Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tarnowski WLKM kontra drony [WIDEO]

Autor. ZM Tarnów

Zakłady Mechaniczne Tarnów przeprowadziły wiosną tego roku kolejne próby systemu antydronowego. Przedsięziecie przeprowadzono na poligonie w Wicku Morskim, a celami były między innymi wielowirnikowce klasy mikro.

Reklama

Jak wynika z zamieszczonego przez spółkę materiału wideo, celami były po raz kolejny komercyjne drony w układzie wielowyrnikowcow, ale także przynajmniej jeden mini-BSP w układzie stałopłata.

Reklama

Do ich wykrywania wykorzystano radar wielofunkcyjny RADA zdolny do wykrywania bezzałogowców klasy nano na odległościach do 3 km, mikro-BSP na odległości do 5 km i mini – do 10 km oraz kamery świata widzialnego i termowizyjne zgrane z dalmierzem laserowym zdolnym do namierzania celów na odległościach do 10 km. Efektorem jest zdalnie sterowana jednostka ogniowa wyposażona w wielolufowy karabin maszynowy WKLM kal. 12,7 mm (o szybkostrzelności do 3600 strz./min), zintegrowana ze wspomnianą głowicą optoelektroniczną integrującą wspomniane sensory optyczne i dalmierz.

Czytaj też

Istotnymi elementami są również: stanowisko operatora umożliwiające zdalną obsługę systemu z bezpiecznej odległości oraz stacja radiolokacyjna, która umożliwia wykrycie przemieszczających się dronów klasy nano z odległości nawet 3,5 km. System może być wykorzystywany jako system obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu, a także jako system „ostatniej szansy" w momencie, gdy inne systemy zawiodły. Jest również efektywny przeciwko sile żywej oraz naziemnemu sprzętowi wojskowemu.

Reklama

Jak podkreśla ZM Tarnów, zapewnia też polepszenie bezpieczeństwa chronionych obiektów np. infrastruktury krytycznej (gazo-portów, przepompowni gazu/ropy, rurociągów, centrów komunikacyjnych, stałych baz wojskowych i centrów dowodzenia). Po montażu na odpowiednim nosicielu, system może stanowić mobilny parasol bezpieczeństwa dla stacjonujących jednostek, warsztatów polowych, czy improwizowanych lotnisk. Po dostosowaniu konstrukcji, możliwe jest również wykorzystanie systemu na małych okrętach, w charakterze artyleryjskiego systemu obrony bezpośredniej (ang. CIWS - Close-In Weapon System). Jest to rozwiązanie w pełni oparte o rodzimą myśl inżynierską.

Czytaj też

Zarówno sam środek ogniowy, jak i system kierowania ogniem są dziełem rodzimych inżynierów i powstały dzięki kompetencjom ZM Tarnów. System został wyposażony w układy śledzenia oparte o dane pozyskane z radaru, a także układ śledzenia obiektów w torze wizyjnym. Zostały zaprogramowane trzy tryby działania: w pełni manualny, w którym operator używając manipulatora nakierowuje środek ogniowy na cel, półautomatyczny w którym działania operatora wspomagane są przez automatyczne śledzenie obiektu w torze wideo oraz tryb automatyczny, w którym cel może być przechwycony automatycznie, a operator decyduje o oddaniu strzału w odpowiednim momencie wskazanym przez system.

Projekt „System zwalczania BSL" realizowany w latach 2018-2022 przez konsorcjum składające się z Zakładów Mechanicznych „Tarnów" S.A. (lider) i Wojskową Akademię Techniczną. Uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu pn. „Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców".

Reklama

Komentarze (18)

  1. inwestor66

    ciekawy system, ale ciężko mi sobie wyobrazić coś takiego działającego w okolicy np. lotniska czy elektrowni. na wojnę może się nada na polu walki. USA testują lasery, chyba bardziej precyzyjne, tańsze w eksploatacji i bezpieczniejsze dla wrażliwego otoczenia.

    1. mejixe

      I nie działają w złych warunkach atm.

