Reklama

Siły zbrojne

Saab dostarczy granatniki i amunicję dla amerykańskich żołnierzy

Autor. Fot. Estonian Centre for Defence Investments

Szwedzka firma Saab poinformowała o rozszerzeniu dotychczasowej umowy ramowej z Departament Obrony USA na dostawy amunicji do dział bezodrzutowych Carl Gustaf oraz granatników przeciwpancernych AT4.

Reklama

Oprócz tego podpisany został kolejny kontrakt o wartości 104,9 mln dolarów przewidujący dostawy powyższego uzbrojenia w latach 2024-2026. Wracając do nowego zamówienia w ramach rozszerzonej umowy ramowej, dotyczy ono dostawy amunicji odłamkowo-burzącej wykorzystywanej w działach bezodrzutowych Carl Gustaf typu HE 441E oraz jednorazowych granatników przeciwpancernych AT4CS RS. Zamówione wyposażenie trafi m.in. do Korpusu Piechoty Morskiej czy Dowództwa Operacji Specjalnych USA.

Reklama
Broń i amunicja Saaba nie mają sobie równych pod względem skuteczności przeciwko szerokiej gamie celów taktycznych i radykalnie poprawiają przeżywalność żołnierzy. Większe zaangażowanie Departamentu Obrony w zakupy uzbrojenia do walki w zwarciu potwierdza koncentrację Saaba na dostarczaniu innowacyjnych, zaawansowanych produktów, które mogą ewoluować, aby spełniać długoterminowe potrzeby naszych partnerów. Jesteśmy niesamowicie dumni, że Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych rozszerzyły naszą współpracę w zakresie systemów walki w zwarciu, która przekroczy obecnie cztery dekady i będzie trwać przez kolejnych wiele lat.
Erik Smith, prezes i dyrektor generalny Saaba w USA
Reklama

Czytaj też

Carl Gustaf M4 to najnowsza wersja rodziny przenośnych, wielozadaniowych granatników przeciwpancernych/dział odrzutowych kal. 84 mm opracowanych i produkowanych przez koncern Saab Dynamics AB. W porównaniu do poprzedniej wersji M3 nowa jest o 3,4 kg lżejsza (waży jedynie 6,7 kg) oraz nieco krótsza (długość całkowita 950 cm). Obniżenie masy uzyskano dzięki wykorzystaniu lżejszych komponentów konstrukcyjnych, a mniejsza długość zapewnia lepszą ergonomię użycia w terenie zurbanizowanym.

Czytaj też

Dodatkowo granatnik został wyposażony w nowy celownik kolimatorowy, a także bezpiecznik umożliwiający jego bezpieczny transport po odbezpieczeniu, szyny Picatinny, przedni chwyt, licznik strzałów i funkcję zdalnego zarządzania amunicją programowalną. Od momentu wejścia na rynek najnowszej wersji tego systemu w 2014 r. Saab podpisał umowę z trzynastoma różnymi krajami na dostawy granatników tego typu.

Czytaj też

Fot. Saab
Fot. Saab
Reklama

Komentarze (3)

  1. eee

    A jesli najlepsza amunicja ppanc to chyba niemieckie granatniki, chociaz nam Toby die spike lr czy cus ten z zasiegiem 30-50 km. A swoja droga to nice potrafimy takiej plaly z duzym kalibrem, zasiegiem, duza glowica termob. lub pods. kumulacyjna z wieloma kilogramami rdx zeby to kaibrem nadganialo I niska cena a kazdy czolg by sie rozd......yl na kawalki z miedziana wkladka, bez tantalu, tytanu, uranu itp..Aby to trafilo I dolecialo.. Przebije, fala uderzebiowa I masa I moca mat wybuch..

  2. eee

    Moze kupimy/opracujemy podobny lub najlzejszy, oraz game amunicji, kt. jest imponujaca. A czy RPG/RPG moze dostac nowa ammo, a dzialo spg nowa odslone I ammo. Jest takze szwecka odmiana tego typu broni, oprucz m4. Mysle ze kluczem jest amunicja, a takze celownik komputer balist.. Taki celownik/komp. balistyczny pozwala trafic cel za pierwszym razem. Przydalby sie krajowy na wiele rodz. uzbr. Poza tym, RPG jesli juz niemodny to na czas W stanowilby doskonala rezerwe wraz z amunicja.Przydalo by sie tez wielu instruktorow specjalistow kt. nastepnie szkolili by poborowych./rezerwistow. Przydalo by sie miec tez w magazynach troche chociaz broni recznej, nawet kalaszy z amunicja. A specjalistow bsp cywilnych tez wartalo by miec.Dzis wojna na Ukraine pokazuje ze wiekszosc celow jest porazona, artyleria luf.I rakiet.z dystansu, rola bsl jest nie odzowna przy rozpoznaniu wskazywaniu celow,bsl, to tych najtanszych jest jeszcze wieksza jako srodkow razenia.

  3. PGR

    Czy PPO nie mógłby zrobić klona takiego działa bezodrzutowego?

Reklama