Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pilica 2+ ochroni polskie Patrioty

Wyrzutnia CAMM na samochodzie Jelcz.
Wyrzutnia CAMM na samochodzie Jelcz.
Autor. MBDA.

W czasie zorganizowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową spotkania z dziennikarzami pojawiły się nowe informacje na temat przyszłości systemu. Obrony powietrznej krótkiego zasięgu Pilica. Jego parametry mają zostać rozszerzone, podobnie jak przewidziany dla niego wachlarz zadań.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak poinformował płk Michał Marciniak, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia i pełnomocnik ds. wprowadzania zintegrowanego systemu obrony powietrznej do Sił Zbrojnych RP, obecnie poważnie rozpatrywane jest zwiększenie możliwości systemu Pilica. Chodzi o to, aby rozszerzyć jego zastosowanie, tak aby nie służył wyłącznie do osłony lotnisk, ale także do innych zadań w tym w szczególności do obrony baterii obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Tak aby nie trzeba było ich koniecznie chronić przy pomocy baterii krótkiego zasięgu systemu Narew.

Czytaj też

O ile teraz Pilica jest swego rodzaju „wyspą" czyli niezależnym systemem, w przyszłości miałaby zostać wpięta w warstwowy systemy obrony powietrznej kraju za pomocą krajowego systemu dowodzenia. Oprócz tego do zdolności zwalczania obiektów na bardzo krótkim zasięgu (VSHORAD), osiąganej dziś za pomocą armat 23 mm i rakiet Piorun, dodana miałaby zostać możliwość zwalczania celów na zasięgach krótkich (SHORAD), a także możliwość zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Na razie nie jest jasne za pomocą jakich środków miałyby być zwalczane BSP i tutaj prawdopodobnie prowadzone są jeszcze konsultacje. W czasie spotkania powiedziano jednak, że będzie to sposób „niekinetyczny" a więc będzie chodziło prawdopodobnie o jakiś rodzaj ataku elektromagnetycznego.

Reklama
Pojazd dowodzenia systemu PSR-A Pilica. Fot. PGZ
Pojazd dowodzenia systemu PSR-A Pilica. Fot. PGZ

Do walki z celami na większych dystansach miałby tymczasem zostać wykorzystany pocisk CAMM lub CAMM-ER. Obydwa mogłyby być wystrzeliwane z tej samej wyrzutni. Te pociski są też przewidywane w "małej Narwi" i docelowym systemie Narew, a oprócz nich, w dalszej perspektywie, rozważa się opracowanie nowego pocisku o większym zasięgu, na bazie rozwiązań systemu CAMM.

Czytaj też

System jest nazywany roboczo Pilica 2+, a pomysł na jej opracowanie wywodzi się najprawdopodobniej niedawno w wyniku doświadczeń przy szybkim wprowadzaniu „małej Narwi", które udowodniły że da się zrobić szybko system tej klasy w oparciu o polski system dowodzenia. W Pilicy 2+ ma zostać wykorzystany system dowodzenia SAMOC.

Czytaj też

Prezes firmy Jelcz S.A. poinformowała ponadto, że trzy z sześciu zestawów samochodów przewidzianych dla grup ogniowych Pilicy w obecnym kształcie zostały już dostarczone, a kolejne dwa zostaną dostarczone jeszcze w tym roku. Reszta zostanie dostarczona w roku 2023.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. Esteban

    Z dala od polityki, ale nie da się ukryć, że w ciągu ostatniego roku w kwestii obronności w Polsce, wydarzyło się więcej niż VW ciągu ostatnich 20 lat.

    1. Geilen

      Ale wydaje mi się, że troszeczkę jakby chaotycznie. Rzucamy się na wszystko co można kupić na szybko. Ale nasze uzbrojenie zaczyna się robić cokolwiek za bardzo różnorodne (3-4 x czołg; 3x bwp) Możliwe, że wszystko to dla różnych zadań, ale jednak co później z logistyką.

    2. ACAN

      Zgadza się wiele jest robione. Tylko to działa tak że rządzący jak zobaczyli że stodoła płonie to zaczęli kopać studnie aby wody do gaszenia zaczerpnąć ( taka przenośnia ). Wiele lat zmarnowali na zmiany zarządów i patriotyczne pierdu pierdu dla gawiedzi. Teraz jak zrobiło się straszno to wszyscy winni tylko nie oni .

  2. mmiks

    Pilica bez CAMM miałaby małą wartość bojową. Rakiety CAMM o zasięgu do 25 km znacząco wzmocnią to piętro Obrony Przeciwlotniczej. Dobra decyzja! Nawet bardzo dobra.

