Reklama

Siły zbrojne

Homar-K strzela na koreańskiej ziemi

systemu Homar-K Chunmoo
systemu Homar-K Chunmoo
Autor. MON/X

MON przekazał, że na poligonie w Korei Południowej odbyło się pierwsze strzelanie z systemu Homar-K (Chunmoo). W strzelaniu brali udział szkolący się w Korei Południowej polscy artylerzyści.

Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej w mediach społecznościowych na platformie X (dawniej Twitter) poinformowało, że na poligonie w Korei Południowej odbyło się pierwsze strzelanie z systemu Homar-K/Chunmoo. W strzelaniu brali udział szkolący się w Korei Południowej polscy artylerzyści.

Reklama
Reklama

W połowie sierpnia informowano, że pierwszy egzemplarz spolonizowanego systemu rakietowego K239 Chunmoo, w Siłach Zbrojnych określanego jako Homar-K, dopłynął do gdańskiego portu i zostanie przetestowany na poligonie.

Czytaj też

Wojsko Polskie ma pozyskać 218 systemów rakietowych K239PL, u nas określanych jako Homar-K, na mocy pierwszej umowy wykonawczej podpisanej w listopadzie 2022 roku. Pierwsze 18 egzemplarzy ma zostać dostarczonych do 18. Dywizji Zmechanizowanej przed końcem 2023 r. Trzy Homary-K zmontowano w zakładach Hanwha Aerospace w Korei Południowej na polskich podwoziach Jelcz, zaś kolejne 15 sztuk zostanie zintegrowanych już w Polsce, na terenie zakładów HSW w Stalowej Woli.

Czytaj też

Montaż kolejnych 200 sztuk w ramach pierwszej umowy wykonawczej z października 2022 r. odbędzie się w Stalowej Woli. W drugiej fazie programu Homar-K (jeżeli zostanie podpisana w tym kierunku umowa wykonawcza) przewiduje się przeniesienie produkcji wyrzutni K239 do Polski, a także stworzenie w naszym kraju zdolności produkcyjnych amunicji precyzyjnej kalibru 239 mm o zasięgu 80 km. Możliwe ma być również wspólne opracowywanie rakiet o wyższych parametrach. W tym celu trwają rozmowy na temat powołania spółki joint venture pomiędzy Hanwha Aerospace a Polską Grupą Zbrojeniową.

Reklama

Komentarze (11)

  1. TasJI

    1. Nowy KTSSM-Korea podjął w „Komitecie Promocji Projektów Obronnych” decyzję o wyprodukowaniu do 2026 roku większego KTSSM-3 niż obecny KTSSM-2 (600 mm). Koreańczycy spodziewają się 900 mm. 2. Transfer technologii. Jeśli wyszukasz „KTSSM” w „Breaking Defense” w USA, znajdziesz następujące informacje. 2-a. Zarówno rakieta kierowana kal. 239 mm, jak i rakieta KTSSM-2 kal. 600 mm zostaną wyprodukowane przez firmę Pollard. 2-b. Planowany jest także transfer technologii pojazdów wsparcia, takich jak wozy dowodzenia i wozy amunicyjne

  2. TasJI

    3. Produkcja rakiet i rakiet – dawno temu Korea miała 156 wyrzutni K-136 (Kowloon MLRS 130 mm i 131 mm) (wycofanych). Produkowała go wówczas firma LIG Nest1 (firma produkująca głównie rakiety itp.). Jednak Zgromadzenie Narodowe rozważało wyprodukowanie wielu bomb rakietowych. Treść stanowiła dotację na wsparcie rozbudowy LIG Nest1. przeszedł. Za tę cenę można było wyprodukować ponad 100 000 nabojów rocznie. Chciałbym, żeby Polan miał takie zaplecze do budowy dużej liczby rakiet i rakiet. 4. Sytuacja K-239 Chunmoo w Korei – myślę, że jest już prawie skończona. Oznacza to, że Hanwha może dużo eksportować. 5. Stażyści, którzy przybyli do Korei – 12 przybyło do Korei. Wydaje się, że to bardzo mała liczba. Podobnie jak w poprzednim strzelaniu próbnym czołgu K2, nie trafił on nawet z najbliższej odległości (1200 m). To było rozczarowujące. Martwię się też, że taki wynik wyjdzie w Cheonmu.

