Reklama

Polityka obronna

Wtorkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Nowy dowódca Bundeswehry; Bachmut początkiem końca Prigożyna.

Fot. Bundeswehr

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Ponad 120 tys. zawodowców w armii": Analiza obecnego stanu liczby żołnierzy w zawodowej służbie.  „Liczba żołnierzy zawodowych w Wojsku Polskim jest najwyższa od lat. To efekt dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i zmiany sposobu liczenia \[...\] W Wojsku Polskim udało się zatrzymać niekorzystną tendencję zmniejszania się liczby żołnierzy zawodowych, która pojawiła się w ubiegłym roku. Jeszcze na koniec września 2022 r., według takiego samego sposobu liczenia, liczba żołnierzy zawodowych w stosunku do końca września 2021 r. była mniejsza o ponad tysiąc i wynosiła 112 tys. żołnierzy zawodowych. Jednak po wliczeniu do nich studentów uczelni wojskowych ich liczba urosła do ponad 115 tys. Skąd ta zmiana w sposobie liczenia?"

Radosław Opas, Wirtualna Polska, „Nie wierzył, że Ukraina się obroni. Szef niemieckiej armii odchodzi": Niemiecki generał znalazł się pod ostrzałem mediów za wypowiedź dotyczącą zdolności wojskowych ukraińskiej armii. „Generalny inspektor Bundeswehry Eberhard Zorn zostanie odwołany ze stanowiska. Nowym szefem niemieckich sił zbrojnych ma zostać Carsten Breuer - poinformowały niemieckie media. \[...\] O zdymisjonowaniu 63-letniego generała Eberharda Zorna miał zdecydować niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Funkcję generalnego inspektora Bundeswehry przejmie 59-letni Carsten Breuer - podał portal Deutsche Welle. \[...\] W rozmowie z magazynem 'Focus' powiedział, że Ukraina przeprowadza 'kontrataki, za pomocą których można odzyskać miejsca lub poszczególne obszary linii frontu, ale nie odepchnąć Rosję na szerokim froncie'. Według ustaleń niemieckich mediów w czwartek Zorn zostanie wysłany na wcześniejszą emeryturę."

Radosław Opas, Wirtualna Polska, „Demonstracja siły. Kim Dzong Un wydał rozkaz": W poniedziałek Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Freedom Shield. „Korea Północna wystrzeliła we wtorek testowo dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w kierunku swoich wschodnich wód jako demonstrację siły - poinformowała we wtorek armia Korei Południowej. \[...\] Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej przekazał w oświadczeniu, że rakiety zostały wystrzelone z południowo-zachodniego nadmorskiego miasta Jangyon w godzinach od 7:41 do 7:51 czasu lokalnego. Jak oceniono, pociski przeleciały nad Koreą Północną, zanim wylądowały w morzu u wybrzeży tego kraju. \[...\] Pjongjang może jeszcze bardziej zintensyfikować testy broni w nadchodzących dniach w odpowiedzi na ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej - ostrzegło Kolegium."

Iwona Trusewicz, Rzeczpospolita, „Litwa: Banki sfinansują wydatki obronne": Litewski pomysł na sfinansowanie wojska. „Wilno ma pomysł na dodatkowe wpływy do budżetu obronnego państwa. Opodatkuje rosnące zyski banków, a otrzymane dodatkowe pieniądze przeznaczy na projekty wojskowe. \[...\] 'Ze względu na wyjątkowe okoliczności w sektorze finansowym proponujemy tymczasową składkę solidarnościową, z której wpływy zostaną wykorzystane na pokrycie tymczasowo zwiększonych potrzeb obronnych' – powiedziała dziennikarzom Gintarė Skaistė, minister finansów Litwy. \[...\] Według minister podatek będzie obowiązywał przez dwa lata. Zapłacą go instytucje kredytowe i oddziały, w których kwota depozytów litewskich klientów wynosi co najmniej 400 mln euro lub 1 proc. rynku depozytów mieszkańców kraju."

