Reklama

Geopolityka

Spadochroniarze US Army w Polsce gotowi do ewakuacji Amerykanów z Ukrainy

Podczas spotkania ministrowie obrony poruszą między innymi kwestie kolektywnej obrony Sojuszu oraz stopnia gotowości bojowej Sił Odpowiedzi, także w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Na zdjęciu ceremonia przekazania odpowiedzialności podczas ćwiczeń Sił Odpowiedzi Steadfast Jazz 2013. Fot. Sgt. A.M. LaVey/173 ABN PAO/US Army
Podczas spotkania ministrowie obrony poruszą między innymi kwestie kolektywnej obrony Sojuszu oraz stopnia gotowości bojowej Sił Odpowiedzi, także w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Na zdjęciu ceremonia przekazania odpowiedzialności podczas ćwiczeń Sił Odpowiedzi Steadfast Jazz 2013. Fot. Sgt. A.M. LaVey/173 ABN PAO/US Army

Biały Dom zatwierdził plan Pentagonu zakładający użycie amerykańskich wojsk przybyłych do Polski do pomocy Amerykanom opuszczającym Ukrainę w razie nowej agresji Rosji - podał w środę „Wall Street Journal”. Żołnierze mają przygotować m.in. tymczasowe obozy po polskiej stronie granicy.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

Reklama

Według dziennika, który powołuje się na źródła w administracji, żołnierze 82. dywizji powietrznodesantowej rozlokowani na Podkarpaciu mają w najbliższych dniach zacząć stawianie "punktów kontrolnych, obozów namiotowych i innych tymczasowych instalacji" po polskiej stronie granicy z Ukrainą, by przygotować się na przybycie Amerykanów opuszczających Ukrainę. Plan nie zakłada wkroczenia żołnierzy na Ukrainę, ani lotów ewakuacyjnych z kraju.

Czytaj też

Ich misja ma polegać na wsparciu logistycznym i koordynacji "ewakuacji Amerykanów z Polski, gdy przybędą tam z Kijowa i innych części Ukrainy, prawdopodobnie drogą lądową i bez pomocy wojsk USA". Waszyngton szacuje, że na Ukrainie znajduje się ok. 30 tys. obywateli USA. Zarówno prezydent Joe Biden, jak i inni przedstawiciele władz wielokrotnie w ostatnim czasie radzili im opuścić kraj w związku z zagrożeniem wojną, twierdząc że jeśli dojdzie do rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, władze mogą nie być w stanie im pomóc w ewakuacji.

Reklama

Czytaj też

Według "WSJ" w przygotowania do misji zaangażowani są ci sami dowódcy, którzy brali udział w akcji ewakuacyjnej w Afganistanie. Uczestniczyli w niej również żołnierze 82. dywizji powietrznodesantowej. Cytowani przez dziennik anonimowi przedstawiciele armii oceniają jednak, że szybka zapaść ukraińskich władz i wojsk - tak jak to miało miejsce w Afganistanie - jest mało prawdopodobna. "Przedstawiciele USA i wojskowi specjaliści uważają, że Rosja prawdopodobnie zajęłaby wybrane części Ukrainy, a inwazja trwałaby przez dłuższy czas" - donosi gazeta.

Ewentualne wsparcie ewakuacji Amerykanów z Ukrainy to tylko jedno z zadań żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Równolegle utrzymują oni gotowość do podjęcia działań obronnych terytorium NATO, gdyby zaszła taka potrzeba. Do Polski skierowano 1700 żołnierzy jednej z brygad tej dywizji, a dalszych 300 z 18. Korpusu Powietrznodesantowego (w skład którego wchodzi 82. Dywizja) rozlokowano w Niemczech, tworząc wysunięte stanowisko dowodzenia działań połączonych. Dowódcą amerykańskiego zgrupowania jest generał Christopher Donahue, dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej i ostatni Amerykanin, który opuścił Afganistan. Oprócz spadochroniarzy na wschodnią flankę - do Rumunii - skierowano około 1000 żołnierzy amerykańskiego 2. Pułku Kawalerii (piechota zmotoryzowana z KTO Stryker).

Według oceny Pentagonu rosyjska inwazja na pełną skalę może wywołać falę 1-5 mln uchodźców z Ukrainy.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

 1. DA(łn)VIEN

  Polscy żołnierze ćwiczą się w trzymaniu flag USA i UA no no...robi się ciekawie...są gdzieś zdjęcia gdzie ukraińscy lub amerykańscy żołnierze trzymają flagi Polski?

  1. fifi

   Może i są, na mnie największe ostatnio wrażenie zrobiło zdjęcie ukrainskiego żołnierza ,fotka zpolskiwgo portalu ,na rękawie pod naszywja z flagą Ukrainy emblenat SS Galizien.

  2. Valdore

   Fifik i znowu pomerdało ci sie z fotką rosyjskiego żołdaka z RONA:)

  3. fifi

   Chwała!Twej inteligencji davien.Na mundurach mieli też naszywki w ksztalcie nietoperza.Na pewno wiesz jaka to jednostka.Moze jakiś kolega?

 2. AdSumus

  No to wiadomo po co przylecieli.

  1. Chyżwar

   Trafiłeś kulą w płot. Będą się zajmowali ewentualnymi uchodźcami, bo tu są. Równie dobrze moglibyśmy to załatwić sami.

 3. Hubert

  To jakiś żart? Przecież mogą oni na lotnisku w Kijowie udać się prosto do USA.

Reklama