Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Patria w pełni pod kontrolą władz Finlandii. Sprzedaż akcji przez Airbus

Transporter opancerzony AMV XP. Fot. Patria.
Transporter opancerzony AMV XP. Fot. Patria.

Koncern Airbus zdecydował się na sprzedaż udziałów w fińskiej spółce Patria, produkującej między innymi kołowe transportery opancerzone AMV, których odmiana wytwarzana jest w Polsce na licencji jako KTO Rosomak.

Sprzedaż akcji fińskiej spółki przez Airbus związana jest z przeglądem portfela akcji koncernu i została zrealizowana z jego inicjatywy. Oznacza to, że Patria będzie w pełni kontrolowana przez władze Finlandii.

Dyrektor generalny fińskiego organu rządowego odpowiedzialnego za zarządzanie przedsiębiorstwami państwowymi Eero Heliövaara stwierdził, że władze w Helsinkach będą poszukiwać nowego partnera przemysłowego, gdyż współpraca z podmiotem zewnętrznym okazała się efektywną formą prowadzenia działalności na arenie międzynarodowej.

Podkreślił on, że „obecne” rozwiązanie jest „z natury” tymczasowe i już na początku przyszłego roku rozpoczną się poszukiwania nowego, mniejszościowego partnera przemysłowego. Airbus (dawniej EADS) był właścicielem 26,8 % akcji spółki Patria od 2001 roku. Przedstawiciel europejskiego koncernu zwrócił uwagę, że kontynuowana będzie współpraca w zakresie projektów realizowanych wspólnie z fińskim przedsiębiorstwem.

Patria jest znana w Polsce przede wszystkim z produkcji kołowych transporterów opancerzonych AMV, których odmiana jest wytwarzana w zakładach w Siemianowicach Śląskich pod nazwą Rosomak. Spółka zajmuje się też między innymi modernizacją samolotów F/A-18 C/D Hornet, znajdujących się na wyposażeniu sił powietrznych Finlandii.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Zbrojmistrz

  To niech PeGaZ wchodzi w tą Patrię !

  1. Hans Close

   Tobie tylko jedno w głowie.:))))

 2. Igor

  Prosze sobie przeczytac opis ostatniej tranzakcji patri z rosomakiem na ich stronie nadal njwazniesze leementy sa robione tam.

 3. stas

  Ciekawe jaka jest wartość tych akcji. może PGZ powinna pomyśleć o wymianie aksji z Patrią. Powinniśmy zacząc tworzyć prawdziwy koncern z ważnymi partnerami zagranicznymi. Tylko czy Finowie ba na to poszli?

  1. rumtumtum

   Miałem napisać dokładnie to samo. Trzeba chociaż sprawdzić czy jest taka możliwość.

  2. asdas

   Jak by to połączyć z naszą umową o ochronie fińskiej przestrzeni powietrznej to by się mogło udać. ALe to musiała by być konkurencyjna umowa. Dla obu stron

 4. ems

  Aż się prosi by PGZ wszedł w Patrię. Ale do tego potrzeba więcej wyobraźni ...

 5. łysy40

  Jak by tak samo wyglądał nasz Rosomak2(który niby ma powstać) i z taką wieżą-było by pieknie......

  1. tomicki1914

   Nawet pięknie i to very pięknie, tak sobie pod ostrzałem przeładować magazyn z amunicja widoczny na zdjęciu. Ciekawe ilu chętnych by się zgłosło do takiej czynności.

  2. kicha

   A czy czasem po podpisaniu nowych warunków kontraktu z Patrią, nie zarzucono Projektu Rosomak-2?

 6. put-in

  nie będzie bo ten KTO jest dobrze opancerzony i jest dłuższy i cięższy a nasz ma PLYWAC!!!! szkoda że nasze leo nie mają zadania pływać i nurkować

  1. awrgd

   nasi jak zwykle wszystko potrafi zepsuć w imię..... pływalności i transportu herkami (sic!)

 7. trzynasty

  W obliczu zbliżających się tłustych lat w zakresie zbrojenia ,mając na myśli zwiększenie wydatków wielu państw do 2 % PKB taka kooperacja to złota żyła .

 8. podbipieta

  A gdybysmy tak weszli w spółkę z Patrią.....Patria Rosomak Oj S.A.

  1. Radogost

   Było by dobrze, ale obawiam się że Finowie będą szukać jakiegoś dużego partnera, dającego szerokie możliwości eksportowe. A nie nowopowstały twór PGZ. A szkoda bo taka kooperacja była by dla nas pożądana.

 9. gosc

  wszyscy coś robią a nasz bumar za 20 lat obudzi się w muzeum

Reklama