3 dekady

   "Co PGZ odpowie?" Zamontujecie sobie sami później.

  3. Chyżwar

   Odpowie, że jeśli klient sobie zapłaci, to Borsuk dostanie krajową zagłuszarkę, bo produkujemy jedne z najlepszych. A jeżeli nie zechce polskiej, to dostanie taką, jaką sobie zażyczy.

 17. Facetoface

  Oczywiście życzę nam tego tylko w jaki sposób podbija rynek hmm jakieś zamówienia spłynęły, jedzie na test Póki co z montażem K2 nie możemy sobie poradzić.

 18. rwd

  Powinniśmy reklamować sprzęt, który jesteśmy w stanie wyprodukować szybko i w dużych ilościach (ZU-23-2, Grot, Piorun itp.) a nie coś, co nie wiadomo czy w ogóle będzie produkowane.

  1. Nie cenzor

   Na szczęście od ciebie to nie zależy. ,,fachowcu”.

  2. losowynik

   Trzeba by to posadzić na czymś lepszym albo lżejszym niż paka Jelcza. Nie można by tego 23mm posiadzić na stałe na jakiś mniejszym 4x4. Na tym Tatrasanie choćby co go na czeskich częsciach u nas robią. Jeśli za bardzo trzęsie to jakieś rozkładane podpory. Wywalić te kółka do przyczepki, przerobić nieco, wpakować na Warana, sieciocentrycznie wymieniać informacje z radarem na innym Waranie... I niech to też ma opcję strzelania do celów naziemnych awaryjnie. Albo może na tego Warana wpakować to rozwiązanie APS z Gdyni, SkyCtr z radarem i 30mm działkiem?

  3. Essex

   z czym masz problem? prawde powiedział, wywalimy miliardy na pływający złom bez opancerzenia, bez obrony przeciwdronowej. W tejwersji to pływający złom za miliardy i albo ładoujemy w niego na maksa co się da aby faktycznie z niego zrobic coś sensownego albo sobie darujemy. Sorry ale pływającay kajak jest jak pokazuje wojna na Ukrainie zbędny.

 19. eee

  Wielkie toto, wysokie, czy nam potrzebne to albo tamto, drony redukuja wszystkie pojazdy bez obrony aktywnej, nawet najcieższe i najdrozsze wozy do roli złomu, i taka jest ich wartość, Tyle zachodu żeby przewieźć 6 żołnierzy? Poza tym czy nie można na wszystkim montować rozwiazań -trzeba je pewnie w kraju opracować-na podobienstwo pancerza na Twardym-co ciekawe chyba lepiej sprawdzajacym sie pojeździe na wschodzie-polskich zasłon aktywnych, tanich uniwersalnych bezzałog. modułów wieżowych z syst wykrywania zagrożeń, sko, podobna modernizacja jak zestaw plot. Biała, żeby zapewnić zdolnośc do samoobrony i walki z bsl. Nade wszystko amunicja kartaczowa. Powinno wystarczyć. A jeszcze podpatrywać lepszych, odkryli przed nami pancerze warstwowe, i nawet stalowe kartony wypełnione pianką, które nie musza być szczelne tylko niepalne, mogą mieć wiele wkładek i pływają, i bwp tez pojazd

 20. Takijeden

  Polsce udało się zrobić naprawdę dobry bwp. Dobrze, że pomyślnie przeszedł już wszystkie testy i do uruchomienia produkcji seryjnej potrzeba jeszcze uzupełnić konieczne dokumenty.

  1. Essex

   brzmisz jak slogan reklamowy.....sad wiesz że to dobry BWP? byłes przy budowie? uczestniczyłeś w testach? daj porównanie do innych pływających BWP które nie sa do niczego potrzebne. To taki sukces że normalnie szok. Nikt go w Europie nie kupi bo tu wszyscy wyciągają wnioski z Ukrainy i stawiają na cięzko opancerzone BWP z ASOP i systemami antydronowymi. Ten ma cos takiego? nie, może jakąś zagłuszarke? tez nie? tak wiem można na nim zainstalować podczas modernizacji które u nas akurat nigdy się nie odbywają, patrz BWP1. To nikomu nie potrzebny transporter i tyle. Mityczne ataki przez Mazury i zdobywanie przyczółków były dobre w IIWS, niestety ale świat się zmienił...szkoda że nasz zabetonowany MON tego nie dostrzega.

