Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe informacje o K9PL. Producent otwiera biuro w Warszawie

System artyleryjski K9A1 używany w Wojsku Polskim.
Autor. 16. Dywizja Zmechanizowana/X

Europejski oddział koncernu Hanwha Aerospace otworzył nową siedzibę w Warszawie. Z tej okazji do biura zaproszono grupę dziennikarzy, w tym przedstawicieli Defence24. Przedstawiono nam szereg informacji o programach, które koreański koncern realizuje na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Komunikat prasowy Hanwha Aerospace Europe

Hanwha Aerospace Europe (HAEU), polska spółka zależna Hanwha Aerospace z Republiki Korei, z dumą ogłasza otwarcie swojego nowego biura w Warszawie. To strategiczne posunięcie podkreśla pełne zaangażowanie firmy w intensyfikację współpracy z polskim przemysłem obronnym i Siłami Zbrojnymi RP od momentu powołania w 2023 roku polskiej korporacji biznesowej Hanwha Aerospace Europe.

Reklama
„Otwarcie biura w Warszawie to kolejny krok w budowaniu stabilnych i opartych na współpracy relacji pomiędzy naszą firmą a Polską. Nowe biuro w Warszawie będzie centralnym punktem kontaktowym dla partnerów biznesowych, instytucji rządowych i lokalnych przedsiębiorstw przemysłu obronnego. Hanwha Aerospace zdecydowała się otworzyć biuro w Polsce, aby ściślej współpracować z polskimi interesariuszami, zacieśniać relacje handlowe i realizować ambitne projekty w sektorze obronnym. Biuro będzie także służyć jako centrum zwiększania zasięgu biznesowego w innych częściach Europy”.
Billy Boohwan Lee, prezes Hanwha Aerospace Europe
Slajd z prezentacji Hanwha Aerospace dotyczący polonizacji armatohaubic samobieżnych K9PL w ramach drugiej i trzeciej umowy wykonawczej.
Slajd z prezentacji Hanwha Aerospace dotyczący zakresu polonizacji armatohaubic samobieżnych K9PL w ramach drugiej i trzeciej umowy wykonawczej.
Autor. Hanwha Aerospace Europe

Jednym z głównych celów warszawskiego biura jest dalsza integracja projektu dostawy systemów artyleryjskich, w tym systemu wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Homar-K oraz zaawansowanych technologii związanych z samobieżną armatohaubicą K9A1, które są dostarczane do Sił Zbrojnych RP. Siły. Biuro będzie także koordynować rozwój projektów związanych z energetyką, systemami bezzałogowymi, okrętami podwodnymi i innymi innowacyjnymi technologiami, które Hanwha Aerospace zamierza wprowadzić na polski rynek przemysłu obronnego.

W związku z otwarciem biura w Warszawie HAEU podkreśla swoje zaangażowanie w długoterminową współpracę z Polską, obejmującą nie tylko dostawy sprzętu obronnego, ale także transfer technologii, specjalistyczne szkolenia i rozwój potencjału przemysłu obronnego naszego kraju.

Czytaj też

Otwarcie biura w Warszawie to znaczący krok w strategii rozwoju Hanwha Aerospace w Europie Środkowo-Wschodniej, potwierdzający zaangażowanie firmy w budowanie trwałych relacji z polskimi partnerami biznesowymi i instytucjami rządowymi.

Hanwha Aerospace jest światowym liderem zaawansowanych technologii obronnych, oferującym innowacyjne rozwiązania w zakresie artylerii, okrętów podwodnych, bezzałogowych pojazdów lądowych i systemów kosmicznych. Firma koncentruje się na dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań wysokiej jakości, integrowaniu swoich technologii z lokalnymi potrzebami oraz wspieraniu rozwoju krajowych przemysłów obronnych. Hanwha Aerospace angażuje się na całym świecie w budowanie trwałych partnerstw i wzmacnianie zdolności obronnych swoich klientów.

