Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chwałek: warunki konsorcjów K2PL i K9PL ustalone

Strzelanie poligonowe czołgu K2 podczas ćwiczeń 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, marzec 2023 roku.
Strzelanie poligonowe czołgu K2 podczas ćwiczeń 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, marzec 2023 roku.
Autor. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana

„Jeżeli chodzi o czołgi K2PL, jak i armatohaubice K9PL, do umów wykonawczych będziemy przystępowali jako konsorcjum. Warunki wstępne konsorcjum są już uzgodnione, teraz swoje oczekiwania musi przedstawić Agencja Uzbrojenia” – powiedział PAP prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Reklama

Pytany o współpracę Polskiej Grupy Zbrojeniowej ze stroną koreańską, prezes Chwałek wskazał, że jej kluczowym elementem jest transfer nowoczesnej technologii. "Dzięki współpracy z Republiką Korei zrealizujemy transfer technologii do produkcji nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. czołgi K2, czy rakiety do wyrzutni Chunmoo" – podkreślił prezes PGZ.

Reklama

Zaznaczył, że na kolejnych etapach współpraca będzie realizowana w ramach powołanego w marcu br. konsorcjum, w którego skład w przypadku czołgów wchodzą PGZ S.A. z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi i Hyundai Rotem. "Zarówno jeżeli chodzi o dostawy czołgów K2PL, jak i armatohaubic K9PL, do umów wykonawczych będziemy przystępowali jako konsorcjum. Warunki wstępne konsorcjum są już uzgodnione, teraz swoje oczekiwania musi przedstawić zamawiający, czyli Agencja Uzbrojenia, która określi konkretną konfigurację, czas i formułę dalszego działania" – wskazał Chwałek.

Polska armatohaubica K9A1 Thunder na poligonie.
Polska armatohaubica K9A1 Thunder na poligonie.
Autor. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana / MON

Kolejnym krokiem, jak wyjaśnił prezes PGZ, będą negocjacje między konsorcjum i AU. "Efektem będzie zawarcie umowy na dostawy sprzętu w wersji PL. Pierwsze egzemplarze czołgów powinny wyjechać z polskiej fabryki w 2026 roku" – mówił. Dodał, że K2PL będą produkowane przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, a armatohaubice K9PL przez Hutę Stalowa Wola. W produkcję czołgów zaangażowane będą również inne podmioty z grupy kapitałowej.

Reklama

Dodał, że różnice pomiędzy "gap fillerami", czyli 180. czołgami K2, a polską wersją czołgu (K2PL) będą determinowane przez oczekiwania Sił Zbrojnych RP. PGZ pracuje również nad wprowadzeniem polskich komponentów do produktów koreańskich. "Chcemy, by produkowane przez polski przemysł zbrojeniowy elementy, które zostaną wykorzystane w obydwu projektach (K2PL i K9PL – PAP), zostały wprowadzone do produktów koreańskich" – podkreślił. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o dodatkowe uzbrojenie czołgu, np. wielkokalibrowe karabiny maszynowe, zdalnie sterowane moduły uzbrojenia, optoelektronikę, elementy łączności, czy systemy zarządzania polem walki.

WWR Homar-K (K239 Chunmoo) na testach w Republice Korei.
Homar-K, czyli spolonizowany wariant wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet K239 Chunmoo na podwoziu Jelcz, w trakcie badań mobilności na państwowym poligonie w Changwon w Republice Korei.
Autor. Hanwha Aerospace
Współpraca polsko-koreańska nabiera tempa i liczymy na to, że będzie realizowana w bardzo szerokim zakresie w nadchodzących latach. Dzięki niej pozyskujemy nowoczesne technologie, ale chcemy też prowadzić wspólne projekty, związane np. z szerszym wykorzystaniem pojazdów bezzałogowych, czy wykorzystaniem napędu wodorowego w pojazdach wojskowych. Myślimy też o kwestiach związanych z satelitami radarowymi i optycznymi. To współpraca na najbliższe kilkadziesiąt lat, a jej potencjał jest ogromny.
Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (15)

  1. SZAKAL

    Mam nadzieje , że duża część wyprodukowanych w Polsce K9PL , K2PL , Homar-K, Homar-A czy pozostałego sprzętu , zostanie wyeksportowana do naszych najbliższych sojuszników z NATO ! Polska nie potrzebuje aż 500 Himarsów 300 K239 , !000 K2PL czy 700 K9 ani 1400 Borsuków czy 700 ciężkich BWP bo nasze siły zbrojne nie są w stanie zaabsorbować takiej ilości sprzętu a nasza gospodarka zapłacić za to nadmiarowe uzbrojenie , nie mówiąc już o naszych możliwościach demograficznych w budowie 300 tysięcznej armii. Wojska operacyjne wcale nie muszą być bardzo liczne ale za muszą mieć wysoką wartość bojową.

