Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Francja wycofa żołnierzy z Sahelu?; Druga kadencja gen. Andrzejczaka; Certyfikacja dowództwa 18 Dywizji Zmechanizowanej; ORP „Kondor” na sprzedaż

Generał Rajmund Andrzejczak. Fot. st. chor. szt. mw. Arkadiusz Dwulatek/Zespół Reporterski Combat Camera DO RSZ.
Generał Rajmund Andrzejczak. Fot. st. chor. szt. mw. Arkadiusz Dwulatek/Zespół Reporterski Combat Camera DO RSZ.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Francja nie daje rady w Sahelu”: Francuscy żołnierze zostaną wycofani z Sahelu? „Macron kończy po 10 latach operację zabezpieczenia dawnych francuskich kolonii. Dżihadyści są w natarciu. [...] To jest ten moment. Nie możemy dłużej utrzymywać naszego zaangażowania w Sahelu w dotychczasowej formie. Francja nie może zastępować tu władz państwowych - ogłosił kilka dni temu prezydent. Do końca czerwca, po konsultacjach z Amerykanami i krajami europejskimi, Pałac Elizejski poda dokładny kalendarz wycofywania wojsk i kształt sił, które się pojawią na ich miejscu.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Szef sztabu nadal będzie dowodził”: Generał Andrzejczak ponowne wyznaczony na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. „Prezydent Andrzej Duda powoła gen. Rajmunda Andrzejczaka na drugą kadencję. Ten wybór wcale nie był oczywisty [...] Obecny szef sztabu niezbyt dobrze dogaduje się z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Z jednej strony jest to różnica charakterów, z drugiej nieco inna wizja rozwoju Wojska Polskiego. Minister cały czas mówi o zwiększaniu liczebności wojska, a w sztabie wcale nie ma przekonania, że to jest najważniejszy kierunek. […]”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Udana certyfikacja dowództwa 18 Dywizji Zmechanizowanej”: Zakończyły się manewry Dragon-21. „W ubiegłym tygodniu zakończyły się największe w tym roku w Polsce manewry Dragon-21, w których wzięło udział niemal 9,5 tyś. żołnierzy. Ćwiczenia te były okazją do przeprowadzenia certyfikacji dowództwa 18 Dywizji Zmechanizowanej (18 DZ). W trakcie uroczystości kończących manewry szef MON podkreślił, że 18 DZ jest odpowiedzią na potrzeby strategiczne i taktyczne Rzeczypospolitej Polskiej. - Została sformowana według wzorów Sojuszu Północnoatlantyckiego - oznajmił Mariusz Błaszczak.”


Paweł Wojciechowski, Gazeta Wyborcza, „Okręt podwodny na sprzedaż”: Do przetargu na sprzedaż okrętu mogą przystąpić podmioty gospodarcze posiadające specjalne uprawnienia wynikające z ustawy (o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym). „Marynarka Wojenna przez ostatnie lata sukcesywnie wycofuje ze służby liczące ponad 50 lat okręty podwodne klasy Kobben, którym wygasła przydatność do służby. ORP <<Kondor>> ma być wystawiony na sprzedaż na przełomie września i października. [...] 53-letni ORP „Kondor" ze służby wycofany został w grudniu 2017 r. Z okrętu zostało zdemontowane uzbrojenie i wojskowe systemy okrętowe. Komenda Portu Wojennego w Gdyni ma oddać okręt Agencji Mienia Wojskowego w połowie lipca, chociaż wcześniej zapewniano, że procedura przekazania zostanie zakończona do końca I kwartału tego roku.”


Marek Pyza, Marcin Wikło, Sieci, „To jest atak na Polskę”: Nie milkną echa po ataku hakerskim na skrzynkę mejlową szefa kancelarii premiera, Michała Dworczyka. „Mówi się o tym, że Mariusz Błaszczak ma zostać pierwszym wiceprezesem, a dla Michała Dworczyka, który dał się poznać jako solidny i lojalny polityk, przewidziano miejsce na fotelu szefa MON (w przeszłości był wiceministrem). Teraz jasne jest, że nadszarpnięte zaufanie może być kłopotem i ten plan najprawdopodobniej nie zostanie zrealizowany. [...] Polska zwiększa nakłady na rozbudowę systemu obrony przed agresją ze Wschodu, jest liderem flanki NATO. Stacjonujący na naszym terenie Amerykanie są kluczowym elementem odstraszającym wroga. Komu to przeszkadza? To dlatego Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w telewizji wPolsce.pl mówił: <<To nie atak na PiS, to atak na Polskę. Atakującym chodzi o to, by łamać zaufanie do władzy, do armii. To duża odpowiedzialność i polityków, i mediów, by nie rezonować tej propagandy>>.”


Reklama

Komentarze

    Reklama