Ukraina: zielone światło dla „nacjonalizacji” Motor Sicz [KOMENTARZ]

25 marca 2021, 15:42
MSB-2 i Mi-8
Fot. zoda.gov.ua
Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził rozporządzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony „W sprawie pilnych działań w celu ochrony interesów narodowych państwa w dziedzinie budowy silników lotniczych”, czyli jak zwykły pisać media „nacjonalizacji spółki Motor Sicz”. Celem tych działań jest uniemożliwienie sprzedaży spółki produkującej silniki lotnicze chińskiemu koncernowi Skyrizon Aircraft Holdings Limited, który został objęty przez USA sankcjami jako MEU (ang. Military End-User czyli użytkownik technologii wojskowych).

Dekretem nr 108/2021 prezydent wprowadził w życie rozporządzenie, na podstawie którego przedsiębiorstwo Motor Sicz, jak głosi oświadczenie Oleksija Daniłowa, sekretarza RBNiO, „zostanie zwrócone narodowi ukraińskiemu w konstytucyjny sposób poprzez własność państwa ukraińskiego”. Krótko mówiąc, firma Motor Sicz, główny ukraiński producent silników lotniczych pracujący nad własnymi śmigłowcami, od lat była prywatną spółką, w której większościowy pakiet udziałów wykupiła w ostatnich latach za pośrednictwem ukraińskich grup kapitałowych chińska korporacja.

Najprawdopodobniej te właśnie udziały, aresztowane na mocy decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zatwierdzonej przez prezydenta, zagwarantują państwu kontrolę nad spółką. Jak przekonuje Daniłow, ich posiadacze otrzymają stosowne odszkodowania i jego zdaniem nieuzasadnione jest mówienie o nacjonalizacji zakładu.

Firma "Motor Sicz" zostanie wkrótce przywrócona w posiadanie narodu ukraińskiego w sposób zgodny z prawem, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem ukraińskim. Nie możemy sobie pozwolić, będąc w stanie wojny, na przekazanie w obce ręce przedsiębiorstwa, od którego zależy nasza zdolność obronna.

Oleksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Cudze ręce, to w tym wypadku chiński koncern przemysłowy Skyrizon Aircraft Holdings Limited, który nie zgłaszając tego stosownym ukraińskim służbom antymonopolowym, za pośrednictwem ukraińskich grup kapitałowych, wykupił większościowy pakiet ponad 50% akcji spółki Motor Sicz. Było to podstawą wstrzymania transakcji i rozpoczęcia procedur mających ja anulować. W tle działa się wielka polityka. Transakcji tej przeciwna jest m. in. administracja USA, gdyż dzięki temu Pekin uzyskałby dostęp do nowoczesnych silników. Obecnie brak jednostek napędowych o odpowiedniej mocy jest czynnikiem hamującym znacznie rozwój chińskiego przemysłu lotniczego i licznych wojskowych projektów.

image
Remont śmigłowca Mi-24U w zakładach Motor Sicz. Fot. zoda.gov.ua

Ale Motor Sicz to również firma dostarczająca ukraińskim siłom zbrojnym nie tylko silniki, ale też rozwiązania z zakresu konstrukcji śmigłowców, w tym remonty i projekty modernizacyjne. Zakłady z Zaporoża opracował nie tylko nowoczesną, cyfrową awionikę czy wyrzutnie rakiet dla śmigłowców Mi-8 i Mi-2, ale też pracują od lat nad stworzenie w pełni własnej konstrukcji śmigłowca. Firma jest też zaangażowana w prace związane z zabudową na śmigłowcach nowych systemów uzbrojenia produkcji Ukroboronpromu, takich jak pociski przeciwpancerne Barier-W czy opracowywany dopiero modułowy pocisk RK-10.

Nie bez znaczenia jest też zaangażowanie firmy w istotną dla ukraińskich władz współpracę międzynarodową. Silniki z Motor Siczy napędzają wiele samolotów i śmigłowców. Stały się również elementem kooperacji z Turcją, która podobnie jak Chiny w wielu projektach jest ograniczona brakiem odpowiednich napędów. Ukraińskie silniki wykorzystano m. in. w budowie bezzałogowca klasy HALE Baykar Akinci, jak również posłużą do napędu śmigłowca uderzeniowego T929 ATAK 2, nazywanego czasem "tureckim Apache". Jest to element. którego nie można pominąć, opisując znaczenie firmy dla rządu i przemysłu naszego południowo-wschodniego sąsiada. 

