Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polsko – amerykańska umowa wojskowa podpisana; Kolejne powietrzne tankowce w NATO w ramach programu MMF; ABW przestrzega przed chińską aplikacją

Fot. MON
Fot. MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Elżbieta Rutkowska, Radek Korzycki, Magda Cedro, Dziennik Gazeta Prawna, „Siły USA z dowództwem i bez szerokiego immunitetu”: W Święto Wojska Polskiego i w setną rocznicę Cudu nad Wisłą, minister obrony Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. „Wbrew doniesieniom niektórych mediów nie ma mowy o eksterytorialności baz. - Przyjęto rozwiązania, które są standardem w innych państwach. Polska policja będzie mogła legitymować amerykańskich żołnierzy i zatrzymywać ich w razie takiej konieczności. Co prawda Polska zrzeka się swojego pierwszeństwa w sprawowaniu jurysdykcji karnej, ale może wycofać to zrzeczenie w ważnych dla siebie przypadkach - mówił Soloch.”


Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Owocna wizyta Mike'a Pompeo”: Podczas jednodniowej wizyty w Warszawie w obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka i prezydenta Andrzeja Dudy Pompeo podpisał polsko-amerykańską umowę wojskową. „W sobotę Polskę odwiedził amerykański sekretarz stanu Mikę Pompeo. Wziął udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej oraz spotkał się z najważniejszymi politykami w państwie. Podczas tej wizyty podpisano polsko-amerykańską umowę wojskową. Wśród tematów rozmów znalazły się m.in. kwestie sytuacji na Białorusi oraz budowy Nord Streamu 2.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Flota powietrznych tankowców się powiększa”: Powietrzne tankowce mają być eksploatowane przez sześciu członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, którzy przystąpili do programu MMF: Belgia, Czechy, Niemcy, Luksemburg, Niderlandy oraz Norwegia. Kraje utworzyły międzynarodową jednostkę, której główna baza zlokalizowana jest w Eindhoven. „Postęp w programie MMF otrzymał drugą latającą cysternę i wojskowy samolot transportowy Airbus A330 MRTT, oznaczony numerem MMF2. Dostawy tych samolotów realizowane są w ramach programu Multinational Multi-Role Tanker Transport Fleet (MMF). [...] Latająca cysterna Airbus A330 MRTT (MMF2) trafiła w miniony poniedziałek do bazy lotniczej w niderlandzkim Eindhoven.”


Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, „Zagadka TikToka prezydenta Andrzeja Dudy”: Negatywna rekomendacja ABW dla chińskiej aplikacji - TikTok - spowodowała rezygnację z prowadzenia profilu przez Kancelarię Prezydenta?„Jak szybko prezydent zaczął korzystać z popularnej aplikacji, tak szybko to hobby zakończył. W tle jest pismo z kontrwywiadu i relacje z USA. [...] Głównym powodem było pismo, które do Kancelarii Prezydenta nadesłała ABW - zaznacza. Istnienie dokumentu ujawnił w połowie maja <<Super Express>>. Zdaniem gazety kontrwywiad w specjalnym piśmie pisał o swojej negatywnej opinii dla tej aplikacji i zniechęcał współpracowników Dudy do korzystania z TikToka.”


Maciej Badowski, Polska The Times, „Polsko-amerykańska umowa podpisana. Będzie nas kosztowała 500 mln zł”: Sekretarz stanu USA Michael Pompeo i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w sobotę 15 sierpnia podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. „Jednocześnie według informacji udostępnionych przez MON Polska zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury - czytamy. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie.”


Reklama

Komentarze

    Reklama