Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Granatnik Carl-Gustaf z indyjskiej fabryki

Autor. Fot. Estonian Centre for Defence Investments

Szwedzki koncern Saab poinformował o otrzymaniu zgody od indyjskich władz na utworzenie zakładu odpowiedzialnego za produkcję dział bezodrzutowych Carl-Gustaf M4.

Reklama

Saab pozostaje posiadaczem kompletu udziałów w powstającym zakładzie zbrojeniowym. Budowa nowoczesnego kompleksu była koniecznością z racji na obowiązującą doktrynę „Make in India”, która zakłada produkcję uzbrojenia dla Indyjskich Sił Zbrojnych z jak największym udziałem miejscowego zaplecza badawczo-przemysłowego. Oprócz współpracy z lokalnymi poddostawcami Saab deklaruje zachowanie wysokiej jakości produktów dostarczanych Indian Army, która jest użytkownikiem rodziny dział bezodrzutowych (czasem określanych jako granatniki przeciwpancerne) Carl-Gustaf od 1976 roku. Obecnie wykorzystywane są warianty M2, M3 i M4. Ten ostatni będzie produkowany w Indiach,i zapewne w pierwszej kolejności zastąpi wcześniejsze wersje.

Reklama
To wielki zaszczyt, by jako globalna firma z branży obronnej otrzymać takie zaufanie, uzyskując zgodę na 100% bezpośrednią inwestycję zagraniczną w Indiach. To podkreśla nasze silne zaangażowanie w doktrynę „Make in India” i doskonałą współpracę z Indyjskimi Siłami Zbrojnymi.
Görgen Johansson, dyrektor obszaru biznesowego Saab Dynamics AB
Reklama

Zważywszy na zapotrzebowanie Indyjskich Sił Zbrojnych liczba zamówionych dział bezodrzutowych od szwedzkiego koncernu może sięgnąć kilkunastu tysięcy egzemplarzy (jeśli nie więcej) w perspektywie wielu lat. Oprócz tego kolejne tysiące sztuk mogą zostać wyeksportowane do innych krajów azjatyckich, zwiększając dochodowość zakładu.

Czytaj też

To kolejny sukces koncernu Saab w sprzedaży dział bezodrzutowych Carl-Gustaf M4 w ostatnich miesiącach. W ostatnim czasie szwedzki producent podpisał umowy z EstoniąUSAJaponią oraz Australią. Duży wpływ na popyt ma m.in. wojna na Ukrainie. Za pomocą tego systemu nad Dnieprem dokonano pierwszego znanego w przestrzeni publicznej zniszczenia T-90M, najnowocześniejszego rosyjskiego czołgu podstawowego wdrożonego do produkcji seryjnej (według innej informacji maszyna ta została dobita na polu walki przez inny czołg T-90M, by nie wpadła nienaruszona w ręce Ukraińców).

Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja działa bezodrzutowego kalibru 84 mm opracowanego i produkowanego od 1948 r. przez koncern Saab Dynamics AB. W porównaniu do poprzedniej wersji M3 nowy granatnik wielozadaniowy jest o 3,4 kg lżejszy (ma masę jedynie 6,7 kg) oraz nieco krótszy (długość całkowita 950 cm). Redukcję masy uzyskano dzięki wykorzystaniu lżejszych materiałów konstrukcyjnych, a mniejsza długość zapewnia korzystniejszą ergonomię, zwłaszcza w terenie zurbanizowanym.

Czytaj też

Ponadto, granatnik wyposażono w nowy celownik kolimatorowy, bezpiecznik umożliwiający bezpieczny transport załadowanej broni, szyny Picatinny, chwyt przedni, licznik strzałów, a także funkcję programowania amunicji. Od chwili wejścia na rynek najnowszej wersji tego systemu w 2014 r. Saab podpisał umowę z kilkunastoma różnymi krajami na dostawy granatników tego typu.

Działo bezodrzutowe Carl-Gustaf w wersji M4 na wyposażeniu amerykańskich komandosów.
Działo bezodrzutowe Carl-Gustaf w wersji M4 na wyposażeniu amerykańskich komandosów.
Autor. SAAB
Reklama

Komentarze (3)

  1. Seb66

    Tymczasem u nas tzw MON nadal NIE kupuje skutecznego uzbrojenia ppanc, a jeśli już to śladowe ilości. Zdumiewa ignorancja lub celowe sabotowanie tego obszaru modernizacji przez WSZYSTKICH kolejnych ministrów ON. I jeśli po decyzjach o zakupie Poprada, Pilicy i Piorunow obrona plot nieco została wzmocniona - to podstawowa obrona ppanc nadal jest tragicznie zacofana. Do czasu utworzenia WOT-MON przez niamal 20 lat NIC nie zrobil aby ją wzmocnić! Wygląda to tak jakby ktoś nadzwyczaj skutecznie i skrupulatnie sabotował tę dziedzinę. Sabotowanie programu ciężkich granatnikow ppanc, Pirata, Moskita, APR, dronòw, min, śmigłowców, niszczycieli czołgów, amunicji do czolgow, czy generalnie sabotowanie wyposażenia WP w mechaniczne nośniki ppk. A to się SAMO nie działo na 1000%!

    1. Tani2

      Ale Indie nic nie kupiły. To producent ulokował produkcję w tym kraju tak wynika z tego tekstu. Teraz będzie konkurował z innymi hinduskimi producentami podobnego sprzętu.

    2. Seb66

      #Tani . Szczerze? W nosie mam różnicę czy Indie kupują już gotowe czy będą kupować dopiero z fabryki u siebie! Skoro będą Carla produkować t a m, to Indie wkrótce będą mieć ten znakomity sprzęt. I mnie interesuje to, że ktoś w tzw MON w obliczu agresji przede wszystkim PANCERNEJ - BEZKARNIE od lat najwyraźniej CELOWO zaniedbuje kluczowe i podstawowe potrzeby WP w zakresie zwalczania broni pancernej rus-faszystów!!! A gdy przyszło co do czego to MON znowu opóźnił zakup ciężkich granatników zdolnych zniszczyć MTB, zamiast tego z pompą zakupił granatniki lekkie, które klasycznym MTB niewiele zrobią. Czyli ZNOWU zrobili coś, co naszych zdolności znacząco NIE poprawi!

  2. Tani2

    Wycinają? Indie już od ponad 10lat nic nie kupują ,wszystko budują u siebie.

    1. Chyżwar

      Serio?

    2. Tani2

      Nie żartem,kupują licencję nie gotowe produkty ,ostatnio kupili Kałacha 12 z produkcją u siebie. Ich teraz interesują gł technologie

  3. Buczacza

    Krok po kroku. Wszyscy wycinają onuce. Z ostatniego dużego kawałku tortu..m

    1. Monkey

      @Buczacza: Jakby Rosjanie w tym momencie o to dbali… Przecież np. do Indii sami wstrzymywali dostawy już zamówionego sprzętu. Potrzebują dla siebie. Jeśli wygrają z Ukrainą, to zapewne pozyskają nowe rynki. Jeśli nie, to wtedy będzie powód do radości. Ale na dzień dzisiejszy ja go nie widzę. Mało tego, Ukraina od długiego czasu już wręcz błaga o dostawy z zagranicy.

Reklama