Reklama

Polityka obronna

Serbia stale zainteresowana Mi-35 od Cypru

Cypryjski Mi-35P. Fot. Savvas Petoussis/Wikipedia

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić ponownie potwierdził chęć zakupu od Cypru śmigłowców szturmowych Mi-35P, co pozwoliłoby znacząco zwiększyć liczbę ogólną maszyn tego typu używanych przez serbskie wojsko do 19 sztuk.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W zeszłym roku serbskie media informowały o możliwości nabycia przez tamtejszy rząd śmigłowców szturmowych Mi-35P od ministerstwa obrony Republiki Cypryjskiej (o czym pisaliśmy na łamach naszego serwisu), zwiększając ogólną liczbę posiadanych maszyn tego typu przez serbskie wojsko do 19 egzemplarzy. Mowa o tutaj o zakupie 11 egzemplarzy tej głębokiej modernizacji dobrze znanych Mi-24.

Czytaj też

W zamian za obecnie eksploatowane Mi-35P w ręce cypryjskich lotników w perspektywie najbliższej dekady miałoby trafić 12 nowych śmigłowców uderzeniowych, których koszt zakupu miałby wahać się od 150 do 300 mln euro. Maszyny te miałyby być pozyskiwane w dwóch partiach — początkowo sześciu egzemplarzy, a następnie w ramach opcji kolejnych sześciu. Głównym powodem sprzedaży posiadanych Mi-35 ma być ich postępująca przestarzałość, a także rosnące koszty eksploatacji i serwisu.

Reklama

Szacunki wskazywały w roku ubiegłym, że utrzymanie Mi-24 w służbie liniowej przez kolejne 10 lat będzie kosztowało nawet 100 mln euro. Obecnie koszty te mogły znacząco wzrosnąć. Szczególnie, że nie wiadomo czy Rosjanie byliby w stanie dostarczać obecnie części zamienne na Cypr po nałożeniu na nich wielu sankcji oraz przy problemach ich własnej armii. Sprzedanie ich i zakup maszyny zachodniej zwiększyło by bezpieczeństwo zapewnienia funkcjonowania maszyn tego typu w lotnictwie cypryjskiej gwardii narodowej.

Mi-24 zostały zakupione w liczbie 12 egzemplarzy w 2001 roku jako element odstraszania wobec potencjalnej tureckiej inwazji. Jeden z cypryjskich Mi-35P został utracony w wyniku katastrofy lotniczej, gdy rozbił się w lipcu 2006 roku podczas ćwiczeń w Ayia Marinouda w Pafos. Maszyna uległa całkowitemu zniszczeniu, a załoga w postaci rosyjskiego instruktora i cypryjskiego pilota zginęła na miejscu.

Czytaj też

Jakie maszyny mógłby pozyskać w zamian Cypr? Opcji jest zaledwie kilka, jednak zważywszy na funkcję, jaką miały cypryjskie Mi-35P, optymalne wydawałoby się rozwiązanie w postaci zakupu tandemu AH-1Z Vipe i UH-1Y Venom lub śmigłowców wsparcia pola walki opartych o śmigłowce wielozadaniowe. W przypadku tego pierwszego wyboru USA dalej posiadają maszyny AH-1Z Viper w liczbie 12 egzemplarzy, które miały zostać sprzedane do Pakistanu, co ostatecznie nie miało miejsca. Cypr ma zamiar właśnie pozyskać taką liczbę maszyn. W kwestii śmigłowców wsparcia pola walki, rozwiązanie to wydaje się bardziej optymalne dla niezbyt licznej cypryjskiej gwardii narodowej, a pozwoliłoby zmniejszyć koszty eksploatacji drogich maszyn, jakimi są śmigłowce szturmowe.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Valdi

    Przypomnijmy Cypr kupuje 6x145m za 23mln euro sztuka Spike ER2 przetestowany ostatnio w Rumunii Thales zasobnik LGR 70mm kierowany laserowo również Kierunek uzbrojenia dia aw139

  2. TakTak

    Bedzie jak z innym sprzetem - np Mig 29 w rekach Rosjan medilanie ukazwany jako "zly sprzet" w rekach Ukrainy jako "dobry sprzert" - Polskie trole patrzac emocjami nie beda tego widzialy a ktos sie bedzie zbroil.

  3. Cyber Will

    USA mogą być BARDZIEJ zainteresowane nimi niż Serbia.

  4. Valdi

    Cypr kupuje h145m za część kasy że złomu

Reklama