Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja pracuje nad tajnym dronem stealth

Na zdjęciach ujawnionych w Internecie widać, że Rosjanie pracują nad dronem bojowym nowego typu – fot. Digital Globe
Na zdjęciach ujawnionych w Internecie widać, że Rosjanie pracują nad dronem bojowym nowego typu – fot. Digital Globe

Obrazy satelitarne ujawnione w Internecie wyraźnie pokazują, że Rosjanie od co najmniej trzech lat pracują nad tajnym dronem bojowym wykonanym w technice stealth.

Upublicznione w Internecie zdjęcia zrobione prawdopodobnie w kwietniu 2011 r. przedstawiają poligon radiolokacyjny Twer znajdujący się na północny- zachód od Moskwy (wcześniej nazywany poligonem Kalinin), na którym prawdopodobnie prowadzono badania skutecznej powierzchni odbicia nieznanego jeszcze z nazwy rosyjskiego dronu. Widać tam zarówno radary, czyli źródła różnego typu promieniowania radiolokacyjnego, jak i stacje odbiorcze, które określają poziom tego promieniowania odbitego pod różnymi kątami od dronu.

Systematyczne prowadzenie obserwacji poligonu Twer jest czymś zupełnie naturalnym, ponieważ to na nim badana jest większość najnowszych rosyjskich statków powietrznych. Niestety na bazie upublicznionych ostatnio zdjęć tego miejsca udało się tak naprawdę jedynie określić przybliżoną długość (10 m) i rozpiętość skrzydeł (11 m) rosyjskiego bezzałogowca. Nie wiadomo natomiast o jaki dron chodzi.

Początkowo przypuszczano, że w Twerze badano model bezzałogowego samolotu bojowego Skat, opracowanego przez biuro konstrukcyjne MiG. Od 2007 roku, kiedy go po raz pierwszy publicznie pokazano, był on uznawany za najbardziej zaawansowaną, rosyjską konstrukcję w swojej klasie.

Na zdjęciu (chociaż złej jakości) nie wykryto jednak dużych wlotów powietrza w nosowej części dronu (dla silników RD-5000B wywodzących się z silników Klimow R-33D wykorzystywanych na samolotach myśliwskich MiG-29), co może wskazywać, ze mamy tu do czynienia z zupełnie innym bezzałogowcem. Gdyby to się okazało prawdą, to wtedy mielibyśmy dowód, że prawdziwe są rosyjskie deklaracje z sierpnia 2013 r. o budowie szóstej generacji dronu bojowego na bazie bezzałogowca Skat.

(na podstawie Open Source IMINT)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.