  3. Chyżwar

    Przydałaby się jeszcze integracja z naszym 122,4 mm kalibrem. Choćby tylko ze względu na minowanie narzutowe przeprowadzane z dużego dystansu. Kilka MN-123 zapewne do Feniksa by weszło.

    1. Monkey

      @Chyżwar: MN-123 ma średnicę 180 mm. Oczywiście, dobrze byłoby mieć system minowania narzutowego działający z dłuższego dystansu. Ale nie jestem pewien czy może to być Feniks.

    2. Monkey

      @Chyżwar: Z drugiej strony oczywiście opracowano głowice do minowania narzutowego dla Feniksa, ale (jak to u nas oczywiście😱) nie wdrożono ich do służby.

  4. Monkey

    Najważniejsze, żeby jednak podpisać te umowy wykonawcze na produkcję rakiet i wyrzutni oraz na wspólne opracowanie z Koreańczykami pocisków dalekiego zasięgu. Bo z Amerykanami w tym kierunku raczej daleko nie zajdziemy.

  5. rwd

    A na czym polega owe spolonizowanie Chunmoo? Wystarczył Jelcz i już?

    1. Takijeden

      I Topaz.

    2. bc

      Topaz itd.

    3. Był czas_3 dekady

      JELCZ, TOPAZ, RADMOR, FONET, najpierw montaż wyrzutni Koreańskich później polskich., rakiety o zasięg 80km produkowane u nas w Polsce. Wystarczy?

  6. S0ket

    Dogadać się na rakiety dalekiego zasięgu z Korea i na produkcję 300 km u nas rakiet. Byłoby supcio. Mam nadzieję, że malutkimi kroczkami do przodu i coś z tego wyjdzie dobrego dla nas.

  7. Paweł P.

    ❤️❤️❤️

  8. Takijeden

    Bardzo fajnie się ten system prezentuje.

  9. Książę niosący na plecach białego konia

    Należy jak najszybciej wprowadzić Hyunmoo (rakietę manewrującą) rozmieszczoną w Seulu. Ma zasięg 1500 km, może więc z Warszawy atakować Sankt Petersburg i Moskwę. Warto również rozważyć wprowadzenie zasięgu 3000 km, który jest obecnie w fazie opracowywania. Może to zaatakować sojuszników Rosji i fabryki amunicji w głębi Syberii.

  10. dejavu.janus

    Czyli juz bez produkcji rakiet dalekiego zasiegu i bez dodatkowych 88 sztuk. Hmmm

    1. Kajko

      Dobry zwyczaj mówi, aby najpierw przeczytać artykuł, który się komentuje, nie będzie wtedy zadawał Pan głupich pytań.

    2. Davien3

      Nigdy nie miało byc produkcji pociskow URE-II w Polsce a pozostałe 70 wyrzutni do liczby 288 powstanie w Polsce w II fazie, cos jeszcze?

  11. Hmmm.

    Oby produkcja, zwłaszcza amunicji o zasięgu ~300km nie została zapomniana. Boję się, co będzie z tym wszystkim po wyborach.

    1. kowalsky

      Ostatnie siedem lat to był nawał inwestycji w wojskowe technologie ?

    2. Facetoface

      @kowalsky- trwała naprawa tego, żeby Wawa nie była miastem frontowym a Wisełka granicą PL.

    3. Davien3

      @Hmmm URE-II bedzie najwczesniej w 2032r wiec zapomnij o jego produkcji A produkcja amunicji o kal 239mm jest przewidziana w II fazie kontraktu

Reklama