Prezydent: współpraca Polski i Litwy to konieczność

20 października 2021, 09:58
25__andrzej_duda_konferencja_prasowa_litwa_211019_mbo22534
Fot. Marek Borawski/KPRP
Reklama

Pogłębiona współpraca Polski i Litwy jest konieczna dla bezpieczeństwa i stabilności regionu, UE i NATO - powiedział w środę w Wilnie prezydent Andrzej Duda. Wskazywał, że od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę realne widmo konwencjonalnego konfliktu zbrojnego powróciło do naszej części Europy.

Podczas Litewskiej Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa 2021 prezydent RP mówił o zagrożeniach dla bezpieczeństwa naszego regionu, UE oraz NATO. Wskazywał, że można je ująć w dwóch płaszczyznach: konwencjonalnej i hybrydowej.

Ocenił, że realne widmo konwencjonalnego konfliktu zbrojnego powróciło do naszej części Europy po raz pierwszy od dziesięcioleci od czasu rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. "To sytuacja w związku z tym stosunkowo nowa, która wymusza odmienne spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa w naszym regionie" - powiedział Duda.

"Niestety Rosja w dalszym ciągu regularnie demonstruje swoją siłę i zwiększa napięcie w regionie tak, jak podczas tegorocznej edycji ćwiczeń ZAPAD 2021, gdy manewry wojskowe rosyjskiej armii odbywały się między innymi na poligonach białoruskich w pobliżu polskiej i litewskiej granicy" - zaznaczył prezydent.

Według niego odpowiedź na wzrost zagrożenia ze strony naszego wschodniego sąsiada musi skupić się na dalszym rozwoju struktur instytucji sojuszniczych, w tym utrzymaniu na wschodniej flance wspólnej obecności wojsk państw NATO, a także na wypełnianiu zobowiązań finansowych przez każdego z sojuszników.

Jak podkreślił Duda, druga płaszczyzna w postaci zagrożeń hybrydowych stanowi równie poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa państw wspólnoty transatlantyckiej. "Nielegalne ataki na systemy polityczne, gospodarcze oraz na demokratyczne wartości, mają za zadanie dezorganizację naszych społeczeństw. Działania te objawiają się szczególnie poprzez wrogie akty w cyberprzestrzeni, operacje dezinformacyjne, naruszenie bezpieczeństwa energetycznego, czy ingerencje w procesy wyborcze" - powiedział prezydent.

Reklama
Reklama

"Bezprecedensową emanacją działań hybrydowych są obecne wydarzenia na granicach Polski, Litwy i Łotwy, które de facto są wrogim atakiem ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki przy cynicznym wykorzystywaniu ludzi z krajów Bliskiego Wschodu mających nadzieję na lepsze życie w państwach UE" - podkreślił Duda.

Jego zdaniem, by skutecznie przeciwstawić się tym nowym niebezpieczeństwom potrzebna jest wspólna strategia. "Obecnie wypracowywane są w tej sferze dwa kluczowe dokumenty. Po pierwsze koncepcja strategiczna NATO oraz kompas strategiczny Unii Europejskiej" - zaznaczył prezydent.

"Ostateczne wersje obu dokumentów powinny stworzyć strategię opierającą się na pełnej współpracy euroatlantyckiej. W związku z tym, nadrzędnym zadaniem Polski, Litwy oraz innych państw wschodniej flanki powinno być niedopuszczenie do takiej sytuacji, w której nasz strategiczny kompas zaczyna wskazywać różne kierunki" - dodał.

Prezydent mówił też o konieczności pogłębienia współpracy między Polską i Litwą w sferze bezpieczeństwa i obrony, która jest niezbędna dla bezpieczeństwa i stabilności całego naszego regionu, a tym samym dla spójności i skuteczności całej Unii Europejskiej i NATO. "Uzgodniliśmy, że w takim właśnie duchu będziemy tę współpracę rozwijać" - poinformował Duda.