Reklama

Komentarz Defence24

Otwarcie nowej siedziby Hanwha Aerospace Europe było dogodną okolicznością do zaprezentowania dziennikarzom postępów w szeregu programów, które koreański producent prowadzi na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Najważniejsze informacje dotyczyły umów, które mogą być realizowane w perspektywie kilku-kilkunastu lat, a także transferu kluczowych technologii do Polski.

Wraz z wejściem w życie drugiej umowy wykonawczej dotyczącej pozyskania armatohaubic K9 (tym razem 6 sztuk K9A1 oraz 146 egzemplarzy K9PL) Hanwha Aerospace przekaże stronie polskiej technologię produkcji zgodnych z porozumieniem JBMoU modułowych ładunków miotających elaborowanych prochem wielobazowym. W tej sprawie prowadzone są rozmowy z podmiotami z Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Grupy WB. Nawiasem mówiąc, obok pakietów serwisowych i logistycznych kontrakty z lat 2022-2023 objęły również dostawę do Polski pocisków oraz ładunków miotających kalibru 155 mm w dwóch transzach po kilkadziesiąt tysięcy pocisków.

Czytaj też

Ponadto, w tle odbywa się przekazywanie niezbędnych kompetencji i dokumentacji armatohaubicy K9 polskiemu przemysłowi obronnemu oraz Siłom Zbrojnym. Celem jest ustanowienie lokalnego potencjału do obsługi, serwisu, remontów, a także modernizacji K9, w tym również na rzecz innych użytkowników eksportowych. W K9PL ma zagościć wiele elementów opracowanych przez polski przemysł na potrzeby armatohaubicy samobieżnej Krab. Choć skorupiak z Huty Stalowa Wola bazuje na podwoziu K9, to pod wieloma względami różni się od koreańskiego krewnego. Jeśli zostanie podpisana kolejna umowa wykonawcza na dostawy ahs K9 do Sił Zbrojnych, obejmie ona wozy bazujące na zmodernizowanym wariancie K9A2. Te pojazdy mają być już gruntownie spolonizowane. W ramach tego programu przewiduje się także wspólny rozwój armatohaubicy nowej generacji pod roboczą nazwą NG-SPH.

Podobnie przedstawia się zagadnienie przekazywania kompetencji i transferu technologii w programie Homar-K. Obecnie moduł wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet jest sprowadzany w Korei, po czym trafia do Huty Stalowa Wola, gdzie jest integrowany z krajowym podwoziem Jelcz oraz szeregiem innych podzespołów polskiej produkcji (m.in. ZZKO Topaz). Tak będzie wyglądała produkcja wszystkich 218 egzemplarzy Homara-K zamówionych przez Siły Zbrojne w ramach pierwszej umowy wykonawczej. 70 kolejnych modułów powstanie już w Polsce, w HSW. Te mogą zostać dostarczone Wojsku Polskiemu, jeśli zostanie podpisana druga umowa wykonawcza.

Propozycja Hanwha Aerospace dotycząca transferu technologii oraz produkcji w Polsce pocisków rakietowych CGR-080 do systemu Homar-K.
Propozycja Hanwha Aerospace dotycząca transferu technologii oraz produkcji w Polsce pocisków rakietowych CGR-080 do systemu Homar-K.
Autor. Hanwha Aerospace Europe

Na tę fazę realizacji programu Homar-K jest też przewidziana integracja krajowych pocisków kalibru 122 mm oraz kontenerów transportowo-startowych opracowanych w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2. Osobnym zagadnieniem jest proponowany Polsce transfer technologii produkcji pocisków rakietowych typu CGR-080 kalibru 239 mm, który mógłby stanowić przedmiot osobnego porozumienia lub zostać powiązany z hipotetyczną trzecią umową wykonawczą na systemy Homar-K. Również tu Hanwha prowadzi rozmowy zarówno z PGZ, jak i z Grupą WB. W pierwszym kontrakcie na 218 egzemplarzy WWR przewidziano dostawę kilkunastu tysięcy sztuk środków bojowych z Republiki Korei.