Z tej perspektywy Motor Sicz jest firmą bardzo istotną dla Ukrainy i władze jak się wydaje skutecznie zapobiegają przejęciu firmy przez Chiny, ale też odzyskaniu nad nią kontroli przez dotychczas działający zarząd. 20 marca sąd w Kijowie aresztował aktywa i wszystkie akcje przedsiębiorstwa Motor Sicz Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w oficjalnym oświadczeniu, że przedsiębiorstwo z siedzibą w Zaporożu będzie kontynuować działanie, nadal realizować zobowiązania związane z realizacją umów, a miejsca pracy będą utrzymane.

W wyniku tej procedury majątek został przekazany przez sąd pod zarząd Agencji ds. Odzyskiwania i Zarządzania Aktywami (ARMA), którą zobligowano do ustanowienia państwowej spółki zarządzającej. 22 marca ogłoszono, że kontrolę nad Motor Siczą przejmie państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom, który już wcześniej posiadał 25% udziałów w spółce. W wyniku dekretu prezydenta Zełeńskiego stan ten może przejść z tymczasowego w permanentny i państwowy koncern posiadając ponad 75% udziałów stanie się dominującym podmiotem w spółce Motor Sicz.

W tle pozostaje sprawa skargi Skyrizon z 2020 roku, dotyczącej wstrzymania transakcji. W grudniu 2020 roku chińscy inwestorzy Motor Siczy zwrócili się o międzynarodowy arbitraż przeciwko państwu ukraińskiemu w związku z blokowaniem zakupu przez nich spółki, aresztowaniem udziałów i uniemożliwieniu działań związanych z zarządzaniem tym podmiotem. Mowa była o sumie co najmniej 3,5 mld dolarów. Jak dotąd brak jest informacji o jakichkolwiek postępach w tej sprawie. 

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/wojny-zastepcze/
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 45
Reklama
mustafa
sobota, 27 marca 2021, 16:09

niech polski rząd pozyska udziały fabryki ukraińskiej motor sicz i buduje z nimi śmigłowce czy inne rzeczy oraz niech pozyska technologie rakiet przeciw okrętowych i innych systemów rakietowych i buduje je w polskich zakładach zbrojeniowych

Palmel
piątek, 26 marca 2021, 14:47

ale dokumentacje Chińczycy zdążyli wyprowadzić teraz jest im to na rękę bo nie muszą kupować zakładu , nie dość że dokumentację mają, dostaną odszkodowanie za które wybudują u siebie za darmo swoją fabrykę silników i to jest strategia

Eter
wtorek, 30 marca 2021, 09:31

Dokumentacje nie zostały udostępnione. Do nabycia udziałów nie doszlo. Na arbitraż i jego wynik musza zgodzić sie oba państwa. Taka okoliczność nie miała miejsca wiec ewentualne odszkodowanie nie będzie nikomu wypłacane.

mc.
piątek, 26 marca 2021, 23:52

Po co piszesz bzdury. Może i chcieli, ale udało im się tylko kupić "udziały" - bez wstępu do firmy

Fanklub Daviena i GB
piątek, 26 marca 2021, 11:50

Teraz Ukraina powinna znacjonalizować gazociągi, które w tajemniczych okolicznościach znalazły się we władaniu firmy synka Bidena! Tylko powinni poczekać na otwarcie Nord Stream 2, bo jak będą stać puste, to będą niewiele warte i odszkodowanie będzie symboliczne... :D

gnago
poniedziałek, 29 marca 2021, 18:36

Od prawa rzymskiego paserowi się konfiskuje i zwraca właścicielowi

mc.
piątek, 26 marca 2021, 23:53

Gorzej jeśli NS2 będzie pusty. Jak wtedy Rosjanie zwrócą pieniądze ?

bropata
piątek, 26 marca 2021, 09:28

Na polecenie Waszyngtonu ukraińskie władze zwróciły Motor Sicz narodowi. ;-)

Zz
piątek, 26 marca 2021, 09:17

Priorytetem były tu interesy światowego Izraela, a nie potencjalne korzyści ukraińskich gojów

Sicz.
sobota, 27 marca 2021, 21:57

Dokładnie tak.

Kot nr 398
piątek, 26 marca 2021, 08:07

Ostatnio delegacja chińskich biznesmenów odwiedziła... Krym. Tak się robi poważną politykę.

