Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina: nowy T-64 na testach

Autor. Ukroboronprom

Charkowskie Zakłady Pancerne poinformowały o rozpoczęciu testów zmodernizowanego czołgu T-64BW wzór 2022. Czołgi te przechodzą przez etap zastępowania radzieckiego uzbrojenia i wyposażenia zgodnie ze standardami Paktu Północnoatlantyckiego.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak czytamy z komunikatu zamieszczonego przez państwowe przedsiębiorstwo Ukroboronprom, wchodzące w jego skład Charkowskie Zakłady Pancerne (ХБТЗ) przeprowadzają testy jednego ze zmodernizowanych czołgów T-64BW wz. 2022. Podano, że unowocześniane pojazdy otrzymały nowe urządzenia obserwacyjne i celownicze, nowe elementy obrony pasywnej w postaci ekranów przeciwkumulacyjnych oraz nowe gumowe osłony wchodzące w skład opancerzenia reaktywnego wieży. Ulepszono także układ paliwowy, dodatkowo wzmacniając zbiorniki opancerzeniem.

    Jedna z poprzednich wersji zmodernizowanego T-64BW została przygotowana i wdrożona w 2017 roku. W ramach ulepszeń do tego standardu pracom poddano prawdopodobnie około 250 egzemplarzy T-64BW, spośród których czwartą część unowocześniono we Lwowskich Zakładach Pancernych, a pozostałe w Charkowie. Zakres wykonywanych czynności był niewielki – skupiono się na kwestii poprawy świadomości sytuacyjnej poprzez doposażenie działonowego w termowizyjny celownik dzienno-nocny TPN-1-TPW, a dowódcę i kierowcę wyposażono w nowsze przyrządy obserwacyjne. Ponadto ową modernizację wzbogacono o cyfrową radiostację "Lybid-K 2RB" z możliwością szyfrowania i transmisji na odległość 70 kilometrów oraz system nawigacji satelitarnej od "Horizon-Nawigacja".

    Reklama
      Reklama

      W związku z powyższym należy mieć na uwadze, że prawdopodobnie modernizacja wg. wzoru 2022 jest szersza względem zakresu od wz. 2017, aczkolwiek oba warianty są mimo wszystko zbliżone. Zauważamy na platformie wieżowej zainstalowany karabin maszynowy, Portal BMPD informuje, że jest to wzorowany na Browningu M2 wielkokalibrowy kaem kalibru 12,7 mm Laska K-2. Dodajmy także, że zdjęcia z prób na poligonie ukazują czołg bez opancerzenia reaktywnego (choć oczywiście jest on dostosowany do jego instalacji).

        T-64BW wz. 2022 otrzymał nowe radiostacje, zastępując radziecką oraz systemy nawigacji, komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, zgodny ze standardami obowiązującymi w Sojuszu Północnoatlantyckim.
        Herman Smetanin, dyrektor Charkowskich Zakładów Pancernych

          Czołgi T-64BW są podstawowymi wozami w wojskach lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Przy opracowywaniu najnowszej modernizacji posłużono się doświadczeniami z Donbasu jak i prac Federacji Rosyjskiej przy nowszych wozach. Celem programu modyfikacyjnego tego, jak i innych czołgów używanych przez Siły Zbrojne Ukrainy jest derusyfikacja uzbrojenia i przekształcenie ich na systemy kompatybilne z NATO (np. w zakresie łączności) oraz przejście na lokalne i zachodnie zasoby i podzespoły.

          Reklama
            Reklama

            CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

            Reklama

            Komentarze (7)

            1. Tani35

              Ja mam pytanie. Na ruskim necie pojawila się info o modernizacji wloskiego tanka Ariete. Pierwszy etap moderki to uklad napedowy i przeniesienia mocy. Na razoe nie ruszają opancerzenia i armaty. O tym tanku w sumie niewiele wiadomo . Gdyby ktoś coś wiedział wiecej.... . Sa i fotki tego nowego starego.

            2. ito

              Unowocześnianie niezła rzecz, ale "wzorowany na Browningu M2 wielkokalibrowy kaem kalibru 12,7 mm Laska K-2" trudno uznać za unowocześnianie- mają do dyspozycji doskonałe NSW, a decydują się na kopiowanie stuletniego staruszka? Trochę im ta "derusyfikacja" na mózg padła.

              1. Chyżwar

                Wzorowany owszem jest. Ale to nie kopia. Ma kilka ulepszeń. Poza tym wykombinowali tak, że nadaje się do NATOwskiej i do ruskiej amunicji.

              2. Kobuz

                Jeszcze trochę i wprowadzą pistolet wzorowany na Colcie 1911 hehe

            3. x95

              Porównywanie T-64 (zmodernizowanego) i T-72 zmodernizowanego to może być kwestia subiektywna. Natomiast nie można już porównywac T-64 zmodernizowanego z nowymi wersjami T-90. Z T-90 można porównywać tylko Oplota t-84 ale Opłoty są wyprodukowane w pojedynczych egzemplarzach, natomiast rachunek T-90 idzie już w setki - mowa tutaj o armii rosyjskiej, bo na eksport to już z pewnością powyżej 1000.

              1. Valdore

                x95 T-64 jest czołgiem gorszym od T-72B nie mówiąc juz o T-90. Opłot jest może porównywalny do T-90i do T-72B ale jest gorszy od T-72B3 i od T-90M/MS Nawet Opłot-M jest ledwo porównywalny z wczesnymi T-72B3 bo juz nowszym egzemplarzom ustepuje.

            4. x95

              Na Ukrainie całkiem nowe czołgi produkuje się dosłownie na sztuki. Mają problemy np. z jakościową stalą pancerną czy lufami. Te niby nowe to są zmodernizowane egzemplarze wcześniej wyprodukowanego sprzętu.

            5. Adam S.

              Mają co modernizować i mają czym. Optymalne kosztowo zwiększenie potencjału obronnego kraju.

            6. Tani35

              Wypisz wymaluj nasz teciak. Jeju T-72M1R czy jakoś tak.

              1. Xzibit

                T-64 jest lepszym czołgiem od naszej małpiej wersji T-72

              2. Rain Harper

                Xzibit: T-64 jest lepszym czołgiem niż T-72A, którego licencyjną wersję produkowano w Polsce.

              3. Extern.

                @Rain Harper: Panowie pogodzę was. T-64 jest lepszym czołgiem nawet od T-72 produkowanych w Rosji. Choć teoretycznie wydaje się że ma mniejszy numerek, ale że tak powiem jest bardziej "ekskluzywną" wersją czołgu, niż produkowany na ilość T-72. Nie na darmo w końcu najlepszy jak dotychczas (do czasu T-14) produkowany w Rosji czołg, czyli T-90, to jest właśnie wersja rozwojowa linii czołgu T-62/64, a nie T-72, którego linią rozwojową jest niezbyt udany T-80.

            7. Rain Harper

              Szkoda, że Ukraińcy nie rozważają nawet ewakuacji tej fabryki poza teren walk. Np. do Łabęd. Zdobyte drogą Anschlussu czołgi Skody wzmocniły znacznie hitlerowskie wojsko w1939 .

            Reklama