Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: głęboka modernizacja wszystkich T-64 już wkrótce

Fot. VoidWanderer/CC BY-SA 4.0
Fot. VoidWanderer/CC BY-SA 4.0

Jak poinformowało Charkowskie Biuro Konstrukcyjne Budowy Maszyn (CHBKBM), zatwierdzono plan prac badawczo-rozwojowych głęboko zmodernizowanej wersji czołgu podstawowego T-64B/BW. Działania te są prowadzone w ramach programu „Krab”, którego celem ma być umożliwienie eksploatacji tych czołgów przez najbliższe dwie dekady.

Wstępny etap tego programu ma zakończyć się do końca br. Lokalne media powołując się na komunikaty ukraińskiego resortu obrony, informowały o rozpoczęciu tego programu już w grudniu ub.r. W jego ramach w najbliższych latach planowana jest modernizacja wszystkich eksploatowanych obecnie czołgów podstawowych z rodziny T-64, które zostaną doprowadzone do jednolitego standardu. Wozy te obecnie i w przyszłości nadal będą stanowić podstawowe uzbrojenie pododdziałów pancernych ukraińskich wojsk lądowych do czasu wprowadzenia ich docelowego następcy.

Prototyp nowego pakietu modernizacji ma być gotowy na przełomie 2021 i 2022 roku. Przy jego opracowywaniu wykorzystywane mają być doświadczenia bojowe zdobyte w trakcie walk w Donbasie w latach 2014-2015, a także rosyjskie doświadczenia z modernizacji czołgów podstawowych z rodziny T-72 i T-90 w celu uniknięcia ich błędów.  Główny nacisk od strony technicznej ma zostać położony, analogicznie jak w obecnie realizowanym programie "Bastion" dotyczącym "derusyfikacji" czołgów T-84 Opłot na zastąpienie obecnie używanych, starych komponentów rosyjskiej produkcji na nowe odpowiedniki produkcji ukraińskiej. Dzięki temu w najbliższych latach posiadana flota czołgów z rodzin T-64 i T-80/T-84 ma przejść pełną "ukrainizację", a przez to zostać całkowicie uzależniona od nierodzimych komponentów od wschodniego sąsiada.

image
Reklama

Równolegle ma zostać zwiększona ich mobilność poprzez montaż nowego napędu o mocy 1000 KM (w miejsce obecnego, posowieckiego o mocy 700 KM), a także siła ognia poprzez instalacje nowych, zaawansowanych przyrządów obserwacyjno-celowniczych i nowoczesnego systemu kierowania ogniem. Dodatkowo najprawdopodobniej zainstalowane zostaną też nowe systemy łączności oraz docelowo nowy, krajowy system zarządzenia polem walki (BMS), a dotychczasowy pancerz reaktywny Kontakt-1 zostanie wymieniony na nowy ukraińskiej produkcji taki jak np. Nóż.

W ostatnim czasie część ukraińskich czołgów T-64BW przeszło przy okazji remontów i napraw prostą modernizację do standardu T-64BW model 2017. Pakiet tej modernizacji zakłada m.in. instalacje: nowych pasywnych przyrządów obserwacyjno-celowniczych, cyfrowych radiostacji, systemów nawigacji satelitarnej i wzmocnienie ochrony pojazdu. Inny wariant zmodernizowanego T-64 używany na Ukrainie to T-64BM Bułat, dostępny w różnych odmianach. Obecnie na uzbrojeniu ukraińskiej armii znajduje się  nadal około półtora tysiąca czołgów podstawowych z rodziny T-64, z czego w przybliżeniu połowa znajduje się w służbie, a reszta jest zmagazynowana lub stopniowo przywraca do użytku.

Reklama

Komentarze

    Reklama