Skleroticus
sobota, 27 marca 2021, 08:51

To nie byli chińscy dyplomaci tylko kilku Chińczyków mieszkających w Moskwie i handlujący tekstyliami na 2 bazarach. Pół rosyjskojęzycznego internetu się śmieje z naiwności "władz" Krymu. Rzeczywiście, "poważna polityka", nawet bardzo :)))

Davien
piątek, 26 marca 2021, 15:43

I co tam kupia?? No chyba że Rosja sprzedaje juz uzbrojenie z Krymu chinom:))

covid 45
piątek, 26 marca 2021, 20:18

Kupią artykuły rolnicze, wina itd. W całym 2020 roku export rosyjskich artykułów rolno- spożywczych to ponad 30 mld . Dla porównania wpływy z exportu rosyjskiego gazu ziemnego to tylko odrobinę ponad 25 mld . Chiny to największy nabywca rosyjskich artykułów rolno- spożywczych. Z Krymu zapewne kupują wina, bo firmy winiarskie z Krymu nie mają zbyt wielu kupców na swoje towary, ze względu na sankcje UE i USA.

Urrraaaa
sobota, 27 marca 2021, 10:14

A realne dochody Rosjan spadły o około 11% w porównaniu do 2013 r. Wydatki na żywność stanowią 45% wszystkich wydatków przeciętnej rosyjskiej rodziny. Pauperyzacja społeczeństwa postępuje. Niech Żyje Putin!

mc.
piątek, 26 marca 2021, 23:55

A po co Chińczykom zboże ? Bo nic innego Rosja na dużą skalę nie potrafi wyprodukować.

Gnom
poniedziałek, 29 marca 2021, 07:57

Zaktualizuj dane - uwzględnij zmiany po 2014 roku, co się poprawiło w produkcji i przetwórstwie rolnym w Rosji dzięki sankcjom, tak dzięki sankcjom.

x95
sobota, 27 marca 2021, 17:17

Oprócz zboża to np. soja, oleje, mięso, ryby itd. Rosja ma znakomite warunki do produkcji żywności i coraz lepiej je wykorzystuje. Zachodnie sankcje bardzo temu sprzyjają.

ppp
sobota, 27 marca 2021, 16:15

Oprócz zbóż mogą eksportować dynie , ziemniaki ,marchewkę , rzepę , len , słonecznik oraz cukier też malinę i porzeczkę oraz agrest . Są też największym w Europie producentem piwa oraz kurczaków . Ze względu na potencjał produkcyjny zbóż i ziemniaków wnet staną się jednym z największych producentów wieprzowiny , wołowiny i mleka wypierając tańszą produkcją unijnych i amerykańskich producentów z rynków zagranicznych podobnie jak ma to miejsce w przypadku zbóż wg. wielu analityków . Restrykce z 2014 stały się impulsem , który spowodował że Rosja z importera przeistacza się w jednego z głównych graczy w handlu i produkcji żywności dzięki stosunkowo niewielkiej ilości mieszkańców i ogromnej produkcji żywności . Swym potncjałem rolnym Rosja dzisiaj jest ogromnym zagrożeniem dla producentów rolnych z UE w tym i dla polskich rolników . Rosja zaczyna w znaczący sposób ograniczać możliwości eksportowe produktów rolnych UE . Przynajmniej takie informacje i wypowiedzi można znaleźć w Internecie głoszone przez specjalistów z branży rolnej .

Sprostowanie
niedziela, 28 marca 2021, 05:04

Powinno być nie branży rolnej a DEZINFORMACYJNEJ I PROPAGANDOWEJ

Gorol
piątek, 26 marca 2021, 06:56

I słusznie, nie sprzedaje się klejnotów rodowych, a tak niestety zrobiono w naszym kraju.

wert
piątek, 26 marca 2021, 16:31

Na koniec 2018 roku wg oficjalnych statystyk, spośród wszystkich "sprywatyzowanych" ponad 11 tysięcy tzw. większych przedsiębiorstw państwowych aż 38% zostało zamkniętych i zlikwidowanych. A mniejszych firm, takich zatrudniających poniżej 50 osób, statystyka ta w ogóle nie objęła

mc.
poniedziałek, 29 marca 2021, 00:23

Proponuję prześledzić historię Odlewni Ursus Lublin. Największa i najnowocześniejsza odlewnia w Europie. Jej wyposażenie sprzedano na ZŁOM. W 2010 roku zburzono ostatni fragment gigantycznego zakładu. Takich historii znam więcej: Huta Szkła Krosno - nowe piece na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku - ZBURZONO. W końcu lat osiemdziesiątych zmodernizowano dwie największe huty w Polsce - Hutę Katowice i Hutę Lenina. Na początku lat dziewięćdziesiątych do modernizacji przystąpiono w Hucie Częstochowa. Co się z nimi stało lepiej nie pytać...