  2. Frank

    w znakmita pogode, z odleglosci widzialnej, z donami w zawisie, to sa poczatki a co z dziesiatkami lu setkami dronow w sniegu, deszczu, mlgle...? jaki jest koszt efekt z wystrzelania dziesiatkow kul do jedego drona. rozumiem ze to poczatki i moze kiedys bedzie lepiej, tylko kiedy?

  3. Helion

    Dobrze ze prowadzone sa prace w kwesti zwalczania dronow. Ten system niestety nadaje sie jedynie do zwalczania wielowirnikowcow w zawisie , lub dronow nadlatujacych na stanowisko ogniowe. Dlatego tez nie podano dystansu skutecznego , moge przypuszczac ze 1-2 km. A warto zaznaczyc ze wszystko zastosowaniu tak wysokiej szybkostrzelnosci dla celow ktore nie przemieszczaja sie kontowo wzgledem dzialka. W sytuacji drona krazacego w odleglosci paru kilkometorw problem robi sie duzo powazniejszy. Dlatego czesc rozwiazan opiera sie wlasnie na amunicji programowalnej a nie szybkostrzelnej. Nie chodzi tu bynajmniej o malkontentstwo i krytykowanie zdolnych inzynierow z Tarnowa. ale o nakreslenie jak wielo plaszczyznowy jest to problem. na ktory nie ma uniwersalnego rozwiazania. Dlatego czesto drony odnosza tak wysoka skutecznosc bo wsztystko sprowadza sie do znajomosci i wykorzystania slabych strony danego systemu obrony.

    1. Powiślak

      Ten system nadaje się do zwalczania wszystkiego - co tylko wleci w jego zasięg. To nie jest system do walki z dronami latającymi - jak piszesz - kilka km dalej. I mylisz się pisząc że tylko do zwalczania wielowirnikowcow. Film jednoznacznie udowodnił nieprawdziwość tej tezy. Miłego dnia!

  4. szymon25

    zasięg podany na początku filmu ponad 2km

    1. Helion

      Dzieki za uzplenienie. "range up to 2 km" czyli DO nie PONAD - gorna szacowana wczesniej granica. Oczywiscie jak na kazdej wojnie kruczek tkwi wszczegolach , dla jak duzych dronow , jak szybko poruszajacych sie , na jakiej wysokosci itd Dane katalogowe brzmia bardzo ekscytujaco, ale wykonujac misje bojowa trzeba byc maksymalnie swiadomym jak zmieniaja sie zdolnosci wraz ze zmiana odleglosci , zarowno wlasne jak i przeciwnika. Glosne sukcesy TB-2 w ukrainie a wczesniej w syri , nie wynikaly z nieopisanej wspanialosci systemu, tylko z bardzo efektywnego wykorzytania luk w systemie obrony

  5. biały

    ok jako uzupełnienie dla poprada , ale przy takiej szybkostrzelności na ile celów starczy mu amunicji?? trzy cele i od razu trzeba ładować taśmę , już wolał bym większy kaliber i dużo większe szanse na trafienie przy zużyciu mniejszej masy amunicji

  6. nyx

    Co z tego że działko stabilne, skoro to głowica musi cały czas korygować nastawy działka żeby trafiać w cele ruchome, a drony niewątpliwie takie są....

    1. Extern.

      No tak tak, coś tam wyraźnie jeszcze jest do poprawy, bo ta kolumna z kamerami wydaje się trochę zbyt rachityczna, albo zbyt odsunięta od osi linii luf i zbyt duża dźwignia tam działa na układ mas, ale w końcu to są jeszcze testy, mam nadzieję że coś w tym poprawią bo rzeczywiście stabilność obrazu nie jest idealna.

  7. B1ob

    Pytanie czy takie rozwiązanie ma sens. Czy nie lepiej zintegrować z mocniejszym radarem z możliwością zakłócania i rakietami np. Camm, żeby taki pojazd miał z 15-20 km zasięgu i wielość efektorów. No i zdolne do walki w marszu.

    1. JakubG

      No ale wtedy to już mówimy o zupełnie innym rozwiązaniu. To jak porównywanie smartphone'a do laptopa. Każde urzązenie jest świetne w czymś innym, pod warunkiem, że wykorzystujemy je zgodnie z przeznaczeniem.

