Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tajemniczy klient na amunicję do systemu Skynex

System obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex.
System obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex.
Autor. Jacek Raubo/Defence24

Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował o otrzymaniu zamówienia od nieokreślonego klienta europejskiego na dostawę kilkuset tysięcy pocisków kal. 35 mm przeznaczonych dla systemu obrony powietrznej Skynex.

Wartość zawartego kontraktu ma przekraczać 100 mln i zakłada dostawy amunicji programowalnej AHEAD kal. 35 mm dla systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex. W komunikacie firmy czytamy, że zostały one pozyskane przez nieokreślonego klienta, chociaż obecnie jedynym użytkownikiem jego jest Ukraina. Tym samym może to być zamówienie rządu Niemiec na rzecz wsparcia Kijowa, który dotychczas otrzymał dwa systemy Skynex, a drugie tyle będzie dostarczone w przyszłości. Inną możliwością jest złożenie zamówienia przez Rumunię, która pod koniec zeszłego roku podpisała umowę z koncernem Rheinmetall na modernizację posiadanych zestawów przeciwlotniczych GDF-003 do wersji GDF-009 TREO wraz z integracją do nich elementów systemu Oerlikon Skynex.

Skynex to system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu opracowany przez niemiecką spółkę Rheinmetall Air Defence i po raz pierwszy publicznie zaprezentowany na paryskich targach Eurosatory 2016. Składa się z bezzałogowego modułu wieżowego Skyranger uzbrojonego w armatę automatyczną Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm, systemu dowodzenia i kontroli z głowicą optoelektroniczną Skymaster oraz trójwymiarowej stacji radiolokacyjnej X-TAR3D. Armata z szybkostrzelnością teoretyczną 1050 strz./min. może skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów w odległości do 4000 metrów. Z kolei radar może wykrywać cele w zależności od ich typu w odległości od 25 do 55 km. Dzięki temu system może skutecznie zwalczać niewielkie cele typu C-RAM (w tym drony, pociski manewrujące czy pociski moździerzowe), zapewniając kompleksową obronę powietrzną bardzo krótkiego zasięgu.

Reklama

Skynex umożliwia integrację urządzeń radarowych różnych producentów, co podkreśla jego elastyczność dla potencjalnego klienta. System oferuje również dużą swobodę w zakresie efektorów, umożliwiając integrację wielu różnych zaawansowanych rodzajów broni przeciwlotniczej. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnej jednostki śledzącej. Oprócz pojedynczych czujników i efektorów, istniejące systemy obrony powietrznej, takie jak rodziny Skyshield i Skyguard, mogą zostać wbudowane w nową architekturę jako jednostki ogniowe. W oddalonym centrum dowodzenia i kierowania ogniem rozpoznana sytuacja powietrzna jest przedstawiana na mapie wraz z czujnikami i efektorami rozmieszczonymi w terenie, co upraszcza przydzielanie celów dla środków obrony przeciwlotniczej podłączonych do systemu.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

Komentarze

    Reklama