wiarus
czwartek, 25 marca 2021, 22:58

Guzik da Chińczykom międzynarodowy arbitraż, chyba że będzie to arbitraż w wykonaniu: Korei Północnej, Kenii i Senegalu. Sprawa zapewne nie byłaby oczywista nawet w wypadku udziału Rosji. Co by się nie stało, pełen szacunek dla Ukraińców i uwaga: nie tylko Chińczycy będą chcieli przejąć te zakłady. Czym się kończy taka "akcja" doskonale widać po naszym zagłębiu "śmiglaków".

Pablo
piątek, 26 marca 2021, 10:03

Niestety Ukraińcy chcieli to sprzedać bo potrzebują kasy, ale USA wykazało zainteresowanie dopiero jak Chiny weszły do gry. Ukraina odcjodzi w sprzęt zachodni i te zakłady nie mają znaczenia, tak wiem nie stać ich na zachodnie zabawki, płatności tak jak i to było w Polsce są w postaci przejęć!

Davien
piątek, 26 marca 2021, 15:44

Chiny złamały prawo podczas zakupu akcji i finał. Mogli robic to jawnie a nie taj jak próbowali.

Niuniu
czwartek, 25 marca 2021, 21:34

Chińczycy wykolegowani z tego biznesu wnieśli do międzynarodowego arbitrażu roszczenie o głupie 3,5 miliarda dolarów odszkodowania za działania ukraińskiego Rządu. A to i tak najmniejsze zło jkie grozi z ich strony Ukrainie. Chiny są jednym z najwiekszych inwestorów zagranicznych w ukraińską gospodarkę. Teraz mogą nabrać ostrożności. Ale w sumie to Ukraiński problem.

viper
piątek, 26 marca 2021, 13:20

Chcieli być sprytni i kupili bezprawnie akcje powyżej prawnie dopuszczalnego limitu , to niech się teraz bujają z tym, który im te akcje sprzedał. Akcje dające Chińczykom większość na walnym zgromadzeniu ulegną zamrożeniu, a co im przyjdzie po pakiecie mniejszościowym? Oferta wykupu to najlepsze co może im się zdarzyć, lecz z pewnością wycena firmy nie osiągnie poziomów oczekiwanych przez chińskiego "inwestora".

Davien
piątek, 26 marca 2021, 08:20

Mogli nie oszukiwać przy zakupie akcji a tak teraz maja wielkie nic.

Gnom
piątek, 26 marca 2021, 07:47

Nie wiesz czy ów sławetny inwestor z Chin nie popadł tam przypadkiem w niełaskę i całe działania Ukrainy nie są korelowane z władzami Chin. To taki urok komunistycznego kapitalizmu z Chin z podobnymi elementami do rosyjskiego i ukraińskiego. To świat oligarchów..

Davien
piątek, 26 marca 2021, 15:45

Ten "sławetny" inwestor złamał ukraińskie prawo przy zakupie akcji więc mogą sie pożegnać z zakupem Motor-Sicz.

Gnom
niedziela, 28 marca 2021, 18:15

TEN ale czy inny skośnooki nie będzie mile widziany - zobaczymy.

Skleroticus
czwartek, 25 marca 2021, 20:27

Jeśli Chińczycy weszli w posiadanie udziałów nielegalnie a tak wynika z artykułu, to sobie mogą zgłaszać do arbitraży. I co tam powiedzą? Że przy zakupie świadomie obeszli ukraińskie prawo? Skądinąd, jestem pod wrażeniem, jak się Ukraińcy postawili Chińczykom. A nasze władze? Jak reagują na chińskiego (czy też ruskiego ale z chińską dystrybucją) wirusa? Skala naszych realnych strat jest niepomiernie większa niż potencjalnych strat ukraińskich, nieprawdaż? Reakcja? Prośba o szczepionki zamiast zablokować import wszystkiego z Chin. Niepojęte...

elo1000
czwartek, 25 marca 2021, 22:52

A czym zastąpisz to,, wszystko" z Chin, w czasie pandemii nie było w Europie nawet maseczek?