Poruszono również zagadnienia utworzenia europejskiego centrum logistyczno-serwisowego Hanwha Aerospace Europe pod Warszawą, współpracy badawczo-rozwojowej z Siecią Badawczą Łukasiewicz w dziedzinie silników lotniczych, propozycji utworzenia w WZL nr 2 krajowych kompetencji serwisowych motorów General Electric F404 do samolotów FA-50 (produkowanych na licencji przez Hanwha Aerospace), a także ustanowienia lokalnych kompetencji w ramach programu Orka, gdyby strona polska zdecydowała się na zakup okrętów podwodnych KSS-III. O szczegółach będziemy informowali w kolejnych materiałach na Defence24.pl.

Antoni Walkowski

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (19)

 1. zibip47

  Mnie natomiast zadziwia brak postępów Hanwha w dziele przekazania kompetencji serwisowania sprzętu koreańskiego PGZ. Hanwha buduje obiekt w Józefowie i poszukuje pracowników do serwisowania koreańskiego sprzętu. Czyż produkty zbrojeniowe nie powinny być obsługiwane przez pracowników PGE? Przecież mamy wspólnie produkować czołgi i ahs. Czyż to nie prowadzi do tego że Koreańczycy w oparciu o wyszkolonych polskich pracowników uruchomią w Polsce własną produkcję K2, K9, k239? A technologia pozostanie w gestii koreańskiej bez żadnych korzyści dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, że już nie wspomnę żę ta działalność nie przyniesie nic dla budżetu Polski a wielkie profity dla budżetu Koreańskiego.

 2. tkin ważny

  Wszystko co dobre rodzi się w bólach. Mam nadzieję, że Polska będzie producentem podstawowego sprzętu i podstawowej amunicji. TYLKO KOREA NAM TO PROPONUJE. Nie dlatego, że nas lubi a dlatego, że dzięki temu wejdzie na Polski rynek, to raz a po drugie na rynek Europejski. Dlatego urządzają tu swoje biuro. Proste jak słońce. Jeżeli będziemy mieli mężów stanu to Polska na lata dołączy do bogatych i silnych krajów. Niestety nie uda się tego dokonać z miernotami u władzy. Wiele kontraktów podpisanych przez PiS, było zawartych pod presją jako kraj niewolniczy na bardzo złych warunkach - brak przetargów, celowo. Największe oszustwo PiS-u, że wstajemy z kolan. Kaczyński nie dość, że niski to ze zgiętym karkiem pod stopą wiadomo kogo. Długo będziemy spłacać te miliardy 30% za złe zakupy i 70% dodatkowo za lata eksploatacji. Zamiast 96 Apaczy kupić 192 FA-50 uzbroić w Meteory, Brimstone. 320 samolotów z szachownicą. Kto mądremu zabroni? Kupić KSS – III. Rakiety manewrujące balistyczne dlatego.

  1. Pucin:)

   @tkin ważny - to co napisałeś cytat "że dzięki temu wejdzie na Polski rynek, to raz a po drugie na rynek Europejski." to jest strzał w kolano doskonałego piłkarza-napastnika kończąc jego karierę na zawsze!!!! Wielkość kraju i gospodarki buduje się własnymi produktami - rozwój-know-haw (jeśli je się ma!!!! a w przypadku ahs-a jest) - a nie cudzymi. :) >>>>Jeden z wielu przykład Turcji (Bayraktar TB2) i USA (F-35)!!! :)

  2. Pucin:)

   @tkin wazny - polskie też są : Wrmate, bezprzewodowy system komunikacji załogi i przesyłania informacji Fonet polskiej firmy WB Electronics, produkowany na licencji w Stanach Zjednoczonych na wyposażeniu JLTV oraz przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, PPZR Piorun!!!! To tak dla przykładu!!! :) Ale i buble również!!!! :)

 3. Franek Dolas

  Widać że kontrakty z Koreą nowa władza zabrała.

