Reklama

Siły zbrojne

Rumunia modernizuje artylerię przeciwlotniczą

Zestaw przeciwlotniczy GDF-009 TREO.
Zestaw przeciwlotniczy GDF-009 TREO.
Autor. Rheinmetall AG

Ministerstwo Obrony Rumunii podpisało kontrakt z niemieckim koncernem zbrojeniowym Rheinmetall AG na modernizację posiadanych zestawów przeciwlotniczych GDF-003 do wersji GDF-009 TREO wraz z integracją do nich elementów systemu Oerlikon Skynex.

Reklama

Wartość podpisanej umowy określono na blisko 330 mln euro i zakłada modernizację posiadanych przez rumuńską armię 4 baterii zestawów przeciwlotniczych GDF-003 do standardu GDF-009 TREO wraz z integracją wybranych elementów wykorzystywanych w systemie Oerlikon Skynex. W skład każdej baterii wchodzi 9 zestawów, zatem zmodernizowanych zostanie łącznie 48 egzemplarzy z dotychczas posiadanych 72 sztuk. W ramach jednej baterii poza armatami automatycznymi wejdzie nowy system kierowania ogniem Oerlikon Skymaster TLCN, wielofunkcyjna stacja radiolokacyjna X-TAR3D oraz dwa samochody ciężarowe z hakowym systemem samozaładowczym do ich transportu. Dostawa pierwszych dwóch baterii (24 zestawów) przewidziana jest w terminie 2 lat od podpisania kontraktu, zaś pozostałe zostaną ulepszone i przekazane rok później. Oprócz dostaw zmodernizowanych systemów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu umowa obejmuje pakiet szkoleniowy oraz logistyczny, chociaż nie został w nim wymieniony zakup amunicji.

Reklama
Reklama

GDF-009 TREO to artyleryjski system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu produkowany przez niemiecki koncern Rheinmetall AG. Za eliminację celów na dystansie do 4000 metrów odpowiada zdwojona armata przeciwlotnicza Oerlikon 35 mm. Szybkostrzelność teoretyczna każdej z nich określona została na 1100 strzałów na minutę. Całość może zostać umieszczona na ciągnionej 4-kołowej platformie. System może zostać wpięty w różnego typu systemy kierowania ogniem (np. Skyguard lub Skynex) oraz zintegrowany z szeroką gamą radarów. W przypadku połączenia go z własnymi sensorami jak głowica optoelektroniczna lub radar pozwala on na samodzielne wykrywanie i zwalczanie celów, bez konieczności pozyskiwania danych z zewnątrz. Zestaw posiada własne źródło zasilania, co pozwala na jego większą niezależność w działaniu. Obecnie ten wariant systemu opartego o działa Oerlikon 35 mm używany jest przez takie kraje jak Bangladesz oraz Rumunia.

Czytaj też

GDF009 TREO.
GDF009 TREO.
Autor. Rheinmetall AG
Reklama

Komentarze (3)

  1. Ptolemeusz XVI

    Z matematyką w tym artykule nie jest dobrze. 4 baterie po 9 zestawów równa się 48.

  2. kukurydza

    Innymi słowy, jak ktoś kto swego czasu kupił "demobil", teraz może dojść do rozwiązania tożsamego z naszą polską AG-35. Tyle, że my mamy dylemat, bo doświadczenia ukraińskie wyraźnie wskazują że zestawy typu Hibneryt 3, czyli ZU-23-2 z głowicą TVIIR (wariant do Pilicy), realnie niczym nie będą ustępować AG-35 jeśli wprowadzona byłaby odłamkowa amunicja 23mm z zapalnikiem czasowym, jednocześnie będąc CZTEROKROTNIE tańsze (za jedną AG-35 można kupić 4 najnowsze ZUtki). IMO powinniśmy przynajmniej starać się by w baterii Pilicy, zamiast 6 ZU, była także jedna-dwie AG-35. Jest jeszcze jedna opcja - 30mm, która byłaby lepszym kompromisem w zakresie tak kompatybilności sojuszniczej jak masy armaty, wszak KDA waży 700kg.

    1. CzarnyRycerz

      6 ZU to 6 głowic optycznych, które namierzają cele.

    2. Extern.

      Niestety ale nawet 4ry ZU-23-2 nie zastąpią w pełni jednego AG-35 przy czym nie chodzi o broniony obszar, bo ten będzie akurat trochę większy, tylko chodzi o wysokość na jaką skutecznie dolecą pociski każdego z systemów. W przypadku ZU-23-2 zostawiamy znacznie więcej przestrzeni do operowania wrogim maszynom nad naszymi głowami. Słowem mogą nas bombardować i strzelać do nas z mniejszej wysokości, a wiec skuteczniej.

    3. Seb66

      Zawsze działko 23mm bedzie ustępować armacie 35mm z ABM. Poza tym nie będzie ABM do 23mm. To zbyt mały pocisk i do tego w nietypowym w NATO kalibrze. Przez co byłaby to najkosztowniejsza amunicja świata w relacji koszt-zdolnosci ogniowe. Przy tym kalibrze ilość materiału wybuchowego ograniczona będzie wielkim zapalnikiem. Słaby zasieg wobec 35mm plus niska skuteczność? Pomysł ABM w kalibrze 23mm BEZ SENSU. Dublowanie projektu gdy gotowa jest ABM 35mm ? Od czapy!!

  3. eee

    Ja jestem zwolennikiem s60 z radarem systemem optroniki i samobieżnym i amunicja odlamkową, kartaczową. To ma zasieg i skuteczność..

    1. Seb66

      Nie mamy technologii na S60. Możesz być zwolennikiem czego chcesz. Za to mamy gotowa choc niec chcianą przsz MON i sabotowaną Noteć z jej programowalną ABM, która to ma wszelkie predyspozycje by być najskuteczniejszym działem plot w historii WP. Tyle że w MON ktoś ją blokuje zeby WP nie miało tak skutecznej broni a przemysł nie miał kompetencji w produkcji POLSKIEJ amunicji programowalnej. MON nam szkodzi. Sabotowanie Noteci czy Sony jest tego jaskrawym dowodem

Reklama