Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chiny nałożyły sankcje na koncern Lockheed Martin

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło w piątek, że określone podmioty i kadra kierownicza amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin zostały objęte sankcjami za sprzedaż broni Tajwanowi, który według Pekinu jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej.

W opublikowanym na stronie internetowej resortu dyplomacji oświadczeniu poinformowano o „zamrożeniu mienia ruchomego i nieruchomego oraz innych rodzajów mienia w Chinach” trzech podmiotów i trzech członków kierownictwa Lockheed Martin.

Reklama

Osoby te, w tym prezes James Donald Taiclet, otrzymały dodatkowo zakaz wjazdu do Chin (w tym do Hongkongu i Makau).

Koncern Lockheed już kilkakrotnie, w tym w 2019 i 2020 r., były celem sankcji w związku z dostawami uzbrojenia na Tajwan. Wówczas nie wyjaśniano, na czym miałyby one polegać, ani jak miałyby być egzekwowane.

Czytaj też

Zarówno prezes koncernu, jak i jego dyrektor finansowy Jesus Malave, zostali także wcześniej objęci zakazem wjazdu do Chin w ramach pakietu sankcji ogłoszonego w lutym 2023 r.

Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły.

Reklama

Stany Zjednoczone nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale uchodzą za jego największego sojusznika i dostawcę uzbrojenia.

Jak podaje Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego, Departament Stanu USA 19 czerwca zatwierdził możliwą sprzedaż Tajwanowi systemu rakiet przeciwpiechotnych i przeciwpancernych Switchblade 300 za szacunkową kwotę 60,2 mln dolarów oraz sprzedaż do 291 bezzałogowych statków powietrznych Altius 600M-V za szacunkową kwotę 300 mln dolarów.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. sprawiedliwy

  Chiny - piekny kraj - zanim tam pojechalem unikalem ich jak ognia (ulegalem podswdmie proagadzie w mediach, choc uwazam sie za osobe otwarta) Bedac przadkiem w Hong Kongu spotaklem w Hotelu Polaka ktory namowil mnei na podanie o wize w HK. Po przekrczniu granicy lekkie zdziwnie. Kazde miasto ma metro. Pociagi 400 km na godzine miedzy miastami. Austrady. Budowa szkol szpitali. A ja myslem ze tam tylko ryz...

  1. Lycantrophee

   Na prowincji pewnie tak jest.

  2. Czytelnik D24

   Strasznie tania ta propaganda.

 2. Gnot

  Gdzie dyrektor generalny James Donald Taiclet pojedzie na wakacje, skoro nie wolno mu wjeżdżać do Chin?

 3. Rusmongol

  Przypominam że Chiny dwa napaścią wraz z Korea płn na Koreę pd wywołali wojnę koreańska w której zginęło 2 mln ludzie. Obecnie Chiny mają zatargi prawie z każdym sąsiadem i wywierają na nich presję w celu uzyskania korzyści terytorialnych. Indie, Tajwan, Filipiny, Wietnam... Dodatkowo Chiny wspierają Rosję w faszystowskiej i złodziejskiej napaści na UA, Chiny są też uwikłane w działania obecnej osi zła na świecie czyli Chiny, Rosja, Korea płn, Iran. Te kraje chcą podpalić świat, zalać go wojna i terroryzmem. Czy chcemy świata którym rządzą Chiny i Rosja których zbrodnicze autorytarne rządy i ideologię odpowiadają za śmierć w Chinach 60 mln ludzi a w ZSRR 40 mln? Czy chcemy rządów kima gdzie co rok umiera z głodu tuf8ace ludzi, a może Iranu gdzie ostatnio islamscy fanatycy którzy rządzą tym krajem , zabili tysiące protestującym przeciw nim obywateli? Zastanówcie się czy takiego świata chcemy.

 4. Rusmongol

  Dziwne te Chiny. Nakładają sankcje na LM za to że fani kupują od niego broń? No bo przecież Tajwan to Chiny...nie tak?

Reklama