Wskazywał przy tym, że Polska i Litwa współpracują w ramach Trójmorza m.in. po to, by przyspieszyć rozwój. Według prezydenta to także jest istotna kwestia bezpieczeństwa. "Może nie tyle tego bezpieczeństwa militarnego, co bezpieczeństwa związanego z infrastrukturą, infrastrukturą energetyczną" - dodał.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, że to także rozwój infrastruktury komunikacyjnej, która może służyć również przemieszczaniu wojsk, jeżeli ich relokacja będzie potrzebna, by skuteczniej bronić wschodniej flaki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W ocenie Dudy, "pogłębiona współpraca" w NATO odbywa się w ramach Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli zrzeszenia dziewięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.

Prezydent ocenił, że "unia polsko-litewska, czyli współpraca Polski i Litwy, także i pozostałych państw bałtyckich, a także generalnie państw naszego regionu, jest tym, czego nasi przeciwnicy, zwłaszcza ci ze Wschodu najbardziej się obawiają". "I dlatego będą próbowali różnymi sposobami nas podzielić, dlatego będą próbowali różnymi sposobami nas poróżnić" - dodał.

"Wierzę w to głęboko, że się nie damy, i że ta współpraca, tak jak dzieje się to na przestrzeni ostatnich lat, będzie się umacniała i rozkwitała. Tego życzę Polsce, tego życzę Litwie, tego życzę nam wszystkim" - oświadczył prezydent RP.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wskazywał, że Polska i Litwa wspólnie stawiają czoło licznym wyzwaniom, a w ostatnim czasie borykają się ze "złośliwymi" atakami hybrydowymi. Dlatego - przekonywał - konieczna jest współpraca obu państw.

Nauseda podkreślił, że społeczność zachodnia nie jest "przypadkową zbieraniną", tylko "wspólnym organizmem jednoczonym wartościami". "Wartości nas łączą. Albo będziemy je wspólnie chronić, albo wszystkie je stracimy. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że będziemy bronić naszych wartości" - dodał.

Wcześniej w środę prezydent Duda spotkał się z premier Litwy Ingridą Szimonyte oraz odwiedził cmentarz na Rossie, gdzie oddał hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, którego serce jest tam pochowane, a także odwiedził kwatery powstańców styczniowych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
say69mat
czwartek, 21 października 2021, 09:37

@defence24.pl: Prezydent: współpraca Polski i Litwy to konieczność ... biorąc za punkt odniesienia aktywność międzynarodową dyplomacji litewskiej oraz tempo modernizacji SZ, w oparciu o współpracę międzynarodową z przemysłem Niemieckim. Współpraca z Litwą wydaje się - zarówno - dla Prezydenta i Rządu RP ... niezbędną. Mianowicie Litwa - siłą rzeczy i skutecznej polityki - pełni rolę berlińskiego łącznika Warszawy.

lol1000
czwartek, 21 października 2021, 00:10

Może mi ktoś napisać po co nam Litwa? Prześladowanie naszych i rozebranie torów do Możejek to jedyne z czym mi się kojarzą.

wert
piątek, 22 października 2021, 15:13

tory masz złożone, Orlen rozszerza inwestycje a gdy sowieckie widmo zajrzało w oczy Litwini zmądrzeli. Jest dobrze, są przykładem dla ukrainców z kim należy trzymać. Potrzebujemy silnego WP na już

B
sobota, 23 października 2021, 17:00

To co z ustawą oświatową?

wert
poniedziałek, 25 października 2021, 10:52

katalog rzeczy niezałatwionych, podobnie jak np Ponary

B
sobota, 23 października 2021, 17:00

To co z ustawą oswiatowa?

Niuniu
środa, 20 października 2021, 22:03

A co z polską mniejszością na Litwie? I co z polskimi majątkami skonfiskowanymi na Litwie przez sowietów? Bedą może jakieś odszkodowania dla byłych właścicieli? A moze należy poprosić Wilno o wyjaśnienia jak to jest, że terminal LNG w litewskiej Kłajpedzie głównie przyjmuje rosyskie LNG a nie katarskie czy amerykańskie? I co z ruskim tranzytem przez Litwę kontenerów z Chin do Kaliningradu zdaje się z udziałem litewskiej firmy która jest własnością Rosji? Fajnego sojusznika Pan znalazł Panie Duda.