  2. losowynik

   Cholera wie czy dobry. Każdy ma choroby wieku dziecięcego. Ile prototypów zajeżdżono by część z nich znaleźć? Przecież robili to za śmieszne, w porównaniu do innych, pieniądze. Może warto zrobić ze 20 szt. wysłać Ukrainie i zebrać opinie do poprawek? Pytanie też ile części do niego robimy sami, a w ilu zależymy od innych (i jakie mamy prawa)? To raczej składak i nawet do tej wieży nie mamy przecież licencji na 30mm działko.... Lepsze to od BWP-1, ale to chyba nie trudno od takiej wiekowej konstrukcji. Bądź co bądź potrzebujemy tego dużo, dużo, I przetestwoać, i modernizować. Lekki BWP - zły wybór, ale skoro już jest to klepać masowo (po wyeliminowaniu chorób wieku dziecięcego). Nie można zrobić z niego lepiej opancerzonego odbierając mu pływalność?

  3. Takijeden

   @Essex Dokładnie, byłem i wiem że jest dobry.

 21. PPPM

  W związku z ogromnym deficytem po przekazaniu uzbrojenia na Ukrainę, zdecydowanie wolę, aby nasz sprzęt najpierw "podbił" wojsko Polskie w odpowiedniej dla wojska ilości

 22. Był czas_3 dekady

  No już mogliście wstawić zdjęcie całego pojazdu, a nie tylko do kolan i w dodatku z obciętą lufą :-(

 23. MiP

  W Europie raczej nikt nie chce lekko opancerzonych,pływających BWP każdy stawia na ciężkie BWPy.A nawet jakby ktoś się zainteresował Borsukiem to tylko klepanie na licencji u siebie bo nasz przemysł te 1400 sztuk dla Wojska Polskiego to będzie robił ze 20 lat

 24. Zygazyg

  Może najpierw zaspokoimy własne potrzeby zanim się będziemy brać za eksport bo się obudzimy z ręką w nocniku jak w 1939 z PZL P-24….

  1. Ależ

   @Zygi a ma to to ochronę anty dronową ? Bo jak nie to po co nam to

  2. Monkey

   @Ależ: Jeśli Borsuk nie posiada ochrony antydronowej, to trzeba ją na nim zamontować.

  3. Davien3

   Zygazyg a co ma wspólnego mysliwiec czysto eksportowy napędzany nie uzywanym w ogóle w Polsce silnikiem do Borsuka??

 25. T.Kreber

  Sądzę że bezwzględnie potrzebny jest nam silnik i skrzynia biegów produkowana w kraju. Czy ktoś wie jak wygląda kwestia pozyskania i produkcji silników Continental?

  1. Essex

   Następny....znowu te brednie....BWP potrzebujemy na juz a nie kolejne dekady czekania na silniki, może w trakcie produkcji cos się zamieni ale na teraz nie. Ten BWP już dawno powinien być produkowany, zresztą nawet nie wiadomo czy te egzemplarze które są w testach już maja za sobą problemy z przekładniami, Gdzie jest ASOP? zabezpieczenie przed dronami? jakies wnioski z walk na Ukrainie? nie....nikt tego nie kupi. Może MON wreszcie otworzy oczy i przejrzy na nie zauważając że świat stawia na ciężkie BWP a nie pływający badziew bez pancerza.

  2. Ależ

   @Kreber , a po co ? Żeby coś zepsuć ??

  3. Zygazyg

   Dokładnie tak samo jak pozyskanie licencji silników MTU albo jakichkolwiek innych marek. Sypiesz kasą i masz. Ale na 1500 sztuk w skali 10-15 lat byłaby to nierealna inwestycja .

Reklama