Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ile Borsuków dla wojska? PGZ przedstawia liczby

W pierwszym roku produkcji PGZ będzie w stanie dostarczyć ponad 50 bwp Borsuk a w każdym kolejnym ponad setkę. Wynika tak z odpowiedzi udzielonych przez Polską Grupę Zbrojeniową portalowi Defence24. Oznacza to potencjalną zdolność do dostarczenia około 1000 bwp w ciągu dekady.

Reklama

W odpowiedzi na pytanie Defence24 Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że jest w stanie dostarczać "przynajmniej batalion" Nowych Pływających Bojowych Wozów Piechoty (NBPWP) Borsuk, zaś w kolejnych latach wolumen ten może być "przynajmniej podwojony w zależności od potrzeb sygnalizowanych nam przez Siły Zbrojne". Dokładniejszych informacji PGZ nie może podać ze względu za tajemnice handlową, jednak można wnioskować, że zadeklarowane tu zdolności produkcyjne to co najmniej 58 wozy w pierwszym roku i 116 w drugim i kolejnych. 58 wozów (w wersji BWP) to bowiem etat polskiego batalionu zmechanizowanego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ta stosunkowo optymistyczna informacja jest jednak warunkowana kilkoma czynnikami. W przesłanej Defence24 odpowiedzi PGZ uzależnia osiągnięcie zakładanych wolumenów od różnych czynników:

"Określenie (mocy- przyp. Defence24) dla produkcji nowego wyrobu wymaga zdefiniowania pewnych założeń, następnie ich parametryzacji oraz dostosowania m.in. do posiadanej obecnie infrastruktury, realizowanych kontraktów oraz planowanych inwestycji. Nie bez znaczenia jest również możliwość pozyskania komponentów oraz tempo, w jakim nowe wyroby mogą być odbierane i wdrażane w środowisku docelowym."

Czytaj też

"Biorąc pod uwagę te czynniki, określenie w sposób definitywny liczby wozów, jakie mogłyby być produkowane w oderwaniu od założeń oraz otoczenia może być obarczone znacznym błędem. Z tego właśnie powodu zaawansowane systemy uzbrojenia pozyskiwane są w drodze kontraktów wieloletnich, poprzedzonych analizami zarówno po stronie zamawiającego jak i producenta, które pozwalają zbliżyć możliwości i oczekiwania obydwu stron. W ramach tych analiz uwzględnia się również bieżącą produkcję innych wyrobów a także czynniki mające wpływ na jej tempo. Jest to szczególnie istotne w przypadku zabezpieczenia finansowania kontraktów, które, biorąc uwagę skalę umów tego typu, wymagają znacznego zaangażowania wszystkich stron umowy" - informuje PGZ.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (66)

  1. Pitbull

    QBA to co pisza Koreanczycy zwykle trzeba podzielic kilkukrotnie bo z pancerzem K21 bedzie tak samo jak z tymi testami poligonowymi. Nikt w Polsce tego pancerza nie testowal. Na papierze Redback mial byc cudem techniki, a wyszlo tak, ze po przejechaniu paru kilometrow na poligonie, K-21 okazal sie niedorobionym prototypem, ktoremu nawet zawieszenie siadlo, nie potrafil trafic do ruchomych celow, sygnatura termiczna byla tak wysoka, ze swiecil jak pochodnia.

  2. Qba

    Co się stało z tymi deklaracjami? Kiedy ruszy produkcja?

  3. Edmund

    1/2 To jest wiadomość dla wszystkich malkontentów o lekceważeniu ponoć Polskiego przemysłu i kupowaniu ,,z półki" bez offsetu. Ostatnio nawet bogate Niemcy zrezygnowały z offsetu przy zakupie helikopterów, aby obniżyć wartość kontraktu. Polski przemysł zbrojeniowy jest w obecnym kształcie obciążony w 80 %, a będzie wytwarzał na poziomie 500 % obecnej mocy produkcyjnej. Dlaczego nie można zwiększyć bardziej produkcji Borsuka? Rozbudowa HSW o nowe hale trwa długie miesiące, Trzeba zabezpieczyć zapas materiałów, części i komponentów, które w dużej ilości są z zagranicy i mogą nie być powszechnie dostępne. Je także trzeba zamówić i wyprodukować. HSW do tego będzie miał pracę z ciężarówkami i wyrzutniami do Wisły a także dla systemu Himars, Do tego dochodzi produkcja KRABa dla Ukrainy.