Herr Wolf
środa, 20 października 2021, 20:15

Z kim ten gość się spotyka?!

Naiwny
środa, 20 października 2021, 20:02

Panie Prezydencie oby z tą Litwą nie skończyło się tak jak z Węgrami albo jeszcze gorzej jak z Czechami i Turowem. Proszę też odpowiedzieć sobie i Nam na pytanie, czy Litwini będą umierać za Polskę jeśli Rosja zaatakuje bezpośrednio Warszawę a nie Wilno. Można przy okazji poruszyć kwestię praw mniejszości Polskiej na Litwie. No i tak dla zachowania odpowiedniego dystansu pragnę Pana poinformować, że Na Litwę dotarła nowa dostawa skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Rosji. Świadczą o tym dane z portalu śledzenia statków Marinetraffic.com . Coral Favia opuściła rosyjski port w Wysocku, gdzie znajduje się fabryka Novatek, w zeszły czwartek. We wtorek rano gazowiec wszedł na akwen portu w Kłajpedzie. Tankowiec jest teraz zacumowany przy terminalu LNG w Kłajpedzie. Według firmy Klaipedos nafta, która jest operatorem terminalu, statek ma dostarczyć 9,5 tys. metrów sześciennych skroplonego gazu. Poprzednia przesyłka z Rosji dotarła na Litwę w zeszły czwartek, a następna spodziewana jest w piątek 22 października. Ten terminal podobnie jak Nasz powstał aby uniezależnić się od rosyjskiego gazu. A w polskich planach import gazu z litewskiego gazu ma pomóc w bilansie tego surowca po zaprzestaniu przez Polskę bezpośredniego importu z Rosji. To podsumowując pytam się Pana - takiego zachowania oczekujemy od Naszego najbliższego sojusznika?

Paranoid
czwartek, 21 października 2021, 15:07

To samo można mówić o naszych innych "sojusznikach" Węgry, Słowacja, Czechy :) ostatnio czeskie media trąbią o magistrali wodorowej Ukr-Sło-Cz-Niem. A gdzie ten polski hub gazowy, czy inne tego typu pomysły ...

hmmm
środa, 20 października 2021, 19:13

Litwini powinni przyłączyć się do Polski.

czarno to widzę
czwartek, 21 października 2021, 19:36

Litwa nie traktuje nas poważnie, to niby dlaczego miałaby się do nas przyłączać? Dużo bliżej im zresztą do Niemiec...

KAR
środa, 20 października 2021, 16:46

Tym bardziej, że Litwa to jedna z największych potęg nuklearnych na świecie, mająca w swoim arsenale 1500 głowic... :)

JP
środa, 20 października 2021, 16:14

Dał nam przykład Żeligowski, jako działać mamy.

Dalej patrzący
środa, 20 października 2021, 14:41

Konieczne to współpracować z Turcją. Z Litwą MOŻEMY współpracować, o ile okaże się spolegliwa wobec Polski w polityce zagranicznej. Zwłaszcza w bezwarunkowym popieraniu Polski względem Berlina w rękawiczkach Brukseli. Zresztą - to samo tyczy Łotwy i Estonii - bo bez naszej dobrej woli nie przetrwają wobec naporu Kremla. Pan Duda powinien zająć się twardą real-politik i realizowaniem polskiego interesu narodowego i polskiej racji stanu, a nie wzniosłymi przemówieniami i obietnicami z góry za nic - czyli faktycznie sprzedawaniem za darmo zaangażowania Polski dla cudzej korzyści. Zwłaszcza biorąc pod uwagę politykę Litwy i wobec Polski i wobec Polonii na Litwie.

Marcyk
poniedziałek, 25 października 2021, 21:52

Polska i real polityk ?! Chyba żartujesz ?! My nie mamy żadnej polityki.