    1. Ali baba,

      A od czego jest pobór

    2. rwd

      Gdyby nie milionowa armia Ukraina byłaby już na kolanach. Tylko rozbudowa armii w godzinie W do 1-2 min. może powstrzymać Rosję, mała, zawodowa armia nie jest dla nas żadnym rozwiązaniem. Jest pułapką na której skorzystaliby tylko nasi wrogowie.

  2. Odyseus

    Współpraca się coraz lepiej układa Polsko-Koreańska i tylko temu kibicować , natomiast cały czas martwi wszystkich ta nasza nieszczęsna Agencja Uzbrojenia i to że do tej pory nikt nie ma bladego pojęcia jak ten czołg ma wyglądać ... i czy będziemy mieli standardowy 7 osiowy czołg z perspektywami na długie lata i z chętnymi na jego zakup w przyszłości , czy małą modernizację K2 , czołgu na góry którym ewentualnie mogą się zainteresować kraje górzyste typu Grecji i nikt więcej ... a wszystko to zależy od Naszej już legendarnej Agencji Uzbrojenia i ich często jakiś irracjonalnych wymagań z kosmosu ...

    1. Diesel34

      W technikum uczyło mnie kilku wojskowych. Byli to najbardziej nieogarnięci i najmniej kompetentni nauczyciele z całego grona....

  3. wert

    USA chce wykorzystać technologie Pioruna do budowy nowego Stingera;;MESKO ma umowę z firmą amerykańską, która startuje w konkursie na następcę Stingera. Jeśli wygra to nasza linia technologiczna fotodiod będzie pracować- ich linia zanikła Część krajów które już zamówiły Pioruna jest nadal utajniona;; Do CAMM-x będziemy robić "całość elektroniki; ; Produkcja rakiet dla Homara jest już zaplanowana; Javeliny mają być produkowane "w całości" w Polsce,; są już 2 pierwsze zamówienia na elementy do Javelinów w MESKO z USA;; Umowy offsetowe na Wisła II nie są jeszcze wszystkie podpisane, czeka nas więcej;; MESKO skupia się na dobieraniu brakujących technologii w ramach offsetu; Ach ten straszny PGZ! Psy szczekają a rośnie drugi po Orlenie polski czebol. Brawo

    1. Pucin:)

      @wert - zapomniałeś dodać, iż USA-nie wszystkim kierują a nie PGZ - ładny mi czebol militarny!!!! :) który w każdej chwili może być zamknięty jak każdy inny zakład i nic nam do tego!!!!! :) Obecnie jesteśmy, im potrzebni w tej części Europu (tak ajk lotnisko w Pionkach koło Rzeszowa i druga wojskowa linia kolejowa do UA) ale gdy się karta zmieni to baj!!!!! ;0

    2. Pucin:)

      @wert - pisz całą prawdę a ćwierć prawdę czy półprawdę bo to jest manipulacja - a to dla wszystkich dlaczego w RP jest tania benzyna - cytat "Prezes Mero Jaroslav Pantůček zapewnił, że firma jest w stałym kontakcie ze słowackim operatorem Drużby oraz firmą Orlen Unipetrol, która kontroluje rafinerie w Litvinovie i Kralupach. Orlen Unipetrol to spółka w pełni zależna od płockiego koncernu, która zarządza m.in. dwiema rafineriami oraz największą sieci stacji paliw, które przechodzą rebranding i z Benziny stają się Orlenem." - pt. Słowacka ropa ratuje czeskie rafinerie Orlenu po wstrzymaniu dostaw Drużbą - 16.11.2022r. - a Słowacja wynegocjował w UE rosyjską ropę do końca 2023r.. :)

    3. Pucin:)

      @wert - rozważ, że USA-nie nic nie robią charytatywnie. Jestem ciekaw co uzyskali w zamian za tzw. offset? Może pakiet kontrolny w PGZ który kontroluje aż 28 spółek z branży "zbrojeniowej" w sposób całkowity oraz 16 w sposób zależny!!!!! :)

  4. Ein

    Co z K10. Tylko z takim, systemowym podejściem i krytyczną zdolnością uzupełniania zautomatyzowanego spod pancerza, K9/K9PL imo broni się. CO Z K10?