  1. Davien3

   A były jakies podpisane? Czy jedynie propagandowe pitolenie PiSu jak o grotach które miałą kupic Ukraina.

 4. Jaberwak

  HSW ma dostarczać lufy do K9PL... Jak ma ich niewystarczającą ilość do produkcji Krabów.... Fajne planowane zabicie.

  1. DanielZakupowy

   Biorąc pod uwagę, że ma jedną z najnowocześniejszych lufowni w Europie to ciekawego co piszesz. Pokaż jakieś info z HSW że im luf do Krabów brakuje.

  2. Essex

   A co ma do tego najnowoczesniejsza niby lufownia jak materialu do produkcji brskuje?????

  3. Davien3

   Daniel nie tyle chodzi o lufy ale o odkuwki z których powstaja a te Polska kupuje w Niemczech Sami ich niestety nie potrafimy wytwarzać i Koreańsczycy nic tu nie zmienia.

 5. Bulba1

  Pamiętajmy że my boimy się wojny oni ja (formalnie) maja

 6. Bulba1

  O ile mi wiadomo to tylko Koreaa silny i scentralizowany przemysł chętny do współpracy z Polską. A dlaczego? Myślę że w ich sytuacji politycznej zależy im na możliwościach produkcji ich sprzętu pozaK Korea w fabrykach oddalonych od ich wojny. Dlatego myślę że ich chęci wspolprodukowa ja i wspolkonstuowaniab sprzętu wynikają z tego zagrożenia. Dlatego w cale nie byłbym zaskoczony gdyby za jakiś czas Koreańczycy zaczęliby kombinowac Nawet produkcję lub zaawansowany montaż powerpackow do sprzętu pancernego.. bo Polska w razie wznowienia wojny na półwyspie koreańskim może być nieocenionym źródłem kompatybilnego sprzętu dla walczącej Korei. A przy okazji oczywiste że również przyczółkiem handlowym w EU

 7. Dudley

  Ciąg dalszy mydlenia oczu, i markowanie konkretnych działań. Do wdrożenia produkcji podwozi do Kraba nie potrzeba było żadnych biur. Azjaci wykorzystują słabą pozycję negocjacyjną Polski, bo kontrakt na wszystkie działa już podpisano, i ograniczają transfer do paru Koreańskich urzędasów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zerwanie kontraktu i zainwestowaniem środków w drugą linię Krabów, po przejęciu Bumaru przez HSW

  1. Soli

   Co jest bardziej przyszłościowe: oficjalne rozpoczęcie produkcji K9 z usprawnieniami z Kraba, czy klepanie Kraba, za którego licencje trzeba płacić tak samo jak za K9?

  2. Davien3

   Soli przy Krabie płacisz jedynie za licencje na podwozie, przy K9 za całość do tego gorszą, widzisz różnicę?

  3. RGB

   @Soli no właśnie o to chodzi że zdecydowanie bardziej się opłaca płacenie licencji tylko za podwozie do K9 i nie płacenie licencji za wieżę Kraba (bo szczęśliwym zbiegiem okoliczności w zdecydowanej większości jest nasza), niż płacenie za jedno i drugie. Czysta arytmetyka. do tego jesteśmy integratorem licencji, więc możemy decydować co robić z Krabem, gdzie go sprzedawać i jak rozwijać. Czyżbyś tego nie rozumiał?

 8. RGB

  Oczywiście to co najważniejsze, w umowach nie zostało zawarte - "Osobnym zagadnieniem jest proponowany Polsce transfer technologii produkcji pocisków rakietowych typu CGR-080 kalibru 239 mm, który mógłby stanowić przedmiot osobnego porozumienia, lub zostać powiązany z hipotetyczną trzecią umową wykonawczą na systemy Homar-K." - Osobne porozumienie, umowa w przyszłości zależna od kupienia następnych systemów? Co to za dziwne negocjacje, przecież to powinniśmy mieć zagwarantowane zanim kupiliśmy choćby jedną wyrzutnie. To tak jakby najpierw kupić dom, a później próbować kupić działkę pod drogę do tego domu i dziwić się że jest tak drogo.