    1. kaczkodan

      Niemcy nie narzekają na brak przemysłu, nie mają zadłużenia, deficytów i wciąż są potęgą eksportową.

    2. Yakov

      @kaczkodan Niemcy nie mają zadłużenia?? Ich zadłużenie to prawie 60% PKB! Policzyć Ci ile to miliardów euro?

    3. Starry

      a u nas dług publiczny ( ten prawdziwy a nie na użytek prymitywnej propagitki) to jest ponad 250 % PKB i to wcale nie jest koniec tego zadłużania się byle utrzymać się przy szafliku i chrumkać z zadowoleniem

  4. LMed

    No cóż. Wąskim gardłem jest kasa, szczególnie ta którą trzeba by zainwestować, żeby produkcja miała porządaną wielkość. A to jest niepopularny wydatek i wymaga sprawnego zarządzania resortowego. Ile prościej jest wydać 25 miliardów na Abramsy z pustyni wszak.

    1. Chyżwar

      Lepiej kupić Abramsy niż czołgi ze szrotowiska znajdującego się u wątpliwego sojusznika.

    2. Powiślak

      I to jest właściwe spostrzeżenie. Wydawać - bez offsetu, bez sensownych negocjacji, to tak. Ale zainwestować , do tego skutecznie i z efektami dla polskiej zbrojeniówki - oj, oj!!!

    3. LMed

      Halo , Chyżwar! Płyta ci się zacięła? Mówiłem o Patriotycznym obowiązku inwestowania Polskich pieniędzy w Polską gospodarkę! No i zobaczymy jak po tych nieszczęsnych Abramsach z pustyni wyjdzie z BWP'ami.

  5. Królewiec

    Prezesi deklarują możliwości produkcji ponad 100 Borsuków rocznie . Nic nie stoi na przeszkodzie by podwoić lub potroić te liczby w perspektywie kilku lat . 300 sztuk rocznie to nie jest ilość ponad możliwości kraju wielkości Polski .To nieprawda że wymiana bwp w polskim zmechu musi trwać dekadę .To nieprawda że koniecznie musimy kupować koreańskie k21 które gorzej pływają od Borsuka, mają gorsze opancerzenie , gorszą starą armatę Boforsa z magazynkiem 26 nabojów , wielokrotnie mniejszy zapas amunicji , wielokrotnie mniejszy poziom ochrony załogi niż Borsuk . W K21 desant siedzi na ławkach jak w BWP-1 . 200 czy 300 koreańskich bwp to droższa cena pozyskania Borsuka i kolejny ból głowy dla wojskowej logistyki . Przypominam ,że główne siły wojsk lądowych FR zajęte są pełzaniem 1000 km od polskiej granicy i zanosi się , ze długo jeszcze tam będą .

    1. Qba

      PGZ już zdementowało te rewelacje, twierdzą ze nie są w stanie dostarczyć takiej liczby Borsuków. Co do poziomu ochrony to pancerz K21 chroni przed ostrzałem z działka 30 mm, a Borsuka tylko przed wkm 14.5 mm.

    2. Lev

      Pancerz Borsuka chroni przed typową amunicją 30 mm w przedniej półsfery stosowaną przez Rosjan tak jak chciał MON, więc nie jest prawdą, że cały Borsuk wytrzymuje tylko uderzenie z pocisku 14,5mm. Boki są słabiej opancerzone, ale nadal spełniają wymagania zamawiającego. Co więcej, w związku z tym, że wieża jest bezzałogowa oznacza, iż nie trzeba ją tak mocno opancerzać, bo nie ma tam załogi. Można zatem skupić na opancerzenie kadłuba a w przypadku uszkodzenia wieży w walce, wymienić na nową.