  8. VVV

    o matko byle nie kolejny wypierdek 12,7mm. jedynie 35mm z amunicja programowalna o zasiegu 4-5km

    1. Jur

      A nie może być i to, i to? Amunicja programowalna 35mm nie ma żadnych wad?

    2. Ktos

      O matko ale ty sie znasz! Ja bym tam zamontowal dzialo z pandernika bedzie jeszcze lepsze i zasiego do 20km.

    3. Powiślak

      O Matko, tylko nie kolejny "guru" który chce mieć tylko 4 tonowe działa. Tylko nie "tunelowe" ograniczone myślenie! Tylko nie "jedna prawda, jedna partia, jeden wódz"! Jedynie co trzeba - to obronę plot należy opierać nie na jednym środku ogniowym, a na wielopoziomowym systemie warstwowym co robi cały świat. W systemie - nie z jedynym kalibrem 35mm - ale z rakietami, laserami, efektem EM oraz artylerią w tym od dostępnych WLKM, poprzez 23mm Pilice, armaty A-35, a być może nawet 57/76mm.

  9. Powiślak

    Powinna być też wersja jako autonomiczny moduł, w postaci skrzynki z własnym zasilaniem łączący się np. Linkiem-16 z dowolnym zewnętrznym BMS ale plot !! Jako taki moduł , móglby być w czasie W wyciągany z magazynu , i po prostu ustawiany na "pace" dowolnego pojazdu wojskowego - tworząc tym samym ruchomy system plot. Podobnie Poprad powinien mieć także wersję "kontenerową" - już nie jako zabudowa na Żubrze, ale też jako "pudełko" do postawienia ....byle gdzie.

    1. Marcus102

      Prezentowany wariant jest holowany. Czyli można go postawić w jednym miejscu, przestawić w inne. Stacjonarny wariant wcześniej czy później zostanie zlokalizowany i zniszczony. Lepiej mieć wersję którą co pewien czas można łatwo i szybko przestawić w inne miejsce oddalone choćby o 100 metrów.

    2. Powiślak

      #Marcus! W szczególności pewnie "lepiej" mieć taki holowany na przyczepce wariant na dachu budynku, na pokładzie okrętu czy statku, albo na kolejowej platformie zabezpieczającej transport kolejowy w ruchu, na pace Stara, Jelcza, Iveco, pickupa, prawda? Na pokładzie małego okrętu, albo doraźnie przystosowanego Jelcza właśnie taki HOLOWANY zestaw na pewno wykorzysta zaletę w postaci możliwości przemieszczania się co chwilę, prawda? Będziesz holował go po dachu czy pokładzie? Nie, nie jest lepiej. Lepiej to jest mieć i to i to. Ty swoim pomysłem wykluczasz szereg zastosowań, które daje mój pomysł.

  10. Stefek Pizza

    Tak patrzę na ten film i myślę sobie że jakaś maga srutówka była by lepsza i celniejsza ,wszak do kaczek strzela się ze śrutu.

    1. Gruby

      Śrut na pewno ma mniejszy zasięg.

    2. Grossus

      Na 50 m, a nie na kilometry. Człowieku! Weź się ogarnij!

    3. Powiślak

      A ja tak patrzę na uzbrojenie światowych armii, i skoro nigdzie nikt nie wymyślił i nie wprowadził żadnej "mega-śrutówki"zatem twój pomysł zdecydowanie n i e jest lepszy.

  11. Olszyna

    No to posadowić to na Pick-upach i mamy lekki mobilny system antydronowy. Ciekawe czy dałoby się to posadowić na LPU Wirus 4 lub PWA AERO... ?

    1. Powiślak

      Da się. Lekkość i taniość tego systemu predestynuje go wręcz do instalowania właśnie na takich lekkich pojazdach.

    2. Gryfin

      Temat,powrócił,bo może jest rozważana adaptacja na świeżo przybyłe Cougary. Ma on przygotowaną do takiego uzbrojenia otwór w dachu. Do patrolowania granicy,gdzie drona spotkać nietrudno,rozwiązanie idealne.

