Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowy pistolet dla rosyjskiej armii

Pistolet SPS. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Pistolet SPS. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Rosyjska agencja prasowa TASS donosi o zakończeniu prób nowego pistoletu, zaprojektowanego zgodnie z wymogami ministerstwa obrony, a przeznaczonego do obezwładniania celów chronionych pancerzami osobistymi.

Dmitrij Semizarow, prezes Centralnego Instytutu Badawczego Budowy Maszyn Precyzyjnych, w wypowiedzi dla agencji TASS podał informację o zakończeniu wstępnych prób nowego pistoletu. Według niego dostawy dla rosyjskiego ministerstwa obrony mogą rozpocząć się w 2017 r. Najpierw jednak nowa broń będzie musiała przejść serię prób rządowych, mających rozpocząć się jesienią.

Zgodnie ze słowami Semizarowa, nowy pistolet wykorzystuje amunicję 9x21 produkcji rosyjskiej, przeznaczoną do obezwładniania celów chronionych kamizelkami kuloodpornymi. Amunicja tego rodzaju produkowana jest w Federacji Rosyjskiej od lat 90. minionego wieku, używana jest, między innymi, w pistolecie SPS Giurza konstrukcji Piotra Serdiukowa. Według słów prezesa CIBBMP testowana obecnie broń ma być zastąpić pistolety SPS, wykorzystywane głównie przez funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Extern

  Czyżby Rosjanie wyznaczali nowe trendy w rozwoju broni osobistej. Ciekawe czy ta koncepcja zwiększenia po prostu ilości prochu w naboju się bardziej przyjmie czy pomysł Belgów aby zmniejszyć kaliber i kształt pocisku tak jak w FN Five-seven. W obu przypadkach mamy niekompatybilną z resztą broni amunicję.

  1. Urko

   To nie jest tylko większa ilość prochu. Np. "przeciwpancerne" pociski 7N29 kalibru 9x21 mają masę tylko 6,7 g. Prawdopodobnie to podobna konstrukcja do rosyjskich pocisków w nabojach 9x19 Para 7N31 i 7N35 które też były wykonane jako lekkie - z aluminiowym płaszczem i rdzeniem ze stali lub w drugim przypadku z wolframu. Tańsza wersja wersja - 7N31 (pocisk 4,1g; Vw<=600m/s; penetracja 8mm "stali" z 20 metrów) jest używana zarówno przez FSB jak i rosyjską policję.

 2. PiotrEl

  Wygląda topornie, ale pewnei jest nie do zdarcia. Bardziej podoba mi się "Striż" - na zachodzie oferowany jako "Strike-One". Miałem w ręku i strzelałem (całkiem, całkiem) - ale pewnie jest zbyt skomplikowany w obsłudze dlatego rosyjska armia go nie chce ???

 3. iki

  A co z pistoletem Jarygin? Czy on tez będzie dostosowany do tej amunicji?

  1. Urko

   Była pokazana taka wersja na «Russia Arms Expo-2013» i chyba na tym się skończyło..

 4. WESOŁE USA

  Putin pewnie każe wypróbować ten pistolet na jakimś rosyjskim polityku z opozycji......kto wie, może do owej próby dojdzie znów pod murami Kremla, to przecież jest dozwolone w rosyjskiej "demokracji" a może powinienem napisać tzw "specyficznej demokracji" jak powiedział niedawno sam Car putin.

Reklama