    3. Valdore

      @Lwev, Pancerz Borsuka chroni z przodu jedynei przed 14,5mm a nie przed 30mm, z boków przed 7,62 mm, czyli ma STANAG 4/3.. Pancerz K21 chroni dookólnie przed 14,5mm a z przodu przed STARĄ amunicją rosyjską 30mm APDS

  6. OptySceptyk

    Pytanie brzmi, czy w ciągu nadchodzących lat grozi nam rosyjska agresja. Racjonalna część mnie uważa, że nie, gdyż taka wojna byłaby końcem Rosji i kliki, która nią rządzi. Cześć emocjonalna uważa, że Rosja nie musi zachowywać się racjonalnie - sam atak na Ukrainę racjonalny nie był. Jeżeli opcja 1 jest prawdziwa, to takie tempo produkcji Borsuka jest wystarczające, jeżeli opcja 2, to produkcję powinniśmy uzupełnić zakupami z zewnątrz lub drastycznie zwiększyć produkcję. I tyczy się to nie tylko Borsuka. Mamy całkiem przyzwoitą haubicę, niestety, bez sensownej amunicji. To samo tyczy się Raka, Mi-24 i pewnie całej masy innego sprzętu. OPL leży i kwiczy, pomimo szumnych zapowiedzi realnie sprzętu jest bardzo mało, o amunicji już nie wspominając.

    1. kaczkodan

      Nie mylmy nieracjonalności z amoralnością. Rosja pomyliła się z oceną możliwości Ukrainy - jak wszyscy na świecie, przy czym nie dopilnowali kilku drobnych rzeczy u siebie. Jakby żołnierze nie sprzedali paliwa po ćwiczeniach a Żeleński uciekł to mogło być znacznie gorzej. Wciąż niewiele brakło.

    2. Code Zero

      Atak na Ukrainę nie tylko był w 100% racjonalny ale też poprzedzony wielomiesięcznymi negocjacjami. Niestety nawet jeśli dochodziło do jakichś ustaleń to pan Zełeński unikał jak ognia złożenia pod nimi podpisu aby chwilę później twierdzić, że takich ustaleń NIE BYŁO. Poza jednostronną propagandą szerzoną w Polsce warto czasem poczytać inne źródła. Amerykańskie, angielskie, szwedzkie....

    3. Valdore

      @Code Zero, ale chyba tylko podobnych tobie pozytecznych idiotów Rosji interesuja te kłamstwa które rozsiewasz?

  7. Oxi

    Też uważam, że zakup BWP z Korei to zły pomysł. Bo co to będzie oznaczało w praktyce? Stalowa uruchomi linie produkcyjne, które po kilku latach trzeba będzie zamknąć, bo armia będzie nasycona sprzętem z Korei. Poza tym na pewno mamy kilka lat spokoju, bo kacapy będą na tyle osłabione, że o żadnych działaniach zaczepnych nawet im nie marzyć. Na T64? Zalecam trochę zimnej krwi. HSW wywiązuje się się z dużych kontraktów (vide Kraby) i nie widzę powodu, aby nie wierzyć ich zapewnieniom. Raczej niech MON w takim tempie weźmie się za podpisanie kontraktu, jak negocjuje z Koreańczykami.

    1. Qba

      Nie możemy czekać aż Stalowa uruchomi linie produkcyjne za 5 lat

    2. Trzciun

      uruchomi za rok! O co ci chodzi?

    3. Code Zero

      Qba, jak zwykle bredzisz. Niczego nie trzeba uruchamiać. Jest Bumar, jest Cegielski, jest WZM. W ciągu roku mogą jechać z produkcją.

  8. abcM

    Żadnych K21 chyba że dla Ukrainy AS21 to nowoczesny ciężki BWP jako uzupełnienie Borsuka jak najbardziej do tego K2 BP. Żadnych FA50 . Zakupić kolejne F16viper do których mamy logistykę i który ma szansę przetrwać na współczesnym polu walki Można by rozważyć zakup F15EX jako myśliwiec przewagi powietrznej do tego AH64G i jest OK.