    1. Valdore

      @mmiks, Pilica to VSORAD, CAMM to SHORAD czyli dwa rózne piętra OPL Pilica to tez C-RAM gdzie CAMM jest mało przydatny. No ale PiS wsadza ten pocisk gdize tylko możę. Tu już lepsze byłyby dedykowane pociski

  3. Był czas_3 dekady

    Zamiast armatek 2x23mm proponuję wersję OSU 35K w wersji lądowej i z pociskami programowalnymi, a w przyszłości dodatkowo zamiast obecnego PIORUNA o zasięgu 6,5km PIORUNA o zasięgu 10-12km który jest w fazie planowania i marzeń.

    1. Powiślak

      Nie ma co proponować w Pilicy "zamiast" , bo j u z jest system 35mm czyli Noteć , choć z niejasnych powodów MON wciąż sabotuje ten program. Mimo ze PIT-Radawar demonstrował koncepcję łącząca Noteć na Jelczu i Rosomaku z Popradem. Inna rzecz, ze posadowienie OSU35 na jakimś podwoziu samobieżnym - przy zastosowanej tam stabilizacji bo to działo okrętowe - tworzy system zdolny do osłony kolumn w marszu. A gdyby tej mobilnej wersji OSU35 dorzucić kontener (vide Biała) z 4 Piorunami to już by było coś niezłego.

    2. Był czas_3 dekady

      Powiślak@- Noteć w postaci HYDRA (Wstępnie SAN) wygląda nieciekawie, dlatego lepiej dostosować do tego wersję OSU 35 k

  4. Bingo

    A co z CAMM-LR? Angolę wprowadzają na uzbrojenie w 2025.

    1. Valdore

      @Bingo, a jakies źródło może podasz tych informacji? Bo na razie UK ma jedynie zwykłę CAMM o zasięgu 25km, nawet CAMM ER nie ejst ich ale MBDA Italy.

    2. Bingo

      Źródła nie podam ale mogę podać parametry a nawet cenę.

    3. Bingo

      Masa 310 kg, Długość 4.2 m, Średnica 0.254 m, Silnik ramjet (throttleable ducted rocket), głowica high explosive directed fragmentation, mechanizm detonacji contact or proximity fuse, Zasięg 120 km+, Prędkość Mach 4+, Radar Active homing Ka band milimetric frequency AESA seeker, wyrzutnia GWS.26 VLS quadpacked w Mk.41 VLS, quadpacked w Sylver VLS, Koszt $1.6 w cenach 2021 O tej rakiecie Błaszczak mówił że będzie rozwijana z Polską ale nawijał bo jest to już prawie gotowy produkt MBDA UK i wejdzie do serwisu w UK w 2025 zastępując Astry. Ciekaw jestem czy Mesko dostanie produkcję.

  5. szczebelek

    Ukraina nie ma takiego systemu, a rezygnacja z CAMM po podpisaniu dokumentów cofnie NAREW do początku zabawy...

    1. mick8791

      Co Ty znowu bredzisz? Czy Ty potrafisz w ogóle przeczytać jakikolwiek tekst ze zrozumieniem? Bo Twoje komentarze świadczą, że nie... Jaka rezygnacja z CAMM? Nikt nie rezygnuje baranie z CAMM w Narwii! Tutaj jest mowa o tym, że rozważa się dołożenie (jako zwiększenie zdolności) tych pocisków do Pilicy. I co w ogóle ma do tego wszystkiego Ukraina?

    2. Valdore

      @szczebelek, robia z WB pocisk ziemia powietrze nabazie R-27 ale do CAMM to im jakieś 30 lat brakuje.

    3. mmiks

      Narew będzie mieć CAMM i CAMM-ER.

  6. Razparuk

    Dużo zmieniono aby zostało jak jest

    1. kukurydza

      Tak i nie... Skoro kluczowy element Pilicy "przechodzi" do Narwi, to było jasne że coś takiego nie pozostanie bez wpływu na Pilicę. IMO te systemy będą się zlewały, tracąc "czytelny podział". A że chcą integrować środki niekinetyczne itp... cóż, faktycznie, "zostaje jak było" bo to oczywiste i nic nowego..

  7. Braciator

    i świetnie - zrobić trzy piętra. Zrezygnowałbym z CAMM na rzecz wspólnego projektu z Ukrainą (Chyba że Brytole okażą dużą wolę współpracy). 100 krajów na świecie będzie zainteresowanych kupnem czegoś takiego. Dorzucić jeszcze przetwarzanie maszynowe (AI) - tu pewnie przydałaby się pomoc Jankesów

    1. Valdore

      @Braciator, padłęm ze śmiechu:)) Po pierwsze ten wspólny projekt z Ukraina to przeróbka R-27 na pocisk plot, podrugie nikt ci tego nie kupi bo R-27 jest przestarzały a juz zwłaszcza w wersji do jekiej ma dostęp Ukraina. CAMM bije to na głowe .

  8. 91mat19

    A jaki system PLOT ma Ukraina?