  5. Vladip

    ja cały czas nie rozumiem po co nam produkcja K9. teraz mają stawiać drugą linię dla krabów. rozumiem też, że dokupili ileś gotowych z półki, żeby uzupełnić sprzęt przekazany Ukrainie ale ostatecznie są to 2 bardzo podobne produkty. Po co nam oba?

    1. Extern.

      Sprawa rzeczywiście jest trochę kontrowersyjna bo wydaje się że na obecną chwilę zwiększeniem produkcji Kraba i tak byśmy opędzili nasze i Ukraińców artyleryjskie potrzeby. Może jednak chodzić o przyszłość. Koreańczycy mają możliwości rozwojowe których HSW nie ma i szybko mieć nie będzie. Czyli po prostu chcemy na karkach Koreańskich inżynierów podjechać do artylerii nowej generacji. Sytuacja trochę podobna jak z zakupem KA-50 i naszymi nadziejami na udział w projekcie kf-21 Boramae.

    2. Był czas_3 dekady

      Otóż to! Zamiast modernizować KRABa to komplikujemy sobie i producentom życie. Podzielam Twoje wątpliwości.

    3. wert

      bo współpraca z Koreą daje nam LUFY coś bez czego SAH jest tylko wózkiem na piwo. Nexter i RLS nas zlewa.od dawna Słyszałeś że ostatnio putin żebrał u kima o amunicję? Może. O lufach mało się mówi ale to był najważniejszy pkt. Wszystkie kalibry do dział i dekli! Polska NIE ma technologii wytopu luf, lufownia HSW zajmuje się TYLKO ulepszeniem parametrów, b dobrym ulepszaniem- średnio 7 msc na jedną lufę Kraba. tyle zajmuje czasu Oba parametry są czasochłonne, gotową po ulepszeniu lufę mozesz zamontować nawet po 3 latach od wytopu. Lufa jak wino, im dłużej poleży (w ścisłym reżimie technologicznym) tym jest lepsza/żywotniejsza. Ideałem wsółpracy będzie transfer technologi wytopu surówek luf. Warto zapłacić za to KAŻDĄ cenę inaczej masz załozone imadło na kochones

  6. Oksza

    Radzę się spieszyć z podpisaniem umów wykonawczych. Jeśli po wyborach do rządu dorwie się partia "niemiecka"- to WSZYSTKO ZNISZCZY. A to co zostanie odda Niemcom (tanio).

    1. Szwejk85/87

      Kto Ci takich głupot nagadał, to PiS po dojściu do władzy kasował i blokował wszystko co zastał.

    2. Paweł P.

      @Szejk nikt gadać nie musi ;) Wystarczyło doświadczyć.

    3. zibi

      poczytaj trochę zanim głuoty zaczniesz pisać która to partia zrywała kontrakty poprzedników, jak chociażby na Caracale, pierwszy przetarg na Patrioty i pare innych jeszcze..... no ale jak się wiedzę z tvp czerpie a nie ze szkoły.....

  7. Piot

    Pisiorstwo zarozumiałe. Krab, Piorun, Wieża ZSSW, Borsuk To wszystko projekty z czasów PO i koalicji. Lata 2015-2021 całkowity marazm.. Dopiero wojna na Ukrainie i panika, zakupy z półki, oczywiście wszystko na kredyt i wystawianie piersi do orderów, jakie my to jedyni prawdziwi patrioci a inni to oczywiście opcja niemiecka. Bałwochwalstwo.

    1. hermanaryk

      Krab? Rozwój Kraba to twoi bohaterowie jedynie spowolnili. Gdyby nie Putin i jego "zielone ludziki" oraz zabiegi HSW o koreańskie podwozie, nic by nie zrobili do końca kadencji. Piorun zaś to głęboko zmodernizowany Grom i zasługą Platformy w jego powstaniu jest tylko to, że nie przeszkadzała. Co do ZSSW i Borsuka, to prawda, PO zainicjowała te projekty, Borsuka... na rok przed utratą władzy, po 7 latach nicnierobienia w tej sprawie.