    1. Code Zero

      Ciężki BWP jest opracowywany w HSW. Nie ma żadnego powodu żeby wprowadzać kolejną platformę, tym bardziej na wariata i bez transferu technologii, o ile jakaś jest do pozyskania w ramach tego redbacka.

  9. easyrider

    Prezes. No tak, po co w Polsce produkować skoro można kupić od Niemiec a internetowi i niemieccy eksperci stwierdzili, że niemiecki jest lepszy. Ładnie zalatuje lobbingiem. Podobnie jak oceny niemieckiego Onetu na temat Grota.

    1. Qba

      Jak tam idzie produkcja Grota w wersjach bullpup, rkm, wyborowej?

    2. Powiślak

      Jak tam zamówienia z MON ? Żadna fabryka zarządzana normalnie - nie produkuje seryjnie nic, na co nie ma zamówień na piśmie.

    3. Code Zero

      Qba, dobrze idzie.

  10. Box123

    [2/4]A biorąc pod uwagę jak Rosji idą dotychczasowe działania na Ukrainie to raczej w ciągu najbliższych 10-12lat nie będzie miała nas czym zaatakować więc nie musimy wszystkiego kupować w panice na już, wywracając teraz każdy program do góry nogami, tymbardziej jeśli na najbliższym szczycie NATO zapadną decyzję dotyczące zwiększenia obecności sił sojuszu i USA w Polsce. Jeśli przyśpieszymy produkcję borsuka i ewentualnie weźmiemy redbacki oraz używane abramsy do zastąpienia t72 i twardych to te dwa obszary będziemy mieli na ten czas zabezpieczone - tylko oczywiście nie odkładać w tedy znowu deycyzji w sprawie K2PL, przy czym jeśli wydajemy już takie pieniądze to musi to być zrobione z pełnym transferem technologii żebyśmy już z tą jedną rzeczą mieli spokój na przyszłość i żeby nie wyszło jak z himarsami gdzie wychodzi na to, że w ramach"szerokiej polonizacji"mamy mieć ZERO transferu technologii na samą wyrzutnie i jeden rodzaj rakiety. Natomiast co do himarsów to przy tak gigantycznym

    1. Chyżwar

      Hmmm. Nie będzie miała czym powiadasz? To wyjaśnij mi czemu Rumuni przywracają do stanu lotnego niedawno uziemione stareńkie Migi-21? Myślisz że dla zabawy chcą ryzykować życiem latających na tych gratach pilotów? Nie sądzę. Przypuszczam raczej, że ich rząd wie coś, o czym my nie mamy pojęcia.

    2. kaczkodan

      @Chyżywar Na 99% pojadą na Ukrainę. To myśliwce przechwytujące i radzą sobie z pociskami manewrującymi, śmigłowcami itp.

    3. Janka74

      Chyzwar tego nikt nie wie po co Rumuni stare migi 21. Ty wiesz, rozwiń myśl i oswiec nas .. jaka przewagę dają takie migi? Ale tak na serio? Bo jak dla mnie to jest danie roboty zakładom remontowym by utrzymać specjalistów a nie w jakiejkolwiek mierze zwiększanie potencjału obronnego.

  11. pitR

    Z nami nikt nie będzie walczył bo to za drogo by kosztowało. Wystarczy kilkanaście ml Eur, na kampanie wyborczą opozycji. Po wyborach nowy rząd będzie mnożył czynniki ekonomiczne hamujące gospodarkę, jak braknie kasy w budżecie powie że programy zbrojeniowe są za drogie. W tym samym czasie ruski mir będzie zapewniał że jest pokojowo nastawiony. Zlikwidują media publiczne, Nasz Kościół zaszczują gejami, durniom z tiktoka dadzą prawo wyborcze od 16 lat. I jesteśmy załatwieni na następne 30 lat.

    1. wert

      jest to bardzo realne niebezpieczeństwo ale "ludzi dobrej woli jest więcej". Tłumacz, przekonuj, zmuszaj do myślenia, beton traktuj moczem

  12. Cazadoor

    Jeśli chodzi o zakup K21, to mam nadzieję że to jest tylko żart. Te wozy są przestarzałe, wprawdzie nie tak jak nasze BWP ale ich ochrona przeciw minowa i odłamkowa to inna epoka. Jedynie cięższy AS21 miałby sens ale tylko wtedy gdy będzie dostarczany na równi z Borsukami i zostanie wyposażony w naszą bezzałogową wieżę.

