Reklama

Polityka obronna

Północna Europa zacieśnia współpracę wojskową, by bronić się przed Rosją

Autor. Forsvaret/Twitter

Ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii zapowiedzieli w poniedziałek zacieśnienie współpracy wojskowej w celu przejęcia kontroli nad obszarem Morza Bałtyckiego. Porozumienie ma przeciwdziałać „nieodpowiedzialnym zachowaniom Rosji”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Według szwedzkiego ministra obrony Petera Hultqvista, który spotkał się w porcie w Malmoe ze swymi odpowiednikami z Danii i Norwegii - Mortenem Bodskovem oraz Bjornem Arildem Gramem, "wzmocniona współpraca między krajami pozwoli lepiej koordynować operacje wojskowe". "Sprawi, że możliwe będzie wzajemne wykorzystywanie przestrzeni powietrznej oraz infrastruktury wojskowej" - podkreślił Hultqvist.

Czytaj też

Jak dodał, "region cieśniny Sund, będący wejściem do Morza Bałtyckiego, jest strategicznie ważny dla Szwecji, Danii oraz Norwegii w przypadku kryzysu lub wojny".

Reklama

W opinii Hultqvista "w zasadzie mamy do czynienia ze wzmożoną obecnością Rosji na Bałtyku". "Kilkukrotnie byliśmy świadkami nieprofesjonalnego i nieodpowiedzialnego zachowania strony rosyjskiej" - przypomniał.

Czytaj też

Na początku marca cztery rosyjskie samoloty bojowe naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną na Bałtyku na wschód od należącej do Szwecji Gotlandii. W połowie czerwca rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył duńskie terytorium w pobliżu Bornholmu.

Minister obrony Danii Morten Bodskov poinformował, że jego kraj wyśle do Sztokholmu attache wojskowego, który będzie odpowiadać za region nordycki. Ponadto Dania wyśle oficerów łącznikowych do Szwecji oraz Norwegii.

Spotkanie ministrów w Malmoe uświetnił przelot czterech myśliwców z Szwecji oraz Danii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. NAVY

    A gdzie Finlandia ?

Reklama