    2. Qwest

      Pycha przemawia przez Ciebie człowieku. Jeżeli Kaczyński ogłosi projekt "gwiazda śmierci", to gdy powstanie za 40 lat będziemy mówili, że powstał dzięki Kaczyńskiemu? Krab to kontynuacja (a za PO wręcz marazm) z resztą dużo wcześniej można było kupić wieżę razem z podwoziem i zaoszczędzić wielu problemów. Piorun (Grom M) kontynuacja, modernizowany Grom. Początek projektu Borsuk to 2014, ostatni rok rządów dzisiejszej opozycji. ZSSW 30 umowa HSW/WB z IU marzec 2013, po 6 latach rządów.

    3. Ali baba,

      Zapomniałeś dodać wyprzedaży przemysłu zbrojeniowego oraż o likwidacji poboru

  8. Norman

    Wie ktoś co się dzieje w zakresie ,,tytana,,? Ani kamuflażu zmiany i miltispektralnegi ,ani RKMów ani nowoczesnych granatów, ani nasycenia 7,62mm snajperską wsparcia...zrobili hełm z mega szczęką i okulary które na bank będą parowały chyba że mają obieg powietrza elektryczny.Mospo mija i nic nie ma 12 lat ,, Tytan-icznej,, pracy MON.W nowoczesnych planach mundurów inosprzętu nie ma żadnej inowacji poza tym co amerykanie i brytole mają odnokoło 2005 roku.Mamy projekty mapy ,maskpolu nowoczesnych rozwiązań ale nic nie rusza.Na targach już nawet widać ,,elastyczne,,kamizelki płytowe a u nas 80% armii w gorsetach Lubawy biega.Co z zakupami rzędu 5000sztuk pojazdów uterenowionych 4x4 celem zamiany tego bigosu:Honker,Uaz,Defender,Gwagen,Ford Ranger.

  9. wert

    i to wszystko po październiku może wylecieć w POwietrze. Ojrokołchoz jeśli damy mu szansę skasuje to okienko mozliwości.. Drugiej szansy nie dostaniemy. Wóz- przewóz

    1. Szwejk85/87

      Nie strasz, nie strasz ! Bo sobie nie higieny z tyłu narobisz.....

    2. Paweł P.

      Będzie dobrze. Swoje robić trzeba, nie poddawać się i tyle. Jaki wiatr by nie wiał, ustawię dobrze żagle ale wolałbym już czasu ośmiorniczek nie oglądać, szkoda czasu dla Polski. Wóz albo przewóz.

    3. Extern.

      Nie koniecznie, PIS rozpoczął program zbrojeń przecież głównie z powodu zmiany sytuacji międzynarodowej i nacisków sojuszniczych (gdy USA przekonało się że na żaden reset z Rosją nie mają co liczyć). A wcześniej przecież latami kupowali jedynie "dialogi techniczne" i "fazy analityczno-projektowe" Sytuacja międzynarodowa się nie zmieniła, a wręcz coraz bardziej się pogarsza, PO (o ile oczywiście reklamy wyborcze ich przeciwników są tylko reklamami) nie powinno a nawet nie może, zupełnie odwrócić Polskich kierunków zbrojeniowych. Naród by im nie wybaczył, USA by im też nie darowało.

  10. Szwejk85/87

    Cegielski sobie na pewno poradzi, Gliwice może sobie poradzą. Martwi mnie udział w tym przedsięwzięciu PGZ. Kosztowny, nic nie wnoszący pośrednik...

    1. Pucin:)

      @Szwejk85/87 - chałwa Bogu Cegielski jako Cegielski tak ale nie jako PGZ - a swoją drogą nic nie ma mowy o tym w artykule wprost - czyżby Prezes Chwałek się nie sprawdził i nie przejął Cegielskiego (od 2018 Cegielski SA zawiązał konsorcjum z koreańskim Hyundaiem - podejrzewam, że nadal wiąże obie strony!!!!!) przy oporze załogi, związków i zarządu - wszyscy jak jeden rzucili kwitami i kto będzie produkował czołgi w ramach PGZ - HA, HA, Ha!!) ;0

    2. wert

      ale wiesz że Borsuk Krab Rak Rosomak Poprad Piorun Bystra itd itd itd to PGZ? Lobotomia?