    1. Qba

      K21 jest dużo lepiej opancerzony od Borsuka. Nasza wieża jest kiepska w porównaniu do koreańskiej..

    2. Lev

      ZSSW-30 jest bardzo zaawansowaną wieżą bezzałogową, bo takie wyśrubowane wymaganie dało MON, więc nie wiem skąd przeświadczenie, że jest słabsza od wieży K21 z armatą 40 mm gdzie masz gorsze SKO i armatę trzeba ładować z łódek a nie z taśmy amunicyjnej jak w ZSSW-30, co więcej, wieża K21 jest załogowa, więc trzeba traci zapas wagi na opancerzenie jej.

    3. Powiślak

      "Nasza wieża jest kiepska"! Tak, rosyjskie wieżę są słabe.

  13. Greedo

    Niech PGZ przygotuje ofertę na drugą linię montażową i produkcyjną w Poznaniu lub w Bumarze . To nie tylko perspektywa przyspieszenia dostaw ale i szansa na eksport.

    1. Qba

      Linie nic nie da, bo 90% komponentów Borsuka jest importowanych

    2. Trzciun

      TO ic nie zmieniaa

    3. Powiślak

      Żeby zacząć inwestować w drugą czy trzecią linię produkcyjną najpierw MON musi "wykokosić" swój plan wymiany bwp. Do takiego planu firma oszacuje potrzeby materiałowe, organizacyjne , kooperacyjne i wtedy będzie wiadomo czy wystarczy druga czy konieczna będzie trzecia linia. Jeśli kryterium będzie ilość w czasie - to np. kooperacja musi być bardzo szeroka, ale tym samym negocjujesz inne warunki dostaw, wielkość i czas dostaw. To układ naczyń połączonych.

  14. bc

    Wszystkie pomysły z K21 gdy jest już Borsuk to jest inba, przez tą karuzelę z amunicją możliwe że będzie fruwał jak BMP3. Broni się jedynie ciężkie podwozie AS21 z Polską więżą najlepiej mocniej opancerzoną. To już pomysł na 2-3? eskadry FA50 w tym najnowszym Blocku ma więcej sensu bo to w sumie pół F16 jest, może by się dało obok tych JDAM zintegrować jakąś Polską amunicje? czy jakieś Brimstone? na czymś piloci muszą latać SU22 to muzeum. K2PL z izolowaną amunicją i podwozia do kolejnych Krabów to wiadomo.

  15. KrzyuD

    A co z innymi zakładami PGZ? Jeśli ma być priorytetet wymiany pilnej BWP, to wszyscy powinni produkować i zabezpieczyć już sobie komponenty do produkcji. Czy zakłady dostarczające osprzęt już idą pełną parą? Czy zamówiono stal, dodatkowe pakiety opancerzenia, uzbrojenie etc. To wszystko nie czeka na półce. HSW musi przede wszystkim zwiększyć moce produkcyjne 155/120, wersji spec BWP i innych. Gro produkcji BWP to SŚl./Poznań/... (licencja etc.) W dwa lata pełna dywizja musi powstać.

    1. Qba

      Inne zakłady są zajęte swoją produkcja

    2. Andrzej X

      Jak inne zakłady zajęte inną produkcją to już zabierać się za budowę nowych zakładów.

  16. Gryfin

    Tłumacząc na zwykły język;; Ile tego wyprodukują zależy od woli MON i WP.

    1. Qba

      Wcale nie, bo to zależy od dostawców komponentów do produkcji.

    2. Trzciun

      Z grubsza tak ale najpierw swą wolę musi wyrazić MON dlatego od tego trzeba zacząć. Im wcześniej tym lepiej. Napisz mi w czym K21 jest lepszy od Borsuka. Mniej defetyzmu chyba że pracujesz dla jednaj z zagranicznych firm zbrojeniowych na co wskazują twoje posty

    3. Qba

      @Trzciin - K21 ma lepsze opancerzenie, armatę, ppk, ASOP, lepiej pływa, jest tańszy, dostępny w większej ilości.