 9. xxyyy

  PGZ i jej spółki jest tak niedoinwestowana i sparaliżowana ze od dwoch lat hsw nie buduje nowych hal.

  1. szczebelek

   Nic się nie zmieniło się od trzech dekad...

  2. Davien3

   szczebelek, zmieniło sie podczas ostatnich 8 lat ale jedynie na gorsze.

 10. Taki jeden

  Czy wiadomo coś o Krylu ? Czy projekt jest kontynuowany?

 11. LMed

  No cóż, po odsączeniu fanfaronady o współpracy gospodarczej pozostaje marketing i lobbing własnych wyrobów jakby. Czyżbym się mylił?

 12. Taki jeden

  A co z Krylem ? Na jakim jest etapie ? Będą rozwijać projekt ?:

 13. Alone

  Będę jak niewierny Tomasz, uwierzę jak polski przemysł zacznie je produkować. Samo biuro może sobie PR uprawiać

 14. KrzysiekS

  Sprawa jest dosyć prosta. Politycy żyją od wyborów do wyborów. O ile mnie pamięć nie myli to pierwszy minister obrony A.M. zaplanował 180 HIMARSÓW zbudowanych w HSW, zaplanował zakup dużej ilości WARMATE, zakup OP itp. Przyszedł nowy minister M.B. i ważniejsze było 500+ kupiono z półki 20 HIMARS, trochę WARMATE OP do kosza. itp. ilości defiladowe. Dopiero jak USA powiedziało że na 200% będzie wojna w Ukrainie wszyscy się zes....... Od tamtej chwili w panice kupowano wszystko. I to jest cała prawda. Niestety siły zbrojne i przemysł obronny buduje się latami a tu wszyscy są winni bez wyjątku.

 15. dzemo2

  Ale jak to? Technologia rakiet w trzeciej UMOWIE WYKONAWCZEJ? LUB ODDZIELNE postępowanie? To Błaszczak kupił razem z Agencją Uzbrojenia wyrzutni na setki BEZ technologii rakiet? Zna ktoś konkretne zapisy z umów z Koreą, są chyba jeszcze stare twitty ancymonów. Czy to nie podpada pod sabotaż, lub niegospodarnośż w zarządzaniu środkami publicznymi? Czy to nie zagraża bezpieczeństwu kraju? Jak nasz sztab i agencja uzbr planowali?

  1. szczebelek

   Kupując 48 F26 zapewniliśmy sobie produkcję rakiet?

  2. szczebelek

   F16*

  3. Dudley

   To już było wiadome od dawna, tylko pogrobowcy PiS nie chcieli tego przyjąć do wiadomości.

 16. MiP

  Dziękujemy dla Błaszczaka za zaoranie Kraba,HSW powinna w dowód wdzięczności wysłać szampana i cygara 🙂

  1. Entreri

   Zaorał to sie Putler na 3-dniowej operacji.

  2. szczebelek

   Będzie więcej krabów z HSW, nie potrzebujemy drugiej linii rodzimego AHS-u, a gdzie te zamówienia koalicji 13. grudnia?

  3. Thorgal

   Przecież podpisano umowy ramowe a nie wykonawcze...?

 17. PzGren72

  A co z tym cholernym kontraktem na Kraby? Miał być ponad miesiąc temu i nic!

 18. Pan Pjoter

  No. Wyczuwam wielkie szanse dla polskiej zbrojeniówki. Tzn nie. Nie wyczuwam. Państwo z papieru odc 842712.

 19. Archie51

  Tu otworzą biuro, tam magazyn dla części sprowadzanych z Korei. Błaszczak załatwił transfer technologii jak po wuju za największy zakup idący w setki haubic K9.

Reklama