  12. Reo

    Ciekawe czy to cacunio dałoby się połączyć z Popradem. Producent Popradów twierdził że na wysuwanej kolumnie z wyrzutniami pocisków zostało trochę zapasowego udźwigu dla dodatkowych systemów, ależ to by dopiero był terminator dronów.

    1. Powiślak

      Poprad nie jest dedykowany zwalczaniu dronów. Drony mając napęd elektryczny są "zimne" zatem głowica Poprada nie będzie zdolna uchwycić ani śledzić "zimnego" celu. WLKM na Popradzie się więc nie sprawdzi!

  13. Był czas_3 dekady

    System dobry ale zbyt duża ilość wykorzystanych pocisków do zniszczenia obiektu zdyskwalifikuje go.

    1. jarko975

      na ukrainie do dronów walą z piorunów i stingerów bo nie mają czym ich zwalczać, koszt nawet 1000 pocisków 12,7 to grosze przy jednym strzale z ppzr. w ramach wsparcia testów mogą zrobić 10 zestawów i wysłać na front. szybko wyjdzie przydatność, posadzić mogą na podwoziu żubra.

    2. wert

      jarko975@ Orłan lata poza zasięgiem. Jedynie co możesz zwalczać to uderzeniowe a tych sowieci stosują bardzo mało

    3. Był czas_3 dekady

      jarko975@ - OSU 35K dla niszczycieli min trzeba dostosować do pojazdów i z pociskami programowalnymi nie będzie potrzeba nic więcej. Zasięg znacznie większy od zestawu przedstawionego w artykule.

  14. nyx

    nagranie pokazuje że jest niestety mało stabilny podczas strzelania.- mam nadzieję że to widok z dodatkowej kamery, a nie z głowicy optoelektronicznej i że każdy kolejny strzał nie wpływa to .celność... to by było mało profesjonalne ze strony zm Tarnów bo pierwsze strzelania wlkm 12,7 miały miejsce dobrych kilka lat temu...

    1. Extern.

      To na pewno jest nagranie z tej głowicy śledzącej na tym wysięgniku. Gdy działko zaczyna strzelać widać jak te kamery się zachybotały, dokładnie w taki sam sposób zachybotał się obraz na nagraniu. Najpierw mocno z wygaszającą się amplitudą. Natomiast samo działko było stabilne. Swoją drogą prawdopodobnie to pudełko z kamerą jest podparte nie w swoim idealnym punkcie ciężkości, pewno warto by to poprawić.i je trochę lepiej wyważyć, lub dać tam jakiś dodatkowy wspornik z tyłu.

  15. Eckard Cain

    Jako CIWS na okrętach to tak trochę słabo, bo przy kalibrze 12.7 mm donośność skuteczna raczej nie przekracza 2km, co zostawia bardzo mało czasu na przechwycenie celu. Zwłaszcza takiego który porusza się kilka razy szybciej niż dron oraz ma zasięg rażenia głowicy liczony w dziesiątkach lub nawet setkach metrów.... Trzeba by zrobić gatlinga 20 albo nawet 30 mm, chociaż USA na przykład uznało że 30mm gatling może już sobie nie poradzić na czas z rakietą i przechodzą na nowsze rozwiązania...

    1. Marcus102

      Cel wykrywany jest z dużo większej odległości. Co z małymi jednostkami pływającymi dla których szybkostrzelne systemy podanych przez Ciebie kalibrów są za duże i za ciężkie?

    2. DUDE2.1

      Na małych odległościach efekt jest ten Ssamy jak 35mm. 12.7 jest tańsza i najważniejszy jest radar i naprowadzanie ognia. Efektor, na bardzo krótkich odległośćach nie jest bardzo wsżny..

  16. Tom77s

    Powinni przetestować jeszcze funkcje C-RAM, a przynajmniej możliwość niszczenia uzbrojenia zrzucanego z dronów. Na ten moment większość dronów rozpoznawczych nie wejdzie w jego zasięg

  17. ruski trol

    I przyczepka pocisków w zapasie żeby ustrzelić ze 2 szt.

  18. szczebelek

    Utrzymanie całej floty ciężarówek to będzie spory wysiłek pod względem ekonomicznym i logistycznym.

Reklama