Skleroticus
sobota, 27 marca 2021, 08:56

Swoim a jak nie ma to są jeszcze inne kraje azjatyckie, np. Wietnam, Filipiny, Indonezja, Indie, Bangladesz. Obojętnie skąd, byle nie z Chin! Chiny jako "niezastąpiony" dostawca to tylko wymysł chińskiej propagandy.

Valdore
piątek, 26 marca 2021, 15:46

W Polsce było, pod Moskwa ni wiem ale pewnie nie.

Pablo
piątek, 26 marca 2021, 10:07

Były w Polsce! Ciągle mamy szwalnie i dzięki temu widać ile to naprawde kosztuje, chiny to niewolnictwo w zakładach!

andys
czwartek, 25 marca 2021, 19:19

Badźmy realistami - nacjonalizacja nie zapewni odbiorców produkcji.

F-15
piątek, 26 marca 2021, 11:43

czytałeś kolego , co jest napisane ? Oni mają zapewniony zbyt dla swoich silników śmigłowcowych , mają w miarę silną i ugruntowaną pozycję !

Gnom
piątek, 26 marca 2021, 07:44

Ale osadzi kolejnych powiązanych z politykami na fajnych korytkach i całkowicie zahamuje rozwój MSB. Wątpię by prezes z nadania był takim wizjonerem (wcielającym skutecznie wizje w życie) jak sławetny prezes Wiaczesław. Ot takie prawidłowości.

Dalej patrzący
czwartek, 25 marca 2021, 19:03

Polska powinna żądać spłaty kredytu 1 mld dolarów - udzielonego Ukrainie - w postaci udziałów i transferu technologii Motor Sicz - po jej nacjonalizacji. To nasza racja stanu - szansa na skok technologiczny w ramach przebijania pułapki średniego rozwoju. Lepszej i tańszej okazji nigdy nie będzie. Ale trzeba chcieć i działać - a nie chować głowę w piasek. Zresztą - technologie rakietowe i inne - to powinniśmy maksymalnie pozyskać z Ukrainy. I ubrać to organizacyjnie w cały kontrolowany łańcuch wartości i łańcuch dostaw. Choćby tworząc np. w Przemyślu dokładnie na granicy - "wspólną sferę parku high-tech". Ale to wymaga wyjścia poza wygodna i dobrze uklepaną piaskownicę krajowej polityki - czyli wzajemnego dogryzania z opozycją - wymaga patrzenia bardziej długofalowo - i pod kątem polskiej racji stanu i interesu narodowego.

Kot nr 398
piątek, 26 marca 2021, 08:06

Akurat pod kątem bezwarunkowego popierania Ukrainy opozycja (z wyjątkiem Konfederacji) od dawna całkowicie popiera rząd.

ito
czwartek, 25 marca 2021, 18:32

Chiny to jakieś 3/4 ukraińskiego eksportu. Ta Motor Sicz może ich bardzo drogo kosztować. A sam zakład może się nagle obudzić ze szczątkowymi zamówieniami (chińskie znikną, w Turcji będą musieli konkurować z Amerykanami, Zachodnią Europą, Rosją i, prawdopodobnie, niedługo również Chinami...).

viper
piątek, 26 marca 2021, 13:43

Wróbel w garści wart jest więcej, niż gołąb na dachu. Zgoda na łamanie prawa przy zakupie strategicznych ukraińskich spółek, w dodatku w konflikcie z interesem największego sojusznika, kosztowałaby Ukrainę, jej rząd i społeczeństwo więcej. Motor Sicz ma swoich stałych klientów, którym i tak będzie sprzedawać tylko tak długo jak zachowa konkurencyjność na rynku. Turcja potrzebuje silników do swoich śmiglaków i bezpilotowców, a te bezproblemowo i w kooperacji zapewnić im może tylko firma ukraińska.

Davien
piątek, 26 marca 2021, 08:24

No popatrz Ito, Chinska firma złamała prawo przy zakupie akcji i jakoś na resztę działąń Chin to nie wpływa:) A niby jaka konkurencja w Turcji jak Turków w USa i Europie widzieć ni chcą?:) A i co im Chiny zaoferuja jak sami kupuja silniki na Ukrainie dla swoich L-15 i nowych smigłowców?

Tweets Defence24