Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Skandal w amerykańskiej armii; Spotkanie Łukaszenki i Putina; Niemiecka broń nie trafi na Ukrainę?

Fot. US Air Force, domena publiczna, commons.wikimedia.org
Fot. US Air Force, domena publiczna, commons.wikimedia.org

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Tajemnice nuklearne wylądowały na Ouizlecie”: Informacje na temat rozmieszczenia amerykańskiej broni jądrowej w europejskich bazach były dostępne w internecie. „Informacje na temat procedur bezpieczeństwa, rozmieszczenia amerykańskiej broni nuklearnej w europejskich bazach, a także jej liczba w poszczególnych schronach oraz inne tajemnice nuklearne były dostępne dla wszystkich osób korzystających z internetu - informuje portal śledczy Bellingcat. Do wycieku tych tajnych informacji przyczynili się amerykańscy żołnierze, którzy do nauki długich i skomplikowanych protokołów bezpieczeństwa korzystali z aplikacji takich jak Chegg, Quizlet oraz Cram. [...] Wśród informacji, które znalazły się w tych aplikacjach, były również częstotliwość patroli w pobliżu magazynów, ustawienie kamer oraz liczba głowic nuklearnych umieszczonych w poszczególnych schronach, a także unikalne identyfikatory umożliwiające dostęp do miejsc szczególnie chronionych.”


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Łukaszenka wciąż może liczyć na Putina”: W piątek w Soczi spotkali się przywódcy Białorusi i Rosji. To kolejna wizyta Łukaszenki w Rosji w tym roku. „W czwartek do Rosji nie wpuszczono dwóch zachodnich lotów do Moskwy - Air France z Paryża i Austrian Airlines z Wiednia - co część komentatorów zinterpretowała jako podbicie stawki i demonstrację wsparcia dla Białorusi po rekomendacji dla zachodnich linii, by omijać białoruską przestrzeń powietrzną. Rosjanie nie byli jednak konsekwentni, bo inne loty z Europy, w tym te omijające Białoruś, były wpuszczane. [...] W kolejnych dniach informowano o uzgodnieniu nowych korytarzy przelotowych dla zachodnioeuropejskich linii, które dzięki temu będą mogły bez przeszkód latać do Rosji z ominięciem Białorusi.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Niemcy nie dostarczą broni Ukrainie. Przynajmniej na razie”: Dyskusja o dostawach broni na Ukrainę w Niemczech. „Robert Habeck, jeden z liderów Zielonych, który o mały włos nie został kandydatem na kanclerza, odwiedził w ubiegłym tygodniu Ukrainę i stwierdził, że Niemcy powinny dostarczać do Kijowa broń defensywną. Ten komentarz odbił się za Odrą szerokim echem i został skrytykowany przez polityków z różnych partii.”


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Politycy w sieci chińskich służb”: Czy chiński wywiad wykorzystywał posła SLD do działań wywiadowczych? „To jedna z najgłośniejszych afer szpiegowskich ostatnich lat. [...] <<Gazeta Polska Codziennie>> zapoznała się z częścią materiałów jawnych tej sprawy. Wynika z nich, że dziś 40-letni Weijing W. to oficer wywiadu chińskiego, działający przez lata w Polsce pod przykryciem menedżera polskiego oddziału koncernu Huawei. Prokuratura zarzuca mu prowadzenie działań szpiegowskich godzących w interes RP w okresie od października 2011 r. do 8 stycznia 2019 r.”


Reklama

Komentarze

    Reklama