  17. Robert0

    Koreański portal Daum napisał więcej, niż chciał powiedzieć Błaszczak. Relacjonując wizytę ze swojego punktu widzenia, Koreańczycy stwierdzili, że firma Hanwha promuje kontrakt eksportowy na pojazd AS21, nazywany Redback i "wydaje się, że odbyły się na ten temat rozmowy." Taką możliwość wzmacnia wpis ppłk Płatka na Twitterze, który przyznał, że rozważana jest możliwość zakupu innych BWP niż Borsuk, ponieważ po pierwsze wojsko chciałoby cięższego i mocniej opancerzonego pojazdu, no i chciałoby ich szybciej niż HSW może produkować swoje. Podobny komunikat padł ze strony płk. Andrzeja Jośko z Dowództwa Generalnego RSZ podczas konferencji Defence24 DAY pod koniec maja

    1. Greedo

      Jeśli to miałby być AS21 z wzmocnioną konstrukcja przeciwminową mocnym pancerzem i wieżami ZSSW-30 to byłoby bardzo dobrze. Tylko jeszcze pytanie o terminy dostaw i ilości. Bo minimum , to dwa bataliony rocznie, czyli ponad 110 wozów.

    2. Qba

      @Greedo - na pewno nie z wieża ZSSW-30 tylko z lepsza koreańską.

    3. zibi

      "wojsko chciałoby cięższego i mocniej opancerzonego pojazdu".... a na podstawie czyich wymagań opracowywano Borsuka, widzimisię HSW czy wojska że teraz tak wybrzydzają i czegoś innego już szukają? Ręce opadają jak się na to wszystko patrzy

  18. Autor Komentarza

    Etat baonu to 58, a nie 54, i to tylko w wersji bwp. Do tego dochodzą WD, WEM, WZT, Spikobusy, Rak, może też R1/R2 w liczbie 25-30 sztuk, razem ponad 80 pojazdów na wspólnym podwoziu. No chyba, że powtórzymy absurdalną ścieżkę wprowadzania Rosomaków, gdzie ostatnie wersje specjalistyczne będą wchodziły do użytku w momencie złomowania pierwszych wozów.

    1. Niezorientowany

      Z tymi Spikobusami to już przesadziłeś. Skoro wyrzutnie będą w wieżach, to chyba nie trzeba robić osobnych wozów do ich przewożenia przez drużynę. Tak mi się zdaje.

    2. Autor Komentarza

      @Niezorientowany - możliwe, ale mogą też uznać, że przenośna wyrzutnia jest przydatna, a tej z Borsuka chyba nie da się wyjąć (ale może się mylę), poza tym zamiast Spikobusa może będzie jakiś niszczyciel czołgów. Chodziło mi głównie o wskazanie, że batalion to dużo więcej pojazdów, niż bwp.

    3. Qba

      @Niezorientowany - wieża ZSSW nie jest zintegrowana ze Spike.

  19. wasyll73

    Dobra informacja. Tak się buduję potencjał rozwojowy własnego przemysłu.. Borsuki, Kraby, Drony i amunicja krążącą z WB. Tylko tak zbudujemy własny nowoczesny przemysl jak zrobiła to Korea Płd..... A nie trwanie w archaicznych fabrykach i produkcji z przed 50 lat

    1. wert

      Korea robiła to konsekwentnie od 30 lat przynajmniej, my zawzięcie "prywatyzowaliśmy" "dekoncentrowaliśmy". Przypomnę że gospodarczo dogonili nas na tzw przełomie balcerka. Gdzie są dziś???