Polskie Radio, „Rosyjski szpieg w niemieckim wywiadzie BND. Der Spiegel: to kompromitacja Niemiec": Wśród przekazywanych przez Niemca Rosjanom danych były te dotyczące wyrzutni HIMARS na Ukrainie. „Rosyjski oligarcha, niemiecki handlarz diamentami i funkcjonariusz BND są odpowiedzialni za jeden z największych skandali szpiegowskich w RFN. To kompromitacja dla niemieckiego wywiadu - czytamy na łamach 'Der Spiegel' o skandalu szpiegowskim w niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej BND. \[...\] Wśród pracowników niemieckiego wywiadu zagranicznego Bundesnachrichtendienst (BND) znalazł się rosyjski agent Carsten L., który wynosił informacje z agencji i mógł przekazywać Rosji tajne dane wywiadowcze dotyczące wojny na Ukrainie."

Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, „Kłopoty Prigożyna": Porażka w walce o Bachmut będzie politycznym końcem „kucharza Putina"? „Krwawe walki o Bachmut uwypukliły podziały w rosyjskich siłach w Ukrainie, które próbuje rozgrywać Putin. Miasto stało się wielkim problemem dla założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który liczył, że Ukraińcy się z niego wycofają. Rywale zacierają ręce. \[...\] Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu i szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow 'korzystają z okazji, by celowo poświęcać w Bachmucie zarówno elitarne, jak i oparte na skazańcach jednostki wagnerowców, a w rezultacie osłabić Prigożyna i przekreślić jego ambicje zdobycia większych wpływów na Kremlu'.

Komentarze (1)

 1. Rusmongol

  Jeśli prawdą jest ze Kreml specjalnie wysyła na śmierć ludzi żeby osłabić prigożyna, który po prawdzie jest znaczna siłą i walczy skutecznie dla Rosji, to mogę stwierdzić że 4 rzesza rosyjska to dno. Choć chyba zawsze była dnem...

  1. Adam S.

   @Rusmongol. Gratuluję wniosków :) Prigożyn był przydatny putinowi do prowadzenia operacji, pod którymi Kreml nie chciał się oficjalnie podpisywać. Zawsze putin mógł się tłumaczyć, że to to nie on, to prywatna firma. Natomiast gdy prywatna firma zaczęła otwarcie krytykować Cara i wspominać o ambicjach przejęcia władzy, to było już za dużo. Car nie toleruje takich zachowań. Tym bardziej, że wojna w Ukrainie nie wymaga już "prywatnych firm", lecz jest prowadzona otwarcie.

  2. czosnek

   To wygląda na oczywistą oczywistość. Od momentu, gdy rosjyska armia musiała się wycofać z Chersonia, wszyscy poza Putinem troszczą się tylko o własną pozycję po zakończeniu wojny. Sukces na froncie jest nieosiągalny przy takim poziomie strat i takim poziomie organizacyjnym, co widzą wszyscy, może nawet i Putin. Gra toczy się tylko i wyłącznie o to, kto stanie po stronie winnych porażki, a kto ocali głowę i zachowa wpływy oraz daczę. Na froncie toczy się już tylko i wyłącznie gra pozorów. Taki teatrzyk na przetrwanie do momentu jakiegoś przesilenia.

  3. Sorien

   Ja bym nie wysyłał na śmietnik historia prigozyna bo w Rosji obecnie nie ma drugiego takiego samca alfy jak on - ma swoich zwolenników. Nawet Putin to kolorowany samiec alfa co boi się jechać na front bo go właśnie żołnierze zabija. Prigozyn pokazuje się na froncie nawet w Bahmucie . Obecnie nie ma większego konkurenta niż prigozyn Putin . Śmieszny Nawalny przebieraniec aget fsb w jego demokrację wierzą tylko oderwani od rzeczywistości w Hollywood i dajq mu oskarży a Putin się śmieje że jego aktor nagrody dostaje . Każdy kto mysli wie że nawalny to człowiek fsb.