Dyskutant
środa, 20 października 2021, 20:05

Bardzo dobrze powiedziane.

Mike Texas USA
środa, 20 października 2021, 18:46

Zgadza się w 100% i dodam ze nawet USA na ten moment nie jest w stanie pomóc Litwie, Łotwie i Estoni bez polskiej woli na przesmyku suwalskim. W czasie W bez woli polski te kraje są stracone i nie rozumiem dlaczego Polska tego nie wykorzystuje. Te kraje powinny kupować polski sprzęt a polskie firmy powinny mieć przywileje. Tu nie ma przyjaciół, równości są tylko interesy ! Pozdrawiam

Edda
sobota, 23 października 2021, 17:51

Bo Polska na tym przesmyku sama niewiele znaczy. Polski sprzet? Masz na mysli ten polski zlom ktorego nikt nie kupuje??????

Radek
środa, 20 października 2021, 16:07

Zgoda W 100,%

JOJO88
środa, 20 października 2021, 13:27

Faktycznie Litwa to potęga... To cheba wole gadac z Turkami...

gt
środa, 20 października 2021, 14:55

To się nie wyklucza. Z sąsiadami trzeba gadać, bo mamy ten sam problem. Turcja ma trochę inną optykę.

czarno to widzę
środa, 20 października 2021, 12:41

Jeszcze dobrze by było, aby Litwini przestali szykanować u siebie polską mniejszość narodową...

dkomx
środa, 20 października 2021, 22:50

oho to wyobraź sobie, że z wybuchem konfliktu ruskie będą ładować spychaczami wieści o "szykanowaniu przez Litwinów polskiej mniejszości narodowej" i eleganckie pelikany zaraz łykną i zaczną pisać, że nie możemy pomóc Litwie bo...szykanuje Polaków itp - i pomoc polska wyłączona bez jednego strzału haha!

czarno to widzę
czwartek, 21 października 2021, 14:25

Nie mieszaj do tego Rosji, bo już od przedwojny wiadomo, że na Litwie nas Polaków [mówiąc delikatnie] nie lubią. Niby jesteśmy sojusznikami, ale Litwinom nie przeszkadza to szykanować polską mniejszość narodową [pisownia nazwisk, likwidowanie polskiego szkolnictwa i ośrodków kultury]. O szykanowaniu naszej inwestycji w Możejkach, w którą utopiliśmy miliardy już nie wspominając. Do tego Litwinom, którzy obok nas najgłośniej w Europie wołają o sankcje na Rosję, zupełnie nie przeszkadza robienie biznesów z... Moskwą. Pomijam ich pretensje terytorialne do Suwalszczyzny, bo są niegroźni. Ot i cały sojusznik...

grzesiek
środa, 20 października 2021, 12:12

Lepsza współpraca z Litwą niż z Niemcami zakochanymi w Putinowskiej Rosji.

Popo
środa, 20 października 2021, 19:05

W czym lepsza? Co dzieki Litwinom mamy? Jedynie długie tory do Możejek. Potrafią doić i tak było zawsze. Nic nie dając w zamian. Zobacz jakie mamy relacje gospodarcze z Niemcami.

grzesiek
czwartek, 21 października 2021, 09:49

I co z tego ze mamy relacje z Niemcami. Przez ich idiotyczną politykę uzależnili całą Europę od Gazu z Rosji. Teraz Putin będzie używał gazu jako narzędzia w wywieraniu nacisków na UE i uprawianiu polityki. Masz swoją Merkel.

Wawiak
piątek, 22 października 2021, 12:09

Z punktu widzenia Niemiec nie taka idiotyczna. Dla nas zwyczajnie szkodliwa.

i tyle w temacie ...
czwartek, 21 października 2021, 14:40

Europa od zawsze "uzależniona" była od gazu z Rosji i Norwegii i nic w tej sprawie się nie zmieniło. Jak chcesz to se kupuj gaz nawet na Marsie. Innych do swoich fobii nie mieszaj...

czarno to widzę
czwartek, 21 października 2021, 06:33

W punkt!

Tweets Defence24