Reklama

Polityka obronna

Tajwan wzmacnia obronę wybrzeża

Fot. Mass Communication Specialist 3rd Class Kevin V. Cunningham/U.S. Navy
Fot. Mass Communication Specialist 3rd Class Kevin V. Cunningham/U.S. Navy

Tajwan chce znacząco zwiększyć zdolności do odstraszania Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. W tym celu planuje zbudować cztery nowe bazy rakietowe, gdzie rozlokowane zostaną wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon Block II.

Tajwan buduje cztery jednostki rakietowe w celu wzmocnienia obrony wybrzeża – informuje „Taiwan News”. Jako pierwsza do użytku ma zostać oddana baza Kaohsiung. Dojdzie do tego prawdopodobnie na przełomie 2025 i 2026 roku. Pozostała infrastruktura powstanie też w Pintung, Tainan oraz Tatung. To tam mają być przechowywane pociski Harpoon.

Czytaj też

Przypomnijmy, w 2020 r. tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało o planach zakupu 100 wyrzutni bazowania lądowego (prawdopodobnie z czterema kontenerami transportowo-startowymi na wyrzutnię), a także dokupienie 400 pocisków Harpoon Block II (RGM-84L).

Sprzęt ma zostać dostarczony do 2026 r., a do pełnej integracji i wdrożenia do służby wszystkich systemów może dojść najpóźniej cztery lata później. Koszt zakupu wyniesie ponad dwa miliardy dolarów.

Jak informuje „Taiwan News”, wspomniane ministerstwo planuje też założyć Dowództwo Operacji Przybrzeżnych, w skład którego ma wejść m.in. grupa bojowa szybkich łodzi szturmowych. Dowództwo ma odpowiadać za obronę do 44 kilometrów od wybrzeży Tajwanu i odstraszanie chińskiej marynarki wojennej.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. radziomb

    nie jest łatwo podpic duza wyspę, przekonali sie o tym Niemcy gdzie nie potrafili przez całą 2 gą wojne swiatowa zajac Malty. Natomiast matwi mnie to że chiny z ponad 1 mld ludzi przykryją czapką każdy naród w okolicy, Nawet USA jak stracą 50 mln ludzi to odpuszczą, a Chiny? dla nich to pryszcz. No chyba że prewaga technologiczna USA to zniweluja...

Reklama