    3. zibi

      nic dodac nic ująć, kosztowny pośrednik, o to może w tym wszystkim przede wszystkim chodzi

  11. rwd

    "Pierwsze egzemplarze czołgów powinny wyjechać z polskiej fabryki w 2026 roku". To jest stanowczo o rok za późno. Wiem, że budowa linii produkcyjnej nie jest prosta ale nie po to wydajemy mld. $ żeby czekać 3 lata na pierwsze czołgi. Sytuacja nie jest zwyczajna, za granicą trwa wojna, pozbyliśmy się już 300-400 czołgów, niewykluczone, że kolejne szykowane są do przekazania a dowiadujemy się, że produkcja ma ruszyć za 3 lat. Może się okazać, że wtedy będzie to już goło i niezbyt wesoło. I jak zwykle będziemy ratować się pośpiesznymi zakupami.

    1. hani11

      Spokojnie. W 2026 będziemy mieli Leo Abramsy K2 ponad 600 maszyn lepszych od kacapów i rozpoczniemy produkcje nowych wozów. Ruskie beda potrzebowali napewno nie 5 lat jak sugerowano ale dużo więcej (dekade ....)Mamy czas.

    2. Franek Dolas

      Nie przekręcaj wypowiedzi, w 2026r. mają "wyjechać pierwsze egzemplarze z fabryki", pomimo że ostatecznej konfiguracji czołgu PL chyba jeszcze nie ma. To jest tempo ekspresowe i nigdzie nie kupisz żadnych topowych czołgów podstawowych szybciej. Więc żadnymi "jak zwykle" zakupami nie będziemy się ratowali. Jeżeli chodzi o jakieś realne zagrożenia ze strony Ruskich to nie wydaje się że będzie jeszcze przez kilka dobrych lat ale to.będzie można ocenić na rok na podstawie stanu ich gospodarki a zwłaszcza wielkości produkcji wojennej.

    3. zibi

      rwd a ty naprawdę uwierzyłeś w zlotouste obietnice że kupujemy akurat ten sprzęt bo jest on dostępny na już tzn. na drugi dzień?

  12. Olender

    Jedynie kibicować...

    1. AdSumus

      Jest tu parę pytań. Np. jaki zamek będzie miała K9PL? Podpowiem. Polski lepszy bo można strzelać każdą amunicją. Koreańczycy strzelają tylko dedykowaną. Ale K9PL będzie maiła dłuższą lufę, więc nie wiadomo.... I tak dalej ...

    2. Szwejk85/87

      AdSumus@ wybór zamka może mieć związek z konstrukcją automatu ładowania, też bym chciał żeby nasz zamek implementować do K9, zawsze to mniej problemów dla logistyków...

    3. Davien3

      @AdSumus K9PL będzie miała standardowa L52 więc mylisz sie. To w ogóle bężę K9A1 z naklejką PL na kadłubie.

  13. ANDY

    niestety nie wierzę w pozytywne warunki takich umów zawieranych przez mon i iu -najlepszym przykładem jest umowa na zakupy rosomaków ...f -35 ... f-16 himarsa .... itp. praktycznie wszystkie takie zakupy -świadczy to niestety o marnych kompetencjach i braku podstawowej wiedzy ekonomicznej naszych "kupujących' i kupowaniu na szybko na łapu capu bez przetargu najczęściej uzasadniając to pilna potrzebą operacyjną ... albo wojną na wschodzie bez refleksji ile to kosztuje i jakie to generuje problemy z kosztami utrzymania takich mocarstwowych zakupów z półki oraz ściganie się urzędników na sukces propagandowy bez oglądania się na koszty i pomijaniu ofert krajowych firm nawet w takim zakupie jak granatników ppanc - tak niestety dzieje się w ministerstwach i państwowych firmach zarządzanych przez nominatów partyjnych ... którzy nie ponoszą kompletnie żadnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje

    1. Diesel34

      ZGODA 200 %. NIESTETY , do polityki idą ludzie BMW.... a za wszystko płaci: NARÓD.

  14. Diesel34

    KONSORCJUM - oznacza wieczną zależność polskiej zbrojeniówki od humorów Koreańczyków. Nigdy nie będziemy samodzielni, Zysk zawsze będzie niejako "uciekał" do Korei. Czy zarządzanie państwowe musi zawsze być najgorsze z możliwych? Nie prościej, taniej, ekonomiczniej dla POlski było kupić licencję i samemu wszystko zrobić: tu zapłacić podatki i zachować zysk a nie być wiecznie drenowanym wasalem?

  15. Był czas_3 dekady

    Tylko nie dajcie się "wyrolować" Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, zwłaszcza dotyczy to umów. Dobrze się stało, że ciężki BWP oraz KTO opracujemy sami. Korzyści są niepodważalne.

Reklama