    2. Robert0

      Właśnie Wasyll73 - w latach 2007-2015 powstały wszystkie dzisiaj realizowane programy zbrojeniowe. Za to od 2016 nie wdrożono ze skutkiem finalnym żadnego istotnego procesu w oparciu o krajowy przemysł.. Nawet odwrotnie - uwalono Carracale w Łodzi, wspólprace z europejskim konsorcjum przy ASTER 30 i radarach AESA z GaN. Takie projekty jak Wisła, Narew, Borsuk, Rak Krab (ten z koreańskim podwoziem), Morski Dywizjon Rakietowy, Piorun to zasługa POPSL, W latach 2001-2005 rząd zapewnił kooperację polskiego przemysłu w programach Spike, Rosomak czy nieszczęsny offset F16. Za to ojkofoby kupują wszystko za granicą a właściwie u Wuja Sama, przepłacone i niezbyt pasujące do wymagań Wojska Polskiego.

    3. Qba

      PGZ już zdementowała te liczby

  20. Lukas-77

    Poco kupować u koreancóe! Jest lrojekt który nazywa się Anders! Dopacerzyć go do 45 ton i do produkcji w Bumarze. Anders był testowany na poligonie w Łabędach! Tyle w temacie!

    1. Był czas_3 dekady

      Przypomnę jeszcze o propozycji BUMARu z przełomu stulecia czyli BWP 2000. Znajdziecie go w internecie. Gdyby je wdrożono 2 dekady temu to teraz można byłoby je zmodernizować i nie szukać zagranicznego dostawcy daleko stąd. Byłby w naszych rękach.

    2. Tede_2

      NIE to jest dalej tylko projekt.,A do produkcji daleko.

    3. Qba

      Nie możemy czekać 10 lat na jego dokończenie

  21. Sky

    - Borsuk bedzie za 18 - 30 miesiecy , nie wczesniej . w produkcji. Nie liczcie na to,ze bedzie wiecej niz kilkadziesiat - nie ma szans. Dlaczego , poniewaz przez 7 lat nie finansowano projektu wlasciwie a teraz, przy huurrra zakupach MON ze srodkami tez bedzie krucho, hall, linni produkcyjnej i ludzi o wlasciwych kwalifikiach nie da sie znalesc na juz. Takie sa skutki, gdy zyje sie zludzeniami o potedze a nie patrzy sie wladzy i panstwowym firmą na rece, Gdy wydaje sie miliardy rocznie na magie i wielkie - niepotrzebne budowy. to przez NICH beda ginąc, Żołnierki i Żolnierze rozrywani w BWP-1 i plonący w roskach. Chcecie czytelnicy i redakcjo dalej pompowac balonik hurra optymizmu? pompujcie.

    1. wert

      ajajaj no to się narobiło. HSW mając produkt prima sort od dawna szykując się do produkcji, (nawet wybudowali nową halę 5 tyś m2) teraz nie będzie w stanie podjąć szybkiej i dużej produkcji. Ale boli. Rozpacz na tle wcześniej "żondzoncych" ofiar komPOnijnych i nieudaczników totalnych

    2. JOK3R

      HSW produkować będzie, ale jeden zakład produkcyjny to za mało. Wywiad z prezesem HSW nie pozostawia złudzeń - można oczywiście zakupić odpowiednie maszyny i zainstalować w zakładzie w innej części kraju, można także przeszkolić personel, lecz potrwa to wszystko ładnych kilka lat tak bardziej 4-5 niż 2-3.

    3. Tede_2

      Piszesz bzdury..Przemysł obronny buduje się latami.Poczytaj sobie ile lat niemcy robili Pumę do czasu jej produkcji,A budowle w kraju jak piszesz są potrzebne,Gdyby POlszewicy dalej byli u władzy nie było by NIC,

  22. Szop85

    Problem jest taki że powiększamy armie. Już dzisiaj 50% naszych BWP 1 nie jeździ. Nie zdązymy wyprodukować tylu egzemplarzy aby zdążyć zastąpić cały szrot. Pilnie potrzebujemy 200 bwp montowanych np w Bumarze aby wogule brygady miały czym zwalczyć. Ok 500 pojazdów jest w stanie bezużytecznośći. Doszło do tego że 300 zakonserwowanych musieli dać do eksplatacji w jednostkach . Przez lata nawet je zaniedbali. Wyliczyli że ich modernizacja pochłonie więcej niż kupno nowych.Przypomne że Koreanski BWP ma tą samą technologie podwozia która dostali razem z podwoziem do Kraba. Zawieszenie hydropneumatyczne na którym oparty jest Borsuk. De facto ta sama logistyka. Mogą dodać naszą wierzę plus bebechy jak zrobili z Krabem( siedzenia radiostacje obserwacje itp). Nić prostrzego już to zrobili i jest to ten sam standard.Akurat będą mieli opóźnienie że względu na brak rosomaków i 200 wież beż podwozia. Idealna okazja.

    1. Raf-Wiatrak

      Nie wiem czy Bumar się jeszcze do czegoś nadaje. Robili lipne podwozia dla Krabów. Słyszałem, że nie mają już kompetentnych pracowników. Chyba że się coś w trakcie modernizacji Leosi zmieniło, chociaż to im też idzie opornie. HSW i Siemianowice to na razie jedyne kompetentne firmy z tej branży

    2. JOK3R

      Bumar nie ma obecnie odpowiednich maszyn do obróbki i spawania dużych gabarytowo stali służących do produkcji np. BWP czy czołgów.

    3. Był czas_3 dekady

      Raf-Wiatrak@ - BUMAR był niszczony, a jego propozycje dotyczące sprzętu dla armii lekceważono. Polecam poczytać w sieci: „"Koniec Bumaru cz. 5. Zakłamywanie Andersa" oraz "W cieniu amerykańskich czołgów umiera polski zakład pancerny". BUMAR MUSI ISTNIEĆ!

  23. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Po pierwsze co samego Borsuka - potrzebne są nakłady na zwiększenie mocy produkcyjnych. To samo tyczy Kraba, Kryla [oby w końcu powstała wersja produkcyjna], Raka itd. Ale główna rzecz to BAZA TECHNOLOGII - dla produktów podwójnego zastosowania [np. elektroniki - także cywilnej]. Powinniśmy kupować od Korei pakietowo [pod całe klasy produktów] TECHNOLOGIE BAZOWE i budować swój B+R i własne produkty high-tech - a nie licencje, bo to tylko kopiowanie. Ewentualnie wchodzić jako udziałowiec z dostępem do technologii w najnowsze systemy w trakcie rozwoju - jak w przeciwrakietowy i przeciwlotniczy uniwersalny L-SAM z Korei. Przypomnę - pułap przechwycenia 3 razy wyższy niż PAC-3 MSE Patriota, zasięg 2 krotnie większy. I radar AESA skonstruowany specjalnie dla tego systemu.

  24. Prezes Polski

    Chyba lepiej byłoby zrezygnować z borsuka jako podstawowego bwp na rzecz konstrukcji zaprojektowanej przez fachowców. Nie mam na myśli k21, tylko np. lynxa. Borsuk wygląda fatalnie, jak łódka na gąsienicach. Wątpliwe żeby przy tak mało nachylonej ścianie przedniej i wysokich burtach, dało się to sensownie dopancerzyć. Tak więc borsuk tak, ale w ograniczonej liczbie. Niech MON ma swoje pływające bwp, nie wiadomo do czego, ale niech mają. A podstawowy bwp - niepływający, ale solidny weźmy od Niemców, Szwedów, USA.

    1. Qba

      Lynx odpada bo jest niemiecki.

    2. B1ob

      Aha. Skoro wygląda fatalnie to pan "ekspert" uznał że jest be. Nie przeczytał nawet sobie żadnych artykułów na ten temat i nie dowiedział się, że to optymalny kąt dla rykoszetowania pocisków.

    3. Chyżwar

      Hmmm. Rozumiem, że twoim zdaniem w HSW nie pracują fachowcy? Ciekawe. Powiedziałbym nawet, że bardzo ciekawe.

  25. Trzciun

    Na szczęście eksperci twierdzą zgoła co innego. W związku z powyższym twoje rewelację uznaje za żarcik lub wpis laika do wybaczenia jak najbardziej. P. S. Zanim napiszesz coś przemysł zapoznaj się z tematem.. Na pewno wyjdzie coś mądrzejszego

Reklama